Рішення № 102305715, 29.12.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2021
Номер справи
340/3350/21
Номер документу
102305715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3350/21

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В :

Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу

Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 67280,21 грн. Оскільки цей податковий борг відповідачем добровільно не погашений, позивач просить суд стягнути його до місцевого бюджету територіальної громади м. Бобринця.

Ухвалою судді від 11.08.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Відповідач, отримавши цю ухвалу, відзив на позовну заяву до суду не надав.

У ході судового розгляду справи відповідач зменшив розмір позовних вимог та просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 66528, 96 грн.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 у 2019 році був власником об`єктів нерухомого майна – торгівельної будівлі площею 116 кв.м., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ; житлового приміщення площею 208,03 кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 ; нежитлового приміщення площею 1392, 26 кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .

Бобринецькою міською радою прийнято рішення №1649 від 22.06.2018 року "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Бобринецької міської об`єднаної територіальної громади на 2019 рік", яким встановлено ставки податку для об`єктів житлової та нежитлової нерухомості.

На підставі цього рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області обчислено суму податку з об`єктів нежитлової та житлової нерухомості, які перебувають у власності відповідача, за 2019 рік та надіслано йому податкові повідомлення-рішення форми "Ф" №0070937-5107-1101 від 04.06.2020 року, №0070938-5107-1101 від 04.06.2020 року, №0070939-5107-1101 від 04.06.2020 року про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 4340, 55 грн., 58099, 01 грн., 4840, 68 грн. відповідно.

Вказані податкові повідомлення-рішення відповідач отримав 30.06.2020 року, у встановленому порядку їх не оскаржував. Однак, суми податкового зобов`язання у передбачений пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України строк не сплатив.

Після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання ГУ ДПС у Кіровоградській області сформовано податкову вимогу форми "Ф" №104228-51 від 09.09.2020 року, яка вручена платнику.

Сума узгодженого грошового зобов`язання заявлена позивачем до стягнення у цій справі як податковий борг.

При вирішенні спору суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов`язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Воднораз, згідно з пп. 266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України податкове зобов`язання за звітній рік з податку на нерухому майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення.

За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:

- податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);

- грошове зобов`язанням - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Як установлено судом, відповідач у встановлений строк не сплатив до бюджету податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначений йому податковими повідомленнями-рішеннями №0070937-5107-1101 від 04.06.2020 року, №0070938-5107-1101 від 04.06.2020 року, №0070939-5107-1101 від 04.06.2020 року, у загальному розмірі 67280,24 грн. За рахунок переплати у розмірі 0,03 грн., яка обліковувалася в інтегрованій картці платника податків, податковий борг був зменшений на цю суму і склав 67280,21 грн.

У ході судового розгляду справи відповідач частково погасив податковий борг на суму 751,25 грн., внаслідок чого податковий борг зменшився до 66528, 96 грн. Доказів його повного погашення суду не надано.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

При цьому, пунктом 41.4 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 50, частиною 1 статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Фізична особа - підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Відповідно до пунктів 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пунктів 10.2, 10.5 статті 10 ПК України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як складова податку на майно, належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктом 19 частини 1 статті 64, частиною 2 статті 67 Бюджетного кодексу України цей місцевий податок відноситься до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 66528, 96 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення його в дохід місцевого бюджету, слід задовольнити.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Такі витрати позивачем у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 66528, 96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш