Рішення № 102305115, 28.12.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
260/5304/21
Номер документу
102305115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/5304/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тересвянська селищна рада Тячівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася в Закарпатський окружний адміністративний суд з позовом, в якому просить : визнати протиправною бездіяльність Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області та зобовязати у встановленому законом порядку та строки затвердити погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0.3500га за межами населеного пункту на території Тересвянської селищної ради та передати земельну ділянку кадастровий номер 2124456200:05:001:0017 їй у власність .

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що на підставі Наказу ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області № 5693-сг від 11.12.2020 року , яким позивачці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, нею було укладено договір на виконання робіт по розробленню проекту, який було виготовлено ФОП ОСОБА_2 та погоджено Сектором містобудування та архітектури Тячівської РДА, після чого земельну ділянку було зареєстровано в держземкадастрі.

Однак після подання 01 червня 2021 року погодженого проекту відповідачем відповідне рішення станом на 27.09.2021 року не було прийняте і ніякої відповіді також не надано, чим самим відповідачем допущено протиправну бездіяльність.

18 жовтня 2021 року судом було відкрито спрощене позовне провадження.

17 листопада 2021 року відповідачем подано Відзив, в якому ним викладені мотиви заперечення на позов, які обгрунтовані тим, що вказана земельна ділянка відповідно до Розпорядження КМУ від 31 січня 2018 року № 60-р зареєстрована за громадою в особі Тересвянської селищної ради, на підставі чого і з врахуванням внесених змін до Закону України від 28.04.2021 року відповідачем 22.02.2021 року прийнято Рішення № 216 про надання дозволу на розробку проекту детального плану територій, у звязку з чим депутатською комісією з питань земельних відносин, природокористування запропоновано відкласти розгляд заяви ОСОБА_1 до завершення розробки та затвердження проекту детального плану та плану зонування території Тересвянської селищної ради до наступної сесії, яка планується на 19.11.2021 року.

До Відзиву відповідач додав Рішення № 216 від 22.02.2021 року "Про надання дозволу на розробку проекту детального плану територій".

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Обставини , встановлені судом.

11.12.2020 року ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області видано Наказ № 5693-сг "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність", яким наказано:

1. Надати громадянці ОСОБА_1 дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,40 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель-01.03, що розташовані за межами населених пунктів на території Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.

2. Рекомендувати громадянці ОСОБА_1 подати погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗКУ проект землеустрою.... на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, долучивши витяг з Держземкадастру про земельну ділянку, який є підтвердженням внесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей, та позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обовязковій державній землевпорядній експертизі.

Згідно Договору № 15-12 від 15.12.2020 року на замовлення ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_2 виготовив Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.

29.01.2021 року Сектором містобудування та архітектури Тячівської РДА був наданий Висновок, яким погоджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області площею 0,3500 га за умови виконання ч.3 ст.24 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності".

13.04.2021 року ГУ Держгеокадастру надано Висновок державної експертизи земелевпорядної документацї, яким Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 погоджується за умови врахування п. 10 висновку.

26.05.2021 року ОСОБА_1 подала до ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області заяву, якою просила видати рішення про передачу у власність земельну ділянку площею 0,3500 га кадастровий номер 2124456200:05:001:0017 для ведення особистого селянського господарства. До заяви додано: клопотання про затвердження документації із землеустрою з відповідними додатками.

01 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, якою просила затвердити Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,3500 га кадастровий номер 2124456200:05:001:0017 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.

Згідно інформації із сайту Укрпошти вказану заяву відповідачем отримано 03.06.2021 року.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до ч.8 ст. 118 Земельного кодексу України (далі ЗКУ) ( в редакції чинній до 26.05.2021 року) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно ч. 9 ст. 118 ЗКУ відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Розділ X ЗКУ доповнено пунктом 24 згідно із Законом № 1423-IX від 28.04.2021( який набув чинності 27.05.2021 року ) , де зазначено:

-З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

-Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Статтю 186-1 виключено на підставі Закону № 1423-IX від 28.04.2021.

Відповідно до ч.9-10 ЗКУ ( в редакції Закону № 1423-IX від 28.04.2021) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. 2. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

3. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

На підставі вищенаведеного аналізу законодавчих норм, які підлягають застосуванню на час виникнення спірних правовідносин та з врахуванням встановлених обставин на підставі досліджених письмових доказів, суд дійшов висновку, що відповідачем після отримання клопотання позивача не прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, а також не надано відповідь позивачці про залишення клопотання без розгляду, чим самим допущено протиправну бездіяльність та порушено вимоги ч. 9-10 ЗКУ.

Оскільки вищевказані вимоги ЗКУ передбачають прийняття одного з двох рішень за розглядом вказаного клопотання позивачки, то суд дійшов висновку, що належним способом захисту з врахуванням дискреційних повноважень відповідача є прийняття рішення у відповідності до ч.9-10 ЗКУ в порядку ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" на найближчому пленарному засіданні .

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАСУ при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов ОСОБА_1 до Тересвянська селищна рада Тячівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Тересвянської селищної ради щодо нерозгляду в порядку ч.ч. 9-10 ст. 118 Земельного кодексу України поданої ОСОБА_1 03 червня 2021 року заяви про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,3500 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.

Зобовязати Тересвянську селищну раду Тячівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04349610) смт. Тересва, вул. Народна,83 Тячівського району розглянути в порядку ч.ч. 9-10 ст.118 Земельного кодексу України на найближчому пленарному засідання у відповідності до вимог ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" заяву ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) від 03 червня 2021 року про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,3500 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.

Стягнути з Тересвянської селищної ради Тячівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04349610) смт. Тересва, вул. Народна,83 Тячівського району на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) половину сплаченого судового збору в розмірі 454 ( чотириста пятдесят чотири ) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова