
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8771/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТІР ЦЕНТР” до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТІР ЦЕНТР” звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658, зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України №2955208/43077658 від 06.08.2021 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) за фактом господарських операцій із ТОВ “Лінк-Транс” ТОВ “Бротранс”, ТОВ “ІВС-Транс” та ФОП ОСОБА_1 було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021.
Згідно із квитанціями реєстрація податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 в ЄРПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, шо відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
З метою реєстрації зупинених податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 позивачем в електронній формі надіслано письмові пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарської операції. Однак, за результатами розгляду вказаних документів Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658 про відмову у реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), а саме: відсутні підтверджуючі товаросупровідні документи, ТТН.
Позивачем рішення про відмову у реєстрації податкової накладної оскаржено в адміністративному порядку, однак це не призвело до скасування рішень комісії регіонального рівня та реєстрації в ЄРПН податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021.
Позивач вважає, що надав усі наявні документи на підтвердження здійснення господарських операцій, щодо яких складено податкові накладні №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021, ці документи оформлені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Незважаючи на надання документів, що стосуються господарських операції з ТОВ “Лінк-Транс” ТОВ “Бротранс”, ТОВ “ІВС-Транс” та ФОП ОСОБА_1 , контролюючий орган безпідставно відмовив у реєстрації податкових накладних.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
17.09.2021 представником відповідачів подано до суду відзив на позовну заяву у кому заперечила пред`явлені позовні вимоги, мотивуючи тим, що підставою для зупинення Комісією ГУ ДПС у Волинській області реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 слугувала відповідність позивача пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Волинській області повідомлень позивача про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, було прийнято рішення від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658 про відмову у реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), а саме: відсутні підтверджуючі товаро-супроводжуючі документи, ТТН.
За результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, ДПС України прийнято рішення про залишення скарг без задоволення, а рішень Комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Крім того, представник відповідачів зазначила, що вимога позивача про реєстрацію податкової накладної не підлягає до задоволення, оскільки задоволення позовної вимоги про зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 є втручанням в дискреційні повноваження відповідачів.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України №2955208/43077658 від 06.08.2021 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість зазначив, що таблиця даних платника податку на додану вартість - це документ, який подається з метою запобігання зупиненню реєстрації податкових накладних у майбутньому та має на меті скоротити кількість заблокованих ПН/РК. Подання Таблиці даних спрямоване на те, щоб усунути невідповідність між товарами/послугами «на вході» та товарами/послугами «на виході» у разі постачання платниками ПДВ самостійно виготовленої продукції, послуг, комплектів (наборів) h покупних товарів, залишків товарів тощо.
Таким чином, дане рішення щодо неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість не порушує жодних прав позивача, так як це не призводить до зміни, припинення майнових прав позивача та носить лише інформативний характер.
Враховуючи вищенаведене, вважає, що позивачем не було подано документів, які б підтверджували фактичне здійснення господарських операцій з ТОВ “Лінк-Транс” ТОВ “Бротранс”, ТОВ “ІВС-Транс” та ФОП ОСОБА_1 , а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
05.10.2021 представником позивача подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву у якій позовні вимоги підтримує з підстав, наведених у позовній заяві, просить їх задовольнити повністю.
В письмових запереченнях у відповідь на відзив представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених ним у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою суду від 28.12.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідачів про проведення розгляду справи з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 28.12.2021 замінено в адміністративній справі №140/8771/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТІР ЦЕНТР” до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, відповідача Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 44106679).
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТОВ “ТІР ЦЕНТР” є юридичною особою, має статус платника податку на додану вартість, основним видом діяльності є: 45.32 - роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.
01 червня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Тір Центр” (далі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Лінк-Транс” (далі Покупець) укладено Договір поставки №19 (далі - Договір №19).
Відповідно до п.1.1. Договору №19 - Постачальник протягом дії Договору поставляє Покупцю товар (зокрема, запчастини до автомобілів тощо), окремими партіями в асортименті (за номенклатурою), в кількості та за цінами, що остаточно погоджуються сторонами в рахунках та/або накладних (в тому числі, замовленнях на поставку), які є невід`ємною частиною Договору, а Покупець зобов`язаний приймати товар та оплачувати його на встановлених Договором умовах.
