Єдиний державний реєстр судових рішень
28.12.2021
Справа № 331/6070/21
Провадження № 1-кс/331/2146/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2021 року місто Запоріжжя
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого СВ Відділу поліції № 2 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя ОСОБА_5 про проведення обшуку по кримінальному провадженню № 12015080010000078, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2015 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Відділу поліції № 2 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 за погодженням з прокурором Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку по кримінальному провадженню № 12015080010000078, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2015 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч.ч. 3, 4 ст.191, ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що посадові особи Запорізької міської ради у змові з представниками комерційних структур організували злочинну схему, направлену на розкрадання бюджетних коштів під час здійснення поставок продуктів харчування до дошкільних навчальних закладів та медичних установ у місті Запоріжжя.
Злочинна схема полягає у фактичній монополізації вищевказаного ринку, що призводить до значного завищення цін на продукти харчування, в результаті чого продукти закупаються за цінами в двічі дорожче від ринкових.
В ході проведення досудового розслідування було встановлено, що керівники ряду комерційних структур шляхом змови з представниками департаменту освіти та науки Запорізької міської ради у т.ч. тендерними комітетами та керівництво Запорізької міської ради в порушення вимог тендерного законодавства України, під час проведення торгів щодо надання послуг з поставки продуктів харчування до дошкільних навчальних закладів та медичних установ м. Запоріжжя, фактично обмежили можливість інших учасників приймати участь в конкурентних торгах, що призводить до неефективного використання бюджетних коштів та їх розкрадання, оскільки переможцями стають лише заздалегідь визначені учасники злочинної схеми.
Відповідно до ст. 44 ЗУ «Про публічні закупівлі» (відповідальність за порушення вимог цього закону) за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників, службові (посадові) особи та члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України. За придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, відповідно до вимог цього Закону, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України.
Єдиними учасниками тендерних торгів є підконтрольні вищевказаним особам комерційні структури такі як ТОВ «Продсервіс-08» (ЄДРПОУ 42525099), ТОВ «ЛюксСнаб» (ЄДРПОУ 39459279), ТОВ «ТД ЯСОН» (ЄДРПОУ 39983384), ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ВК «Дарниця», ТОВ «Бархан-Авто», ПП «Солпіт».
Також було встановлено, що під час проведення процедури закупівлі зазначені учасники «підігрують» один одному, пропонуючи при цьому ціни, що в два рази і більше вище ринкових.
Крім цього під час проведення заходів в рамках кримінального провадження встановлено, що після укладання угод, представника зазначених комерційних структур, через підконтрольних їм фізичних осіб підприємців здійснюють переведення сплачених замовниками коштів у готівку, та на частину цієї готівки здійснюють закупівлі низькоякісних продуктів в неспеціалізованих організаціях, які не мають відповідних сертифікатів якості, документів щодо їх походження тощо.
В подальшому керівники організацій - постачальників продуктів харчування здійснюють підроблення накладних, в яких зазначають що товар придбаний на спеціалізованих підприємствах з зазначенням значно вищої від фактичної ціни, таким чином мінімізуючи прибуток та привласнюючи частину бюджетних коштів.
Крім цього аналітичним дослідженням Державною податковою службою України, було виявлено ряд операцій проведених вищевказаними комерційними структурами, які мають ознаки фіктивності і транзитності.
Також встановлено, що під час виконання договорів, представники вищевказаних організацій з метою власного збагачення та отримання надприбутків поставляють до дитячих садочків та медичних закладів товар неналежної якості, а в деяких випадках здійснюють заміну товару на більш дешевий.
Проведеним аналізом діяльності ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" щодо наявності ймовірних ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2019 року по 30.09.2021 рік встановлено наступне:
1. За даними інформації, розміщеної на офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі в Україні www.proZorro.gov.ua, сайту «Єдиний веб портал використання публічних коштів», адреса - spending.gov.ua ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" укладено ряд договорів з Департаментом ОН Запорізької МР (код за ЄДРПОУ 37573094), Августинівський ЗЗСО (код за ЄДРПОУ26404232), Відраднівський ЗЗСО (код за ЄДРПОУ 26404232), Володимирівський ЗЗСО "Успіх"(код за ЄДРПОУ 26404054), Лукашівський НВК "ЗНЗ-ЗДО" (код за ЄДРПОУ 26404048), Миколай-Пільський ЗЗСО (код за ЄДРПОУ 26404189), Новопетрівська гімназія (код за ЄДРПОУ 26404195), Петропільський опорний «ЗЗСО» (код за ЄДРПОУ 26404108), Упр.освіти Енергодарської МР (код за ЄДРПОУ 20520150), Широківський ЗЗСО (код за ЄДРПОУ 26405533). Предметом закупівель є послуги з організації харчування.
2. Встановлено надходження коштів від замовників на рахунок ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" (код за ЄДРПОУ 39459279) за період з 01.01.2019 року по 30.09.2021 рік на загальну суму 6 552 358,90 грн. за надання послуг з організації харчування.
3. Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку надавались підприємством лише за 1 квартал 2019 рік - 4 квартал 2019 року, за 1 квартал 2021 року. Виплати доходів здійснювалися за ознакою «101-Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту)».
У 2020 році Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку не надавалось. Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору надані за 1 квартал 2021 року. Виплат доходів за ознакою доходів "157" «Дохiд, виплачений самозайнятiй особi (пiдпункт 165.1.36 пункту 165.1 статтi 165 роздiлу IV, статей 177 та 178 роздiлу IV Кодексу)» не встановлено.
4. ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" ймовірно занижено суми доходів за 2019 - 2020 роки на суму 999 187,48 грн., в результаті чого ймовірні втрати бюджету з податку на прибуток складають 213 076,81 грн.
