
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/18579/21
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
в частині позовних вимог
24 грудня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неправомірного зменшення відсоткового |значення з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку мені пенсії на підставі оновленої довідки Львівського обласного військового комісаріату (Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) від 20.11.2020 за №292;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату (Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) від 20.11.2020 за №292 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов`язковим урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХIІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення 74% основного розміру грошового забезпечення та раніше виплачених сум;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборгованість нарахованої але недоплаченої пенсії єдиною виплатою відповідно до наданого розрахунку на доплату з 01.04.2019 р. в сумі 165407,62грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, у розмірі 74% від сум грошового забезпечення. Головним управлінням ПФУ у Львівській області на підставі рішення суду від 25.08.2021 у справі № 380/3840/20 з 01.04.2019 здійснено перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019. Однак при такому перерахунку відповідачем протиправно, на думку позивача, застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, листом від 12.10.2021 р. за №1300-5308-8/90854 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/3840/21 ГУ ПФУ у Львівській області та надіслало перерахунок пенсії з 01.11.2021р. і Розрахунок на доплату - заборгованість сум по виплаті з 01.04.2019р.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 89849 від 01.12.2021), у якому проти позову заперечив. По суті позовних вимог зазначив, що при виконанні рішення суду від 25.08.2021 у справі № 380/3840/20 Головним управлінням ПФУ у Львівській області застосовано Закон України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” № 1166-VII від 27.03.2014, яким було внесено зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, зокрема визначено, що розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відтак вважає, що з 01.04.2019 пенсія позивача обрахована та виплачується відповідно до вимог законодавства. Окрім того, щодо вимоги, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборгованість нарахованої але недоплаченої пенсії єдиною виплатою відповідно до наданого розрахунку на доплату з 01.04.2019 в сумі 165407,62 грн., вказав, що позивач в позовній заяві фактично просить суд зобов`язати відповідача повторно виконати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 380/3840/21, а саме виплатити заборгованість, яка виникла на виконання цього рішення суду. Таким чином, звертаючись з новим позовом позивач хоче забезпечити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 380/3840/21 шляхом ухвалення нового судового рішення, що відповідно являє собою порушення процесуальних норм Кодексу адміністративного судочинства України. Враховуючи вищезазначене, позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного, на його думку права. Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 380/3840/21, виконано та проведено перерахунок на підставі довідки Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. З 01.11.2021 розмір пенсійної виплати становить 13680,07 грн. Доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.04.2019 по 30.09.2021 в сумі 165407,62 грн. буде виплачена ОСОБА_1 після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, про що повідомлено позивача листом від 12.10.2021 № 1300-5308-8/90854.
Позивачем 06.12.2021 через канцелярію суду подано відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що провадження у справі в частині позовних вимог простягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборгованість нарахованої але недоплаченої пенсії єдиною виплатою відповідно до наданого розрахунку на доплату з 01.04.2019 р. в сумі 165407,62грн підлягає закриттю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
У зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 292 від 20.11.2020 за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі №380/3840/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсій за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (в редакції до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”) із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення з 01.04.2019 перерахунку довічної пенсії ОСОБА_1 за вислугу років та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату №292 від 20.11.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі № 380/3840/20 здійснено з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача згідно з довідкою Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 292 від 20.11.2020, що підтверджується перерахунком пенсії у пенсійній справі № ХВ47360-Міноборони від 01.11.2021, що позивачем не заперечується.
З 01.11.2021 розмір пенсійної виплати становить 13680,07 грн. Доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.04.2019 по 30.09.2021 в сумі 165407,62 грн. буде виплачена ОСОБА_1 після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, про що повідомлено позивача листом від 12.10.2021 № 1300-5308-8/90854.
Приписами статті 129-1 Конституції України встановлено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зазначає, що Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов`язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 року у справі № 380/3840/21, яке набрало законної сили 27.09.2021 є обов`язковим до виконання.
Згідно із положеннями частин 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (ч. 8 ст 382 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами статей 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України ( ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Зі змісту адміністративного позову слідує, що фактичною підставою для звернення до суду із даними вимогами, слугувала незгода позивача із діями відповідача під час виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 року у справі № 380/3840/21.
Тобто, заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення, внаслідок чого, позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право в порядку статті 383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, в даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен звернутись до суду в порядку судового контролю за виконанням рішення, а не пред`являти новий адміністративний позов.
Відтак, вимоги про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборгованість нарахованої але недоплаченої пенсії єдиною виплатою відповідно до наданого розрахунку на доплату з 01.04.2019 р. в сумі 165407,62грн, що нарахована на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду викладеним в постановах від 21.12.2020 у справі № 440/1810/19.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження по справі в частині позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборгованість нарахованої але недоплаченої пенсії єдиною виплатою відповідно до наданого розрахунку на доплату з 01.04.2019 р. в сумі 165407,62грн , оскільки спір у цій частині позовних вимог виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що уже був предметом розгляду суду в іншому провадженні, проте, на стадії виконання такого судового рішення.
Керуючись статтями 139, 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив
провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії в частині позовних вимог про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборгованість нарахованої але недоплаченої пенсії єдиною виплатою відповідно до наданого розрахунку на доплату з 01.04.2019 р. в сумі 165407,62грн - закрити.
Роз`яснити ОСОБА_1 право звернення до Львівського окружного адміністративного суду в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідною заявою щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 року у справі № 380/3840/21.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими до статтями 293-296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Грень Н.М.