
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/9020/21
категорія 112040201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Горбова І.С. ,
за участю: позивача - ОСОБА_1 ,ю
представників відповідачів -Варгалюк Н.В., Перегуди О.В.,
представників третьої особи - Брокарєвої В.В., Телешинської Н.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира", Муніципальної інспекції Житомирської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку Жито і мир" про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира" щодо демонтажу 4 блокераторів паркувальних місць за адресою: вул.Степана Бандери,14 та 12 в м.Житомир та зобов"язати демонувати 4 блокератори паркульних місць.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не невжиття всіх необхідних заходів по усуненню порушень благоустрою, а саме: демонтажу 4 блокераторів паркувальних місць на прибудинковій території будинку по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , оскільки порушено право позивача та право користування мешканців будинку АДРЕСА_1 даною земельною ділянкою. Дані блокератори паркувальних місць містять замки з ключами, які знаходяться у мешканців будинку АДРЕСА_3 . Блокератори паркувальних місць встановлені головою ОСББ "ЖИТО І МИР" на прибудинковій території будинку АДРЕСА_3 , без дозвільних документів, без письмового погодження з мешканцями будинку АДРЕСА_4 . Відповідачем голові ОСББ було направлено припис з вимогою демонтажу блокераторів, однак на даний час такий не виконано. Спеціалістом муніципальної інспекції по даному факту складено протокол відносно голови ОСББ, який направлено для розгляду адміністративною комісією виконавчого комітету Житомирської міської ради.
Провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
У відзиві на позовом Комунальне підприємство "Інспекція з благоустрою м.Житомира" (далі - відповідач-1) зазначив, що усі звернення позивача розглядалися, проводилася перевірка по викладених у них питаннях, вчасно надавалися відповіді, ініціювалися звернення до інших компетентних органів щодо вжиття відповідних заходів реагування відповідно до їх компетенції, відтак бездіяльність відсутня. Крім того, підставою для проведення демонтажу є рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради. Жодних рішень щодо демонтажу 4 блокераторів паркувальних місць по вул.Степана Бандери 14 та 12 в м.Житомирі та зобов"язання відповідача щодо виконання, виконкомом не приймалося.
Усною ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 12.10.2021 залучено до участі у розгляді справи в якості співвідповідача Муніципальну інспекцію Житомирської міської ради (далі - відповідач -2).
28.10.2021 від співідповідача надійшов відзив на позов. В обґрунтування відзиву зазначено, що у межах повноважень, спеціалістом 14 категорії Гузовським А.Й. було складено протокол МІ №4177 від 26.01.2021 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП відносно голови ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 щодо розміщення парку вальних бар`єрів за адресою АДРЕСА_2 , який було передано на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради для прийняття рішення по суті. Відповідно до п.3.1.14 Положення про муніципальну інспекцію, яке затверджене рішенням Житомирської міської ради від 25.03.2021 №93 одним із основних завдань інспекції є фіксування правопорушень шляхом складання протоколів про адміністративні правопорушення щодо осіб, які вчиняють правопорушення, що і було здійснено інспектором шляхом складання протоколу МІ №4177 від 26.01.2021. Окрім того, відповідно до діючого Положення до повноважень Муніципальної інспекції не відноситься безпосереднє проведення демонтажу. Відтак, вважає позов безпідставний.
Усною ухвалою, занесено до протоколу судового засідання від 02.09.2021 Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Жито і мир" залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
11.11.2021 позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомирі" щодо невручення припису та зобов`язати демонтувати паркувальні замки.
- визнати протиправною бездіяльність Муніціпальної інспекції м. Житомира щодо не притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності відповідно до адміністративного протоколу МІ № 4177 від 26.01.2021 року та зобов`язати ініціювати пропозиції до виконавчого комітету щодо демонтажу паркувальних місць.
Ухвалою від 22.11.2021 закінчено підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду на 01.12.2021.
