
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2021 року Справа № 480/9267/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.
представника позивача - Потоцького С.М.,
представників відповідача - Шаповал С.В., Демченка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БРОКЕНЕРГІЯ" до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання протиправним та скасування припису,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідачем 29.04.2021 складено припис № 9 про усунення порушень порядку формування ,встановлення та застосування державних регульованих цін. Зобов`язано позивача повернути споживачам за адресою м. Охтирка, вул. Паркова 1 зайво нараховані кошти за теплову енергію у розмірі 2575,24 грн. у термін до 01.06.2021; усунути порушення формування тарифів на послуги транспортування та постачання теплової енергії шляхом приведення розрахунків планових витрат по заробітній платі та відрахувань на соціальні заходи до діючого штатного розпису та подати до виконавчого комітету Охтирської міської ради для коригування тарифів. Вважає, що рішення винесено безпідставно, з грубим порушенням законодавства.
Відповідно до вимог закону України “Про місцеве самоврядування” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набувають чинності з дня їх офіційного оприлюднення. Відповідно до Порядку розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію та комунальні послуги, затвердженого наказом Мінрегіону від 12.09.2018№ 239, рішення про встановлення тарифів оприлюднюється органом місцевого самоврядування у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування невідкладно, але не пізніше ніж п`ять робочих днів з дня його прийняття. Рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради № 172 від 21.12.2020 розміщено на офіційному веб-сайті Охтирської міської ради 21.12.2020. Дата введення в дію тарифів - це термін, що у відповідності до вимог ст. 252 ЦК України визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати. Вважає, що застосування тарифу з 21.12.2020 є правомірним.
Згідно з порядком формування тарифів на теплову енергію, затвердженого ПКМУ від 01.06.2022 № 869 планування витрат на оплату праці для включення до тарифів здійснюються у встановленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій оплати праці, передбачених законодавством, з врахуванням положень генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальних угод та колективного договору ліцензіата.
У зв`язку з підвищенням величини прожиткового мінімуму на 2020 рік позивачем розраховано середньозважений показник, який прийнято для розрахунку фонду оплати праці на плановий період.
Відповідно до Галузевої угоди мінімальний розмір тарифної ставки некваліфікованого працівника встановлюється на рівні не менше 168% прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Розраховано мінімальний розмір тарифної ставки. Конкретний штатний розпис не може включатися до розрахунків тарифу, оскільки не відповідає мінімальним гарантіям, передбаченим діючим законодавством колективним договором та Галузевою угодою. При отриманні коштів за результатами роботи за 1 півріччя 2021 року товариство зобов`язалося провести перерахунок діючих окладів згідно затверджених тарифів на теплову енергію.
Крім того, питання формування, встановлення та застосування тарифів не є предметом діяльності відповідача, не може бути предметом перевірки. Відповідачем перевищено повноваження.
При складанні акту відповідачем застосовано уніфіковану форму акту, що затверджена неповноважною особою та яка не відповідає вимогам Методики розроблення уніфікованих форм актів. Уніфікована форма акту уповноваженим органом не затверджена.
Відповідно до вимог закону № 877-V плановий чи позаплановий захід щодо юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. В акті відсутні відомості про присутність при її проведенні керівника ТОВ “Брокенергія”.
В акті перевірки відсутній детальний опис виявлених порушень, посилання на нормативні акти, розрахунки. В акті та у приписі відсутній аналіз документів та обставин, висновки щодо вірності або помилковості використання документів, що вказує на вибірковість аналізу. Відповідачем зазначено про завищення планових витрат майже на 1,4 млн., або 12,1 грн./Гкал без ПДВ. З акту перевірки не вбачається, що відповідачем досліджувались документи щодо розрахунку витрат , не наведено висновку компетентного органу або експертизи з цього питання. Працівники відповідача не є фахівцями з питань встановлення та затвердження тарифів.
