
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2021 року м. Київ № 320/7050/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу:
за позовом Головного управління Держпраці у Київській області
до Приватного підприємства «Мрія»
третя особа: Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі»
про застосування заходів реагування,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Держпраці у Київській області (далі також – позивач, ГУ Держпраці) з позовом до Приватного підприємства «Мрія» (далі також – відповідач, ПП «Мрія», Підприємство), в якому просило суд: застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у виді заборони експлуатації, а саме заборонити експлуатацію ЗТП-243, шляхом відключення від електромереж електропостачальної організації на межі балансової належності.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/7050/21 за вказаним позовом, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі», та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з проведенням судогово засідання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що актом перевірки суб`єкта господарювання (відповідача) від 05.12.2019 №5.1/428/327 зафіксовано порушення останнім вимог нормативн-правових актів з питань охорони праці, що становлять загрозу життю та здоров`ю працівників установи. Крім того, за наслідком проведення вказаної перевірки ГУ Держпраці вручило керівнику ПП «Мрія» припис від 05.12.2019 №5.1/428/327 про усунення виявлених порушень. Разом з тим, у встановлений для усунення порушень строк Підприємство не виконало припис від 05.12.2019, а саме не виконало пункти 1 – 25 вказаного припису, що будло зафіксовано в акті від 05.02.2021 №КВІ353/731А.
Відповідно до наявної на офіційному сайті ПАТ «Укрпошта» інфомації про вручення поштового відправлення № 0113300706389 відповідачеві вручено ухвалу суду від 18.06.2021, проте в установлений строк останній відзиву на позовну заяву та жодні додаткові докази до суду не подав. Також у матеріалах справи наявне поштове повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 0113300463885 (вручено відповідачу 14.08.2021) про виклив відповідача у судове засідання 28.09.2021.
Третя особа також не скористалося своїм процесуальним правом на подання до суду письмових пояснень по суті заявлених позовних вимог та/або додаткових доказів.
У зв`язку з неявкою у призначені судові засідання представників усіх учасників справи та з огляду на обставину заявлення позивачем у п. 3 прохальної частини позовної заяви прохання розглянкти справу за цим позовом без виклику сторін(що зафіксовано у письмовій заяві від 11.03.2021, вх. №9208/21 від 11.03.2021) суд, керуючись нормами ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
У період з 22.11.2019 по 05.12.2019 на підставі наказу ГУ Держпраці у Київській області від 06.11.2019 №5621 «Про проведення планового заходу ПП «Мрія» та направлення на проведення перевірки від 06.11.2019 № 5.1/381, виданого відповідно до цього наказу № 5621 від 06.11.2019, посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області проведено планову перевірку ПП «Мрія» (код ЄДРПОУ 30886500, адреса: Київська обл., смт. Ставище, провул. 2-ий Ралянський, буд. 18), а саме - виробничого приміщення, електрообладнання та електрмережі 10 та 0,4 кВ (ЗТП-243) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що складено акт перевірки суб`єкта господарювння (виробничого об`єкта) від 05.12.2019 №5.1/428/327.
У 5 розділі акта зафіксовано ряд порушень норм ст.ст. 13, 18, 19, 21 Закону України «Про охорону праці», а також Порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів», НПАОП 40.1-1.07-01 «Правил експлуатації електрозахисних засобів», НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», НПАОП 0.00-4.35-04 «Типового положення про службу охорони праці». Директором ПП «Мрія» ОСОБА_1 отримано примірник зазначеного акта перевірки 05.12.2019 та підписано такий акт без заперечень і зауважень.