Відповідно до п.3.1. Договору №19 Постачальник поставляє Покупцю товар окремими партіями на умовах EXW у місті Ковель або СРТ чи FCA у вказаний пункт відповідно до Міжнародних правил “Інкотермс 2000”, про що вказується у накладній або у інший спосіб.
На виконання умов Договору №19-29 червня 2021 року Постачальником на ім`я Покупця виставлено Рахунок на оплату №1056: загальна сума, що підлягає оплаті - 18 030,00 грн., в т.ч. ПДВ 3005,00 грн.
Відповідно до видаткової накладної №1063 від 29.06.2021 Покупець прийняв, а Постачальник передав Товар, загальною вартістю 18030,00 грн., в т.ч. ПДВ 3 005,00 грн.
Відповідно до платіжного доручення №2 від 29.06.2021 Покупцем проведено передоплату за поставлений Товар на рахунок Постачальника.
За результатами вищеописаної господарської операції, на виконання вимог чинного законодавства Постачальником складено Податкову накладну №169 від 29.06.2021 та подано її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Однак 13 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало повідомлення про зупинення реєстрації Податкової накладної №169 від 29.06.2021: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу йогб постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодопідтвердження інформації, зазначених в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ “Тір Центр” надано до уповноваженого органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують законність проведення господарської операції.
Проте, 21 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало Рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №2887957/43077658 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
ТОВ “Тір Центр” не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його у порядку адміністративного оскарження з повторним наданням усіх необхідних первинних документів, зокрема платіжних доручень про оплату поставленого товару та ТТН, на неподання яких конкретно вказував уповноважений орган. Однак, 04 серпня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №34806/43077658/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
01 червня 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Тір Центр” (далі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Бротранс” (далі - Покупець) укладено договір поставки № 53 (далі - договір №53).
Відповідно до п.1.1. договору №53 - Постачальник протягом дії договору поставляє Покупцю товар (зокрема, запчастини до автомобілів тощо), окремими партіями в асортименті (за номенклатурою), в кількості та за цінами, що остаточно погоджуються сторонами в рахунках та/або накладних (в тому числі, замовленнях на поставку), які є невід`ємною частиною договору, а Покупець зобов`язаний приймати товар та оплачувати його на встановлених договором умовах.
Відповідно до п.3.1. договору №53 Постачальник поставляє Покупцю товар окремими партіями на умовах EXW у місті Ковель або СРТ чи FCA у вказаний пункт відповідно до Міжнародних правил “Інкотермс 2000”, про що вказується у накладній або у інший спосіб.
На виконання умов Договору № 53 - 14 червня 2021 року Постачальником на ім`я Покупця виставлено рахунок на оплату №959 : загальна сума, що підлягає оплаті - 1 300,00 грн., в т.ч. ПДВ 216,67 грн.
Відповідно до видаткової накладної №959 від 14.06.2021 Покупець прийняв, а Постачальник передав товар, загальною вартістю 1 300,00 грн., в т.ч. ПДВ 216,67 грн.
Відповідно до платіжного доручення №1779 від 14.06.2021 Покупцем проведено передоплату за поставлений товар на рахунок Постачальника.
За результатами вищеописаної господарської операції, на виконання вимог чинного законодавства Постачальником складено податкову накладну №68 від 14.06.2021 та подано її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Однак, 29 червня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало повідомлення про зупинення реєстрації Податкової накладної №68 від 14.06.2021: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ “Тір Центр” надано до уповноваженого органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують законність проведення господарської операції.
Проте, 21 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №2887955/43077658 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
ТОВ “Тір Центр” не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його у порядку адміністративного оскарження з повторним наданням усіх необхідних первинних документів, зокрема платіжних доручень про оплату поставленого товару та ТТН, на неподання яких конкретно вказував уповноважений орган. Однак, 04 серпня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №34807/43077658/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
01 серпня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Тір Центр” (далі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ІВС-Транс” (далі - Покупець) укладено договір поставки № 38 (далі - договір №38).
Відповідно до п. 1.1. договору №38 - Постачальник протягом дії договору поставляє Покупцю товар (зокрема, запчастини до автомобілів тощо), окремими! партіями в асортименті (за номенклатурою), в кількості та за цінами, що остаточно погоджуються сторонами в рахунках та/або накладних (в тому числі, замовленнях на поставку), які є невід`ємною частиною договору, а Покупець зобов`язаний приймати товар та оплачувати його на встановлених договором умовах.
