
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/9477/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
17.08.2021 ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області в частині неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 15.07.2021;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області надати повну і обґрунтовану відповідь по суті скарги ОСОБА_1 від 15.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що зверталась до відповідача з письмовими скаргами, проте, Головне управління Національної поліції в Полтавській області не надало їй повної та достовірної інформації. У зв`язку з тим, що наведене порушує її право на інформацію, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 справу прийнято до провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Заперечуючи проти задоволення позову, відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що 30.07.2021 позивачу надана письмова відповідь вих. №44/Ш-20/оп, яка була направлена простою кореспонденцією. За доводами відповідача, звернення позивача від 15.07.2021 повно та всебічно розглянуто відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства; з огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованими. Відповідач просить суд відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.
22.10.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій остання спростовує доводи сторони відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 15.07.2021 ОСОБА_1 звернулась зі скаргою до начальника Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області. У вказаній скарзі позивач зазначала про протиправність дій працівників Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Звернення зареєстровано в Журналі реєстрації звернень громадян, що надійшли під час особистого прийому, 21.07.2021 за № 44/Ш-20/оп.
За результатами розгляду скарги від 15.07.2021 позивачу надана письмова відповідь вих. № 44/Ш-20/оп від 30.07.2021, яка була зареєстрована в Журналі реєстрації звернень громадян, що надійшли під час особистого прийому, та направлена позивачу простою кореспонденцією.
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області в частині неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 15.07.2021, оскільки позивач не отримала відповідь про розгляд цієї скарги, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині першій статті 1 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За приписами частини шостої статті 5 Закону України "Про звернення громадян" письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У частині першій статті 7 Закону України "Про звернення громадян" закріплено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, посадові особи зобов`язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
У частині першій статті 20 Закону України "Про звернення громадян" установлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише відповідно до закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Як встановлено судом, 15.07.2021 до Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області надійшла скарга позивача, а 30.07.2021 позивачу надана письмова відповідь вих.44/Ш-20/оп. Відомості щодо направлення позивачеві відповіді на її скаргу містяться в Журналі реєстрації звернень громадян, що надійшли під час особистого прийому.
Щодо направлення відповіді простою кореспонденцією суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ "Організація роботи з питань приймання, попереднього розгляду та реєстрації звернень громадян" Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.11.2017 № 930, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.12.2017 за № 1493/31361 (надалі - Порядок № 930), звернення громадян, що надійшли до органів (підрозділів) поліції з використанням засобів поштового зв`язку, мережі Інтернет, електронного зв`язку (електронні звернення), через контактні центри державної установи "Урядовий контактний центр" та телефонну "гарячу лінію" Національної поліції України, приймаються, попередньо розглядаються та централізовано реєструються службою діловодства органу (підрозділу) поліції в день їх надходження, а ті, що надійшли в неробочий день і час, - наступного після нього робочого дня в журналі реєстрації звернень громадян (додаток 1) або на реєстраційно-контрольних картках (далі - РКК) (додаток 2), придатних для обробки персональними комп`ютерами.
Звернення громадян, які надійшли під час особистого прийому, обліковуються в журналі обліку особистого прийому громадян (додаток 3) або на РКК.
Відповідно до пункту 12 цього розділу про зареєстроване звернення служба діловодства доповідає керівництву органу (підрозділу) поліції в день реєстрації звернення або в перший наступний робочий день. Після розгляду звернень громадян керівництвом органу (підрозділу) поліції працівники служби діловодства: вносять до журналу реєстрації звернень громадян, які надійшли з використанням засобів поштового зв`язку, мережі Інтернет, електронного зв`язку (електронні звернення), через контактні центри державної установи "Урядовий контактний центр" та телефонну "гарячу лінію" Національної поліції України, до РКК резолюцію керівництва та встановлені терміни виконання доручень за зверненнями громадян; здійснюють відправлення звернень за належністю відповідному державному органу чи посадовій особі з питань, що не належать до повноважень поліції, про що інформують їх авторів; забезпечують доведення звернень громадян до зазначених у резолюції виконавців; беруть на контроль звернення громадян у разі визначення такого контролю керівництвом органу (підрозділу) поліції.
У пункті 13 розділу ІV "Розгляд звернень громадян, оформлення результатів розгляду звернень та надання відповідей заявникам" Порядку № 930 зазначено, що відповідь за результатами розгляду звернення в обов`язковому порядку надає орган (підрозділ) поліції, який його отримав або до компетенції якого належить вирішення порушених у зверненні питань, та підписує керівництво цього органу.
Відправка кореспонденції заявникам здійснюється відповідно до вимог наказу Національної поліції України від 20.05.2016 № 414 "Про затвердження Інструкції з діловодства в системі Національної поліції України" (надалі - Інструкція).
Відповідно до пункту 15 цієї Інструкції "Порядок опрацювання й відправлення вихідної кореспонденції" вихідні документи надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв`язку, електронного зв`язку, а також доставляються фельд`єгерським зв`язком. У виключних випадках, з дозволу керівництва ДДЗ та структурного підрозділу-виконавця документа, дозволяється доставляння кореспонденції працівниками цього підрозділу особисто (нарочно) в межах одного населеного пункту (району). У такому разі керівник ДДЗ або його заступник на копії документа з усіма візами проставляє позначку "Н", ставить свій підпис та дату.
Згідно з приписами підпункту 5 пункту 15 Інструкції вихідну кореспонденцію опрацьовує ДДЗ і надсилає централізовано в день її одержання від структурних підрозділів апарату поліції. За неможливістю організувати опрацювання і надсилання вихідної кореспонденції у визначеному порядку її направляють структурні підрозділи апарату поліції самостійно через поштове відділення зв`язку. Працівникам Національної поліції України заборонено надсилати або передавати документи без реєстрації в підрозділі документального забезпечення.
З огляду на наведене, чинним законодавством не передбачено зобов`язання відповідача надсилати заявникам відповіді на їх звернення замовним та/або рекомендованим листом з врученням через поштовий зв`язок, складати реєстри або згруповані поштові відправлення з відмітками працівника зв`язку про прийняття тощо.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки відповідь на скаргу ОСОБА_1 надано 30.07.2021, тобто у строк, передбачений статтею 20 Закону України "Про звернення громадян", а тому в цьому випадку відповідачем не було порушено норм чинного законодавства і його дії не порушують права позивача.
Наведений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 20.03.2020 у справі №805/1442/17-а.
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Інші доводи позивача є безпідставними та не впливають на висновки суду.
Підстави розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області ( вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Канигіна Т.С.