Рішення № 102252607, 28.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
360/5799/21
Номер документу
102252607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

28 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5799/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 12 жовтня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому з урахуванням уточненого адміністративного позову позивачем заявлено такі позовні вимоги:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у виплаті недоотриманої пенсії, що належала батьку позивача ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 ) і залишилась недоотриманою у зв`язку з його смертю, як члену сім`ї померлого пенсіонера, який проживав з ним разом на день його смерті;

2) зобов`язати відповідача виплатити позивачу суму пенсії, що належала батьку позивача ОСОБА_2 і залишилась недоотриманою у зв`язку з його смертю, як члену сім`ї померлого пенсіонера, який проживав з ним разом на день його смерті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що батько позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть. ОСОБА_2 був пенсіонером, номер особового рахунку НОМЕР_1 , пенсійне посвідчення серія НОМЕР_2 .

Згідно з даними Інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України ОСОБА_2 , перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська (далі – УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська).

Позивач 23 липня 2021 року через свого представника звернулася до відповідача поштовим рекомендованим листом № 8420602795720 із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю батька ОСОБА_2 , на яку отримала лист від 11 серпня 2021 року, з якого слідує, що відповідач фактично не розглянув заяву позивача по суті, тобто або задовольнив викладені в ній вимоги, або мотивовано відмовив, пославшись на відповідні норми матеріального або процесуального права, що по суті є протиправною бездіяльністю з боку відповідача.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, оскільки суми недоотриманої пенсіонером пенсії відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виплачуються членам сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. Оскільки позивач є членом сім`ї померлого пенсіонера, проживала разом з батьком на день його смерті, і звернулася до відповідача за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, відповідач мав виплатити позивачу недоотриману суму пенсії.

Ухвалою від 18 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 27-28).

Ухвалою від 29 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 41-42).

Від ГУПФУ в Луганській області 15 листопада 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 52-55).

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Луганськ, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 21 липня 2021 року.

До відповідача 26 липня 2021 року листом надійшла заява від 23 липня 2021 року про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера ОСОБА_2 від імені позивача представника за довіреністю ОСОБА_3 , до якої були долучені такі документи: нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 21 липня 2021 року серії НОМЕР_3 ; ксерокопія пенсійного посвідчення померлого ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 ; ксерокопія свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_5 ; ксерокопія паспорту серії НОМЕР_6 ОСОБА_1 ; ксерокопія паспорту серії НОМЕР_7 померлого ОСОБА_2 ; ксерокопія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру № НОМЕР_8 померлого ОСОБА_2 ; ксерокопія паспорту серії НОМЕР_9 представника ОСОБА_3 ; нотаріально засвідчена копія довіреності 61АА7898634 та її перекладу з російської на українську мову.

Відповідач 11 серпня 2021 року листом № 1200-0403-8/29288 надав відповідь з роз`ясненням порядку звернення за виплатою недоотриманої пенсії померлого, переліку необхідних документів та запропонував звернутися до органів Пенсійного фонду України для отримання недоотриманої пенсії померлого.

У зв`язку з тим, що звернення про виплату недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 надійшло до відповідача не у спосіб, визначений Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1, то воно розглянуто відповідачем у відповідності до положень Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян», відповідь на яке позивачу надано листом від 11 серпня 2021 року № 1200-0403- 8/29288.

Тому, будь-яке з рішень, зазначених в частині п`ятій статті 45 Закону № 1058-IV, з приводу розгляду заяви позивача від 23 липня 2021 року відповідачем не приймалось.

Також відповідач зауважує, що враховуючи положення пункту 1.6 Порядку № 22-1, пункту 1 Постанови № 637, при зверненні ОСОБА_1 за отриманням недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 заявник повинен надати відповідачу довідку внутрішньо переміщеної особи.

Також, зважаючи, що територія міста Луганська є тимчасово окупованою територію, факт проживання члена сім`ї з померлим спадкодавцем підтверджується довідками, виданими згідно з Порядком № 509, що засвідчують перебування їх на обліку за однією адресою, як внутрішньо переміщених осіб.