30.11.2021 від третьої особи надійшли письмові пояснення на позов, в яких зазначено, що земельна ділянка, про яку зазначає позивач, є частиною прибудинкової території ОСББ "Жито і мир", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 . Вказана земельні ділянка обслуговується і утримується за рахунок мешканців вказаного ОСББ.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити.
Представники відповідачів та третьої особи просили у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 проживає в багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до протоколу №5 загальних зборів співвласників багатоквартирного житлового будинку ОСББ "Жито і мир", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , вирішено встановити на прибудинковій території ОСББ "Жито і мир" тимчасових паркувальних бар"єри та протоколом №7 затверджено встановлення на прибудинковій території ОСББ "Жито і мир" тимчасових паркувальнихбар"єрів.
Сторонами не заперечується, що 30.11.2020 співвласниками вказаного будинку, в тому числі, ОСОБА_3 відповідачу-1 у телефонному режимі було повідомлено про самовільне встановлення на території будинку у житловій зоні 4 блокераторів паркувальних місць без дозвільних документів.
01.12.2020 Комунальному підприємству "Інспекція з благоустрою м.Житомира" було подано колективну заяву співвласників будинку, в якому повідомлено про те, що відсутність дозвільних документів на блокератори зафіксовано органами поліції під час складання протоколу, у зв"язку з чим просили повідомити письмово про вжиті заходів та винесення приписку щодо даного правопорушення. (т.1 а.с.13)
Комунальне підприємство "Інспекція з благоустрою м.Житомира" листом від 04.01.2021 №2 повідомив, що на вказаній прибудинковій території блокератори розміщені мешканцями житлового будинку АДРЕСА_2 . Виявити виконавців робіт не вдалося за можливе. Узв"язку з цим, голові ОСББ "Жито і мир" на юридичну адресу направлено припис з вимогою демонтажу самовільно встановлених блокераторів паркувальних місць.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий комітет Житомирської міської ради направив голові ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 припис від 23.12.2020 №17/5 за фактом самовільно встановленої штучної перешкоди руху (паркувальних місць), в якому вказано про необхідність демонтувати паркувальні замки або надати дозвільно-погоджувальну документацію на встановлення паркувальних замків. Строк виконання припис до 29.12.2020. (т.1 а.с.31)
26.01.2021 позивач звернувся до Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира" із заявою, в якій просив повідомити про хід виконання припису щодо усунення порушень шляхом демонтажу самовільно встановлених блокераторів паркувальних місць. (т.1 а.с.27)
У листі від 09.02.2021 №13 виконавчий комітет Житомирської міської ради повідомив позивача, що спеціалістом Муніципальної інспекції міської ради було встановлено, що Головою ОСББ "Жито і мир", на підставі рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, було встановлено паркувальні бар`єри по АДРЕСА_2 без відповідних дозвільних документів. Вказаний факт правопорушення зафіксовано шляхом складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно голови ОСББ, який направлено для подальшого розгляду адміністративною комісією виконавчого комітету Житомирської міської ради.
Так, матеріали справи свідчать, що спеціалістом 14 категорії Гузовським А.Й. було складено протокол №4177 від 26.01.2021 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП відносно голови ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 щодо розміщення парку вальних бар`єрів за адресою вул. С.Бандери, 12, який було передано на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради для прийняття рішення по суті.
У протоколі зазначено, що 26.01.2021 за адресою по вул.Степана Бандреи,12 у м.Житомир було встановлено, що голова ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 , допустила самовільне встановлення бар"єрів на паркувальному майданчику біля будинку, чим порушено п.5 ч.1 ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
За наслідками розгляду протоколу про адміністративне правопорушення адміністративна комісія при виконавчому комітеті Житомирської міської ради прийняла постанову від 02.02.2021 №56, в якій постановила, в зв"язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та врахувавши пом"якшуючі обставини обмежитись усним зауваженням відповідно до ст.22 КУпАП, закрити адміністративну справу відповідно до п.3 ст.287 КУпАП.