Відповідно до п.3.1. договору №38 Постачальник поставляє Покупцю товар окремими партіями на умовах EXW у місті Ковель або СРТ чи FCA у вказаний пункт відповідно до Міжнародних правил “Інкотермс 2000”, про що вказується у накладній або у інший спосіб.
На виконання умов договору №38 - 04 червня 2021 року Постачальником на ім`я Покупця виставлено рахунок на оплату №910 : загальна сума, що підлягає оплаті - 1 200,00 грн., в т.ч. ПДВ 200,00 грн.
Відповідно до видаткової накладної №914 від 04.06.2021 Покупець прийняв, а Постачальник передав товар, загальною вартістю 1 200,00 грн., в т.ч. ПДВ 200,00 грн.
Відповідно до платіжного доручення №3355 від 07.06.2021 Покупцем проведено передоплату за поставлений товар на рахунок Постачальника.
За результатами вищеописаної господарської операції, на виконання вимог чинного законодавства Постачальником складено податкову накладну №32 від 04.06.2021 та подано її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Однак, 29 червня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №32 від 04.06.2021: Коди УКТ(ЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як | товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання Дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН / РК для :розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. ,
ТОВ “Тір Центр” надано до уповноваженого органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують законність проведення господарської операції.
Проте, 21 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №2887954/43077658 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
ТОВ “Тір Центр” не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його у порядку адміністративного оскарження з повторним наданням усіх необхідних первинних документів, зокрема платіжних доручень про оплату поставленого товару та ТТН, на неподання яких конкретно вказував уповноважений орган. Однак, 04 серпня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №34823/43077658/2 за результатами розгляду скарги щодо|рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
На виконання умов Договору №38 - 04 червня 2021 року Постачальником на ім`я Покупця виставлено рахунок на оплату №974: загальна сума, що підлягає оплаті - 945,00 грн., в т.ч. ПДВ 157,50 грн.
Відповідно до Видаткової накладної №967 від 15.06-2021 Покупець прийняв, а Постачальник передав Товар, загальною вартістю 945,00 грн., в т.ч. ПДВ 157,50 грн.
Відповідно до Платіжного доручення №3378 від 16.06.2021 Покупцем проведено передоплату за поставлений товар на рахунок Постачальника.
За результатами вищеописаної господарської операції, на виконання вимог чинного законодавства Постачальником складено податкову накладну №78 від 15.06.2021 та подано її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Однак, 29 червня липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №78 від 15.06.2021: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величинузалишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ “Тір Центр” надано до уповноваженого органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують законність проведення господарської операції.
Проте, 21 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №2887959/43077658 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
ТОВ “Тір Центр” не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його у порядку адміністративного оскарження з повторним наданням усіх необхідних первинних документів, зокрема платіжних доручень про оплату поставленого товару та ТТН, на неподання яких конкретно вказував уповноважений орган. Однак, 04 серпня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №34822/43077658/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
01 серпня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Тір Центр” (далі - Постачальник) та ФОП ОСОБА_1 (далі - Покупець) укладено договір поставки №30 (далі - договір №30).
Відповідно до п.1.1. договору №30 - Постачальник протягом дії договору поставляє Покупцю товар (зокрема, запчастини до автомобілів тощо), окремими партіями в асортименті (за номенклатурою), в кількості та за цінами, що остаточно погоджуються сторонами в рахунках та/або накладних (в тому числі, замовленнях на поставку), які є невід`ємною частиною договору, а Покупець зобов`язаний приймати товар та оплачувати його на встановлених договором умовах.
Відповідно до п.3.1. договору №30 Постачальник поставляє Покупцю товар окремими партіями на умовах EXW у місті Ковель або СРТ чи FCA у вказаний пункт відповідно до Міжнародних правил “Інкотермс 2000”, про що вказується у накладній або у інший спосіб.
На виконання умов договору №30 - 02 червня 2021 року Постачальником на ім`я Покупця виставлено Рахунок на оплату №901 : загальна сума, що підлягає оплаті - 1 475,00 грн., в т.ч. ПДВ 245,83 грн.
Відповідно до видаткової накладної №900 від 02.06.2021 Покупець прийняв, а Постачальник передав товар, загальною вартістю 1 475,00 грн., в т.ч. ПДВ 245,83 грн.
Відповідно до платіжного доручення №248 від 09.06.2021 Покупцем проведено передоплату за поставлений товар на рахунок Постачальника.
За результатами вищеописаної господарської операції, на виконання вимог чинного законодавства Постачальником складено податкову накладну №15 від 02.06.2021 та подано її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Однак, 29 червня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №15 від 02.06.2021: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ “Тір Центр” надано до уповноваженого органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують законність проведення господарської операції.
Проте, 21 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №2887958/43077658 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
ТОВ “Тір Центр” не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його у порядку адміністративного оскарження з повторним наданням усіх необхідних первинних документів, зокрема платіжних доручень про оплату поставленого товару та ТТН, на неподання яких конкретно вказував уповноважений орган. Однак, 04 серпня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №34829/43077658/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової / накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
На виконання умов договору №30 - 07 червня 2021 року Постачальником на ім`я Покупця виставлено рахунок на оплату №914 : загальна сума, що підлягає оплаті - 700, 00 грн., в т.ч. ПДВ 116,67 грн.
Відповідно до видаткової накладної №918 від 07.06.2021 Покупець прийняв, а Постачальник передав товар, загальною вартістю 700,00 грн., в т.ч. ПДВ 116,67 грн.
Відповідно до Платіжного доручення №249 від 09.06.2021 Покупцем проведено передоплату за поставлений товар на рахунок Постачальника.
За результатами вищеописаної господарської операції, на виконання вимог чинного законодавства Постачальником складено податкову накладну №36 від 07.06.2021 та подано її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Однак, 29 червня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало повідомлення про зупинення реєстрації Податкової накладної №36 від 07.06.2021 р.: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як!товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначених в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової, накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ “Тір Центр” надано до уповноваженого органу пояснення та копії первинних документів, що підтверджують законність проведення господарської операції.
Проте, 21 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №2887956/43077658 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів. :
ТОВ “Тір Центр” не погодилось з вказаним рішенням та оскаржило його у порядку адміністративного оскарження з повторним наданням усіх необхідних первинних документів, зокрема платіжних доручень про оплату поставленого товару та ТТН, на неподання яких конкретно вказував уповноважений орган. Однак 04 серпня 2021 року ТОВ “Тір Центр” отримало рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних №34828/43077658/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів.
Не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658 позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
За правилами абзаців першого, п`ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10. статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165). Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.
Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Також відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як зазначалося вище, підставою відмови у реєстрації усіх податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у всіх випадках слугувало: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3402, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника ПДВ, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а” або “б” пункту 185.1 статті 185, підпункту “а” або “б” пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
З рішень Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658 слідує, що підставою їх прийняття слугувало ненадання платником податку копій первинних документів, а саме: відсутні підтверджуючі товаросупровідні документи, ТТН.
При цьому, у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Сформована у такий спосіб Комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
У постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216, далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Суд зазначає, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).
Як зазначено у спірних рішеннях від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658, підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 в ЄРПН слугувало ненадання платником податків копій документів, зокрема, відсутні підтверджуючі товаросупровідні документи, ТТН.
Проте, таке формулювання не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки на підтвердження реальності здійснення господарської операції, позивачем подані пояснення з підтверджуючими первинними документами.
Разом з тим, Комісія ГУ ДПС у Волинській області, незважаючи на надіслані позивачем пояснення та додані до них первинні документи, прийняла оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, без зазначення мотивів неврахування поданих позивачем документів. Які саме документи було враховано, а які ні, в рішенні комісії не зазначено.
В свою чергу, відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, за умови, що інші документи підтверджують проведення господарської операції.
Зокрема, висновок контролюючого органу спростовується наявними письмовими доказами, наданими позивачем в підтвердження здійсненній господарської діяльності з контрагентами, під час виконання якої позивачем і були складені податкові накладні №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021.
Крім того, у повідомленнях та скаргах позивач зазначав, що оплата за товар згідно умов договору проведена не у повному обсязі, що не є порушенням законодавства та ПК України.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадіає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі: відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Отже, факт відвантаження товару, в даному випадку дата оформлення документа, що засвідчує факт відвантаження товару, є підставою для виникнення податкових зобов`язань у позивача та формування ним зазначеної вище податкової накладної.
