
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 грудня 2021 року № 520/19397/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (площа Центральна, буд. 1,м. Ізюм, Харківська область, ЄДРПОУ 04058806) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправними дії виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області оформлені у формі листа № 1552 від 16 вересня 2021 року щодо відмови у здійсненні зміни поштової адреси домоволодіння;
зобов`язати виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області прийняти рішення про зміну поштової адреси 1/2 частки домоволодіння, розташованого за адресою АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 14.09.2021 року звернувся до відповідача через Центр надання адміністративних послуг із заявою № 975 та відповідними додатками до виконавчого комітету Ізюмської міської ради щодо зміни поштової адреси. Листом від 16.09.2021 року № 1552 відмовив у зміні адреси з посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна" № 690 від 07.07.2021 року зазначивши, що виконавчий комітет Ізюмської міської ради втратив повноваження змінювати адреси об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності, а також запропонував звернутись до суду із цим питанням. Вважаючи рішення відповідача, викладене у листі незаконним та протиправним, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У відзиві зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна" № 690 від 7 липня 2021 року, встановлено порядок присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна . Згідно п. 52 цього Порядку у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підлягають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Дослідивши матеріали справи з урахуванням положень ст.78 КАС України, суд встановив наступне.
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 03.09.2020 року по справі № 623/1081/19 (провадження № 2/623/48/2020) з урахуванням ухвали Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 15.09.2021 затверджено мирову угоду від 03 вересня 2020 року, укладену між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та визнано за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 право власності на 1/2 частку житлового будинку з надвірними будівлями, що розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: виділивши та визнавши за ОСОБА_1 право приватної власності на:
По будинку "А-1":
10- житлова кімната - площ,-12,4кв.м.
11 - житлова кімната - площ.-16,1 кв.м.
Тамбур "а2":
III - тамбур - площ.-2,5кв.м.
IV - комора - площ.-1,5кв.м.
Прибудова "а5":
16-санвузел - площ.-4,3кв.м.
17-шафа-площ.-0,5кв.м.
Прибудова "а6":
15-кухня - площ.-7,5кв.м.
14-коридор- площ.-3,5кв.м.
13-шафа - площ.-0,6кв.м.
12-житлова кімната - площ.7,0кв.м.
Всього загальна площа-55,9кв.м.
По спорудам:
Погріб літ. "Д"
Гараж літ. "Е"
Сарай літ. "Ж"
Вбиральня літ. "К"
Навіс літ. "Н"
Паркан №2
Ворота №3".
В подальшому позивач з метою присвоєння домоволодінню окремої адреси звернувся до Комунального підприємства "Ізюмське міське бюро технічної інвентаризації". Згідно висновку Комунального підприємства "Ізюмське міське бюро технічної інвентаризації" позивачу запропоновано змінити поштову адресу об`єкта нерухомості 1/2 садибного будинку з господарськими будівлями та спорудами згідно рішення суду від 03.09.2020 р. № 623/1081/19 за адресою АДРЕСА_2 на м. Ізюм. вул. Гвардійська 42-А та рекомендовано звернутися для розгляду вказаного питання до виконавчого комітету Ізюмської міської ради (а.с.15)
Після отримання вищезазначеного висновку позивач через Центр надання адміністративних послуг звернувся до виконавчого комітету Ізюмської міської ради з заявою № 975 від 14.09.2021 року щодо зміни поштової адреси.
Листом від 16.09.2021 року № 1552 виконавчий комітет Ізюмської міської ради повідомив позивачу, що у зв`язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України "Порядок присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна" № 690 від 07 липня 2021 року, виконавчий комітет Ізюмської міської ради втратив повноваження змінювати адреси, об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності. Крім того у листі зазначено, що відповідно до зазначеного Порядку, для зміни поштової адреси 1/2 частки домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , позивачу потрібно звернутися до суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно п.п.10 п. «б» ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад належать, облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.. При цьому, п.п.2 п.б статті 31 цього Закону передбачено, що до делегованих повноважень виконавчого органу ради віднесено, організацію роботи, пов`язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів.
На підставі п. 11 , 2 ст.37 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження, як прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об`єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.
Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до частин 1-3 статті 263 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" адресою об`єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об`єкта та визначення місця його розташування на місцевості. Порядок присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов`язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Адреса присвоюється об`єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об`єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).
Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.
Частиною 5 статті 263 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, в тому числі : виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.
За умовами частини 11 статті 263 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта в тому числі є : 4) об`єднання, поділ закінчених будівництвом об`єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об`єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті); 5) упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.
Водночас, згідно з частиною 15 статті 263 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об`єкта (його представника) про зміну адреси в тому числі є : 4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.
Відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається. Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №690 затверджено Порядок присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна.
Згідно з пунктом 1вказаного Порядку він визначає процедуру присвоєння, зміни, коригування адрес об`єктів будівництва, будинків, будівель, споруд, окремих частин об`єкта, які є самостійними об`єктами права на нерухоме майно (квартир, гаражних боксів, машиномісць, інших житлових та нежитлових приміщень). Органи, уповноважені на присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об`єктів будівництва, об`єктів нерухомого майна, визначаються відповідно до частини п`ятої статті 263 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності .
Відповідно до п. 7 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна під час присвоєння адреси об`єктам, що створені внаслідок поділу, виділення частки з одноквартирного будинку (індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку), застосовуються вимоги пункту 6 цього Порядку, яким встановлено, що присвоєння, зміна, коригування адреси об`єктів, що збудовані або будуються на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, здійснюються з обов`язковим дотриманням тотожності адреси об`єкта та місця розташування земельної ділянки із застосуванням реквізитів, визначених пунктами 1-8 частини четвертої статті 263 Закону.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що саме на відповідача, як на уповноважений орган покладений обов`язок прийняття рішення щодо присвоєння адреси домоволодінню позивача.
Щодо посилань відповідач на приписи п.50, 52 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, як підстави відмови у задоволенні позовних вимог, то суд зазначає, що вказаними нормами визначено, що упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна здійснюється: у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об`єкта; у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об`єктів державної або комунальної власності; у випадку подвоєння адрес внаслідок об`єднання населених пунктів; у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку; у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком. У разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Проте спірні правовідносини виникли з підстав присвоєння адреси об`єкту, який утворився внаслідок поділу майна, а отже, відсутнє дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, як присвоєння окремим приватним будинкам однакової поштової адреси.
Разом з тим, суд зауважу, що відповідач листом від 16.09.2021 року № 1552 відмовив позивачу в розгляді заяви з посиланням на відсутність у нього повноважень в частині прийняття рішення за заявою, без розгляду наданих позивачем документів.
Отже, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача прийняти рішення про зміну поштової адреси Ѕ частки домоволодіння, розташованого за адресою АДРЕСА_2 , оскільки ухваленням такого рішення суд здійснить втручання у повноваження відповідача.
З огляду на вищенаведене, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне з урахуванням положень ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги частково шляхом визнання протиправною відмову виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області оформлену листом № 1552 від 16 вересня 2021 року та зобов`язання виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської розглянути заяву позивача №975 від 14.09.2021 року повторно.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 77, 257, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправною відмову виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області щодо зміни поштової адреси об`єкта нерухомості Ѕ садибного будинку з господарськими будівлями та спорудами згідно рішення суду від 03.09.2021 № 623/1081/19, оформлену листом № 1552 від 16 вересня 2021 року.
Зобов`язати виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №975 від 14.09.2021 року.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області судовий збір у розмірі 862 (вісімсот шістдесят дві ) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зоркіна Ю.В.