Рішення № 102304031, 28.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
240/12378/21
Номер документу
102304031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 року м. Житомир

справа № 240/12378/21

категорія 102080000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) щодо відмови у внесенні зміни до актового запису цивільного стану №239, складеного 20 березня 2015 року відділомдержавної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичіву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, в графі "відомості про матір", де зазначити по батькові матері дитини " ОСОБА_1 " замість " ОСОБА_1 ";

- зобов"язати Бердичівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) внести зміни до актового запису цивільного стану №239, складеного 20 березня 2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичіву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, в графі "відомості про матір", де зазначити по батькові матері дитини " ОСОБА_1 " замість " ОСОБА_1 ".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач протиправно відмовив у внесенні змін до актових записів про народження дитини, оскільки надані відповідачу документи повністю підтверджують, що вона по батькові " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 ". Зазначені обставини підтверджуються перекладом її свідоцтва про народження та про одруження.

Позивач, вважаючи що має право внесення змін до актового запису цивільного стану №239, звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем.

Відповідач у строк, встановлений ч.1ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№62785/21), у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування зазначає, що актовий запис про народження №239, складений 20.03.2015 Бердичівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) підписаний заявником, отримання свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20.03.2015 також засвідчено підписом заявника, що на день державної реєстрації народження дитини позивача свідчить про перевірку всіх відомостей, внесених до актового запису про народження дитини та його згоду з правильністю внесення відповідних відомостей.

Вказує що при складанні висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану, відділом ДРАЦС додержана процедура розгляду та прийняття відповідного рішення про відмову у внесенні змін, дане рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України, з врахуванням всіх обставин, що мають істотне значення для вирішення даного питання.

Висновок відділу ДРАЦС про внесення змін до актового запису цивільного стану є законним та обґрунтованим, складеним з дотриманням норм чинного законодавства, що регулює діяльність органів ДРАЦС. Об`єктивною підставою для надання відмови у внесенні змін є сплив встановленого чинним законодавством терміну розгляду заяви про внесення змін, протягом якого відділом не отримано копії актового запису про народження позивача з компетентного органу ЗАГС Азербайджанської Республіки

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20.03.2015 ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 20.03.2015 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області зроблено відповідний запис №239. У графі відомості про матір дитини вказано « ОСОБА_1 », національність - «Громадянка Азербайджану» (а.с.8).

28 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області із заявою про внесення змін у актовий запис про народження №239 від 20.03.2015, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити по батькові матері дитини з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 " (а.с. 64).

28 травня 2020 року Житомирським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бердичівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) за результатами розгляду заяви позивача складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану (далі - Висновок) (а.с.75-76).

Відповідачем у Висновку зазначено, що згідно з актовим записом про народження позивача №239 від 20.03.2015 у графі «відомості про батьків» зазначено: по батькові матері дитини " ОСОБА_1 ".

Вказано, що при державній реєстрації народження дитини позивача нею надана копія паспорта громадянина Республіки Азербайджан, згідно з наданим перекладом паспорта заявниці вказано: «прізвище» - « ОСОБА_1 », "ім"я" - " ОСОБА_1 "; «по батькові» - ОСОБА_1 ».

На даний час, заявниця є громадянкою України і пред`явила паспорт НОМЕР_2 , виданий 16.07.2019 органом 1814, де особа вказана, як « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Туркади Сабірабадського району, Азербайджан». В довідці про реєстрацію місця проживання заявниці №4728 від 05.08.2019, виданої відділом з питань державної реєстрації виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області по батькові особи теж вказано « ОСОБА_1 ». В перекладі свідоцтва НОМЕР_3 від 13.06.2002 про народження заявниці, засвідченому 15.08.2017 ОСОБА_7 , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, дитина вказана, як « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Туркади Сабірабадського району, Азербайджан». Написання відомостей по батькові особи в вище перерахованих документах не відповідає відомостям, вказаним про заявницю в документах про народження її дитини.

Для з`ясування правильного написання відомостей про народження заявниці, Бердичівським міськрайонним відділом ДРАЦС зроблено запит щодо витребування копії актового запису №188 про народження ОСОБА_1 , 10.09.1996, складеного 13.06.2002 сільською радою Сабірабадського району Азербайджанської Республіки (вих.№2531/9.20-70 від 28.11.2019). За закінченням тримісячного терміну розгляду заяви про внесення змін, у зв`язку з відсутністю актового запису про народження та після надання дозволу на продовження терміну розгляду заяви ще на три місяці (вх.№714/21.20-69 від 06.03.2020), відділом ДРАЦС вдруге зроблено запит на копію актового запису про народження заявниці (вих. №527/21.20-69 від 26.02.2020, №713/21.20-69 від 07.03.2020), однак відповіді не отримано.

