Рішення № 102262471, 23.12.2021, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
904/5870/21
Номер документу
102262471
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2021 Справа № 904/5870/21

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м.Дніпро

до Комунального закладу освіти "Навчально-виховний комплекс № 99 "Багатопрофільна гімназія - школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради, м.Дніпро

про стягнення 58075,01 грн

Представники:

Від Позивача: Козак Т.В., посвідчення №1597 від 08.10.2018, адвокат

Від Відповідача: Потеніхіна Л.В., довіреність №5 від 02.07.2021, представник

К

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (далі-Позивач) 16.06.2021 звернулося з позовом до Комунального закладу освіти "Навчально-виховний комплекс № 99 "Багатопрофільна гімназія - школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради (далі-Відповідач), в якому просить суд:

прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

стягнути з Комунального закладу освіти "Навчально-виховний комплекс №99 "Багатопрофільна гімназія - школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" грошові кошти 58075,01 грн, нарахованих за необдіковану електричну енергію, а також суму сплаченого судового збору в розмірі 2270,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на порушення Відповідачем правил користування електричною енергією, що призвело до нарахування недоврахованої електричної енергії.

До позову Позивач подав:

копію Договору на поставку електричної енергії №12-88 від 21.03.2000 з Додатками;

копію Акту про порушення № 003167 від 15.11.2019;

копію Акту про усунення порушення «Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 15.11.2019;

копію протоколу засідання комісії № 11-29 від 22.11.2019;

копію розрахунку по Акту про порушення ПРРЕЕ № 003167 від 15.11.2019;

копію повідомлення про припинення подачі електроенергії № 111/1288/10-92/11/003167 від 22.11.2019;

копію досудової претензії № 4372/1009 від 03.02.2020 з доказами її направлення відповідачу;

копію акту/відомості контрольного зняття показів приладу обліку електричної енергії від 18.06.2019;

копію акту/відомості контрольного зняття показів приладу обліку електричної енергії від 18.07:2019;

копію акту/відомості контрольного зняття показів приладу обліку електричної енергії від 19.08.2019;

копію акту/відомості контрольного зняття показів приладу обліку електричної енергії від 18.09.2019;

копію акту технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В № 308851 від 01.02.2018;

копію акту технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В №316954 від 15.11.2019.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

18.06.2021 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

17.09.2021 ухвалою суду вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та справу призначено до розгляду в підготовчому засіданні на 07.10.2021 о 12 год. 00 хв.

07.10.2021 оголошено перерву на 19.10.2021 о 11:00 год.

19.10.2021 оголошено перерву на 11.11.2021 о 10:30 год.

11.11.2021 оголошено перерву на 25.11.2021 о 11:30 год.

24.11.2021 представник Відповідача надав заяву про виклик свідка (арк.с. 91-92).

25.11.2021 ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та підготовче судове засідання відкладено на 14.12.2021 на 10:00 год.

14.12.2021 в судовому засіданні надано показання свідка ОСОБА_1 відповідно до частин 1, 2 статті 87 ГПК України.

14.12.2021 представник Відповідача надав клопотання про долучення доказів, а саме нотаріально засвідчена копія свідка (арк.с. 120).

14.12.2021 ухвалою суду закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті 14.12.2021.

14.12.2021 в засіданні оголошено перерву до 23.12.2021 о 12:00 год.

В судовому засіданні 23.12.2021 проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиції інших учасників справи

16.09.2021 канцелярією суду зареєстровано відзив на позовну заяву про стягнення вартості необлікованої електричної енергії (арк.с. 48-53), в якому вказує про те, що Позивач вводить в оману суд, стверджуючи, що 18.09.2019 року на об`єкті Відповідача представниками ДТЕК проводився контрольний огляд, за результатами якого засоби обліку електроенергії та схема обліку визнані придатними для проведення комерційних розрахунків за спожиту електричну енергію, а пломба № 16152276, встановлена на дверях шафи обліку була наявна при проведенні огляду;

на підтвердження свого твердження Позивач надає в якості доказів до суду копії акту/відомості контрольного зняття показів приладу обліку електричної енергії в якому стоїть підпис ОСОБА_1 , який займає посаду робітника з обслуговування будівлі школи, який має право засвідчувати показники лічильника, що він й зробив. Ніяких інших дій представник Позивача не пропонував робити, таким чином такий доказ Позивача, поданий до суду не може свідчити про проведення контрольного огляду, за результатами якого засоби обліку електроенергії та схема обліку визнані придатними для проведення комерційних розрахунків за спожиту електричну енергію, а пломба №16152276, встановлена на дверях шафи обліку була наявна при проведенні огляду;