Оскільки, позивачем не дотримані умови щодо підтвердження спільного проживання з померлим ОСОБА_2 на день його смерті, передбачені статтею 52 Закону № 1058-IV, то для отримання недоотриманої пенсії подається свідоцтво про право на спадщину.

Крім того, відповідач зауважує, що в заяві представника позивача від 23 липня 2021 року, у графі «№ рахунку» зазначено «немає», будь-яких інших документів, що містять номер банківського рахунку спадкоємця, до заяви не долучено, що також унеможливлює виплату недоотриманої суми пенсії.

За таких обставин на теперішній час у відповідача відсутні правові підстави для виплати позивачу недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 .

Також відповідач зазначає, що померлий ОСОБА_2 перебував на обліку в УПФУ в Жовтневому районі, останнє нарахування та виплати пенсії померлому ОСОБА_2 є липень 2014 року, що підтверджується витягом з Центральної бази даних одержувачів пенсій Інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України (копія додається). У зв`язку з тим, що управління Пенсійного фонду України, в якому померлий ОСОБА_2 перебував на обліку, розташоване в населеному пункті, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, за життя ОСОБА_2 , як внутрішньо переміщена особа відповідно до Постанови № 637, за переведенням пенсії до відповідача не звертався та на обліку не перебував, тому його пенсійна справа в Управлінні відсутня, нарахування та виплата пенсії Управлінням ОСОБА_2 не здійснювались.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_10 ) через свого представника Потапову Валентину Василівну (нотаріально посвідчена довіреність від 16 березня 2021 року № 61АА7898634) поштовим відправленням звернулася до УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою від 23 липня 2021 року про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера – її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_8 , АДРЕСА_1 , перебував на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська (арк. спр. 21-22, 56-57).

Разом із заявою заявником подано такі документи: нотаріально засвідчена копія довіреності від 16 березня 2021 року 61АА7898634 та її перекладу з російської на українську мову; ксерокопія паспорту серії НОМЕР_9 представника ОСОБА_3 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 21 липня 2021 року серії НОМЕР_3 ; ксерокопія свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_5 ; ксерокопія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру № НОМЕР_8 померлого ОСОБА_2 ; ксерокопія паспорту серії НОМЕР_6 ОСОБА_1 ; ксерокопія пенсійного посвідчення померлого ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 ; ксерокопія паспорту серії НОМЕР_7 померлого ОСОБА_2 (арк. спр. 11-20, 57-69).

Листом від 11 серпня 2021 року № 1200-0403-8/29288 ГУПФУ в Луганській області повідомило представника ОСОБА_1 , що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера згідно з пунктом 2.26 Порядку № 22-1 до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть та документи, які підтверджують родинні стосунки, та документи, які свідчать про проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, - свідоцтво про право на спадщину. При цьому, особи, які звертаються за виплатою до органів Пенсійного фонду України повинні бути зареєстровані, як внутрішньо переміщені особи, або мати реєстрацію постійного проживання на контрольованій території України. Згідно з даними Інформаційного центру персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська. За переведенням виплат пенсії до територіальних органів Пенсійного фонду України в Луганській області як внутрішньо переміщена особа ОСОБА_2 за життя не звертався. Запропоновано звернутися до органів Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання спадкоємця як внутрішньо переміщеної особи, для оформлення допомоги на поховання, та в подальшому отримання недоотриманої пенсії померлого (арк. спр. 24, 70).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Частиною першою статті 1227 Цивільного кодексу України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Закону № 1058-ІV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 52 Закону № 1058-IV.

Згідно з частиною першою статті 52 Закону № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну (частина друга статті 52 Закону № 1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 1058-IV у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Згідно з пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Пунктом 1.3 Порядку № 22-1 визначено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до абзацу шостого пункту 1.9 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Згідно з пунктом 2.16 Порядку № 22-1 за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду.

Пунктом 2.22 Порядку № 22-1 визначено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт громадянина України (для громадян, які мають паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій,- довідка про реєстрацію місця проживання особи, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру»), тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - посвідка на постійне проживання, посвідчення на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист).

Абзацом першим пункту 2.23 Порядку № 22-1 встановлено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Згідно з абзацами першим, третім, четвертим пункту 2.26 Порядку № 22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.

Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Згідно з пунктом 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Абзацами другим - третім пункту 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Отже, з вищевикладених правових норм, якими врегульовано спірні правовідносини, судом встановлено, що для виплати суми недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера члени сім`ї померлого пенсіонера, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, подають особисто, або через свого представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, відповідну заяву разом з документами, що засвідчують особу заявника, родинні стосунки з померлим пенсіонером, місце проживання особи, свідоцтво про смерть.

Заява разом з документами подається до органу, що призначає пенсію, в паперовій формі через сервісний центр або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.

При цьому, суд звертає увагу, що Порядок № 22-1 не містить вимог про подання заяви про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера та документів в паперовій формі заявником чи його представником особисто до сервісного центру та не забороняє їх подання поштовим відправленням.

За таких обставин суд дійшов висновку, що твердження відповідача про порушення заявником порядку звернення за виплатою недоотриманої пенсії померлого пенсіонера, не відповідають положенням Порядку № 22-1, тому відхиляються судом як безпідставні.

Крім того, суд вважає, що відмовивши позивачу в розгляді її заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача.

Однак, суд погоджується з твердженнями відповідача про порушення заявником порядку оформлення поданих документів, оскільки подані представником заявника паперові документи, окрім копії нотаріально посвідченої довіреності на представництво інтересів ОСОБА_1 та свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , в порушення вимог пункту 2.23 Порядку № 22-1 не посвідчені нотаріально.

Проте, наслідком порушення правил оформлення поданих разом із заявою документів згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 є направлення повідомлення про необхідність дооформлення поданих документів у тримісячний строк з дня подання заяви, чого відповідачем зроблено не було.

Твердження відповідача, що ОСОБА_1 при зверненні за отриманням недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 повинна була надати відповідачу довідку внутрішньо переміщеної особи, суд вважає безпідставними, оскільки, як визначено в пункті 1.6 Порядку № 22-1, подання такої довідки вимагається від внутрішньо переміщених осіб.

Проте, в матеріалах справи відсутні відомості, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою у розумінні статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», якою визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Також судом встановлено, що в порушення вимог пункту 4.3 Порядку № 22-1 відповідачем не прийнято будь-якого рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера – її батька.

Що стосується інших вказаних у заявах по суті справи тверджень сторін про наявність чи відсутність у позивача права на отримання недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера її батька, то суд не надає їм правової оцінки, оскільки завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, оцінка рішенню відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, надається судом виключно виходячи зі змісту такого рішення, а не із заяв по суті справи. До прийняття відповідного рішення із зазначенням всіх мотивів, з яких виходив відповідач при його прийнятті, суд позбавлений можливості надати оцінку по суті спірних правовідносин, а всі висновки суду будуть припущеннями, що є недопустимим.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на встановлені обставини, з огляду на нормативне регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано визначеної Порядком № 22-1 процедури розгляду заяви позивача про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера та прийняття відповідного рішення, чим допущено протиправну бездіяльність.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушених прав суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З урахуванням відсутності будь-якого вмотивованого рішення відповідача за заявою позивача про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об`єкту її порушених прав, оскільки право позивача на виплату їй недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера – її батька порушується бездіяльністю відповідача щодо прийняття відповідного рішення, тому суд керуючись положеннями статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та обрати належний спосіб захисту:

- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області щодо прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 23 липня 2021 року про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера;

- зобов`язати ГУПФУ в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 липня 2021 року про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера та прийняти вмотивоване рішення із дотриманням положень Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Що стосується розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією від 17 вересня 2021 року (арк. спр. 10).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір між сторонами виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне покласти документально підтверджені судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн на відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_10 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 23 липня 2021 року про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 липня 2021 року про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова