Ухвала суду № 102302510, 28.12.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
120/19021/21-а
Номер документу
102302510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про відкриття провадження у адміністративній справі

м. Вінниця

28 грудня 2021 р. Справа № 120/19021/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Богоніс М.Б., перевіривши матеріали

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації (вул. М. Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, код ЄДРПОУ 03191745)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

УСТАНОВИВ

У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є інвалідом ІІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.

27.10.2008 позивачу було видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_2 .

У зв`язку із втратою оригіналу посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_2 , позивач 12.10.2021 звернувся до відповідача із заявою про видачу дубліката посвідчення.

Листом відповідача від 17.11.2021 № 14-14-760-7 позивача повідомлено, що оскільки ОСОБА_1 не брав участі у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, підстави для підтвердження встановленого статусу та видачі дубліката посвідчення «особи з інвалідністю внаслідок війни» відповідно до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відсутні.

Також повідомлено, що з 01.11.2021 скасовано статус особи з інвалідністю внаслідок війни та припинено надання пільг згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв`язку із відсутністю документів, які підтверджують цей статус.

Позивач вважає дії відповідача щодо позбавлення його статус особи з інвалідністю внаслідок війни протиправними, оскільки виключні підстави для позбавлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни передбачені пунктом 8 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 685.

Тому з метою захисту своїх прав та інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Враховуючи викладене, доходжу висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Пунктом 4 ч. 9 ст. 171 КАС України регламентовано, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Згідно ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно вимог ч. 1 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, вважаю що ця справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін.

У тексті позовної заяви позивачем зазначено третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації. Сам факт зазначення – Департаменту у статусі третьої особи не надає йому такого процесуального статусу, оскільки згідно вимог ст. 49 КАС України, питання про залучення третьої особи вирішується ухвалою суду. Тому, суд розцінює вказівку позивача на третю особу, як клопотання про її залучення.

Розглядаючи клопотання про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.

Частиною 4 статті 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Із зазначених вище положень слідує, що особа, яка заявляє клопотання повинна обґрунтувати його та чітко вказати як осіб так і права, інтереси або обов`язки таких осіб на які може вплинути рішення у справі.

Однак з наведених у позовній заяві позивачем аргументів, суд на стадії відкриття провадження у справі не вбачає підстав для залучення Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації у процесуальному статусі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до п. 8 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 685, при позбавленні особи статусу особи з інвалідністю внаслідок війни орган соціального захисту населення приймає рішення.

В силу ч. 3 ст. ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Тому, беручи до уваги, що документи які брались до уваги відповідачем при прийнятті рішення про позбавлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни можуть мати значення для з`ясування всіх обставин у справі, доходжу висновку про наявність підстав для витребування за ініціативою суду в Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації належним чином засвідчених копій заяви ОСОБА_1 про видачу дубліката посвідчення інваліда війни ІІІ групи від 12.10.2021 із додатками до неї та рішення від 01.11.2021 про скасування статусу особи з інвалідністю внаслідок війни із документами, що стали підставою для його прийняття.

Керуючись ст. 12, 77, 80, 160, 171, 248, 256, 262 КАС України,

УХВАЛИВ

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Богоносом Михайлом Богдановичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

3. Призначити справу до судового розгляду на 09:30 год. 20.01.2022 в залі судового засідання № 1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

4. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації відмовити

5. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України

6. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку ст. 163 КАС України.

7. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку ст. 164 КАС України.

8. Витребувати за ініціативою суду в Управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 про видачу дубліката посвідчення інваліда війни ІІІ групи від 12.10.2021 із додатками до неї та рішення від 01.11.2021 про скасування статусу особи з інвалідністю внаслідок війни із документами, що стали підставою для його прийняття та зобов`язати відповідача надати докази у строк для подання відзиву на позовну заяву.

9. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.

10. Копію позовної заяви з додатками направити відповідачу.

11. Повідомити, що учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: “http://court.gov.ua/fair/”.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Богоніс Михайло Богданович