Таким чином, незважаючи на впровадження форм дистанційного навчання дітей та заборону відвідування останніми закладів освіти, ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" ймовірно розтрачено та привласнено бюджеті кошти в сумі 4 120 559,69 грн., які надійшли від Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, та інших дошкільних навчальних закладів та закладів загальної середньої освіти протягом 2020-2021 років у період дії таких обмежень, та ставлять під сумнів проведення ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" реальних господарських операцій. При цьому ТОВ "ЛЮКС-СНАБ" не звітувало у зазначених обсягах отриманих бюджетних коштів.
Разом з тим висновки аналітичного дослідження зроблено виключно на підставі інформації та відомостей, що містяться у податкових деклараціях з податку на прибуток та фінансової звітності, поданих до органів ДПС за вказаний період, а також в інформаційних базах даних ДФС України (АІС "Податковий блок", АІС "Архів електронної звітності", АІС "Аналітичний сервер ДФС", АСМО «Інспектор»), інформації, розміщеної на офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі в Україні www.proZorro.gov.ua, сайту «Єдиний веб портал використання публічних коштів», адреса - spending.gov.ua.
На даний час з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та вилучення оригіналів первинних бухгалтерських та податкових документів Департамента освіти і науки Запорізької міської ради, а саме: документів пов`язаних з надаванням послуг ТОВ «Люкс-снаб», тобто продуктів харчування за період з 01.01.2019 року по 30.09.2021 року, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обшуку за адресою місцезнаходження офісних приміщень Централізованої бухгалтерії Департамента освіти і науки Запорізької міської ради код ЄДРПОУ 37573094 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Паркова буд. 2/ вул. Леоніда Жаботинського, буд. 20, у зв`язку з чим слідчий звернувся до слідчого судді з вказаним клопотанням.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 внесене клопотання підтримала за викладеними вище мотивами та обґрунтуванням, просила його задовольнити.
Слідчий суддя, вислухавши пояснення слідчого, вивчивши доводи клопотання та долучені до нього копії документів, дійшов наступного висновку.
СВ Відділу поліції № 2 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12015080010000078, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2015 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч.ч. 3, 4 ст.191, ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 2 ст. 364КК України.
Відповідно до положень ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла та не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Проведення обшуку є суттєвим обмеженням конституційних прав громадян, у зв`язку з чим він має застосовуватися у виняткових випадках при наявності беззаперечних підстав для його проведення в умовах реальної необхідності та за відсутності можливості отримання інформації іншим шляхом.
Обшук має провадитись за наявності достатніх даних, які вказують на те, що об`єкти, які мають значення у справі, по-перше, знаходяться у певної особи та в певному місці, по-друге, що дані об`єкти сховані й добровільно видані не будуть.
Відповідно до ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) речі, документи або осіб, яких планується відшукати.
Тобто, за змістом вказаних норм закону в клопотанні про обшук мають бути зазначені, зокрема, дані, які вказують на те, що об`єкти, які мають значення у кримінальному провадженні, знаходяться в певному місці.
Орган досудового розслідування ставить питання про проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .
Необхідність проведення обшуку слідчий обґрунтовує тим, що за вищевказаною адресою знаходяться офісні приміщення Централізованої бухгалтерії Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради код ЄДРПОУ 37573094, де може зберігатись тендерна документація, договори, угоди, контракти, додаткові угоди, специфікації, накладні, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, прибуткові накладні, видаткові накладні, акти здачі-прийому виконаних робіт,( поставлених товарів), рахунки, рахункі-фактур, довіреності, вантажно-митні декларації, паспорти якості, сертифікати, документи, пов`язані з розрахунками( платіжні доручення, банківські виписки), реєстри отриманих та виданих податкових накладних, службові записки, грошові чеки, журнали в`їзду-виїзду автотранспорту та інших документи, а також печатки, штампи та факсиміле підприємств з ознаками фіктивності, чорнова бухгалтерія, флеш накопичувачі, диски та інші носії інформації, які можуть бути використані як докази вчинення вищевказаного злочину та мають значення для досудового розслідування, але на підтвердження вказаної інформації до матеріалів клопотання не долучено жодного достовірного доказу, як і не зазначено, яким саме чином слідчий дійшов висновку про те, що саме за адресою: АДРЕСА_1 , знаходяться офісні приміщення Централізованої бухгалтерії Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради код ЄДРПОУ 37573094, а також що Централізована бухгалтерія Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради зберігає або може зберігати зазначені речі та документи за вищевказаною адресою.
Крім того, відсутня будь-яка інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про те, кому належить приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , відомості за вказаною адресою відсутні.
Суттєвою умовою для задоволення клопотання про проведення обшуку є доведеність наявних обставин, зазначення потреб досудового розслідування, що виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про що йдеться в клопотанні, а також надання стороною кримінального провадження слідчому судді доказів обставин, на які вона посилається.
Невиконання вимог про законність, обґрунтованість та вмотивованість рішення слідчого судді тягне за собою визнання обшуку незаконним, та розглядається Європейським судом з прав людини як порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням того, що обшук за адресою: АДРЕСА_1 , може спричинити порушення прав власності інших осіб, які не є причетними до кримінального правопорушення і слідчим не доведено що об`єкти, які мають значення у кримінальному провадженні, знаходяться саме у зазначеному місці, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про проведення обшуку не відповідає вимогам ч. 3 ст. 234 КПК України, тому у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого СВ Відділу поліції № 2 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя ОСОБА_5 про проведення обшуку по кримінальному провадженню № 12015080010000078, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2015 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч.ч. 3, 4 ст.191, ч. 1 ст. 366, ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1