Загальний термін розгляду заяв про внесення змін з врахуванням поважних причин, не може перевищувати 6 місяців, що передбачено пунктом 1.10 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, таким чином, за відсутності актового запису про народження заявниці та спливу терміну розгляду заяви про внесення змін унеможливлює з"ясування правильності написання відомостей про народження та є підставою відмови у внесенні відповідних змін до актового запису про народження дитини заявниці (а.с.75-76).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статей 2, 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон №2398-VI), актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону №2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Таким чином, до компетенції відповідача законодавством віднесено вирішення порушеного позивачем питання.

Згідно статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Згідно статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв`язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Згідно з частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793, затверджено відповідні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5).

Пунктами 1.1, 1.5, 1.7 Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.6, 2.7, 2.11 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.

Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

Реєстрація актів цивільного стану компетентними органами іноземних держав, з якими Україна не уклала договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, підтверджується відповідними легалізованими у встановленому порядку документами про реєстрацію актів цивільного стану без витребування копій актових записів цивільного стану. (п.2.7 Розділ 2)

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів. (п.2.11)

У зв`язку з цим суд звертає увагу на те, що пункту 2.13 Правил №96/5 визначені підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, якими, зокрема, є:

2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;

2.13.2 постанова адміністративного суду;

2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;

2.13.4 заява про визнання батьківства (додаток 3);

2.13.5 заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;

2.13.6 заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;

2.13.7 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;

2.13.8 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;

2.13.9 актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.

2.13.10 актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;

2.13.11 рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п`ятої статті 148 Сімейного кодексу України.

2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Згідно п.2.16 вказаних Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. На підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Пунктом 2.12 Правил №96/5 установлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

З огляду на системний аналіз викладених вище норм, суд дійшов висновку, що особа, яка виявила бажання внести зміни до актового запису цивільного стану, подає заяву до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. До такої заяви особою подаються всі необхідні документи, що підтверджують відомості, які підлягають зміні. В свою чергу орган державної реєстрації актів цивільного стану на підтвердження достовірності представлених заявником документів формує витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. За результатами розгляду поданої заяви органом ДРУЦС складається відповідний висновок, який може бути оскаржено в судовому порядку.

28.11.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №239 від 20.03.2015, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити по батькові матері дитини з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ".

За результатами розгляду вказаного звернення, висновком від 28 травня 2020 року Бердичівським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні її заяві.

Підставою прийняття рішення про відмову у задоволенні заяви слугував той факт, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції від 12.01.2011 року № 96/5, копія перекладу свідоцтва про народження заявниці НОМЕР_3 від 13.06.2002, засвідченого 15.08.2017 ОСОБА_7 , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, на підставі якого потрібно вносити зміни, дитина вказана, як « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Туркади Сабірабадського району, Азербайджан», з метою з"ясування правильного написання відомостей про народження заявника зроблено запит щодо витребування копії актового запису про народження ОСОБА_1 , проте до відділу після продовження терміну розгляду справи, який сплинув 28.05.2020, так і не надійшла (а.с. 69 зворот та 70, 71 зворот, 73)

У зв"язку з розбіжностями в документах та відсутністю актового запису про народження заявника, вирішено відмовити у внесенні змін до актового запису про народження №239 від 20.03.2015.

Обґрунтовуючи протиправність висновку, позивач зазначає, що надані відповідачу документи повністю підтверджують, що вона по батькові " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 ". Зазначені обставини підтверджуються копією паспорту громадянина України, довідкою про реєстрацію та місця проживання особи (а.с. 65, 65 зворот).

Суд погоджується з доводами позивача, з огляду на наступне.

На даний час, заявниця є громадянкою України, відповідно до копії паспорта № НОМЕР_2 , виданий 16.07.2019 органом 1814, особа вказана, як « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Туркади Сабірабадського району, Азербайджан» (а.с.7).

Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання №4728 від 05.08.2019, виданої відділом з питань державної реєстрації виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області по батькові особи теж вказано « ОСОБА_1 » (а.с. 65 зворот).