25.02.2021 відповідач-1 звернувся до в.о. начальника управління патрульної поліції в Житомирській області з листом №206, в якому повідомив, що в ході здійснення контролю за станом існуючого благоустрою дворової території по АДРЕСА_2 встановлено, що на місцевому заїзді житлового будинку облаштовані штучні засоби перешкоди руху автотранспорту (паркувальні замки). Реагуючи на заяву гр. ОСОБА_1 голові правління ОСББ "Жито і мир" було направлено припис з вимогою надати дозвільно-погоджувальні документи на розміщення штучних перешкод руху або здійснити їх демонтаж. Вимоги припису виконано не було, дозвільно-погоджувальну документацію на розміщення штучних перешкод руху не надано. У зв"язку з цим, просив, в межах наданих повноважень, розглянути підняте питання, у разі відсутності дозвільно-погоджувальної документації на облаштування вказаних засобів, вжити відповідних заходів реагування щодо притягнення винних у скоєнні правопорушення до адміністративної відповідальності, усунення наслідків правопорушення. Про запроваджені заходи повідомити заявника. (т.1 а.с.28)
02.03.2021 позивач повторно звернулася до Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира" із заявою, в якій просила повідомити про те, які саме заходи були вжиті щодо особи, яка встановила блокератори паркувальних місць.
На заяву позивача надано відповідь від 22.03.2021 №293, в якій повідомлено, що реагуючи на попередні звернення, управлінню патрульної поліції в Житомирській області направлено лист з проханням розглянути підняте питання, у разі відсутності дозвільно-погоджувальної документації на облаштування вказаних засобів, вжити відповідних заходів реагування щодо притягнення винних у скоєнні правопорушення до адміністративної відповідальності та усунення наслідків правопорушення. (т.1 а.с.30)
Позивач вважає протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомирі" щодо невручення припису та Муніціпальної інспекції м. Житомира щодо не притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності відповідно до адміністративного протоколу МІ № 4177 від 26.01.2021 року, тому звернувся до суду для захисту порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
З приводу позовних вимог до Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою міста Житомирі" про визнання протиправною бездіяльність щодо невручення припису та зобов`язати демонтувати паркувальні замки.
За приписами підпункту 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон № 2807-IV).
Згідно зі статтею 10 Закону України від 06.09.2005 № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Статтею 12 Закону України від 06.09.2005 № 2807-IV передбачено, що суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Згідно із ч.1 ст. 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об`єктах благоустрою забороняється: 1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом; 2) самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо; 3) вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, траву, гілки, деревину, листя, сніг; 4) складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків; 5) самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо; 6) встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Національної поліції; 7) влаштовувати стоянки суден, катерів, інших моторних плавучих засобів у межах територій пляжів; 8) випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у не відведених для цього місцях; 9) здійснювати ремонт, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях (крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці).
У відповідності до статті 34 Закону України № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Положеннями ст.38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Частинами 1, 2 ст.40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" закріплено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.
Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У розумінні Закону № 2807-IV дії з демонтажу є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту (демонтаж - роботи щодо відновлення території благоустрою).
Таким чином, Закон України "Про благоустрій населених пункті" наділяє повноваженнями міські ради та їх виконавчі органи здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до рішення Житомирської міської ради за № 1280 від 18.12.2018 "Про застосування типових правил благоустрою території населеного пункту" на території Житомирської міської об`єднаної територіальної громади застосовуються Типові правила благоустрою території населеного пункту, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №310 від 27.11.2017.
До 01.03.2021 функції контролю за станом благоустрою Житомирської ОТГ належали Комунальному підприємству "Інспекція з благоустрою м.Житомира".
Згідно з рішенням виконавчого комітету Житомирської ради від 30.12.2020 за №1569 "Про функції контролю за станом благоустрою Житомирської міської об`єднаної громади" з 01 березня 2021 року функції контролю за станом благоустрою Житомирської об`єднаної територіальної громади передано до Муніципальної інспекції Житомирської міської ради.
Отже, до 01.03.2021 функції контролю за станом благоустрою Житомирської ОТГ належали Комунальному підприємству "Інспекція з благоустрою м.Житомира", а з 01.03.2021 - Муніципальній інспекції Житомирської міської ради.