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Одночасно, слід звернути увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та (порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно із пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чиїїності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Надані позивачем документи підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вищевказаних податкових накладних. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відсутні.
На думку суду, позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарських операцій з ТОВ “Лінк-Транс” ТОВ “Бротранс”, ТОВ “ІВС-Транс” та ФОП ОСОБА_1 , які достатні для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021.
Вищевказані документи вказують на виконання умов договорів, первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції.
Відтак, суд дійшов висновку, що подані позивачем документи для реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 підтверджують факт здійснення господарських операцій, а відтак позивачем правомірно виписано податкові накладні та надіслало їх для реєстрації в ЄРПН.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Оскільки для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника податку ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про отримання платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт передачі товару від продавця до покупця і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18, від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.
З огляду на встановлені судом обставини підстави для прийняття комісією ГУ ДПС у Волинській області рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН відсутні.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У даному випадку відповідачі, як суб`єкти владних повноважень не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів законності прийняття спірних рішень, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 в ЄРПН.
На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання протиправними та скасувань рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658 про відмову у реєстрації податкових накладних №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021, а отже про задоволення позову в цій частині.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, за якими складені спірні податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію вказаних податкових накладних, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, вимогу позивача про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 датою їх подання, також належить задовольнити.
Крім того, судом встановлено, що 07 червня 2021 року ТОВ “Тір Центр” подано до направлено до ГУ ДПС у Волинській області таблицю даних платника податку із зазначенням у ній видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що придбаваються товариством (далі - таблиця даних платника податків). 07 червня 2021 року за результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області - інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 07.06.2021 за №9148293588 не враховано автоматично через невиконання вимог п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.
30 червня 2021 року ТОВ “Тір Центр” знову подано до направлено до ГУ ДПС у Волинській області аблицю даних платника податку із зазначенням у ній видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що придбаваються товариством. 30 червня 2021 року за результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області - інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 30.06.2021 за №9174419431 не враховано автоматично через невиконання вимог п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.
14 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” знову подано до направлено до ГУ ДПС у Волинській області таблицю даних платника податку із зазначенням у ній видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що придбаваються товариством. 14 липня 2021 року за результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області - інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 14.07.2021 за №9193698042 не враховано автоматично через невиконання вимог п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.
За результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, 21.07.2021 було прийнято рішення №2887807/43077658 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, підставою прийняття якого вказано: "До таблиці даних платника податку на додану вартість не додано пояснення, що передбачено п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 11.12.2019 №1165.
28 липня 2021 року ТОВ “Тір Центр” знову подано та направлено до ГУ ДПС у Волинській області таблицю даних платника податку із зазначенням у ній видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що придбаваються товариством та пояснень №089 від 28.07.2021. 28 липня 2021 року за результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області - інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 28.07.2021 за №9209843452 не враховано автоматично через невиконання вимог п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.
За результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, 30.07.2021 було прийнято рішення №2922761/43077658 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, підставою прийняття якого вказано: "У наданому пояснення відсутня інформація щодо кодів 45.32; 3402209000."
03 серпня 2021 року ТОВ ”Тір Центр” знову подано до направлено до ГУ ДПС у Волинській області таблицю даних платника податку із зазначенням у ній видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що, придбаваються товариством та пояснень №091 від 03.08.2021. 03 серпня 2021 року за результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області - інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 03.08.2021 за №9217073670 не враховано автоматично через невиконання вимог п.18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.
За результатами обробки таблиці даних платника податків Комісією ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, 06.08.2021 було прийнято рішення №2955208/43077658 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, підставою прийняття якого вказано: "Інформація у поясненні є не достатньою для врахування таблиці даних."
Суд не погоджується із рішенням про неврахування таблиці даних платника податків комісією центрального рівня, з огляду на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Розділ V Податкового кодексу України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок№1165).
У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п. 2 Порядку №1165).
Пунктом 12 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди, послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).
Відповідно до пунктів 15-18 Порядку №1165, таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення прб врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу
(додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:
така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України Про державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);
зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та Р, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, Р <Рм г 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.
