Рішення № 102262986, 16.11.2021, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.11.2021
Номер справи
905/774/21
Номер документу
102262986
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.11.2021 м. Харків Справа №905/774/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

при секретарі судового засідання Друккері Д.Д.,

розглянувши справу № 905/774/21

за позовом Фізичної особи-підприємця Жданової Жанни Миколаївни

до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі»

про скасування рішення

за участю представників:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

Суть спору: ФОП Жданова Ж.М. звернулась до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд скасувати рішення комісії АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», оформлене протоколом №6/2 від 01.04.2021 засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ Маріупольські РЕМ, про нарахування ФОП Ждановій Ж.М. вартості недорахованої електричної енергії в сумі 19 436,53 грн., по розгляду Акту про порушення №011289 від 25.03.2021 (з урахуванням заяви про зміну предмету позову за вх. № 14258/21 від 02.07.2021).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що факт його втручання в роботу лічильника, яке призвело до зміни показників засобу обліку, є недоведеним та не підтвердженим належними та допустимими доказами, оскільки засіб вимірювання НІК 2301 АП2 №0717703 комісією не оглядався та не перевірявся. Крім того, при фіксації порушень та складанні відповідного акту про порушення позивач присутній не був та у подальшому копію цього акта йому вручено не було.

02.06.2021 за вх. №11865/21 господарський суд одержав відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову з посиланням на те, що споживач несе відповідальність за пошкодження чи зрив пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування. Відсутність пломб визначене законодавством як самостійне правопорушення, не зважаючи на те, чи було втручання у розрахункові параметри приладу обліку чи ні. При цьому, при фіксації порушення та складанні акту про порушення був присутній Корнієнко М. С., який допустив представників відповідача до перевірки та підписав акт без зауважень. Вказана особа є довіреною особою позивача вже багато років у відносинах з відповідачем не тільки за об`єктом по бул. Шевченко 80-б, а й за іншими об`єктами позивача. Крім того, 01.04.2021 Корнієнко М.С. був присутній на засіданні комісії з розгляду акту про порушення щодо позивача, отримав протокол, розрахунок та рахунок по зазначеному акту, підписав протокол №6/2 від 01.04.2021 без зауважень.

02.07.2021 за вх. №14259/21 господарський суд одержав відповідь на відзив, в якій позивач заперечує проти доводів позивача, викладених у відзиві на позов, з посиланням на те, що пп.1 п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначено порушенням відсутність пломб на кріпленнях кожуха лічильника за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, а при перевірці та складанні акту про порушення та протоколу відповідачем не було встановлено факту втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, що виключає факт правопорушення. Водночас, позивач наголошує, що у пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ зазначено виключення, а саме: не є порушенням, зокрема, відсутність пломб з відбитками тавр, встановлених на кріпленнях кожуха електричної енергії, хоча такі пломби і вказані в акті про пломбування. Тобто, відсутність пломб на шафі, де встановлені засоби комерційного обліку, не є порушенням та відповідальність за це не встановлена. Крім того, позивач зазначає, що Корнієнко М.С. не мав повноважень підписувати жодних документів від імені ФОП Жданової Ж.М., оскільки видана йому довіреність закінчила свою дію ще 28.02.2020, після чого нової довіреності позивач не видавав.

27.09.2021 за вх. №20103/21 господарський суд одержав письмові пояснення, в яких позивач посилається на те, що під час перевірки та складення акту про порушення він був відсутній і зазначений акт ні нарочно, ні поштовим зв`язком не отримав. Присутній під час перевірки та складення акту про порушення Корнієнко М.С. не може вважатися належним представником позивача, оскільки, по-перше, довіреність від 01.03.2019 видана на представництво інтересів позивача у відносинах з ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», а не з АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», і згідно з відомостями ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань вони є двома різними юридичними особами, по-друге, до визначених цією довіреністю повноважень Корнієнко М.С. не віднесено представництво позивача під час перевірок та складання акту про порушення ПРРЕЕ, по-третє, строк дії довіреності сплив ще 28.02.2020, тобто більше ніж за рік до складання акту про порушення. Тобто, Корнієнко М.С. є сторонньою особою та не мав належних повноважень щодо представництва позивача під час перевірки та складання акту про порушення.

