
Дата документу 28.12.2021
ЄУ № 942/1895/21
Провадження №2-а/942/47/21
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
28 грудня 2021 року Новопсковський районний суд Луганської області у складі судді Чалого А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Білолуцької селищної ради про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Новопсковського районного суду Луганської області з вказаним вище позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Білолуцької селищної ради №4 від 14.12.2021 щодо ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 6800,00 грн.; закрити провадження у справі про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вважає, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України, виходячи з наступного.
Згідно вимог ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви подається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі , або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору.
Звертаючись до суду з вказаним позовом позивачем зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 288 КУпАП звільнений від сплати державного мита, як особа, що оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі 543/775/17 встановлено, що в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст.287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку адміністративного позовного провадження, слід застосувати ст.ст. 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви у цих правовідносинах не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення, він складає за подання такої позовної заяви 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп`ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп`ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису та інше. Виходячи із змісту вищезазначеного Закону окреслено цільове призначення коштів, які поступають від сплати судового збору та актуальності потреб, на які спрямовуються вказані кошти.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збіру розмірі 454 грн. 00 коп. на рахунок UA848999980313151206000012423, Код 37991110,Одержувач: ГУК у Луг.обл./СТГсмт Новопск/22030101, банк одержувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)та надати суду документ, що підтверджує його сплату або надати інші належні докази для звільнення від сплати судового збору.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Як вбачається з акту від 28.12.2021, складеного комісією Новопсковського районного суду Луганської області, під час реєстрації документів через електронний суд, які надійшли від ОСОБА_2 не виявилося документів, вказаних в додатку до позовної заяви, а саме – копії паспорту, копії протоколу №714386 від 23.11.2021, копії постанови №4 від 14.12.2021, накладної (квитанції) з описом поштового відправлення копії позову з додатками для відповідача.
Згідно з ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев`ятою статті 266 цього Кодексу.
Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина перша статті 57 КАС України).
Відповідно до ч.4 ст. 59 КАС України Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 20 Закону № 5076-VI під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.
Таким чином, судові органи чітко відокремлені від інших органів державної влади.
Згідно з підпунктом 15.4 пункту 15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 36, ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням за необхідності виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в графі «Назва органу, в якому надається правова допомога».
Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема суду.
Вказаний правовий висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05 червня 2019 року у справі № 9901/847/18 (провадження № 11-44заі19).
В ордері серії ЛГ №018317 від 24.12.2021, що доданий до позовної заяви, назву органу, у якому надається правова допомога зазначено «у судах України». З огляду на зазначену вище правову позицію Великої Палати Верховного Суду, такий ордер вважається оформленим всупереч вимогам законодавства.
Вказані обставини є перешкодою для відкриття провадження в адміністративній справі.
Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне адміністративний позов залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали
Суд акцентує увагу заявника на тому, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року, «Де Жуффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992 року. Відтак, в кожному випадку заявник при зверненні до суду із заявою повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Дотримання вимог процесуального законодавства України при пред`явленні заяви до суду є імперативним правилом, в тому числі і для суду.
Залишення позову без руху жодним чином не перешкоджає позивачу в доступі до правосуддя після усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 160, 161,169, 171 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Білолуцької селищної ради про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків адміністративного позову протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали суду та роз`яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Новопсковського районного суду
Луганської області А.В. Чалий