Рішення № 102253281, 28.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
440/8672/21
Номер документу
102253281
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8672/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/8672/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

29.07.2021 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (надалі - відповідач, Управління), в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у видачі їй будівельного паспорта для нового будівництва індивідуального житлового будинку, реконструкції господарської будівлі за адресою: АДРЕСА_1 та зобов`язати відповідача повторно розглянути її заяву щодо надання цього будівельного паспорта.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на неправомірну, як на її думку, поведінку відповідача, яка виявилася у безпідставній відмові у видачі будівельного паспорта, що призвело до обмеження права особи на вільне користування належною їй на праві власності земельною ділянкою за цільовим призначенням.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 позовну заяву залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов, що надійшов до суду 20.09.2021, представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначав, що згідно з генеральним планом, планом зонування території міста земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 знаходиться в зоні перспективної багатоквартирної забудови, де не дозволяється нове будівництво індивідуальних житлових будинків (а.с. 103-104).

У відповіді на відзив, що надійшла до суду 22.09.2021, представник позивача зазначав, що цільове призначення спірної земельної ділянки не змінювалося в установленому законом порядку, а зміна цільового призначення земельної ділянки Генеральним планом населеного пункту не передбачена. Тому відсутні будь-які докази невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а у відповідача відсутні правові підстави для відмови позивачу. Крім того відповідач проігнорував абзац 2 ч. 1 ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до якого містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані. Таким чином зважаючи на той факт, що жоден із документів на права власності ОСОБА_1 на житловий будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку не скасовувався, у судовому порядку не оскаржувався, то відмова у видачі містобудівних умов та обмежень для будівництва житлового будинку та реконструкції господарської будівлі порушує права власника на використання земельної ділянки за її безпосереднім цільовим призначенням (а.с. 68-71).

Розгляд справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є власником житлового будинку з господарськими будівлями загальною площею 34,1 м2, житловою площею 14,2 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці приватної форми власності площею 0,1 га з кадастровим номером 5310436100:02:003:0501, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23.07.2015, посвідченим державним нотаріусом Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори Ільїною Н.О. №2-756 (а.с. 14) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №41125688 від 23.07.2015 (а.с. 15).

Крім цього позивач є власником земельної ділянки загальною площею 0,1 га з кадастровим номером 5310436100:02:003:0501, розташованої по АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23.07.2015, посвідченим державним нотаріусом Четвертої кременчуцької державної нотаріальної контори Ільїною Н.О. №2-759 (а.с. 16) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №41127538 від 23.07.2015 (а.с. 17).

Позивач звернулася до Управління із заявою щодо видачі будівельного паспорта від 17.06.2021 (вх. №28-01/71053) (а.с. 57), в якій просила видати їй будівельний паспорт забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , набутої за свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 23.07.2015 №2-759. До заяви додала: копію документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою; ескіз намірів забудови (а.с. 14-34).

У відповідь листом №28.01-11/1432/33 від 02.07.2021 (а.с. 61) відповідач їй повідомив, що заяву про надання будівельного паспорту забудови земельної ділянки на "Нове будівництво житлового будинку, реконструкція господарської будівлі за адресою: АДРЕСА_1 " розглянуто. При розгляді виявлена невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: відповідно до Генерального плану міста Кременчука, затвердженого міською радою 25.12.2007 (зі змінами від 29.04.2014 та від 01.04.2016), плану зонування території м. Кременчука Полтавської області, затвердженого рішенням Кременчуцької міської ради від 30.09.2014 зі змінами від 07.09.2017, та детального плану території мікрорайону №284, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 11.05.2018 №508, функціональне призначення земельної ділянки – територія багатоповерхової забудови, на якій передбачено елементи благоустрою, де не дозволяється нове будівництво індивідуальних житлових будинків з господарськими спорудами. На підставі вищевикладеного, у зв`язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні Управління не може надати будівельний паспорт забудови земельної ділянки на "Нове будівництво житлового будинку, реконструкція господарської будівлі за адресою: АДРЕСА_1 " та повертає додані до заяви документи.

Не погодившись із правомірністю мотивів відмови, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до положень статей 316 - 319 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та вправі вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Частинами першою, другою та четвертою статті 373 ЦК України передбачено, зокрема, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Частиною четвертою статті 374 ЦК України встановлено, що права та обов`язки суб`єктів права власності на землю (земельну ділянку) встановлюються законом.

Згідно з частинами першою-третьою статті 375 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Відповідно до статті 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.