насправді ж 18.09.2021 року пломба №16152276, встановлена на дверях шафи обліку була відсутня, адже робітником з обслуговування будівлі школи ОСОБА_1 29.05.2019 року був складений Акт, затверджений директором школи, зі змісту якого вбачається, що в електрощитовій у розподільчій шафі виникла пожежа, наслідком якої стало прийняття рішення про відкриття опломбованої розподільчої шафи для усунення аварійної ситуації та відновлення подачі струму. Таке рішення було прийнято в присутності заступника директора з господарчої частини Потеніхіної Л.В., робітника з обслуговування будівлі школи Мосьондза В.Д. і представника організації, що організовує харчування учнів ТОВ «КОНТРАКТ ПРОДРЕЗЕРВ 5». Розподільча шафа була відкрита, пожежа ліквідована, вигорання електродротів і клейм усунуто;

на виконання п.п. 2.3.4., 2.3.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року, пунктів 7.11-7.12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП, №311 від 14.03.2018 року (у редакції від 14.03.2018 року, яка мала чинність до прийняття останньої редакції, яка набула чинності 26.03.2021 року) школа 31.05.2019 року звертається до ДТЕК з листом за вихідним №01-45/209 від 29.05.2019 року. ДТЕК ставить на ньому вхідний №100692873. Зі змісту цього листа вбачається прохання школи до ДТЕК терміново направити інспектора для розблокування вузла електричної енергії в зв`язку з проведенням ремонтних робіт на цьому вузлу обліку в електрощитовій;

на прохання школи ДТЕК не надав жодної письмової відповіді, однак надіслав працівника, який не склав жодних письмових документів, які б засвідчували наявність огляду розподільчої шафи і її розпломбування, а лише усно вказав про відсутність потреби розпломбовувати розподільчу шафу, адже по вузлу обліку потрібно було провести заміну трансформаторів напруги. Процедура з заміни трансформаторів струму затяглася в зв`язку з проведенням торгів через систему «Прозоро». Всі пломби лічильника електроенергії та трансформаторів струму є в наявності в школі;

Позивач стверджує, що 15.11.2019 року на об`єкті Відповідача, представниками ДТЕК за письмовим зверненням вхідний № 100692973 від 31.05.2019 року було проведено технічну перевірку (акт технічної перевірки № 316954 від 15.11.2019 року), за результатами якої встановлення порушення підпункту 2, пункту 8.2.4 ПРРЕЕ, а саме відсутність пломби № 16152276 з відбитками тавр ДТЕК, яка була встановлена на дверях шафи обліку, про що вказано в акті про пломбування № 308851 від 01.02.2018 року;

таким твердженням Позивач сам визнає наявність бездіяльності з його боку впродовж більш як 5 (п`яти) місяців, адже вказує, що вищевказана технічна перевірка була проведена представниками ДТЕК 15.11.2019 року саме у відповідь на письмове звернення Школи від 31.05.2019 року;

також Відповідач зазначає, що Позивачем порушено вимоги, встановлені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКН №312 від 14.03.2018 року щодо розгляду звернень.

09.12.2021 канцелярією суду зареєстровано пояснення Позивача по справі щодо суті спору (арк.с. 106-109).

4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

21.03.2000 року між Державною акціонерною енергопостачальною компанією "Дніпрообленерго", правонаступником якої є Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Середньою загальноосвітньою школою №99 (зараз - Комунальний заклад освіти "Навчально-виховний комплекс № 99 "Багатопрофільна гімназія - школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради було укладено Договір про постачання електричної енергії № 12-88 (арк.с. 12-15), відповідно до умов якого, позивач зобов`язувався постачати Відповідачу електричну енергію, а Відповідач зобов`язується сплачувати Позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати платежі згідно з умовами цього договору.

01.02.2018 року на об`єкті Відповідача - КЗО НВК 99 БГШ СДНЗ ДМР за адресою: м.Дніпро, вул.Комбрига Петрова, 17 представниками позивача проводилася планова технічна перевірка. За результатами проведеної перевірки було складено Акт технічної перевірки №308851 від 01.02.2018, згідно пункту 11 якого встановлено, що схема обліку зібрана вірно та визнана придатною для проведення комерційних розрахунків за спожиту електричну енергію. Схема обліку була опломбована у відповідності до пункту 3.31 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 (чинних на момент здійснення технічної перевірки та опломбування вузла обліку Позивача). З положень пункту 3.31. вищевказаних Правил витікає, що пломби енергопостачальника встановлюються на місцях, що обмежують втручання до струмоведучих частин схеми обліку, доступ до яких надає можливість безоблікового споживання електричної енергії без втручання у засіб обліку.