Звертаючись із заявою до відповідача позивач надала нотаріально засвідчений переклад свідоцтва про народження позивача з азербайджанської мови на українську. В перекладі свідоцтва про народження заявниці НОМЕР_3 від 13.06.2002, засвідченому 15.08.2017 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Литвиною Л.О., дитина вказана, як « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Туркади Сабірабадського району, Азербайджан». (а.с. 70 зворот та 71).

Окрім того, суд зазначає, що відповідно до повторного перекладу свідоцтва про народження позивача з азербайджанської мови на українську, засвідченому 28.05.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Литвиною Л.О., дитина вказана, як « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Туркади Сабірабадського району, Азербайджан» (а.с. 10-11).

Разом з тим, позивачем при реєстрації народження її дитини, актовий запис що оскаржується, додано нотаріально засвідчений переклад посвідчення особи (паспорт громадянки Республіки Азербайджану) з азербайджанської мови на українську, відповідно до змісту якого переклад зроблений перекладачем Годовським Євгеном Сергійовичем , справжність підпису якого 03.09.2013 засвідчено приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу, Муревич Іриною Олександрівною , де вказано по батькові особи " ОСОБА_1 " (а.с. 77 зворот та 78).

Отже, під час розгляду справи судом встановлено, що позивач, як громадянка України, на момент прийняття рішення у справі, іменується як: " ОСОБА_1 ", що підтверджується наявними у справі доказами.

Відповідно до п.2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Реєстрація актів цивільного стану компетентними органами іноземних держав, з якими Україна не уклала договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, підтверджується відповідними легалізованими у встановленому порядку документами про реєстрацію актів цивільного стану без витребування копій актових записів цивільного стану.

Відповідно до Конвенції про правову допомогу і правові відносини по цивільним, сімейним та кримінальним справам, підписаної державами-членами СНД 22.01.1993 в м.Мінську, Азербайджанська Республіка входить до числа держав, які підписали Конвенцію.

Відповідно до ст.14 Конвенції договірні Сторони зобов`язуються пересилати один одному на прохання без перекладу і безкоштовно свідчення про реєстрації актів цивільного стану, документи про освіту, трудовий стаж і інші документи, що стосуються особистих або майнових прав і інтересів громадян запитуваної Договірної Сторони й інших осіб, що проживають на її території.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем правомірно направлено два запити до компетентного відділу ЗАГС Азербайджанської Республіки про надання правової допомоги у витребуванні копії актового запису про народження ОСОБА_1 , який є основним документом, на підставі якого вносяться зміни до актових записів цивільного стану, складених після народження особи.

Разом з тим, як судом встановлено, при зверненні до відповідача, позивачем наданою копію свідоцтва про народження заявниці НОМЕР_4 від 13.06.2002 з перекладом на українську мову та засвічену в установленому законом порядку, відповідно до змісту якого по батькові заявниці вказано " ОСОБА_1 " (а.с. 69, 69 зворот та 70).

З огляду на вказане, посилання відповідача, як на підставу відмови відсутністю актового запису про народження заявника, суд вважає необґрунтованими та протиправними.

Відповідно до частини 1 статті 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім`я (найменування).

Згідно статтею 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім`я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Таким чином, оскільки прізвище, ім`я та по батькові є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов`язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов`язки під своїм іменем, то перекручення по батькові позивача є порушенням прав позивача та підлягає виправленню.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача в задоволенні заяви позивача про внесення змін до актового запису про народження дитини, з мотивів відсутності актового запису про народження заявниці та спливу терміну розгляду заяви, з урахуванням встановлених судом обставин, є необґрунтованою та суперечить вищенаведеним нормам права.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, з метою належного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про зобов"язання Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження №239 від 20.03.2015 складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, а саме: зазначити по батькові матері дитини " ОСОБА_1 " замість " ОСОБА_1 ".

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, як наслідок, їх задоволення.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_5 ) до Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (вул.Житомирська, 43, Бердичів, Житомирська область,13300, код ЄДРПОУ 42083152) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) щодо внесення змін до актового запису цивільного стану №239, складеного 20 березня 2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, із зазначенням у графі "відомості про матір" по батькові матері " ОСОБА_1 " замість " ОСОБА_1 ".

Зобов"язати Бердичівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження №239 від 20.03.2015, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, а саме у графі "відомості про матір" зазначити по батькові матері дитини " ОСОБА_1 " замість " ОСОБА_1 ".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 908 (дев"ятсот вісім) грн 00 (нуль) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 28 грудня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко