Рішення № 102304028, 28.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
240/12294/21
Номер документу
102304028
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А 4583
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 року м. Житомир

справа № 240/12294/21

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії оперативного командування (Північ) Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А4583), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Овруцький об"єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Житомирської області (вул.Героїв Майдану, буд.31, м.Овруч, Житомирська область, 11104), про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Комісії оперативного командування (Північ) Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А4583) щодо ненадання статусу учасника бойових дій;

- зобов"язати Комісію оперативного командування (Північ) Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А4583) на підставі поданих документів надати статус учасника бойових дій;

- зобов"язати Комісію оперативного командування (Північ) Сухопутних військ Збройних Сил України (Військова частина А4583) видати посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразку.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у період з 03.08.2014 по 15.08.2014 приймав безпосередню участь в антитерористичній операції (далі - АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення АТО. Саме тому вважає, що має право на отримання статусу учасника бойових дій та відповідно на пільги, які надає цей статус.

Вказує, що протокольним рішенням Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 18.01.2021 №1 (п.343) відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки допущені помилки під час оформлення документів з числа осіб, які приймали участь у антитерористичній операції.

У зв`язку із тим, що відповідачем повернено до Овруцького об"єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Житомирської області документи щодо встановлення позивачу статусу учасника бойових дій без реалізації, позивач не може отримати зазначений статус та користуватися відповідними пільгами, які встановлені чинним законодавством.

З огляду на викладене, вважає протиправними дії відповідача щодо повернення без розгляду його заяви та документів про визнання учасником бойових дій без надання статусу учасника бойових дій.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву (вх.№55946/21), в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність і України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20 серпня 2014 року (далі - Постанова №413) передбачено право на надання статусу учасника бойових дій за умови залучення до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Однак, позивач приймав участь в антитерористичній операції терміном перебування 13 діб, що ні в сукупності, ні в цілому не складає 30 календарних днів та не відповідає вимогам визначених у п.2-1 Постанови №413.

Оскільки подані позивачем документи не відповідали п.п. 2-1 Порядку №413 саме тому у комісії відсутні будь-які правові підстави для надання стутусу учасника бойових дій.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Овруцький об"єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Житомирської області письмових пояснень по суті заявлених позовних вимог не надіслав до суду.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 02.04.2014 був призваний на службу в діючу армію шляхом мобілізований (а.с.14-16).

Згідно з витягом з наказу командира військової частини - польова пошта В2731 від 03.08.2014 №86 ОСОБА_1 з 03.08.2014 вибув до у службове відрядження в район виконання завдань до складу сил та засобів, які залучаються та беруть участь в Антитерористичній операції (а.с. 8).

Відповідно до витягу наказу керівника сектору "Д" (по стройовій частині) №15 від 03.08.2014, зокрема, позивач прибув у службове відрядження до складу сил та засобів сектору "Д", які залучаються та беруть участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових завдань (а.с. 9).

Відповідно до витягу з наказу керівника сектору «Д» від 15.08.2014 №27, позивач з 15.08.2014 вибув зі складу сил та засобів сектора "Д", які залучаються та беруть участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових завдань (а.с. 27).

02 жовтня 2020 року військовою частиною А0409 ОСОБА_1 видана довідка №927, яка посвідчує, що позивач у період з 03.08.2014 по 15.08.2014 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичній операції на території Донецьких та Луганських областей. також у вказаній довідці зазначено, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с.4).

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини А0409 (по стройовій частині) від 25.10.2019 №258 солдата ОСОБА_1 на підставі наказу командира 30 окремої механізованої бригади від 25.10.2019 №176-рс звільнено з військової служби у запас відповідно до підпункту "д" пункту 2 частини 5 ст.26 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" та з 25.10.2019 виключено зі списків особового складу частини (а.с. 13).

Сторонами не заперечується, що після звільнення з військової служби позивач через Овруцький об"єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Житомирської області звернувся до відповідача із заявою та відповідними документами про надання йому статусу учасника бойових дій та видачі посвідчення встановленого зразка.

За результатами розгляду заяви позивача про надання йому статусу учасника бойових дій та видачі посвідчення встановленого зразка, протокольним рішенням Комісії оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 18.01.2021 №1 (п.343) повернуто документи на доопрацювання у зв"язу з допущенням помилки під час оформлення документів з числа осіб, які приймали участь в антитеростичній операції (а.с. 5).

Листом від 05.05.2021 за вх.№502/2/1/5/818 військова частина А4583 повідомила, що згідно з поданих документів на розгляд комісії оперативного командування "Північ" з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, громадянин ОСОБА_1 дійсно приймав участь в антитерористичній операції на території Донецьких та Луганських областей в складі військової частини - польової пошти В2731 (А0409) в період з 03.08.2014 по 15.08.2014 (термін перебування 13 діб).

Відповідачем вказано, що зважаючи на положення п.2-1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність і України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20 серпня 2014 року (зі змінами) підставі для надання позивачу статусу учасника бойових дій за участь в антитерористичній операції на території Донецьких та Луганських областей, відповідно до законодавства України, на день розгляду відсутні, саме тому повернуто на доопрацювання з метою представлення документів за сукупністю 30 днів (або більше) перебування в районах проведення бойових дій (а.с 6).

Не погоджуючись із діями відповідача щодо ненадання статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551 (далі - Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») та Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (в редакції, чинній на час перебування позивача у відряджені до районів проведення антитерористичної операції (серпень 2014 року) та на момент звернення до відповідача (січень 2021 року)).