Також вказаний акт містить запис, що всі встановлені пломби не мають механічних пошкоджень і мають чіткий відбиток клейма. Індикатори дії впливу постійного магнітного або електричного полів, в стані що свідчить про відсутність впливу магнітного або електричного полів на засіб обліку на момент складання цього акту Споживач приймає на відповідальне зберігання всі пломби, індикатори встановлені на вказаних в цьому акті засобах обліку І на перерахованому устаткуванні і несе повну відповідальність згідно з ст.27 Закону України «Про електроенергетику» (що був чинний на момент складення акту) ПКЕЕ, і умов Договору про постачання електричної енергії, а саме за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання в роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб і пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку. У разі пошкодження або розкрадання засобів обліку які знаходяться у власності відповідача, споживач який відповідає за їх збереженість, у відповідності до п. 3.3 ПКЕЕ відшкодовує їх повну вартість.

За результатами вищевказаної планової технічної перевірки Споживач прийняв на відповідальне зберігання в тому числі і пломбу №16152276, встановлену на дверях шафи обліку, тобто пломбу встановлену на вторинних колах живлення, що унеможливлює доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Акт про пломбування №308851 від 01.02.2018 (арк.с. 32-33), що є складовою частиною Акту технічної перевірки підписано споживачем без жодних заперечень та зауважень. Акт про пломбування «споживачем не оскаржено. Отже, саме споживач несе відповідальність, як за цілісність пломб, передбачених актом про пломбування, так і за їх наявність взагалі.

18.09.2019 на об`єкті Відповідача представниками АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" проводився контрольний огляд. За результатами вказаного огляду, засоби обліку електроенергії та схема обліку визнані придатними для проведення комерційних розрахунків за спожиту електричну енергію. Пломба №16152276, встановлена на дверях шафи обліку була наявна при проведенні огляду.

15.11.2019 на об`єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Комбрига Петрова, 17, представниками АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" за письмовим зверненням відповідача вх. №100692873 від 31.05.2019 було проведено технічну перевірку (акт технічної перевірки №316954 від 15.11.2019), за результатами якої встановлено порушення підпункту 2 пункту 8.2.4 ПРРЕЕ, а саме відсутність пломби №16152276 з відбитками тавр АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", яка була встановлена на дверях шафи обліку, про що вказано в акті про пломбування №308851 від 01.02.2018.

Відповідно до підпункту 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Відповідно до пунктів 7.11.-7.12. Кодексу комерційного обліку електричної енергії будь-які роботи, що можуть призвести до пошкодження встановлених на засобах вимірювальної техніки пломб, повинні бути погоджені з їх власниками. Такі роботи мають проводитися у присутності уповноважених представників заінтересованих сторін, чиї пломби можуть бути пошкоджені. У випадку пошкодження встановлених на засобах вимірювальної техніки пломб у результаті ліквідації аварійної ситуації, суб`єкт, який виконував аварійні роботи, повинен повідомити про цей факт заінтересованих осіб не пізніше наступного робочого дня.

Отже, за наслідками відсутності пломби на дверях шафи обліку, у відповідача був безперешкодний доступ до вторинних кіл живлення засобу обліку, що давало змогу безобліково споживати електричну енергію без втручання у засіб обліку.

З приводу виявленого порушення представниками позивача був складений Акт про порушення № 003167 від 15.11.2019 (арк.с. 20-21). В Акті про порушення детально зазначено зміст виявленого порушення з посиланнями на відповідні пункти Правил роздрібного ринку електричної енергії, які необхідні та достатні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії.

Під час складання акту був присутній представник споживача - заступник директора Потеніхіна Л.В., яка підписала зазначений акт про порушення без зауважень або заперечень.

15.11.2019 було складено Акт про усунення порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (арк.с. 22), у якому зазначено, що проведено опломбування дверей шафи обліку. Цей акт Потеніхіна Л.В. також підписала без зауважень і заперечень.

В Акті про порушення №003167 від 15.11.2019 зазначений зміст виявленого порушення з посиланнями на відповідні пункти Правил роздрібного ринку електричної енергії. У цьому акті про порушення містяться всі відомості, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії.

В Акті про порушення №003167 від 15.11.2019 зазначено, що засідання комісії по розгляду акту про порушення відбудеться 22.11.2019 за адресою: вул. Тополина, будинок 23. Наголошуємо, що зазначений акт про порушення був складений за участю представника споживача, був ним підписаний та екземпляр даного акту був вручений представнику споживача. А отже, у повній відповідності до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, відповідач належним чином був повідомлений про день та час проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 003167 від 15.11.2019.

23.04.2019 відбулося засідання комісії по розгляду актів про порушення, на яке з`явився представник відповідача Потеніхіна Л.В.

На засіданні комісії було прийнято рішення про здійснення нарахувань по акту про порушення №003167 від 15.11.2019 у відповідності з пунктом 8.4.10 за формулою №4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформлене протоколом №11-29 від 22.11.2019 (арк.с. 23).

Період нарахування було визначено Позивачем з моменту з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку, а саме 18.09.2019 по 15.11.2019 (день усунення порушення, зафіксованого по Акту № 003167 від 15.11.2019), що не перевищує шестимісячного строку, встановленого пунктом 8.4.8 ПРРЕЕ.

Відповідачу був виставлений рахунок №003167 від 15.11.2019 на суму 58075,01 грн (арк.с. 24).

22.11.2019 року представнику відповідача Потеніхіній Л.В. присутній на засіданні комісії, працівники позивача вручили протокол засідання комісії №11-29 від 22.11.2019, та рахунок на оплату вартості необлікованої електричної енергії, про що та розписалася особисто в протоколі, а також на рахунку.

З метою досудового врегулювання спору Позивач направив на адресу Відповідача досудову претензію вих.№4372/1009 від 03.02.2020 (арк.с. 26-27) про сплату заборгованості за використану електричну енергію, яка останнім була залишена без відповіді та без задоволення.

Відповідач рахунок Позивача не оплатив, що призвело до звернення останнього до суду.

Отже, матеріалами справи доводиться відсутність пломби на дверях шафи обліку, що обмежувало втручання до струмоведучих частин схеми обліку, доступ до яких надає можливість безоблікового споживання електричної енергії без втручання у засіб обліку.

Заперечуючи проти позову, Відповідач підтвердив факт відсутності пломби на дверях шафи обліку, але стверджує, що зробив це у зв`язку із аварійною ситуацією у закладі, що підтверджується показами свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , фотознімками внутрішнього вигляді розподільчої шафи.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії.

1. Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

2. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема:

- недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (п. 2 ч. 2 цієї статті);

- крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 4 ч.2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Правовідносини у сфері електроенергетики регулюються також Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.

Пунктом 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування.

Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно з п. 8.4.1. ПРРЕЕ, у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W/доб, кВт-год) розраховується за формулою: Wдоб = Р х tдоб х Кв,

де Р - потужність (кВт), визначена як: 3) дозволена потужність для цієї точки

комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).

У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача т.до6 приймається рівним 8 год;

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Відповідно до підпункту 1 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Акт про порушення №003167 від 15.11.2019, яким зафіксовано порушення, містить всі вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу електричної енергії.

Сума нарахувань становить 58075,01 грн згідно з рахунком (арк.с. 24).

Відповідно до п.8.2.7. ПРРЕЕ Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Отже, матеріалами справи доводиться факт відсутності у закладі Відповідача пломби на дверях шафи обліку, що обмежувало втручання до струмоведучих частин схеми обліку, доступ до яких надає можливість безоблікового споживання електричної енергії без втручання у засіб обліку. Наведені обставини є порушенням ПРЕЕ та тягне застосування відповідальності у вигляді нарахування вартості необлікованої електричної енергії.

Заперечуючи проти позову, Відповідач підтвердив факт відсутності пломби на дверях шафи обліку, але стверджує, що зробив це у зв`язку із аварійною ситуацією у закладі, що підтверджується показами свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , фотознімками внутрішнього вигляді розподільчої шафи.

Однак, враховуючи положення пункту 8.4.1 ПРЕЕ, підставою звільнення споживача від відповідальності є не факт аварійної ситуації, а має бути своєчасне (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмове повідомлення споживачем оператора системи про зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки).

Так, надані Відповідачем докази у вигляді показів свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , фотознімків внутрішнього вигляду розподільчої шафи, акт від 29.05.2019, лист Відповідача від 29.05.2021 на адресу Позивача з проханням терміново направити інспектора про розпломбування вузла обліку та інше листування сторін (арк.с.59-68 ), не містять доказів сповіщень з боку Відповідача в адрес оператора системи про зрив пломби як такий, що відбувся.

Крім того, в матеріалах справи наявні акти контрольного зняття показів приладу обліку 18.06.2019, 18.07.2019, 19.08.2019 та 18.09.2019 (арк.с.28-31), в яких зазначається про наявність спірної пломби на дверях шафи обліку станом на ці дати.

Аргументи Відповідача про те, що про зрив пломби було відомо окремим посадовим особам Позивача, суд вважає неправомірним, оскільки обов`язком з боку Відповідача було направлення офіційного сповіщення саме до юридичної особи - оператора системи.

6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Комунального закладу освіти "Навчально-виховний комплекс №99 "Багатопрофільна гімназія - школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального закладу освіти "Навчально-виховний комплекс №99 "Багатопрофільна гімназія - школа I ступеня - дошкільний навчальний заклад" Дніпровської міської ради (49041, м.Дніпро, вул.Комбрига Петрова, 17, код ЄДРПОУ 24432684) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м.Дніпро, шосе Запорізьке, 22, код ЄДРПОУ 23359034) грошові кошти 58075,01 грн, нарахованих за необліковану електричну енергію, а також суму сплаченого судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 28.12.2021

Суддя Н.Б. Кеся