Ухвала суду № 102305103, 29.12.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2021
Номер справи
260/2453/20
Номер документу
102305103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

О К Р Е М А У Х В А Л А

29 грудня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2453/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.,

при секретарі Петрус К.І.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1 , представник – Майданський Р.М.;

відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, представник - Зоркін Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень – відповідачем на виконання рішення суду, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошена вступна та резолютивна частини Ухвали. Повний текст Ухвали виготовлено та підписано 29 грудня 2021 року.

ОСОБА_1 подав до Закарпатського окружного адміністративного суду заяву в порядку ст.383 КАС України, в якій просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у безпідставному зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії за період 01.04.2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вжити заходи щодо усунення порушень ст. 129-1 Конституції України шляхом перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, виходячи із розміру 90% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням виплачених сум.

Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити подану заяву та постановити окрему ухвалу.

В судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення заяви та просив суд відмовити у задоволенні заяви.

Відповідно до положень ч.1 ст.383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Розглядаючи подану ОСОБА_1 заяву в порядку ст.383 КАС України, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 у справі №260/2453/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум з 01 січня 2018 року.

19 листопада 2020 року дане рішення Закарпатського окружного адміністративного суду набрало законної сили.

24 листопада 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №260/2453/20/ 2020 у даній адміністративній справі.

26 березня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, а саме: по відмові відповідача, оформленій листом за вих.. № 758-616/Л-02/8-0700/21 від 01.03.2021., у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 р. пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 3 від 04.01.2021 р., виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 р. за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 6630 грн., окладу за військовим званням “підполковник” - 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) 0 4020 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 994, 50 грн., надбавки за особливості проходження служби (34%) - 4100, 40 грн., премії (10%) – 663 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки №3 від 04.01.2021р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ,у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-Х-II “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.. 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-ХII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови КМУ від 30.08.2017р, № 704 “ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб”, із врахуванням розміру посадового окладу – 6630, окладу за військовим званням “підполковник” - 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) – 4020 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах обмежень (15%) – 994, 50 грн., надбавки за особливості проходження служби (34%) – 4100,40 грн., премії (10%) – 663 грн., а всього із суми грошового забезпечення 17817,90 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум).

Окремо рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 у справі №260/1052/21 позов ОСОБА_1 було задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по відмові, оформленій листом за вих. №758-616/Л-02/8-0700/21 від 01 березня 2021 року, у здійсненні обчислення і перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №3 від 04 січня 2021 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року № 2011-XII та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, згідно з довідкою Управління Служби безпеки України в Закарпатській області від 04 січня 2021 року № 3, з урахуванням раніше виплачених сум

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2021 року Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 залишено без змін.

Разом з тим, при виконанні рішення суду у справі №260/1052/21 ГУ ПФУ в Закарпатській області повторно зменшило відсоток грошового забезпечення, з якого обраховується основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 70%.

Тобто, починаючи з 01 квітня 2019 пенсія ОСОБА_1 виплачувалася з розрахунку 70% грошового забезпечення, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Закарпатській області №5382-5276/Л-02/8-0700/21 від 21.10.2021.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Зазначене положення Конституції України кореспондується з норами ст.ст. 14, 370 КАС України, відповідно до яких судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, судове рішення повинно виконуватися безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших додаткових судових рішень.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін.

Таким чином, своєчасне виконання рішення суду гарантує захист прав та свобод особи і є одним із показників утвердження принципу верховенства права у державі.

З метою належного захисту прав особи щодо виконання судових рішень в адміністративному судочинстві законодавцем впроваджено правовий інститут судового контролю, в тому числі, в порядку, передбаченому ст.383 КАС України, що позбавляє особу-позивача необхідності повторно звертатися до суду з позовом для зобов`язання суб`єкта владних повноважень-відповідача належним чином виконувати рішення суду, що набрало законної сили.

В межах розгляду адміністративної справи №260/2453/20 судом було встановлено, що пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ з розрахунку 90% грошового забезпечення. При цьому приймаючи рішення щодо протиправності дій ГУ ПФУ в Закарпатській області стосовно зниження відсоткового значення грошового забезпечення, з якого здійснюється обрахування основного розміру пенсії позивача, суд виходив з того, що зміна розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно з положеннями Закону, не може мати наслідком скасування вже призначеного пенсіонеру відсоткового співвідношення пенсії до грошового забезпечення, з якого і повинен бути проведений відповідний перерахунок. Так, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Разом з тим, проводячи з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 у справі №260/1052/21 ГУ ПФУ в Закарпатській області було проігноровано рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/2453/20 та всупереч правовим висновкам такого протиправно знижено відсоток грошового забезпечення позивача.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення, замість встановленого судом розміру 90% суми грошового забезпечення, є такими, що суперечать ст. 129-1 Конституції України.

При цьому, на думку суду, звернення позивача з окремим позовом про оскарження протиправності дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зниження відсотку грошового забезпечення при проведенні перерахунку його пенсії та винесення судового рішення, яке передбачає оцінку судового рішення прийнятого в іншій справі, буде суперечити ст. 129-1 Конституції України та нівелює значення інституту судового контролю.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 21.11. 2019 у справі №802/1933/18-а, від 23.09.2020 у справі №760/3142/17.

Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими ст.383 КАС України пов`язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відповідно до ч.6 ст.383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Проаналізувавши мотиви поданої ОСОБА_1 заяви в сукупності з наведеними в її мотивування доводами та наданими доказами, враховуючи, що ГУ ПФУ у Закарпатській області не виконало рішення суду, суд дійшов висновку про обґрунтованість такої та, як наслідок, наявність підстав для постановлення ухвали в порядку ст.249 КАС України.

За змістом ст.249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

З огляду на викладене з метою належного захисту прав позивача у сфері пенсійного забезпечення від протиправних дій уповноваженого на виплату пенсії органу – ГУ ПФУ в Закарпатській області та унеможливлення подальшого порушення прав пенсіонера на отримання пенсії у встановленому рішенням суду у справі №260/2453/20 розмірі, суд вважає за можливе подану ОСОБА_1 заяву задовольнити.

На підставі наведеного та керуючись ст. 249, 248, 383 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень – відповідачем щодо виконання рішення суду – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо проведення з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 70% грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вжити заходи щодо усунення порушень ст. 129-1 Конституції України шляхом перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, виходячи із розміру 90% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням виплачених сум.

Копію окремої ухвали направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ – 20453063) для вжиття заходів щодо усунення порушення, встановленого судом.

Про виконання окремої ухвали повідомити суд не пізніше одного місяця після її надходження.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення за формою і змістом, передбаченими ст. 296 КАС України.

Суддя П.П.Микуляк