У зв`язку з виявленням порушень, зазначених у п. 1 - 25 розділу 5 акта перевірки віл 05.11.2019, працівниким ГУ Держпраці у Київській області склали на адресу директора ПП «Мрія» ОСОБА_1 припис від 05.12.2019 №5.1/428/327, де вимогали від суб`єкта господарювання у термін до 05.01.2020 усунути наступні порушення:
1) порушення п. 2 Додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (а саме роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, тобто на ремонт, технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В);
2) порушення п. 8 Додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (а саме роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, тобто на електрообладнання ЗТП-243, що знаходиться на балансі підприємства);
3) порушення п. 19 Додатку 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (а саме роботодавцем не надано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, тобто на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В);
4) порушення п. 6 Додатку 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (роботодавцем не надано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме в частині робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра);
5) порушення п. 8.1 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (а саме не проведено регламентні роботи з опосвідчення стану безпеки електроустановок що належать підприємству, та не визначено рівень безпечного стану електроустановок);
6) порушення п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не затверджено Положення про енергетичну службу; не забезпечено достатню кількість електротехнічних працівників (відсутні оперативні працівники); не призначено відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку; не забезпечено проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ), а саме: електрообладнання ЗТП-243, яке знаходиться на балансі підприємства);
7) порушення п. 2.2.11 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються основні вимоги безпеки під час обслуговування електроустановок, а саме: на підприємстві відсутній затверджений керівником та погоджений з Держпраці список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією);
8) порушення п. 2.2.13 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються основні вимоги безпеки під час обслуговування електроустановок, а саме: на підприємстві відсутній затверджений керівником підприємства список адміністративно-технічних працівників, яким дозволяється одноосібний огляд електроустановок);
9) порушення п. 3.2.9 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме: на підприємстві відсутні затвердженні на 2019 рік списки працівників, які мають право на видачу нарядів, розпоряджень, керівників робіт, допускачів, а також переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації);
10) порушення п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (а саме однолінійні схеми електроустановок ЗТП-243, не переглянуті у терміни відповідно до вимог п. 3.4 розділу IV ПТЕЕС);
11) порушення п.п. 4.2.5, 4.2.8 і 4.2.9 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (а саме керівником підприємства не забезпечено комплектування працівників ЗТП-243 випробуваними засобами захисту від ураження електричним струмом відповідно до норм комплектування);
12) порушення п. 2.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються основні вимоги безпеки під час обслуговування електроустановок, а саме - на підприємстві відсутній затверджений керівником перелік робіт з підвищеною небезпекою);
13) порушення п. 2.2.14. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються основні вимоги безпеки під час обслуговування електроустановок, а саме - не затверджений перелік приміщень і комірок, які забороняється відкривати під час огляду в електроустановках понад 1000 В);
14) порушення п. 3.1.2 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме - на підприємстві роботи в електроустановках, які виконують працівники, не оформлюються нарядами або розпорядженнями);
15) порушення п. 3.3.12 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (на підприємстві не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме - на підприємстві не ведеться журнал обліку робіт за нарядами та розпорядженнями);
16) порушення п. 4.4.2. НПАОП 40.1-1.07-01 «Правил експлуатації електрозахисних засобів» (на підприємстві не проводиться періодичний огляд засобів захисту із записом в журнал);
17) порушення п. 5.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (директор підприємства ОСОБА_1 у встановленому порядку не пройшов навчання та перевірку з питань охорони праці);
18) порушення п. 5 розд. V НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме - відсутні комплекти діюячих інструкцій з охорони праці);
19) порушення п. 2 розд. IV НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме - відсутній, затверджений роботодавцем, перелік інструкцій з охорони праці);
20) порушення п. 3 розділ. V НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме - відсутній журнал обліку та видачі інструкцій);
21) порушення п. 5.1 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типового положення про службу охорони праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме: відсутній план роботи та графіки обстежень підприємства службою охорони праці, затверджений роботодавцем);
22) порушення п. 3.5 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типового положення про службу охорони праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме: на підприємстві не проводиться з працівниками вступний інструктаж з питань охорони праці);
23) порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці» (роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: наказом по підприємству не призначено посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці);
24) порушення ст. 19 Закону України «Про охорону праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме: роботодавець не забезпечив належне фінансування охорони праці, яке повинно становити не менше 0,5% від фонду оплати праці за попередній рік);
25) порушення п. 1.2. НПАОП 0.00-4.35-04 «Типового положення про службу охорони праці» (на підприємстві не функціонує служба охорони праці, а саме: роботодавцем, на основі Типового положення про службу охорони праці з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів не розроблене і не затверджене «Положення про службу охорони праці підприємства», не визначена структура служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства).
Вказаний припис №5.1/428/327 був вручений 05.12.2019 під розписку директору ПП «Мрія» ОСОБА_1 .
В ході розгляду даної справи в суді доказів оскарження та/або скасування цього припису від 05.12.2019 у судовому порядку учасниким справи до суду не подали.
Між тим, упродовж періоду з 23.02.2021 по 05.03.2021 працівниками ГУ Держпраці у Київській області на підставі наказу Головного управління від 12.02.2021 №632 «Про проведення позапланового заходу ПП «Мрія» та направлення на проведення перевірки від 12.02.2021 №353, виданого відповідно до цього наказу №632 від 12.02.202021, було проведено позапланову перевірку ПП «Мрія» (код ЄДРПОУ 30886500, адреса: Київська обл., смт. Ставище, провул. 2-ий Радянський, буд. 18) з питання виконання вимог раніше виланого припису ГУ Держпраці у Київській області від 05.12.2019 №5.1/428/327. За результатами проведення зазначеної перевірки позивачем був складений акт від 05.03.2012 №КВІ353/731А, де зафіксований висновок про порушення вимог ст. 39 Закону України «Про охорону праці», що полягає у не забезпеченні директором ПП «Мрія» ОСОБА_1 виконання вимог припису від 05.12.2019 №5.1/428/327 в частині виконання пунктів з 1 по 25-ий.
Даний акт перевірки від 05.03.2021 був підписаний директором ПП «Мрія» Діденком О.Г. без зауважень, та примірник такого акта отриманий відповідачем 05.03.2021 (про що свідчить відповідний підпис його керівника на стор. 13 такого акта).
Розглядаючи дану справу по суті, суд виходив з наступного.