27.09.2021 за вх. №20084/21 господарський суд одержав клопотання відповідача про витребування доказів та продовження строку підготовчого провадження. У вказаному клопотанні відповідач просить суд в порядку ст. 81 ГПК України:

- витребувати у позивача довіреність, якою ФОП Ждановою Ж.М. уповноважено Корнієнко М.С. на представництво у відносинах із АТ «ДТЕК Донецькі електромережі»,

-зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , надати до суду заяву свідка, в якій викласти відповіді на наступні питання: на підставі якого документу Корнієнко М.С. був присутній на засіданні комісії 01.04.2021 з розгляду акту про порушення №011289 від 25.03.2021; з якого року Корнієнко М.С. є уповноваженим представником ФОП Жданової Ж.М. у правовідносинах із «ДТЕК Донецькі електромережі»; чи повідомляв Корнієнко М.С. позивача про те, що 25.03.2021 у його присутності представниками відповідача було складено акт про порушення №011289 про те, що він підписав даний акт як довірена особа без зауважень та розгляд акту відбудеться 01.04.2021; чи повідомляв Корнієнко М.С. позивача про те, що він брав участь у засіданні комісії 01.04.2021 та підписав протокол №6/2 та отримав рахунок №7456 від 01.04.2021; чи надав Корнієнко М.С. позивачу протокол №6/2 від 01.04.2021 та рахунок №7456 від 01.04.2021.

У підготовчому засіданні 28.09.2021 господарським судом постановлено протокольну ухвалу, якою відмовлено у задоволенні вказаного клопотання відповідача, з огляду на те, що:

- по – перше, клопотання подано з порушенням строку, встановленого ч. 3 ст. 80, ч. 1 ст. 81 ГПК України без належного обґрунтування неможливості його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від відповідача, а також без додержання вимог п. п. 3 – 5 ч. 2 ст. 81 ГПК України щодо зазначення підстав, з яких випливає, що позивач має цю довіреність (з урахуванням змісту відповіді на відзив та письмових пояснень відповідача, з якого вбачається, що ФОП Жданова Ж.М. не видавала довіреність Корнієнку М.С. щодо представництва її інтересів у відносинах з відповідачем на 2021 рік), заходів, які відповідач вжив для отримання цього доказу самостійно, причин неможливості отримати відповідачем цей доказ самостійно,

-по - друге, ГПК України не передбачено положень щодо зобов`язання певної особи надати до суду заяву свідка з показаннями.

Щодо клопотання в частині продовження строку підготовчого провадження у справі суд виходив з відсутності правових підстав для його задоволення, оскільки протокольною ухвалою від 15.06.2021 строк підготовчого провадження вже було продовжено на 30 днів в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України.

Учасники справи у судове засідання 16.11.2021 не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи по суті повідомлені шляхом направлення на їх електронні адреси копію ухвали-повідомлення від 22.10.2021р. та здійсненням телефонограм (у зв`язку із призупиненням прийняття відділом документального забезпечення та контролю (канцелярією) документів для відправки за межі суду згідно розпорядження голови суду від 30.09.2021 № 33-р).

Приймаючи до уваги те, що господарським судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення сторін про розгляд справи та забезпечення реалізації ними прав на судовий захист своїх прав та інтересів в т.ч. шляхом прийняття участі у судовому засіданні, справа вирішена за їх відсутності за наявними у ній матеріалами.