Відповідно до п.25 Порядку №1165, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.
В спірному рішенні про неврахування таблиці даних платника податку підставою для відмови вказано про наявність в органах державної фіскальної служби податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій.
Разом з тим, в оскаржуваному рішенні не зазначено, яка сама податкова інформація про здійснення позивачем ризикових операцій була отримана ДПС України, зокрема, спірне рішення не містить ані посилань на господарську операцію, яка на думку відповідача є ризиковою, ані на підстави за яких така операція визнана ризиковою, що свідчить про формальність прийнятого рішення.
В даному ж випадку, враховуючи усі наведені| вище обставини, оскаржуване у даній справі рішення №2955208/43077658 від 06.08.2021 не відповідає вимогам ст.2 КАС України, адже прийняте відповідачем без належного обґрунтування, а також без врахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому підлягає скасуванню.
Отже, суд задовольняє позов повністю.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Частиною 1 статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач просив стягнути з відповідача понесені ним судові витрати, які складаються з витрат зі сплати судового збору у сумі 15890,00 грн., а також витрат на професійну правничу допомогу у сумі 6000,00 грн.
Частинами першою, третьою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно із частинами третьою - п`ятою статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до частин сьомої, дев`ятої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Виходячи з аналізу вищевказаних правових норм, слід дійти висновку про те, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі. Сторона, яка хоче компенсувати судові витрати, повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона може подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат.
Відповідно до частин другої, третьої статті 30 Закону України від 05 липня 2012 року №5076-VI “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
До матеріалів адміністративного позову додано копію договору №10/21 про надання правничої / правової допомоги, платіжного доручення №2132 від 13 серпня 2021 року, рахунку-фактури №11 від 06.07.2021, які є належними, достовірними та достатніми доказами по несення ТОВ “Тір Центр” реальних витрат, пов`язаних з оплатою професійної правової допомоги у розмірі 6000,00 грн.
Представник Головного управління ДПС у Волинській області не погоджується із доводами представника позивача, просив відмовити в стягненні витрат на професійну правничу допомогу, вважає, що вартість послуг на правничу допомогу є неспівмірною, а сума витрат є необґрунтованою.
За загальним правилом зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт. Разом із тим, частина дев`ята статті 139 КАС України визначає критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл судових витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення. При цьому на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат та виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру залежно від конкретних обставин справи. Надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто повинно бути доведено доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи.
На думку суду, позивачем підтверджено понесені ним витрати на правничу допомогу в розмірі 6000,00 грн., а вартість послуг на правничу допомогу є співмірною з об`ємом наданих послуг та складністю справи.
Крім того, звертаючись до суду, позивач також сплатив судовий збір у сумі 15 890,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 13.08.2021 №2131 та від 27.08.2021 №2181.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області, Комісія якого прийняла рішення, що стали підставою звернення до суду з даним позовом необхідно стягнути судові витрати у сумі 21890,00 грн., з них 6000,00 грн. - витрати на правничу допомогу адвоката та 15 890,00 грн. - судовий збір.
Керуючись статтями 9, 14, 72 - 74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21 липня 2021 року №2887957/43077658, від 21 липня 2021 року №2887959/43077658, від 21 липня 2021 року №2887955/43077658, від 21 липня 2021 року №2887956/43077658, від 21 липня 2021 року №2887954/43077658, від 21 липня 2021 року №2887958/43077658 та рішення комісії Державної податкової служби України №2955208/43077658 від 06.08.2021 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “ТІР ЦЕНТР” №15 від 02.06.2021, №32 від 04.06.2021, №36 від 07.06.2021, №68 від 14.06.2021, №78 від 15.06.2021, №169 від 29.06.2021 датою їх подання.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ТІР ЦЕНТР” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 15890 (п`ятнадцять тисяч вісімсот дев`яносто) гривень 00 копійок та витрати на правничу допомогу у розмірі 6 000 (шість тисяч) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “ТІР ЦЕНТР”, код ЄДРПОУ 43077658, адреса: 45001, Волинська область, м. Ковель, вул. 40 років Перемоги, 4В/118.
Відповідачі: Головне управління ДПС у Волинській області, адреса: 43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679.
Державна податкова служба України, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393.
Суддя Ю.Ю. Сорока