
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3498/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Волинській області до Приватного підприємства «ОІЛ СТРАТЕЙДЖИК» про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Волинській області звернулося з позовом до Приватного підприємства «НАФТО ТОРГОВА ФІРМА «УКР-ПЕТРОЛЬ» (далі - ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ») про застосування заходів реагування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі наказу від 15.03.2021 № 11-п, направлення від 15.03.2021 № 252, у період з 15.03.2021 по 26.03.2021 було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки щодо додержання ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, про що складено акт від 26.03.2021 № ВЛ180/1213/А/АВ.
В результаті проведення перевірки виявлено такі порушення відповідачем законодавчих та інших нормативно-правових актів: ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» (роботодавцем) в порушення вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-ХІІ), пунктів 6, 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 у редакції від 10.03.2021 (далі - Порядок № 1107), не одержано дозволу органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 11 та 17 групи А додатка 2 до Порядку № 1107, а саме налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (пункт 11), злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів (пункт 17), чим створено загрозу життю та здоров`ю найманих працівників, в т. ч. такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Позивач вказує, що не отриманням вказаного дозволу органів Держпраці, ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» (роботодавець) порушило вимоги статті 21 Закону № 2694-ХІІ, пункти 6, 7 Порядку № 1107. При цьому, роботи підвищеної небезпеки відповідач виконує. Вказаними порушеннями законодавчих та інших нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці (виконанням робіт підвищеної небезпеки та експлуатацією машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без дозволів органів Держпраці), відповідачем створено реальну загрозу життю та здоров`ю найманих працівників, в т. ч. такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду за промисловою безпекою та охороною праці до ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» до отримання у встановленому порядку в органах Держпраці дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки - налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 42).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 49-50) відповідач ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.
Так, до початку роботи всіх двадцяти АЗС у Волинській області ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» отримало дозвіл № 516.19.07 від 01.08.2019, що виданий Управлінням Держпраці у Волинській області, яким дозволяється експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки на усіх двадцяти АЗС, що відповідає частині третій статті 21 Закону № 2694-ХІІ, дозвіл був виданий з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024. Крім того, відповідач отримав дозвіл № 517.19.07 від 01.08.2019, який виданий Управлінням Держпраці у Волинській області, яким дозволяється виконувати роботи підвищеної небезпеки, а саме газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах, з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024.
Стосовно отримання дозволу органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки (а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів), що став необхідний лише з 10.03.2021, відповідач вказує, що зазначені роботи проводяться по мірі необхідності, у штатному розписі не передбачені посади працівників для здійснення таких робіт, вказані роботи проводяться (будуть проводитись) спеціалізованими підприємствами, які мають відповідні дозволи із залученням своїх працівників.
В поданій до суду відповіді на відзив позивач просить відхилити заперечення відповідача з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 66-69).
Ухвалою суду від 29.12.2021 замінено у цій справі найменування відповідача ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» на Приватне підприємство «ОІЛ СТРАТЕЙДЖИК» (08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 65, ідентифікаційний код 32215743) (а. с. 73).
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 15.03.2021 № 11-п «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки» (а. с. 26), направлення від 15.03.2021 № 252 (а. с. 27), у період з 15.03.2021 по 26.03.2021 було проведено позапланову перевірку у ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» на об`єктах АЗС, що знаходяться на території Волинської області, щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, про що складено акт від 26.03.2021 № ВЛ180/1213/А/АВ (а. с. 28-38).
Перевіркою виявлено, зокрема, такі порушення відповідачем законодавчих та інших нормативно-правових актів: ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» (роботодавцем) в порушення вимог статті 21 Закону № 2694-ХІІ, пунктів 6, 7 Порядку № 1107 у редакції від 10.03.2021, не одержано дозволу органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 11 та 17 групи А додатка 2 до Порядку № 1107, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (пункт 11), злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів (пункт 17), чим створено загрозу життю та здоров`ю найманих працівників, в т. ч. такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Судом також встановлено, що 01.08.2019 Управління Держпраці у Волинській області видало ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» дозвіл № 516.19.07, з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024 на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на 20 АЗС, розташованих на території Волинської області (а. с. 51-56). Крім того, 01.08.2019 Управління Держпраці у Волинській області видало ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» дозвіл № 517.19.07, з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024, на виконання робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах) на власних АЗС на території України (а. с. 57).