За обставинами справи ОСОБА_3 проживає в багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до протоколу №5 загальних зборів співвласників багатоквартирного житлового будинку ОСББ "Жито і мир" від 20.10.2020, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , вирішено встановити на прибудинковій території ОСББ "Жито і мир" тимчасових паркувальних бар"єри та протоколом №7 від 25.10.2020 затверджено встановлення на прибудинковій території ОСББ "Жито і мир" тимчасових паркувальних бар"єрів.
Позивач оскаржує бездіяльність Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира" щодо невручення припису про демонтаж паркувальних бар"єрів та просить суд зобов`язати демонтувати паркувальні замки.
При цьому, суд звертає увагу, що предметом оскарження у даній справі є протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Вирішуючи питання наявності саме протиправної бездіяльності Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира" суд виходить з наступного.
Відповідно до статуту Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира", затвердженого рішенням Життомирської міської ради від 23.04.2019 №1401 основними напрямками діяльності підприємства, зокрема, є:
-утримання об`єктів благоустрою;
-забезпечення виконання рішень Житомирської міської ради та її виконавчого комітету, направлених на виникнення, зміну або припинення прав та обов`язків суб`єктів господарювання та фізичних осіб в сфері благоустрою міста;
-контроль за здійсненням робіт, пов`язаних з тимчасовим порушенням благоустрою міста Житомира та притягнення порушників Правил благоустрою міста до адміністративної відповідальності в установленому чинним законодавством України порядку.
Сторонами не заперечується, що 30.11.2020 співвласниками вказаного будинку, в тому числі, ОСОБА_3 відповідачу-1 у телефонному режимі було повідомлено про самовільне встановлення на території будинку у житловій зоні 4 блокераторів паркувальних місць без дозвільних документів.
01.12.2020 Комунальному підприємству "Інспекція з благоустрою м.Житомира" було подано колективну заяву співвласників будинку в якому повідомлено про те, що відсутність дозвільних документів на блокератори зафіксовано органами поліції під час складання протоколу, у зв"язку з чим просили повідомити письмово про вжиті заходів та винесення приписку щодо даного правопорушення. (т.1 а.с.13)
Комунальне підприємство "Інспекція з благоустрою м.Житомира" листом від 04.01.2021 №2 повідомило, що на вказаній прибудинковій території блокератори розміщені мешканцями житлового будинку АДРЕСА_2 . Виявити виконавців робіт не вдалося за можливе. Узв"язку з цим, голові ОСББ "Жито і мир" на юридичну адресу направлено припис з вимогою демонтажу самовільно встановлених блокераторів паркувальних місць.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий комітет Житомирської міської ради направив голові ОСББ "Жито і мир" Брокарєвій В.В. припис від 23.12.2020 №17/5 за фактом самовільно встановленої штучної перешкоди руху (паркувальних місць) в якому вказано про необхідність демонтувати паркувальні замки або надати дозвільно-погоджувальну документацію на встановлення паркувальних замків. Строк виконання припис до 29.12.2020. (т.1 а.с.31)
Зазначений припис зареєстровано в журналі реєстрації приписів КП "Інспекція з благоустрою м.Житомира" за №23.12.20 №17/5 та направлено на адресу голови ОСББ "Жито і мир" Брокарєвої В.В. на АДРЕСА_5 . (т.1 ст.110)
Факт отримання припису представники третьої особи не заперечують.
Слід зазначити, що одним із критеріїв оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб`єктів владних повноважень є прийняття ними рішень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
При цьому, суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Враховуючи те, що Комунальне підприємство "Інспекція з благоустрою м.Житомира" направило голові ОСББ "Жито і мир" припис, що підтвердилось в ході розгляду справи, відтак протиправна бездіяльність відповідача відсутня.
Щодо зобов"язання Комунальне підприємство "Інспекція з благоустрою м.Житомира" здійснити демонтаж паркувальних замків.
У розумінні Закону України від 06.09.2005 № 2807-IV дії з демонтажу є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту (демонтаж - роботи щодо відновлення території благоустрою).