Частиною першою ст. 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки (пп. 1 і 3 п. 3 Положення).
Згідно з пп. 16 п. 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Загальні правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Так, за змістом ст. 1 Закону №877-V, у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні: «державний нагляд (контроль)» - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; «заходи державного нагляду (контролю)» - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Зокрема, згідно з ч. 7 ст. 7 Закону №877-V (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Поряд з цим, безпосередньо порядок проведення державного нагляду за охороною праці, а також діяльність органів державного нагляду за охороною праці визначені Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-XII (далі – Закон №2694-XII).
Так, відповідно до ст. 39 зазначеного Закону, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема:
- безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
- одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;
- видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки.
Суд встановив, що позивачем (територіальним органом Держпраці) за наслідками проведення планового заходу державного нагляду за охороною праці – планової перевірки ПП «Мрія» та складання акта від 05.12.2019 №5.1/428/327 керівникові Підприємства був виданий обов`зковий до викоанння припис від 05.12.2019 №5.1/428/327 про усунення порушень і недоліків у галузі охорони праці. Текст цього припису містив вимоги усунути виявлені під час перевірки порушення Підприємством норм законів та інших нормативно-правових актів з питань охорони праці у строк до 05.01.2020. Даний Припис був вручений керівнокові ПП «Мрія» 05.12.2019.
В ході розгляду даної справи в суді доказів оскарження та/або скасування цього припису від 05.12.2019 у судовому порядку учасниким справи до суду не подали.
Надаючи правову оцінку наведеним у тексті припису від 05.12.2019, суд зазначає наступне.
За визначенням ст. 1 Закону №2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з положеннями ст.ст. 2 - 3 Закону № 2694-XII дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Законодавство про охорону праці складається з цього Закону, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:
пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці;
підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці;
комплексного розв`язання завдань охорони праці на основі загальнодержавної, галузевих, регіональних програм з цього питання та з урахуванням інших напрямів економічної і соціальної політики, досягнень в галузі науки і техніки та охорони довкілля;
соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб`єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності;
адаптації трудових процесів до можливостей працівника з урахуванням його здоров`я та психологічного стану;
використання економічних методів управління охороною праці, участі держави у фінансуванні заходів щодо охорони праці, залучення добровільних внесків та інших надходжень на ці цілі, отримання яких не суперечить законодавству;
інформування населення, проведення навчання, професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці;
забезпечення координації діяльності органів державної влади, установ, організацій, об`єднань громадян, що розв`язують проблеми охорони здоров`я, гігієни та безпеки праці, а також співробітництва і проведення консультацій між роботодавцями та працівниками (їх представниками), між усіма соціальними групами під час прийняття рішень з охорони праці на місцевому та державному рівнях;
використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно з ч. 1 - 3 ст. 13 Закону №2694-XII роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, в т.ч.: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
При цьому, роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Крім того, нормами ст.ст. 18 і 19 Закону №2694-XII передбачено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Також посадові особи, діяльність яких пов`язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.
Фінансування охорони праці здійснюється роботодавцем. Для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці становлять не менше 0,5 відсотка від фонду оплати праці за попередній рік.
За змістом ч. 1, 3 та 4 ст. 21 Закону №2694-XII виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Суд встановив, що матеріали справи не містять доказів усунення відповідачем порушень у сфері законодавства з питань охорони праці, зазначених у п.п. 1 - 25 припису від 05.12.2019 №5.1/428/327, та відповідно доказів щодо виконання вимог такого Припису органу Держпраці.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Враховуючи принцип державного нагляду (контролю), а саме – принцип пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності та матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про застосування заходів реагування у вигляді заборони експлуатації виробних приміщень, електрообладнання та електромережі 10 та 0,4 кВ (ЗТП-243), що знаходяться за адресою: Київська обл., смт. Ставище, провул. 2-ий Радянський, буд. 18, - до усунення відповідачем порушень, зафіксованих в акті перевірки від 05.03.2021 №КВІ353/731А.
У силу норм ч. 1 і 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача за поданим адміністративним позовом є такими, що підлгають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73 – 78, 90, 132, 139, 242 – 246, 250, 255, 257, 259 – 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Київській області (код ЄДРПОУ 39794214, адреса місцезнаходження: 04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10) задовольнити повністю.
2. Застосувати до Приватного підприємства «Мрія» (код ЄДРПОУ 30886500, адреса: 09400, Київська обл., смт. Ставище, провул. 2-ий Радянський, буд. 18) заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити експлуатацію виробних приміщень, електрообладнання та електромережі 10 та 0,4 кВ (ЗТП-243), що знаходяться за адресою: Київська обл., смт. Ставище, провул. 2-ий Радянський, буд. 18, шляхом відключення від електромереж електропостачальної організації на межі балансової належності - до усунення Приватним підприємством «Мрія» порушень, зафіксованих в акті перевірки від 05.03.2021 № КВІ353/731А та отримання у встановленому порядку рішення про відновлення робіт.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.