Відповідачем порушено процедуру проведення планової перевірки. Крім того, відповідач не наділений повноваженнями вимагати проведення розрахунків планових витрат, подання їх до виконавчого комітету для коригування тарифів чи повернення споживачам необґрунтовано отриманої виручки.
Просить визнати протиправним та скасувати припис від 29.04.2021 № 9.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що відповідно до Положення про ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області відповідач здійснює державний нагляд (контроль) у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Право складання припису за результатами заходу нагляду (контролю) надано законом України № 877-V.
Форма акту затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 26.08.2020 № 1637. Відповідач застосовує уніфіковану форму акту, що затверджена у встановленому порядку.
Твердження позивача про те, що відповідачем під час перевірки не досліджувались документи щодо розрахунку витрат не відповідає дійсності. Крім безпосереднього дослідження таких документів, що зафіксовано за допомогою засобів відеофіксації, перед перевіркою позивачу надано письмову вимогу про надання документів. Представнику відповідача надано ряд документів щодо порядку формування тарифу на теплову енергію, у тому числі штатний розпис ТВО “Брокенергія” станом на 27.04.2021, затверджений наказом № 19 від 19.02.2019, розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії на плановий період 2020-2021 років, розрахунок тарифів на постачання теплової енергії, розрахунок фонду оплати праці на плановий період та рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради, розрахунок зайво нарахованих коштів за 21.12.2020.
З 27.04.2021 по 29.04.2021 відповідачем проведено позаплановий захід контролю у зв`язку з надходженням колективного звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 та за погодженням з Держпродспоживслужби. З актом перевірки керівник ТОВ “Брокенергія” ознайомився, про що зробив відповідний підпис, отримав примірник акта. Від підписання акту керівник товариства та головний бухгалтер відмовились, про що зроблено відповідну відмітку в акті.
В ході перевірки встановлено факт застосування з 21.12.2020 тарифів на теплову енергію , що встановлені рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 21.12.2020 № 172, що не набрало чинності. Таке порушення призвело до зайвих витрат скаржників, мешканців будинку АДРЕСА_1 , на 2575,4 грн.
Рішення оприлюднено на офіційному сайті міської ради 21.12.2020 та могло застосовуватися лише з наступного дня 22.12.2020. Порядок обчислення строків встановлено ст.ст. 2510255 ЦК України. Відповідно до ст. 253 ЦК України строк починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Встановлено завищення планових витрат на оплату праці, які включені до розрахунку тарифу позивачем. Відображені у розрахунку розміри оплати праці є більшими за встановлені діючим на підприємстві штатним розписом. Такими діями порушено п.п.2 п. 21 “Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води”. Включення до розрахунку тарифів завищених показників витрат на оплату праці призвело до завищення собівартості послуг з постачання та транспортування теплової енергії на плановий період 2020-2021 років.
Право на на винесення припису відповідач має у відповідності до вимог закону України № 877-V. Твердження позивача про неконкретизований характер вимог припису не відповідає дійсності. Його зобов`язано повернути споживача зайво нараховані кошти за теплову енергію у розмірі 2575,24 грн. та усунути порушення при формуванні тарифів шляхом проведення розрахунків планових витрат у відповідності до штатного розпису та подати до виконавчого комітету Охтирської міської ради для коригування діючих тарифів. Вважає, що протиправних дій не вчинив, припис видано правомірно. Просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засідання представники позивача та відповідача вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. За наслідками перевірки винесено припис № 9 від 29.04.2021, яким зобов`язано позивача усунути виявлені порушення: повернути споживачам за адресою м. Охтирка, вул. Паркова буд. 1 зайво нараховані як плата за теполову енергію у розмірі 2575,24 грн. у термін до 01.06.2021; усунути порушення при формуванні тарифів на послуги транспортування та постачання теплової енергії шляхом проведення розрахунків планових витрат по заробітній платі, відрахувань на соціальні заходи відповідно до діючого штатного розпису та подати у строк до 01.06.2021 до виконавчого комітету Охтирської міської ради на коригування діючих тарифів, встановлених рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради № 172 від 21.12.2020 (а.с. 29).
Позапланова перевірка проводилась відповідачем у зв`язку з надходженням скарги мешканців будинку АДРЕСА_1 та за попереднім погодженням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (а.с. 71-72).
Відповідно до копії акту перевірки від 29.04.2021 ї проведено за участі директора та головного бухгалтера ТОВ “Брокенергія”. Від підписання акту ці особи відмовилися, але директором товариства отримано копію акту, що засвідчено його підписом (а.с. 75-11). Крім того, день підписання акту перевірки відповідачем, позивачем, за підписом директора товариства подано заперечення до акту (а.с. 30-31). На переконання суду тим самим спростовується твердження позивача про проведення відповідачем перевірки без участі керівника ТОВ “Брокенергія” або уповноваженої ним особи та порушення порядку проведення перевірки.
Рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради № 172 від 21.12.2020 внесено зміни до рішення виконавчого комітету від 13.10.2020 № 154 “Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 23.09.2020 № 152 “Про встановлення тарифів на теплову енергію для населення, бюджетних установ та інших споживачів міста, які надаються ТОВ “Брокенергія” рішення опубліковано на веб-сайті Охтирської міської ради 21.12.2020 (а.с. 33). Цим рішенням встановлено нові тарифи на послуги постачання та транспортування теплової енергії, що надаються позивачем. Затверджені зазначеним рішенням тарифі застосовувались ТОВ “Брокенергія” з 21.12.2020, що було встановлено відповідачем у ході перевірки та не оспорюється позивачем.
Відповідно до вимог ст. 1 закону України “Про ціни і ціноутворення” (далі закон № 5007-VI) встановлення ціни - затвердження (фіксація) рівня ціни; застосування ціни - продаж (реалізація) товару за встановленою ціною; фіксована ціна - обов`язкова для застосування суб`єктами господарювання ціна, встановлена Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та державними колегіальними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень та компетенції; формування ціни - механізм визначення рівня ціни товару.
Відповідно до ст. 12 закону № 5007-VI державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Відповідно до ст. 13 закону № 5007-VI державне регулювання цін здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень зокрема шляхом установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання фіксованих цін.
Тарифи на послуги постачання та транспортування теплової енергії, що надаються позивачем, затверджено рішенням органу місцевого самоврядування — виконавчим комітетом Охтирської міської ради, та є обов`язковими для застосування. За таких обставин, суд вважає обґрунтованим твердження відповідача про те, що така ціна є фіксованою та відноситься до державних регульованих цін у розумінні закону України “Про ціни і ціноутворення”.
Відповідно до ст. 16 закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та іншими законами.
Відповідно до п. 3 п.п. 2 “Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 серед основних завдань Держпродспоживслужби є здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Відповідно до п. 4 п.п. 11 Положення Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регульованих цін (тарифів); надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 102 затверджено Положення “Про Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області” відповідно до якого відповідач є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядкований, його завданням є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території Сумської області” (а.с. 64).
Відповідно до вимог ст. 7 ч.ч. 7,8 закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
З наведених норм вбачається, що відповідач, як територіальний орган Держпродспоживслужби, наділений повноваженнями здійснення державного нагляду (контролю) у сфері дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. За наслідками заходів контролю, у випадку встановлення порушень має право видавати приписи про їх усунення.