У відповідності до Статуту на КП "Інспекція з благоустрою м.Житомира" Житомирської міської ради покладено функції забезпечення виконання рішень Житомирської міської ради та її виконавчого комітету, направлених на виникнення, зміну або припинення прав та обов`язків суб`єктів господарювання та фізичних осіб в сфері благоустрою по місту.
Рішенням Житомирської міської ради від 11.11.2020 №1355 затверджено Порядок демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, рекламних засобів та сміттєзбірних контейнерів згідно з додатком.
Відповідно до п.2.4, 2.5 Порядку підставою для проведення демонтажу ТС, РЗ та СК є рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради про демонтаж ТС, РЗ чи СК.
Після прийняття виконавчим комітетом Житомирської міської ради рішення про демонтаж ТС (РЗ чи СК) представником Уповноваженої особи вноситься припис власнику (користувачу) ТС, РЗ чи СК з вимогою усунення порушень благоустрою шляхом проведення демонтажу ТС, РЗ чи СК.
Отже, прийняття рішення про демонтаж належить до повноважень виконавчого комітету Житомирської міської ради.
Разом з тим, жодних рішень, щодо проведення демонтажу 4 блокераторів паркувальних місць по вул. Степана Бандери, 14 та 12 в м. Житомирі та зобов`язання відповідача, щодо його виконання, виконавчим комітетом Житомирської міської ради не приймалось, а тому на час виникнення спірних правовідносин у КП "Інспекція з благоустрою м.Житомира" були відсутні підстави для демонтажу.
Крім того, судом враховується, що з 01.03.2021 повноваження у сфері благоустрою покладено на Муніципальну інспекцію м.Житомира.
Також, суд зазначає, що позивач не надав належних доказів того, що земельна ділянка, на якій встановлено блокератори належить співвласникам будинку по вул.С.Бандери,14.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги до КП "Інспекція з благоустрою м.Житомира" є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог визнати протиправною бездіяльність Муніціпальної інспекції м. Житомира щодо не притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності відповідно до адміністративного протоколу МІ № 4177 від 26.01.2021 року та зобов`язати ініціювати пропозиції до виконавчого комітету щодо демонтажу паркувальних місць.
Як вже зазначалося, згідно з рішенням виконавчого комітету Житомирської ради від 30.12.2020 за № 1569 "Про функції контролю за станом благоустрою Житомирської міської об`єднаної громади" з 01 березня 2021 року функції контролю за станом благоустрою Житомирської об`єднаної територіальної громади передано до Муніципальної інспекції Житомирської міської ради.
Основними завданнями інспекції є здійснення контролю за дотриманням діючого законодавства про благоустрій населених пунктів, здійснення контролю в сфері незаконної торгівлі з рук у невстановлених місцях в межах повноважень, здійснення профілактичних заходів з метою запобігання правопорушення в сфері благоустрою, торгівлі, зовнішньої реклами, та виконання інших завдань.
Судом враховано, що за приписами п.3.1.14 Положення про муніципальну інспекцію, яке затверджено рішенням Житомирської міської ради від 25.03.2021 №93 одним із основних завдань інспекції є фіксування правопорушень шляхом складання протоколів про адміністративні правопорушення щодо осіб, які вчиняють правопорушення.
Відповідно до ст.254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Так, матеріали справи свідчать, що спеціалістом 14 категорії Гузовським А.Й. було складено протокол №4177 від 26.01.2021 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП відносно голови ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 щодо розміщення паркувальних бар`єрів за адресою АДРЕСА_2 .
У протоколі зазначено, що 26.01.2021 за адресою по АДРЕСА_3 було встановлено, що голова ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 , допустила самовільне встановлення бар"єрів на паркувальному майданчику біля будинку, чим порушено п.5 ч.1 ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів"
За наслідками розгляду протоколу про адміністративне правопорушення адміністративна комісія при виконавчому комітеті Житомирської міської ради прийняла постанову від 02.02.2021 №56, в якій постановила, в зв"язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та врахувавши пом"якшуючі обставини обмежитись усним зауваженням відповідно до ст.22 КУпАП, закрити адміністративну справу відповідно до п.3 ст.287 КУпАП.