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з п.19 ч.1 ст.6 ст.5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України. Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому вказаного пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413, в редакції, чинній на час перебування позивача у відряджені до районів проведення антитерористичної операції (серпень 2014 року)).

Згідно з абз.2 п.2 вказаного Порядку (станом, на час виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.

Відповідно до п.4 Порядку №413 (станом, на час виникнення спірних правовідносин) підставою для надання особам статусу учасника бойових дій для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень);

Положеннями п.5 Порядку №413 (станом, на час виникнення спірних правовідносин) рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - міжвідомча комісія), яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із включенням до її складу фахівців Міноборони, МВС, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань. До складу міжвідомчої комісії можуть включатися фахівці інших державних органів та представники громадських організацій.

Тобто прийняття рішення з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій віднесено, зокрема, до повноважень Комісії Збройних Сил України.

Відповідно до пункту 6 Порядку №413 (станом, на час виникнення спірних правовідносин) для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов`язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі - комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи і подають їх на розгляд міжвідомчої комісії, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісією, і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та в місячний строк з дня надходження документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісію.

Пунктом 8 Порядку №413 встановлено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 вказаного Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Матеріали справи свідчать, що відповідно до довідки №927/1 від 02.10.2020 військовою частиною А0409 документи для отримання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій не оформлялись (а.с. 23).

В свою чергу, судом встановлено, що позивач самостійно після звільнення його з військової служби на підставі п.8 Порядку №413 через Овруцький об"єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Житомирської області звернувся до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для встановлення йому статусу учасника бойових дій.

Однак, відповідно до протокольного рішення Комісії оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 18.01.2021 №1 документи повернуто на доопрацювання у зв"язу з допущенням помилки під час оформлення документів.

Суд зазначає, що відповідачем у вказаному рішенні не було взагалі конкретизовано та обґрунтовано, у яких саме документах позивача та в чому саме полягають помилки.

Водночас, лише в листі військової частини А4583 №502/2/1/5/818 від 05.05.2021 та аналогічне підтверджено відповідачем у відзиві на позовну заяву за вх.№55946/21, вказано, що спір між учасниками справи виник у зв`язку з тим, що станом на момент звернення ОСОБА_1 із заявою до Комісії задля отримання статусу учасника бойових дій, нормами Порядку №413 передбачено необхідність залучення особи до виконання завдань у районі проведення антитерористичної операції на строк не менше, ніж 30 календарних днів. Водночас позивач приймав участь у антитерористичній операції лише 13 днів, а саме: з 03.08.2014 по 15.08.2014.

З приводу спірних правовідносин, що склались між сторонами у даній адміністративній справі, суд вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 №602 «Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» доповнено пункт 2-1 Порядку №413, яким встановлено, що статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 №602 набрала законної сили 16.09.2016, а тому, відповідно до положення частини першої статті 58 Конституції України не має зворотної дії в часі.

Суд наголошує, що у пункті 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.

Тобто, на час виникнення (серпень 2014 року) у позивача права на отримання статусу учасника бойових дій законодавство України не містило будь-яких обмежень щодо тривалості строку перебування в районах проведення антитерористичної операції, осіб, які брали безпосередню участь в забезпеченні проведення антитерористичної операції.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пункт 2-1 Порядку №413 (в редакції, чинній на момент винесення спірного рішення) не поширюється на позивача, оскільки право на отримання статусу учасника бойових дій для осіб, які приймали безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції він отримав в той час, коли діяла редакція Порядку №413 (від 20.08.2014), яка не містила будь-яких вимог щодо мінімальних термінів перебування особи в зоні проведення антитерористичної операції, необхідного для встановлення статусу учасника бойових дій.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що висновки Комісії оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлені у п.343 протоколу від 18.01.2021 №1 в частині, що стосуються повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, є необґрунтованими та безпідставними, саме тому вказане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача надати позивачу статус учасника бойових дій та видати посвідчення учасника бойових дій, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.5 Порядку №413 (в редакції, чинній на момент звернення до відповідача) рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

В свою чергу, зі змісту Рекомендації R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб`єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.

Суб`єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Таким чином, суд не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством. Зазначення судом конкретних дій відповідача під час розгляду скарги, є виходом за межі повноважень суду, наданих чинним законодавством при постановленні судових рішень.

Проте з урахуванням висновків суду вказаних вище, враховуючи положення ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України та з метою належного захисту порушеного права, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Комісію оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (Військова частина А4583) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визнання його учасником бойових дій та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.

Суд акцентує увагу відповідача на тому, що при прийнятті в подальшому відповідачем рішення, останній не вправі відмовляти позивачу у визнані його учасником бойових дій з тих самих підстав, що викладені у пункті 343 протоколу Комісії оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових №1 від 18.01.2021.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, та як наслідок, їх часткового задоволення.

Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_2 ) до Комісії оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина А4583) (вул. Шевченка, 57, Чернігів,14030, код ЄДРПОУ 26616313), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Овруцький об"єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Житомирської області (вул.Героїв Майдану, буд.31, м.Овруч, Житомирська область, 11104), про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлене у пункті 343 протоколу від 18.01.2021 №1 в частині, що стосуються повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 .

Зобов`язати Комісію оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визнання його учасником бойових дій та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 28 грудня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко