
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/6176/21
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: приватне акціонерне товариство "КГК" (27541, Кіровоградська область, Світловодський район, с. Велика Скельова, вул. Олега Кошового, 1 "А", код ЄДРПОУ 33505460)
про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Кіровоградській області (далі – ГУ ДПС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до приватного акціонерного товариства "КГК" (далі – ПрАТ "КГК") про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідачем не сплачено узгоджені суми грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 11560 грн. Тому позивач просить суд стягнути цей податковий борг в дохід місцевого бюджету.
Ухвалою судді від 21.09.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача, яка вказана у позовній заяві та значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як його місцезнаходження, але повернута поштою у зв`язку з відсутністю адресата. Відповідно до частини 6 статті 251 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачу. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ПрАТ "КГК" з 29.08.2005 року зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області.
Відповідач є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, оскільки має спеціальний дозвіл на користування надрами №4616 від 18.12.2007 року, виданий терміном до 18.12.2027 року, для видобування кварциту в межах Малоскелівського родовища.
ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ПрАТ "КГК", за наслідками якої складено акт №005/11-28-04-06/33505460 від 09.06.2021 року про неподання податкової декларації з рентної плати за ІІ, ІІІ, ІУ квартали 2018 року, І, ІІ, ІІІ, ІУ квартали 2019 року, І, ІІ, ІІІ, ІУ квартали 2020 року, І квартал 2021 року.
На підставі цього акту прийняте податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №0000/2251/11-28-04-05 від 25.05.2021 року про зобов`язання відповідача сплатити штраф на суму 11 560 грн.
Вказаний акт та податкове повідомлення-рішення направлені відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученими. Відповідачем податкове повідомлення-рішення не оскаржене, а визначена ним сума штрафу не сплачена.
При вирішенні спору, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов`язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Матеріалами справи підтверджено наявність у ПрАТ "КГК" податкового боргу зі сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення – штрафу, застосованого податковим повідомленням-рішенням №0000/2251/11-28-04-05 від 25.05.2021 року.
Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
ГУ ДПС у Кіровоградській області у зв`язку з виникненням у платника податкового боргу винесено податкову вимогу форми "Ю" №0022941-1306-1119 від 21.07.2021 року про сплату 11 560 грн., яка направлена відповідачу у встановленому порядку. Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України рентна плата належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Нормативи розподілу коштів рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення між відповідними бюджетами визначені статтями 29, 64, 66 Бюджетного кодексу України.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи позовних вимог, позов про стягнення з відповідача податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 11560 грн. слід задовольнити та стягнути вказані суму в дохід відповідних бюджетів.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати позивачем у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.
Стягнути з рахунків приватного акціонерного товариства "КГК" у банках, що його обслуговують, в дохід державного та місцевих бюджетів податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 11 560 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш