
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2021 року
справа №380/18461/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення про відмову ОСОБА_1 у переводі з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 з 17.06.2021 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах державної податкової служби.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що він працював в органах Державної податкової служби України на посадах державного службовця та станом на день звернення із заявою про призначення пенсії як державному службовцю, 17.06.2021, його стаж державної служби в податкових органах складав 18 років 08 місяців 23 дні. Рішенням відповідача, ГУ ПФ України в Запорізькій області від 24.06.2021 року №240 йому не зараховано стаж роботи в органах державної податкової служби, що суперечить, на думку позивача, нормам законодавства та, зокрема, Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМ України від 03.05.1994 року № 283, і Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМ України від 25.03.2016 року № 229, й положенням ст.25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (далі – Закон 3723-ХІІ). Таким чином, відмовляючи у зарахуванні в стаж для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону 3723-ХІІ періодів роботи в органах державної податкової служби, відповідач, ГУ ПФ України в Запорізькій області порушив право позивача на соціальне забезпечення, не взявши до уваги норми чинного законодавства щодо обчислення стажу державної служби. Відтак, вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернулася за захистом порушеного права до суду.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону 1058-IV. 17.06.2020 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії як державному службовцю відповідно до Закону 3723-ХІІ. Однак, в період роботи в органах державної податкової служби позивач обіймав посади, за якими присвоювались спеціальні звання, а не ранги державного службовця. Такі посади згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 503-Р не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців, а відтак, не зараховуються до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону 3723-ХІІ. Оскільки, у позивача відсутній стаж державної служби, передбачений Прикінцевими та перехідними положеннями Закону 889-VIII, а на працівників державних органів, яким присвоюються спеціальні звання дія Закону № 889-VIII не поширюється, підстави для призначення пенсії за нормами Закону 889-VIII відсутні. Просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 27.10.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 30.11.2021 до участі у справі залучено співвідповідача, ГУ ПФ України в Запорізькій області.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію по інвалідності, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що відповідачем не заперечується.
17.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення йому як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Запорізькій області №240 від 24.06.2021 року відмовлено позивачу у задоволенні його заяви через те, що позивач був посадовою особою органів державної податкової служби, якій присвоюються спеціальні звання, однак, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону 3723-ХІІ.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Оінюючи спірні правовідносини суд зазначає таке.
Змістом спірних правовідносин є рішення органу Пенсійного фонду щодо відмови у переводі з пенсії за віком згідно Закону 1058-IV на пенсію відповідно до Закону 889-VIII.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України, суд при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Застосовуючи наведену норму, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18.
Так, у згаданій постанові Верховного Суду зазначено таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону 1058-IV, у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менш як 10 років стажу державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку, та перебування на час досягнення пенсійного віку на посаді державної служби, наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону 1058-IV.
При цьому зазначений вік визначається ст. 26 Закону 1058-IV.
Тобто до 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку (передбаченого ст. 26 Закону 1058-IV) та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016 року, відповідно до ст. 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону 1058-IV. При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які станом на 01.05.2016 року займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Враховуючи вище наведені норми, суд вважає, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Згідно п. 341.1 ст. 341 Податкового кодексу України служба в контролюючих органах є професійною діяльністю придатних до неї за станом здоров`я, освітнім рівнем та віком громадян України, що пов`язана з формуванням державної податкової та митної політики в частині адміністрування податків, зборів, платежів, реалізацією податкової та митної політики, політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також із здійсненням контролю за додержанням податкового, митного та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Пунктом 342.4 цього Кодексу передбачено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Відповідно до п. 344.1 ст. 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
При цьому, продовжується у згаданій нормі, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 року (чинного до 01.05.2016 року, тобто в період проходження позивачем служби в органах Державної податкової служби України) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно ч. 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
При прийняття рішення суд також ураховує той факт, що позивач є пенсіонером по інвалідності, інвалідом ІІ групи.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №240 від 24.06.2021, яким відмовлено у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно із Законом 1058-IV та призначенні пенсії відповідно до Закону 889-VIII є обґрунтованими, так як позивач станом на 01.05.2016 року, займав посаду державної служби та має не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, а тому оскаржуване рішення слід скасувати.
Позовна вимога щодо зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 з 17.06.2021 року пенсію відповідно до Закону 889-VIII, є похідною від вимоги про визнання протиправним рішення відповідача, тому також підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обгрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то такі не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
в и р і ш и в:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, м. Запоріжжя,пр. Соборний, 158-Б) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №240 від 24.06.2021, яким відмовлено ОСОБА_1 у переводі з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 , інваліду ІІ групи, з 17.06.2021 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Судові витрати не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.