Аналіз наведених норм свідчить на користь висновку про те, що право власника на забудову на своїй земельній ділянці здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил та відповідно до цільового призначення земельної ділянки, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 30.09.2020 у справі №340/1696/19.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" №687-XIV від 20.05.1999 встановлено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (надалі – Закон №3038-VI), будівництво - нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єкта будівництва; генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Частиною другою статті 5 Закону №3038-VI встановлено, що вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Частиною першою статті 17 Закону №3038-VI передбачено, що генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Відповідно до частин першої - другої, сьомої статті 18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов`язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.

План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

За порушення вимог, встановлених планом зонування території, фізичні та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

Згідно з частинами першою, третьою та четвертою статті 27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Пунктом 1.2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.02.2013 № 66), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за №902/19640 (надалі – Порядок №103, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Відповідно до пунктів 1.3 та 1.4 Порядку №103 параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН Б.2.2-12:2018 "Планування і забудова територій".

Розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.

Отже, за наявності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні (генерального плану та плану зонування території) питання видачі будівельного паспорта вирішується уповноваженим органом з врахуванням встановлених умов та обмежень використання території .

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 28.10.2019 у справі №820/4909/17 та від 30.09.2020 у справі №340/1696/19.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку №103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.3 Порядку №103 передбачено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Згідно з пунктами 2.4 та 2.5 Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.

Таким чином після отримання від заявника заяви про видачу будівельного паспорта та пакету документів уповноважений орган містобудування та архітектури перевіряє відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам та у випадку встановлення такої невідповідності пакет документів для видачі будівельного паспорта протягом десяти робочих днів з дня його надходження повертається заявнику.

Судовим розглядом встановлено, що позивач звернулася до Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради із заявою на видачу будівельного паспорта від 17.06.2021 (вх. №28-01/71053) (а.с. 57), в якій просила видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , набутої за свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 23.07.2015 №2-759. До заяви додала: копію документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою; ескіз намірів забудови (а.с. 14-34).

Суд зауважує, що між сторонами відсутній спір щодо наявності у позивача права на звернення із заявою на видачу будівельного паспорта, а також щодо повноти поданого позивачем пакету документів.

За наслідками розгляду Управління своїм листом №28.01-11/1432/33 від 02.07.2021 (а.с. 61) повідомило позивача про те, що при розгляді заяви виявлена невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки відповідно до Генерального плану міста Кременчука, затвердженого міською радою 25.12.2007 (зі змінами від 29.04.2014 та від 01.04.2016), плану зонування території м. Кременчука Полтавської області, затвердженого рішенням Кременчуцької міської ради від 30.09.2014 зі змінами від 07.09.2017 та детального плану території мікрорайону №284, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 11.05.2018 №508, функціональне призначення земельної ділянки – територія багатоповерхової забудови, на якій передбачено елементи благоустрою, де не дозволяється нове будівництво індивідуальних житлових будинків з господарськими спорудами.

У зв`язку з цим суд встановив, що рішенням XXI сесії Кременчуцької міської ради V скликання "Про затвердження генерального плану міста Кременчука" від 25.12.2007 (а.с. 58) затверджено генеральний план міста Кременчука, а рішенням 6 сесії Кременчуцької міської ради VІІ скликання від 01.04.2016 "Про затвердження додаткових змін до генерального плану міста Кременчука" затверджено додаткові зміни до генерального плану міста Кременчука.

План зонування території (зонінг) міста Кременчука затверджено рішенням LI сесії Кременчуцької міської ради VІ скликання від 30.09.2014 "Про затвердження плану зонування території (зонінг) міста Кременчука" (а.с. 59), а внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Кременчука рішенням XXV сесії Кременчуцької міської ради VІІ скликання від 07.09.2017 "Про затвердження внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Кременчука" (а.с. 60).

Відповідно до викопіювання з Генерального плану м. Кременчука по вул. імені Артема Носенка, 9 від 07.09.2021 (а.с. 62) та викопіювання з плану зонування територій (зонінгу) м. Кременчука по вул. імені Артема Носенка, 9 від 07.09.2021 (а.с. 63), земельна ділянка по вул. імені Артема Носенка, 9 м. Кременчук знаходиться в зоні розміщення перспективної багатоквартирної житлової забудови 9-12 поверхів.