На підставі ст. 241 ГПК України у судовому засіданні 16.11.2021 господарським судом складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено:

25.08.2016 між ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» (на т.ч. АТ «ДТЕК Донецькі електромережі») (постачальник, відповідач) та ФОП Ждановою Ж.М. (споживач, позивач) укладено договір про постачання електричної енергії №11/7456, відповідно до умов розд. 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об`єктами) приєднаною потужністю 10,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Точка продажу електричної енергії зазначається у додатку №1 «Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі» до договору.

Під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ) (п. 2.1. договору).

Постачальник зобов`язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору; згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання на межах, визначених додатком № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до цього договору; із дотриманням на межі балансової належності електромереж постачальника граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; із забезпеченням отримання електричної енергії на рівні загальної (за всіма об`єктами) дозволеної потужності 10,0 кВт (пп. 2.2.1, 2.2.2. п. 2.2 договору).

Споживач зобов`язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки згідно з умовами додатків № 3 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та № 4 «Порядок визначення обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження схеми обліку нижче мінімально допустимого рівня та у разі невідповідності температурного режиму експлуатації засобів обліку вимогам, визначеним нормативно-технічними документами та/або паспортними даними засобів обліку» до цього договору; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 3 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та № 5 «Порядок розрахунків» до цього договору; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення до електроустановок, засобів (систем) обліку електроенергії, приладів вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, як власних, так і субспоживачів, а також для контролю дотримання встановлених режимів споживання електроенергії та потужності, виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПКЕЕ порядку (пп. 2.3.1 - 2.3.6. п. 2.3 договору).

Споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до чинної «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою та ПКЕЕ. За день відновлення обліку приймається день складання спільного акта про відновлення роботи засобів обліку після завершення ремонтних та налагоджувальних робіт схеми обліку (пп. 4.2.3 п. 4.2 договору).

Споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3. цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або є наслідком дії обставин непереборної сили (пп. 4.2.4. п. 4.2 договору).

У разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт (п. 4.4. договору).

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2016 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 9.5. договору).

Додатком № 2 до договору є Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, згідно з п. 4 якого споживач несе відповідальність за безпечну експлуатацію обладнання і мереж, які знаходяться на його балансі, технічний стан безпеки і цілісності розрахункових приладів обліку електричної енергії та пломб.

Додатком №3 до договору є Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, яким, зокрема, визначено: найменування об`єкту, точки вводу, адреса - торговий павільйон РУ-0,4 кВ, ТП-225, бр. Шевченка 80-б; місце встановлення приладів розрахункового обліку - на фасаді приміщення споживача; власник засобу - споживач; тип і № розрахункового приладу обліку НІК2301АП2 № 0717703; покази на момент укладення договору – 043940,4; клас напруги (ступінь напруги, Кв) 2кл, 0,4 кВ; група споживача – 1 група; приєднана потужність 10,0 кВт; дозволена потужність 10,0 кВт; кількість робочих днів у тиждень - 7; кількість годин роботи на добу – 24.

06.12.2018 складено акт про пломбування та здачі пломб, індикаторів і засобів обліку на збереження №479175, відповідно до якого відповідачем здано, а позивачем прийнято на збереження засіб обліку НІК2301АП № 0717703 з показами 052686,7 та встановлені пломби С33215097 та С33215099.

25.03.2021 відповідачем за участю довіреної особи позивача Корнієнка М.С. проведено перевірку дотримання вимог ПРРЕЕ на об`єкті позивача за адресою: бул. Шевченко, 80-б та складено акт про порушення №011289, в якому встановлено: порушення п.п. 2.3.2, 2.3.4., 5.5.5 ПРРЕЕ, п.п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2. ПРРЕЕ – відсутність пломб з відбитками тавр ОСР, які встановлені на шафі обліку з лівої та з правої сторони дверей шафи, де встановлені засоби комерційного обліку; відсутні пломби на дверях шафи обліку №С33215097, С33215099, 2шт., які були встановлені згідно акту про пломбування №479175 від 06.12.2018. Порушення продемонстровано споживачу.

У п. 5 акту зазначено, що споживач відмовився надати паспортні дані на всі струмоприймачі у зв`язку з їх відсутністю, а також те, що споживач надав доступ в усі приміщення та ввімкнув все максимально можливе навантаження.

У п. 11 акту повідомлено про те, що засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення відбудеться 01.04.2021 о 14:00 год.

Акт підписаний з боку відповідача двома представниками оператора системи, а з боку позивача - Корнієнком М.С., який зазначив, що з порушеннями згоден та заперечень не має.

01.04.2021 відбулося засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ, яке оформлено протоколом №6/2. На розгляд комісії були надані такі документи: акт про порушення №011289 від 25.03.2021, технічна перевірка №026278 від 23.03.2021, опломбировка №479175 від 06.12.2018, технічна характеристика по договору №7456. Комісією встановлено, що акт складений відповідно до вимог п.п. 8.2.4., 8.2.5., 8.2.6. ПРРЕЕ та вирішено здійснити нарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії згідно п. 8.4. ПРРЕЕ (п. 8.4.2 (2)) за період з 25.09.2020 по 25.03.2021 (п. 8.4.8 (1)) за формулою (4) (п.8.4 (10)), які становлять 5 588 кВт/год та 19 436,53 грн відповідно.

Оскільки позивач не погодився із вищезазначеним рішенням засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, останній звернувся до суду з даним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного:

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За ч.ч.1,2 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії». Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно з преамбулою ЗУ «Про ринок електричної енергії» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ч. 1 ст. 4, п. 6 ст. 56 ЗУ «Про ринок електричної енергії»).

Приписами ст. 77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії зокрема є: пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Положення ЗУ «Про ринок електричної енергії» деталізовані, зокрема, нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (ПРРЕЕ).

Ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (п. 1.1.1. ПРРЕЕ).

За п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії, зокрема, зобов`язаний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У п. 8.4.1. ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

У відповідності до пп. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, такого порушення: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Як вище встановлено судом, споживання електричної енергії на об`єкті за адресою м. Маріуполь, бул. Шевченко, б. 80-Б здійснюється позивачем на підставі договору про постачання електричної енергії №11/7456 від 25.08.2016, який укладений з відповідачем.

Під час перевірки об`єкту позивача, яка проведена 25.03.2021, представниками відповідача виявлено порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ - відсутність пломб з відбитками тавр ОСР, які встановлені на шафі обліку з лівої та з правої сторони дверей шафи, де встановлені засоби комерційного обліку, а саме пломб №№С33215097, С33215099, 2шт., які встановлені згідно акту про пломбування №479175 від 06.12.2018, та складено відповідний акт про порушення № 011289 від 25.03.2021.

Цей акт про порушення оформлений за участю Корнієнко М.С. та підписаний останнім із зазначенням про згоду з порушенням та відсутність заперечень. Вказана особа перебувала на об`єкті позивача, мала доступ до його приміщення та допустила представників відповідача на об`єкт для проведення перевірки. У представників відповідача не було підстав сумніватися в повноваженнях Корнієнка М.С., оскільки останній був довіреною особою позивача у відносинах з відповідачем вже багато років, про що посилався відповідач під час розгляду справи та жодним чином не спростував позивач.

Верховним Судом у постановах від 03.08.2021 у справі №910/5998/20, від 14.09.2021 у справі № 910/10536/20, від 20.09.2021 у справі № 911/1122/20 викладено наступний висновок: «за відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття «інша особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)», наведене у підпунктах 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу, яка: 1) має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу; 2) має можливість допуску представників оператора системи до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; 3) таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи. При цьому, ПРРЕЕ не передбачено обов`язку зазначати у акті про порушення документ, за яким відбулось встановлення особи».

Отже, акт про порушення складений за участю Корнієнка М.С., як іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) позивача для проведення перевірки, що узгоджується з приписами п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у зв`язку з чим доводи позивача про відсутність повноважень цієї особи на його підписання судом до уваги не прийняті.

Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 916/1385/17, від 04.07.2018 у справі №914/2510/17, від 06.02.2020 у справі №916/2504/18.

Також судом встановлено, що за результатами розгляду акту про порушення № 011289 від 25.03.2021 комісією з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ Маріупольські РЕМ прийнято рішення про нарахування обсягу та вартості не облікованої електроенергії за порушення, передбачене пп.2 п 8.4.2 ПРРЕЕ, за період згідно пп. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ (з 25.09.2020 по 25.03.2021), за формулою (4) згідно з пп. 10 п. 8.4 (Wдоб = Р х t доб х К в) - у розмірі 5 588 кВт/год та 19 436,53 грн відповідно, що оформлено протоколом №6/2 від 01.04.2021.

Відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, указаних в акті про пломбування, відповідно до пп. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ є окремим порушенням ПРРЕЕ і у даному випадку доведення втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки не потребується (на відміну того випадку, коли виявлено порушення, визначене пп.1 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, на який помилково посилається позивач).

Підпункт 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ не містить жодних виключень щодо пломб з місцем встановлення - на шафі, де встановлений засіб комерційного обліку (що не є тотожним місцю встановлення - на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії) та виходячи зі змісту цього пункту визначальним є те, що пломби мають бути вказані в акті про пломбування або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб.

При цьому, виключення, про яке зазначено у пп. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, стосується тих пломб, які установлені на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії, та пов`язано з тим, що відповідальність за незбереження цілісності пломб з таким місцем встановлення передбачена у пп. 1 п. 8.4.2 ПРРЕЕ.

Отже, приймаючи до уваги те, що шафа обліку встановлюється та опломбовується відповідно до вимог п. 5.16. «Пломбування/розпломбування вузлів обліку» розд. 5 Кодексу комерційного обліку електричної енергії з метою унеможливлення доступу до струмоведучих частин схеми обліку, а також те, що позивачем, який є власником засобу обліку та несе відповідальність за збереження та цілісність засобу обліку та пломб згідно з умовами п. 4.2.3 договору, додатком № 2 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», додатком № 3 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», не забезпечено схоронність прийнятих на збереження пломб №№ С33215097, С33215099, які встановлені на шафі обліку, суд дійшов висновку про допущення ним порушення ПРРЕЕ та про правомірне нарахування йому обсягу та вартості не облікованої електроенергії.

Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №920/833/17, від 19.08.2020 у справі №923/896/19.

У пп. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У п.8.4.10 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою Wдоб = Р х t доб х К в (4), де:

Р – потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність).

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год.

Кв- коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії здійснено відповідачем з урахуванням: Р – 3,43 кВт, що обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, з огляду на не надання паспортних даних на всі струмоприймачі (п. 9 акту про порушення) та не перевищення визначеної таким чином потужності над дозволеною потужністю для цієї точки комерційного обліку, зазначеної в договорі (10 кВт); t доб – 24 год згідно з п. 3 додатку №3 до договору «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»; Кв - 0,6, а також періоду, який не перевищує загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, що, за висновками суду, відповідає приписам п. п. 8.4.8, 8.4.10 ПРРЕЕ.

За таких обставин, з огляду на те, що рішення комісії АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», яке оформлене протоколом №6/2 від 01.04.2021, прийнято з додержанням вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку про неправомірність та необґрунтованість позовних вимог, а отже і про відмову у їх задоволенні.

На підставі ст.129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.

Питання щодо витрат відповідача на професійну правничу допомогу в орієнтовному розмірі 12 000 грн не вирішується судом з огляду на те, що у відзиві на позов останнім заявлено про надання доказів понесення таких витрат в порядку п. 8 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

Відмовити Фізичній особі-підприємцю Ждановій Жанні Миколаївні у задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 26.11.2021.

Суддя Л.В. Ніколаєва