01.03.2021 між ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» (замовник) та ПП «Інженерний центр перспектив» (підрядник) укладено договір № 28-03-21-2, предметом якого є виконання підрядником таких робіт: проведення очищень внутрішньої поверхні та експертних обстежень резервуарів РГС, встановлених на АЗС замовника; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів; виконання зварювальних робіт під час проведення відновлювально-ремонтних робіт резервуарів РГС; налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (а. с. 58), а у ПП «Інженерний центр перспектив» наявні діючі дозволи від 15.08.2018 № 267.18.30, від 19.04.2021 № 0022.21.46 на виконання таких робіт (а. с. 59-60).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначено, що у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні: державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно із частиною шостою статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
За правилами частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону № 2694-ХІІ роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно із частиною четвертою статті 21 Закону № 2694-ХІІ Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку № 1107 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77 «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності 10.03.2021; далі - Постанова № 77) дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77.
За приписами пунктів 7, 9 Порядку № 1107 (в редакції Постанови № 77) дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця. Для одержання дозволу роботодавець, виробник або постачальник подає особисто, через уповноважену ним особу або надсилає поштою до територіального органу Держпраці чи адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається:
на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки;
на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;
на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Пунктами 11, 17 групи А (Види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу) Переліку видів робіт підвищеної небезпеки Додатку 2 Порядку № 1107 (в редакції Постанови № 77) передбачені такі види робіт: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних.
При вирішенні даної справи суд враховує, що 10.03.2021 набрала чинності Постанова № 77, якою внесені зміни до Порядку № 1107, відповідно до яких передбачено отримання дозволу за формою згідно з додатком 1 роботодавцем на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 (зокрема: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних).
Суд погоджується із доводами позивача, що із набранням чинності Постановою № 77 (10.03.2021) у роботодавців виник обов`язок щодо отримання дозволу за формою згідно з додатком 1 на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 Порядку № 1107.
В той же час, Постановою № 77 не передбачено, що із набранням нею чинності достроково припиняють свою дію раніше видані згідно із Порядком № 1107 дозволи на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та на виконання робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах).
Суд бере до уваги, що 01.08.2019 Управлінням Держпраці у Волинській області було видано ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» дозволи:
№ 516.19.07, з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024 на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на 20 АЗС, розташованих на території Волинської області (а. с. 51-56);
№ 517.19.07, з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024, на виконання робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах) на власних АЗС на території України (а. с. 57).
Вказані дозволи були видані відповідно до Порядку № 1107 (в редакції, чинній на момент видачі дозволів), станом на момент проведення позапланової перевірки вказані дозволи є чинними.
Крім того, суду надано договір № 28-03-21-2 від 01.03.2021, укладений між ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» (замовник) та ПП «Інженерний центр перспектив» (підрядник), предметом якого є виконання підрядником таких робіт: проведення очищень внутрішньої поверхні та експертних обстежень резервуарів РГС, встановлених на АЗС замовника; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів; виконання зварювальних робіт під час проведення відновлювально-ремонтних робіт резервуарів РГС; налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (а. с. 58), а у підрядника ПП «Інженерний центр перспектив» наявні діючі дозволи від 15.08.2018 № 267.18.30, від 19.04.2021 № 0022.21.46 на виконання таких робіт (а. с. 59-60).
Суд також звертає увагу, що пунктом 6 Порядку № 1107 передбачено видача дозволу за формою згідно з додатком 1 на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, саме роботодавцеві, та законодавством не заборонено виконання окремих видів робіт підвищеної небезпеки підрядними організаціями, що мають відповідні дозволи на виконання таких робіт.
Позивач також не надав суду доказів на підтвердження тієї обставини, що відповідач власними силами фактично здійснює ті види робіт підвищеної небезпеки, проведення яких позивач просить заборонити (а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних).
На думку суду, та обставина, що на момент складання акту перевірки від 26.03.2021 № ВЛ180/1213/В/АВ у відповідача дійсно не було у наявності дозволу органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 11 та 17 групи А додатка 2 до Порядку № 1107 (а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів), отримання якого запроваджено лише з 10.03.2021, не вказує про те, що такими діями відповідачем створено реальну загрозу життю та здоров`ю найманих працівників, в т. ч. таку, яка може призвести до смертельних наслідків, з огляду на те, що у ПП НТФ «УКР-ПЕТРОЛЬ» були наявні діючі дозволи № 516.19.07, № 517.19.07, що видані Управлінням Держпраці у Волинській області (з терміном дії з 01.08.2019 по 01.08.2024), на експлуатування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, на виконання робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах), та діючий договір № 28-03-21-2 від 01.03.2021, укладений з ПП «Інженерний центр перспектив», у якого наявні діючі дозволи від 15.08.2018 № 267.18.30, від 19.04.2021 № 0022.21.46 на виконання таких робіт. При цьому, за відсутності доказів фактичного здійснення відповідачем власними найманими працівниками тих окремих видів робіт підвищеної небезпеки, щодо заборони виконання яких подано цей позов, та за умови наявності договору з підрядною організацією з діючим дозволом на виконання таких робіт, правові та фактичні підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відтак, з наведених підстав у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх