Ухвала суду № 102303300, 24.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
200/14884/21
Номер документу
102303300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову скасування заходів забезпечення позову

24 грудня 2021 р. Справа №200/14884/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький оружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Супрун Г.С., представника відповідача Красінського В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про скасування заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 жовтня 2021 року засобами поштового зв`язку, ОСОБА_1 , подав до суду з адміністративний позов до відповідача, Нікольської селищної ради, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га згідно викопіювання;

- зобов`язання відповідача у найближчу чергову сесію розглянути повторно заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га згідно викопіювання та надати рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га згідно з викопіюванням.

04 листопада 2021 року відмовлено в забезпеченні позову ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради у зв`язку із тим, що позивачу не було відомо чи є рішення, дію яких він просив зупинити.

08 листопада 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

24 листопада 2021 року від відповідача витребувані докази.

24 листопада 2021 року заява ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволена: зупинена дія пунктів 1, 2, 3 рішення Нікольської селищної ради від 30 вересня 2021 року №8/16-808 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності Нікольської селищної ради для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу Нікольській селищній раді на виготовлення відповідної документації» щодо земельної ділянки кадастровий номер 1421785500:05:000:1530 (перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону земельні ділянки (додаток 1, № з/п 147) до набрання законної сили судовим рішення по справі №200/14884/21.

22 грудня 2021 року відповідачем подано клопотання про скасування заходів забезпечення позову. Клопотання вмотивовано тим, що позов забезпечений у спосіб, який заборонено частиною 6 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судове засідання, призначене на 24 грудня 2021 року, позивач не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі.

Представник відповідача Красінський В.М. у судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Пояснив, що суд вжив заходи забезпечення позову, які є втручанням у проведення торгів, що проводяться від імені територіальної громади (органу місцевого самоврядування), оскільки рішенням Нікольської селищної ради від 30 вересня 2021 року №8/16-808 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності Нікольської селищної ради для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу Нікольській селищній раді на виготовлення відповідної документації» (пункти 1, 2, 3) земельна ділянка кадастровий номер 1421785500:05:000:1530 включена до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та наданий дозвіл на виготовлення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташовану за межами населених пунктів на території Нікольської селищної ради.

На думку представника відповідача Красінського В.М. включення земельної ділянки кадастровий номер 1421785500:05:000:1530 до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону входить до процедури земельних торгів.

Заслухавши думку представника відповідача Красінського В.М., дослідивши матеріали справи суд встанови наступне.

21 травня та 27 серпня 2021 року позивачем були подані заяви про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки площею 2,0000 га за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 1421785500:05:000:1530 (а.с. 13, 94).

15 липня, 19 серпня, 30 вересня 2021 року згідно з витягами з проколів відповідно 13, 14 та 16 сесій селищної ради питання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою ОСОБА_1 було розглянуто, рішення не прийнято, депутати та селищний голова голосували проти (а.с. 101-103).

30 вересня 2021 року рішенням Нікольської селищної ради №8/16-808 «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності Нікольської селищної ради для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та надання дозволу Нікольській селищній раді на виготовлення відповідної документації» земельна ділянка кадастровий номер 1421785500:05:000:1530 включена в перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону земельні ділянки та наданий дозвіл Нікольській селищній раді на виготовлення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташовану за межами населених пунктів на території Нікольської селищної ради (а.с. 67-69).

При постановлянні ухвали суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається […], якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (частина друга статті 150 КАС України).

Згідно з частиною 6 статті 151 КАС України не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у ПРОВЕДЕННЯ конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб`єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.

За приписами статті 157 КАС України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду. За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.

Відповідно до частини 1 статті 134 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція). Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності. Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України (частина 2 статті 135 ЗК України).

Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 136 ЗК України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру).

Частиною 4 статті 136 ЗК України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:

а) виготовлення, погодження та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою у випадках, визначених цим Кодексом;

б) стартова ціна лота;

в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки;

г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги;

ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.

Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2021 року №1013 (далі – Вимоги).

Згідно з абзацом другим пункту 9 Вимог електронна торгова система забезпечує можливість встановлення початку проведення земельних торгів протягом робочого часу (понеділок - п`ятниця з 9 до 18 години), крім вихідних, святкових та неробочих днів.

Відповідно до пункту 20 Вимог організатор після укладення з оператором електронного майданчика договору про організацію та проведення земельних торгів через особистий кабінет оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів не пізніше ніж через 90 календарних днів після прийняття ним рішення, передбаченого частиною четвертою статті 136 Кодексу. У такому рішенні зазначається перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, виставлених на земельні торги, для забезпечення дотримання вимог частини п`ятої статті 136 Кодексу.

Час проведення (початку) земельних торгів встановлюється електронною торговою системою автоматично (абзац четвертий пункту 21 Вимог).

Аналіз вище наведеного у системному зв`язку, дозволяє суду зробити висновок, що проведення земельних торгів починається з оприлюднення організатором через особистий кабінет в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів.

Отже, зупинення дії рішення Нікольської селищної ради №8/16-808 від 30 вересня 2021 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 1421785500:05:000:1530 не є втручанням в проведення земельних торгів.

Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно з додатками 1 та 2 до рішення Нікольської селищної ради №8/16-808 від 30 вересня 2021 року до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону включено 186 земельних ділянок, а отже, зупинення дії рішення відносно однієї земельної ділянки аж ніяк не перешкодить проведенню земельних торгів.

Таким чином, в задоволенні клопотання про скасування забезпечення позову слід відмовити у зв`язку із його необґрунтованістю.

Керуючись статтями 2, 5, 44, 47, 72-74, 77, 80, 126, 157, 241-243, 248, 256, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні клопотання Нікольської селищної ради про скасування заходів забезпечення позову відмовити.

Ухвала постановлена, складена та підписана в нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 24 грудня 2021 року.

Повний текст ухвали складений 29 грудня 2021 року.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.І. Циганенко