Зазначене свідчить про те, що Муніципальна інспекція виконала належним чином свої повноваження, шляхом складення протоколу про адміністративне правопорушення , передбачене ст. 152 КУпАП відносно голови ОСББ "Жито і мир" ОСОБА_2 щодо розміщення паркувальних бар`єрів за адресою АДРЕСА_2 , який було передано на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради для прийняття рішення по суті.
При цьому суд відмічає, що притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності не відноситься до повноважень Муніципальної інспекції.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправної бездіяльності Муніципальної інспекції щодо не притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності відповідно до адміністративного протоколу МІ № 4177 від 26.01.2021 , відтак доводи позивача у цій частині є безпідставними.
Щодо позовних вимог в частині зобов"язання Муніципальну інспекцію ініціювати пропозиції до виконавчого комітету щодо демонтажу паркувальних місць.
В судовому засіданні представник третьої особи пояснив, що земельна ділянка, про яку зазначає позивач, являється частиною прибудинкової території ОСББ "Жито і Мир", що знаходиться за адресою; АДРЕСА_3 . Вказана земельна ділянка обслуговується і утримується за рахунок мешканців вказаного ОСББ.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 08.07.2010 № 496 "Про затвердження площ прибудинкових територій, що призначені для обслуговування будинків" затверджено площі прибудинкових територій, що призначені для обслуговування житлових будинків згідно з додатками 1-16.
Відповідно до додатку 9 даного рішення в пункті 97 визначено АДРЕСА_2 ) вказана наступна інформація: площа прибудинкової території, що належить прибиранню 2580,0 кв.м.
На підставі даного рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради і додатків до нього ПП "КВЖРЕП № 8" був затверджений план прибудинкової території, що прибирається, житлового будинку АДРЕСА_2 (додається).
Згідно рішення Житомирської міської ради № 230 від 05.07.2021 "Про відмову громадянам в наданні дозволу на розроблення документації з землеустрою" п. 116 додатку до даного рішення позивачу відмовлено в наданні дозволу на розроблення документації з землеустрою для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_6 , на підставі ст. 42 Земельного кодексу України, а саме - "Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".
Суд зазначає, що позивач в ході розгляду справи не надав жодного належного доказу на підтвердження того, що земельна ділянка, на якій розміщені блокератори паркувальних місць належить на підставі відповідних правовстановлюючих документів саме до прибудинкової території багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 та належить співвласникам цього будинку.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що прибиральниця, що обслуговує будинок по АДРЕСА_1 постійно прибирає територію, де встановлено блокератори паркувальних місць, оскільки це не є доказом набуття у встановленому законом порядку права на таку земельну ділянку та користування нею на підставі правовстановлюючих документів.
Відтак, оскільки позивач не надав доказів того, що земельна ділянка, на якій встановлено блокератори належить співвласникам будинку по АДРЕСА_1 , у суду відсутні підстави зобов"язувати Муніципальну інспекцію м.Житомира ініціювати пропозиції до виконавчого комітету щодо демонтажу паркувальних місць.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України регламентовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що право на захист виникає у випадку порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та інтересів особи, яка звертається за захистом порушеного її права.
При цьому протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень має місце в тому випадку, коли в межах повноважень суб`єкта владних повноважень існує обов`язок вчинити конкретні дії, але він не виконаний.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За змістом частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, про відсутність у справі доказів, які б підтверджували протиправну бездіяльність відповідачів.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 9,77,242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства "Інспекція з благоустрою м.Житомира" (вул,Гагаріна,18, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 20406951), Муніципальної інспекції Житомирської міської ради (майдан ім.С.П.Корольова,4/2, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 40398555), третя особа - Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку Жито і мир" (вул.Степана Бандери,12, кв.35, м.Житомир, 10029, код ЄДРПОУ 43175228) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 28 грудня 2021 року