Згідно зі Схемою зонування території м. Кременчука (за посиланням: https://data.gov.ua/dataset/ef75413b-522f-45b6-b4ea-a46581978e13/resource/4d767a5f-ed58-462a-adb9-c83613f3a8bf) земельна ділянка по вул. Новоросійська, 9, м. Кременчук знаходиться в зоні перспективної багатоквартирної житлової забудови 9-12 поверхів ПЖ-4-1.

Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 5310436100:02:003:0501 за адресою: вул. Новоросійська (імені Артема Носенка), 9, м. Кременчук, на якій позивач бажає здійснити будівництво нового житлового будинку, знаходиться в зоні перспективної багатоквартирної житлової забудови 9-12 поверхів ПЖ-4-1.

Водночас відповідно до положень ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій" Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (офіційне видання) багатоквартирна забудова – територія житлової забудови або її частини, у межах якої розташовуються багатоквартирні житлові будинки; зона житлової забудови – зона населення пункту, призначена для розміщення житлової забудови і пов`язаних з нею громадських центрів, підприємств повсякденного і періодичного обслуговування населення, зелених насаджень та вулично-дорожньої мережі; функціональна зона – частина території населеного пункту з явно вираженою переважною функцією її містобудівного використання: житлова, громадська, виробнича та рекреаційна, що відображається у містобудівній документації.

Згідно з положеннями підпункту 6.1.1 пункту 6.1 розділу 6 ДБН Б.2.2-12:2019 зона житлової забудови складається із земельних ділянок та територій: багатоквартирної, садибної житлової забудови, житлово-громадської, а саме: житлових будинків, будинків з приміщеннями громадського призначення у вбудовано-прибудинкових та стилобатних частинах, запроектованих або існуючих будівель, які використовуються для різних видів призначення (житлового, адміністративного, громадського, установ та організацій сфери повсякденного громадського обслуговування населення).

Таким чином положення розділу 6 ДБН Б.2.2-12:2019 не передбачають заборону розміщувати в зонах багатоквартирної забудови індивідуальні житлові будинки (садибні), а також обов`язку забудовника розміщувати виключно багатоквартирні будинки.

Відповідач не надав до суду витягу з пояснювальної записки до Плану зонування території (зонінг) міста Кременчука, затвердженого рішенням 51 сесії Кременчуцької міської ради VІ скликання від 30.09.2014 "Про затвердження плану зонування території (зонінг) міста Кременчука" з урахуванням змін, внесених рішенням 25 сесії Кременчуцької міської ради VІІ скликання від 07.09.2017 "Про затвердження внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Кременчука", щодо роз`яснення правил розміщення будівель в зоні перспективної багатоквартирної житлової забудови 9-12 поверхів ПЖ-4-1, де було б зазначено переважні, супутні та допустимі види використання такої зони, а також заборону на розміщення нового індивідуального житлового будинку в такій зоні.

До того ж, як слушно зауважив позивач, відмова відповідача видати будівельний паспорт позивачу порушує право останнього на забудову належної йому на праві приватної власності земельної ділянки в межах її цільового призначення, що є неприпустимим у демократичному суспільстві, а тому протиправним втручанням у суверенні права власника.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що земельна ділянка позивача за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться в зоні житлової забудови, а також те, що намір позивача здійснити будівництво нового житлового будинку на такій земельній ділянці не суперечить суспільним інтересам та загальній меті використання зони житлової забудови, призначеної для розміщення житлової забудови (як багатоквартирної, так і індивідуальної), суд доходить висновку про те, що наміри забудови земельної ділянки позивача відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а тому у відповідача були відсутні підстави для повернення позивачу пакету документів для видачі будівельного паспорта відповідно до пункту 2.4 Порядку №103 з мотивів такої невідповідності.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеному відповідач не довів перед судом правомірності своїх дій в частині повернення ОСОБА_1 пакету документів для видачі будівельного паспорта.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо повернення ОСОБА_1 пакету документів для видачі будівельного паспорта за її заявою від 17.06.2021 (вх №28-01/71053 від 17.06.2021).

Суд погоджується з обраним позивачем способом захисту порушених прав, з огляду на що вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги повністю та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 на видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки від 17.06.2021 (вх №28-01/71053 від 17.06.2021).

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області щодо повернення ОСОБА_1 пакету документів для видачі будівельного паспорта за її заявою від 17.06.2021 (вх №28-01/71053 від 17.06.2021).

Зобов`язати Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 02498790) здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки від 17.06.2021 (вх №28-01/71053 від 17.06.2021) з урахуванням висновків, сформульованих судом у цьому рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, 2, м.Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 02498790) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун