
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2021 р. Справа№200/15247/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
в с т а н о в и в:
У листопаді 2021 року Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 10 вересня 2021 року № 605/5.4 та наказу від 10 вересня 2021 року № 1763 «Про проведення позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто»» посадовими особами управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки проведено позапланову перевірку приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто», яке розташоване за юридичною адресою: 87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, за результатами якої складено акт від 20 вересня 2021 року № 5.4-05/073, яким встановлені чисельні порушення вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.
У зв`язку з тим, що виявлені порушення створюють безпосередню загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди здоров`ю людей позивач просив:
- застосувати до приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» (87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, код ЄДРПОУ 05419643) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місці зберігання пального за адресою: 87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, у зв`язку із загрозою життю людей, а саме:
- паливороздавальних колонок, заводські №№ 92692, 92693, 1994 року виготовлення;
- робіт у вибихопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах;
- технічного обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;
- виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які не пройшли професійне навчання, перевірку знань з питань охорони праці.
Відзив на позовну заяву подано не було.
Судом встановлено, що в період з 14 вересня 2021 року по 20 вересня 2021 року посадовими особами відділу нагляду південного напряму управління нагляду промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці на підставі наказу від 10 вересня 2021 року № 1763 «Про проведення позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто», направлення на проведення перевірки від 10 вересня 2021 року № 605/5.4, проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в місцях зберігання пального за адресою: 87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, за результатами якої складено акт від 20 вересня 2021 року № 5.4-05/073, яким встановлені порушення вимог законодавства з охорони праці, зокрема статей 13, 14, 17, 18, 21 Закону України «Про охорону праці», та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
- відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що зазначене у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1055, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, а саме: паливороздавальних колонок, заводські №№ 92692, 92693, рік виготовлення 1994, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;
- не проведена повірка паливороздавальних колонок, заводські №№ 92692, 92693, рік виготовлення 1994, як засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці згідно зі ст.ст. 3 і 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», що є порушенням ст.ст. 13,14 Закону України «Про охорону праці»;
- відсутні технічні документи (паспорт, формуляр, настанова з експлуатації тощо) щодо експлуатації паливороздавальних колонок, заводські №№ 92692, 92693, рік виготовлення 1994, що є порушенням ст.ст. 13, 14 Закону України «Про охорону праці»; пп. 6,7 розд. II НПАОП 0.00-7.14-17 «Вимоги безпеки та захисту здоров`я під час використання виробничого обладнання працівниками;
- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах; технічне обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;
- особи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не пройшли підготовку за професією оператор заправних станцій, пов`язану з роботами підвищеної небезпеки: відсутні свідоцтва та посвідчення про право виконання робіт з підвищеною небезпекою, що є порушенням ст.ст. 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці», п. 2.4 гл. 2 НПАОП 00.0-4.12.-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- допущена до роботи оператор заправних станцій ОСОБА_2 , яка не пройшла перевірку знань з питань охорони праці, що є порушенням ст.ст. 13, 14, 18 Закону України «Про охорону праці»,п. 3.16 гл. 3 НПАОП 00.0-4.12.-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- не проведені періодичні вимірювання опору ізоляції кабельних ліній, електрообладнання та випробування та вимірювання заземлюючих пристроїв, чим не виконано п. 7.3.розд. VII «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 13.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів».
В акті відображено, що у зв`язку з відсутністю дозвільних документів та наявністю вказаних порушень виконавчому директору приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» запропоновано припинити виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи у вибухопожежонебезпечних зонах; технічне обслуговування обладнання, призначеного для використання в потенційно вихоне безпечних середовищах, зазначеного у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1055, та виконання робіт з використанням обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1055, а саме: паливороздавальних колонок, заводські №№ 92692, 92693, рік виготовлення 1994. Не допускати до виконання робіт підвищеної небезпеки операторів АЗС ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які не пройшли підготовку за професією оператор заправних станцій, перевірку знань з питань охорони праці.
Акт підписаний виконавчим директором приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» Скляровим І.В. без зауважень.
У зв`язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, суб`єкт владних повноважень на підставі ч. 5 ст. 4, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню таких підстав.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно зі ст. 39 вказаного Закону посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 3 вказаного Положення визначено, що основними завданнями Держпраці є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об`єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об`єктів Єдиної газотранспортної системи.
Згідно з пп. 16 п. 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці, зокрема в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Відповідно до пп. 52 п. 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань зупиняє, припиняє, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об`єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов`язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулює видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників.
Відповідно до пп. 12 п. 6 Положення Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
Згідно з п. 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
В своїй діяльності Держпраці керується, зокрема, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Одним з основних принципів державного нагляду (контролю) є принцип пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності (ч. 1 ст. 3 вказаного Закону).
Згідно з ч.ч. 6 та 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Сторонами не заперечується право позивача на проведення перевірки відповідача, за результатами якої складено відповідний акт, і те, що виявлені позивачем порушення вимог законодавства у сфері охорони праці на час звернення до суду з позовом існували та створювали загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Разом з цим, на час розгляду справи доказів, які б свідчили про повне усунення виявлених порушень, надано не було. Отже, порушення вимог законодавства продовжують створювати загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, зокрема, людина, її життя і здоров`я, її безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід`ємне право на життя, яке нерозривно пов`язано зі здоров`ям. Обов`язок держави - захищати життя людини.
Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ч. 1 ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує держави вживати необхідних заходів щодо захисту життя осіб, які знаходяться під їх юрисдикцією. За певних умов влада повинна вживати превентивні оперативні заходи для захисту людини, чиє життя наражається на небезпеку.
Виходячи з наведених положень законодавства, встановлених обставин та досліджених судом доказів суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до відповідача відповідних заходів реагування до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.
При цьому застосування таких заходів реагування, які є тимчасовими, спрямовано саме на захист життя та здоров`я людей, що, як зазначалося, є прямим обов`язком держави.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, і доказів понесення ним інших відповідних судових витрат до суду не подано, тому виходячи з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (85302, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, 82, код ЄДРПОУ 43866127) до приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» (87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, код ЄДРПОУ 05419643) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.
Застосувати до приватного акціонерного товариства «Маріуполь-Авто» (87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, код ЄДРПОУ 05419643) заходи реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на місці зберігання пального за адресою: 87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 6, а саме: паливороздавальних колонок, заводські №№ 92692, 92693, 1994 року виготовлення; робіт у вибихопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах; технічного обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах; виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які не пройшли професійне навчання, перевірку знань з питань охорони праці; - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 29 грудня 2021 року.
Суддя Т.В. Логойда