Рішення № 102308977, 29.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2021
Номер справи
480/5475/21
Номер документу
102308977
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2021 року Справа №480/5475/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5475/21 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2276 Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини 2276 Національної гвардії України (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Військової частини 2276 Національної гвардії України щодо застосування для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 серпня 2015 року, як місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 включно, застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.01.2016 по 30.04.2016 включно, застосування травня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.05.2016 по 31.10.2016 включно, застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.11.2016 по 31.11.2016 включно, застосування грудня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.12.2016 по 31.07.2017 включно, застосування серпня 2017 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.08.2017 по 31.08.2017 включно, застосування вересня 2017 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.09.2017 по 31.12.2017 включно, застосування січня 2018 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 включно;

- визнати протиправними дії Військової частини 2276 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 01.06.2019 - 31.10.2019;

- зобов`язати Військову частину 2276 Національної гвардії України провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січня 2008 року відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а за період 01.06.2019 - 31.10.2019 здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 26.09.2008 по 18.04.2021 проходив військову службу у військовій частині 2276. Наказом командира Військової частини 2276 від 16.04.2021 №78 позивача було виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення з 18.04.2021. Проте, виходячи з відомостей, які були надані Військовою частиною 2276, а саме - довідки про грошове забезпечення за період з 01.01.2015 по 18.04.2021, позивачем було встановлено, що відповідач:

- у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 протиправно застосовує серпень 2015 року, січень 2016 року, травень 2016 року, грудень 2016 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року, січень 2018 року, як місяці за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць);

- у період з червня 2019 року по жовтень 2019 року взагалі не нарахував та не виплачував індексацію грошового забезпечення, хоча повинен був нарахувати з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Такі протиправні дії відповідача , на переконання позивача, призвели до того, що позивачу не в повному обсязі здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Виходячи з вищезазначеного, позивач вважає дії відповідача незаконними та протиправними.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на їх необґрунтованість. Зокрема зазначив, що в порушення правил застосування нормативних актів позивач помилково посилається на нормативно-правові акти та положення Збройних Сил України, які не поширені на інші утворення відповідно законів України військові формування, тобто не можуть застосовуватися що організацій, установ та інших структурних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, якою є Національна гвардія України та відповідно і військова частина 2276 Національної гвардії України.

Представником позивача було подано відповідь на відзив, в якій заперечував проти доводів, викладених у відзиві відповідачем, підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 26.09.2008 по 18.04.2021 проходив військову службу у військовій частині 2276 (а.с.8).

Наказом командира Військової частини 2276 від 16.04.2021 № 78 позивача було виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення 18.04.2021 (а.с. 9).

Згідно довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 по 18.04.2021 (а.с. 10) позивачу в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.

При цьому, при обрахунку індексації за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 застосовано як місяць, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базовий місяць) серпень 2015 року, за період з 01.01.2016 по 30.04.2016 - січень 2016 року; за період з 01.05.2016 по 31.10.2016 - травень 2016 року; за період з 01.11.2016 по 31.11.2016 - січень 2016 року; за період з 01.12.2016 по 31.07.2017 - грудень 2016 року; за період з 01.08.2017 по 31.08.2017 - серпень 2017 року; за період з 01.09.2017 по 31.12.2017 - вересень 2017 року; за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 - січень 2018 року.

Також, з вищевказаної довідки вбачається, що у період з 01.06.2019 по 31.10.2019 індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.

Вважаючи протиправними дії військової частини 227 щодо нарахування та виплати в неналежному розмірі індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався наступним :

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з ст. 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Згідно з ст. 8 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Преамбулою Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до п.1-1 Порядку № 1078, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Так, відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З аналізу пунктів 2, 5 Порядку №1078 випливає, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, в якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Аналогічна правова позиція випливає зі змісту постанов Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 803/203/17 і від 22.07.2020 у справі № 400/3017/19.

Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.01.2008.

В період дії Постанови №1294, з 01 січня 2008р. по 01 березня 2018р., тобто протягом періоду, який охоплює спірні правовідносини, розмір посадових окладів військовослужбовців був незмінним, а зміна розміру доплат , надбавок та премій не впливали на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Отже, січень 2008 року є місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів).