Відповідно до ст. 59 ч.ч. 5, 11,12 Закону України “Про місцеве самоврядування” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ст. 28 ч. 1 п. 2 закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні” до повноважень виконавчих органів міських рад віднесено встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
З копії рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 21.12.2020 № 172 вбачається, що ним внесено зміни до рішення № 154 від 13.10.2020 ”Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 23.09.2020 № 152 “Про встановлення тарифів на теплову енергію для населення, бюджетних установ та інших споживачів міста, які надаються ТОВ “Брокенергія”. Рішенням збільшено вартість послуг, які надаються позивачем. Відповідно до інформації, яка міститься на офіційному веб-сайті Охтирської міської ради (https://www.doc.okhtyrkamr.gov.ua/category/рішення-виконавчого-комітету/page/22/) рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради № 172 опубліковано 28.12.2020, а не 21.12.2020, як стверджує позивач (а.с.179-180). За таких обставин, суд вважає правомірним висновок відповідача про те, що 21.12.2020 застосування позивачем при розрахунку вартості наданих послуг за тарифами, встановленими рішенням виконавчого комітету № 172 є неправомірним, оскільки зазначене рішення не набуло чинності.
Відповідно до розрахунку, який надано під час перевірки самим позивачем, у зв`язку із застосуванням тарифів, встановлених рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради, яке не набуло чинності, особам, які проживають у будинку № 1 по вул. Паркова у м. Охтирка зайво нараховано плату у розмірі 2575.24 грн. (а.с. 118).
Однією зі складових розрахунку тарифів на постачання та транспортування теплової енергії є прямі витрати на оплату праці. За висновком відповідача до розрахунку тарифів на плановий період 2020-2021 років позивачем включено прямі витрати на оплату праці, що є більшими за фактичний рівень оплати праці на підприємстві, встановлений штатним розписом (а.с. 119-131).
Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 затверджено “Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води” (далі Порядок). Відповідно до п. п. 20,21 Порядку планування витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, її виробництва, транспортування та постачання, здійснюється з урахуванням витрат операційної діяльності та фінансових витрат, пов`язаних з основною діяльністю. Плановані витрати групуються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном. Планована виробнича собівартість формується у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, та включає, серед іншого прямі матеріальні витрати прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати для працівників (персоналу), що безпосередньо залучені (задіяні) до технологічного процесу виробництва, транспортування та постачання теплової енергії) відповідно до Закону України “Про оплату праці”. Планування витрат на оплату праці для включення до тарифів здійснюється в установленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством, з урахуванням положень генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод, якщо ліцензіат перебуває у сфері дії сторін таких угод, та колективного договору ліцензіата.
Якщо рівень середньомісячної номінальної заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь) або одного штатного працівника, зайнятого у промисловості адміністративно-територіальної одиниці, на території якої провадиться діяльність ліцензіата, перевищує розмір, розрахований в установленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством, з урахуванням положень генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод, якщо ліцензіат перебуває у сфері дії сторін таких угод, колективного договору ліцензіата, допускається планування витрат на оплату праці для включення до тарифів із забезпеченням рівня середньомісячної номінальної заробітної плати в розрахунку на одного штатного працівника адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь) або одного штатного працівника, зайнятого у промисловості адміністративно-територіальної одиниці, на території якої провадиться діяльність ліцензіата, з урахуванням розміру фіксованої індексації витрат на оплату праці на планований період.
Застосування позивачем у розрахунку тарифів розміру витрат на оплату праці у більшому розмірі, ніж передбачено штатним розписом товариства, не відповідає вимогам закону України “Про ціни і ціноутворення” та “Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води” щодо економічної обґрунтованості державних регульованих цін, а саме їх відповідності витратам на виробництво, продаж та прибуток від продажу (реалізації). Посилання позивача на те, що він має наміри провести перерахунок діючих окладів після отримання коштів за результатами роботи у 1 півріччі 2021 року не спростовують висновків відповідача про необґрунтованість розрахунків в частині планування витрат на оплату праці при формуванні тарифів позивачем.
На підставі викладеного, суд вважає, що припис № 9 від 29.04.2021 про усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін видано відповідачем правомірно, за наявності до того підстав та у межах повноважень. Підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "БРОКЕНЕРГІЯ" до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області про визнання протиправним та скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін № 9 від 29 квітня 2021 року відмовити .
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22.12.2021
Суддя О.В. Соп`яненко