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом четвертим цієї Постанови установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, а також змінено (підвищено) розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців.

Зазначена постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Таким чином, базовими місяцями для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців, повинні бути січень 2008 року та березень 2018 року, водночас всі інші місяці у даному проміжку часу не можуть бути базовими для нарахування індексації, оскільки у проміжку січень 2008 року – березень 2018 року посадові оклади військовослужбовців, з яких вираховується індексація, залишилися незмінними.

Згідно довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , при обрахунку індексації за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 застосовано як місяць, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базовий місяць) серпень 2015 року, за період з 01.01.2016 по 30.04.2016 - січень 2016 року; за період з 01.05.2016 по 31.10.2016 - травень 2016 року; за період з 01.11.2016 по 31.11.2016 - січень 2016 року; за період з 01.12.2016 по 31.07.2017 - грудень 2016 року; за період з 01.08.2017 по 31.08.2017 - серпень 2017 року; за період з 01.09.2017 по 31.12.2017 - вересень 2017 року; за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 - січень 2018 року.

За встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що бездіяльність військової частини 2276 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно, без врахування базового місяця для нарахування йому індексації - січень 2008 року, є протиправною.

Відтак, суд вважає за необхідне зобов`язати військову частину 2276 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошовою забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з врахуванням базового місяця для нарахування йому індексації - січня 2008 року.

Що стосується нарахування та виплати позивачу індексації за період з 01.06.2019 по 31.10.2019 з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Постанови № 1078, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.

Водночас, як встановлено судом, позивачу за період з 01.06.2019 по 31.10.2019 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2019 по 31.10.2019 та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період.

Щодо вимог позивача про необхідність застосування при нарахуванні індексації за період з 01.06.2019 по 31.10.2019 абзацу 4 пункту 5 Постанови № 1078, суд зазначає, що в даному випадку, розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення.

Водночас, індексація за період з 01.06.2019 по 31.10.2019 взагалі не була нарахована та виплачена позивачеві, а тому питання про застосування при її нарахуванні правил визначення фіксованої суми індексації (різниці між попередньою сумою індексації і розміром підвищення доходу) згідно абзацу 4 пункту 5 Постанови № 1078 є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.

За таких обставин, суд доходить висновку, що у даному випадку повноваження щодо обрахунку індексації, в тому числі, щодо застосування правил визначення фіксованої суми індексації (різниці між попередньою сумою індексації і розміром підвищення доходу), у відповідності до положень Порядку № 1078 та Закону № 1282-ХІІ, покладається на відповідача, а тому п і д с т а в и для зобов`язання останнього здійснити нарахування та виплату індексації позивача за період з 01.06.2019 по 31.10.2019 с а м е з у р а х у в а н н я м абзацу 4 пункту 5 Постанови № 1078, в і д с у т н і . Суд вважає за доцільне зобов`язати Військову частину 2276 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.06.2019 по 31.10.2019.

Відповідно до норм Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини 2276 Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини 2276 Національної гвардії України щодо застосування для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 серпня 2015 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 включно, застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.01.2016 по 30.04.2016 включно, застосування травня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.05.2016 по 31.10.2016 включно, застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.11.2016 по 31.11.2016 включно, застосування грудня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.12.2016 по 31.07.2017 включно, застосування серпня 2017 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.08.2017 по 31.08.2017 включно, застосування вересня 2017 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.09.2017 по 31.12.2017 включно, застосування січня 2018 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 включно.

Зобов`язати Військову частину 2276 Національної гвардії України (вул. Дачна, 9, с. Климентове, Охтирський район, Сумська область, 42741, код ЄДРПОУ 14323534) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січня 2008 року.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 2276 Національної гвардії України щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.06.2019 по 31.10.2019.

Зобов`язати Військову частину 2276 Національної гвардії України (вул. Дачна, 9, с. Климентове, Охтирський район, Сумська область, 42741, код ЄДРПОУ 14323534) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період 01.06.2019 по 31.10.2019.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець