Ухвала суду № 102250010, 28.12.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
340/9057/21
Номер документу
102250010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

28 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/9057/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (вул. Архітектора Паученка, будинок 41/2, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 43947572) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком за 2021 рік;

- зобов`язати Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 22.11.2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Даною ухвалою сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій (а.с.11).

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що у 2021 році йому було виплачено щорічну разову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №325 від 08.04.2021 року, а саме у сумі 1491 грн. На переконання позивача, така допомога має виплачуватися у розмірі, встановленому частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком), а не у розмірі, визначеному у постанові Кабінету Міністрів України №325 від 08.04.2021 року, з огляду на те, що з 27.02.2020 року норми і положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 року, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10рп/2008, передбачають: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Розглядаючи справу, суд установив, що публічно-правовий спір виник у зв`язку з виплатою позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі, установленому постановою Кабінету Міністрів України №325 від 08.04.2021 року "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань". Виплата цієї допомоги проведена позивачу у 2021 році районним органом соціального захисту населення – Управлінням соціального захисту населення Фортечної районної у м. Кропивницькому ради, за місцем проживання позивача.

Як встановлено судом, Кропивницькою міською радою прийнято рішення №49 від 02.02.2021 року "Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради", яким вирішено утворити виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, Фортечній районній у місті Кропивницькому раді ліквідувати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.

На виконання цього рішення Фортечна районна у місті Кропивницькому рада прийняла рішення №40 від 25.02.2021 року “Про припинення виконавчого органу зі статусом юридичної особи - управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради шляхом приєднання (реорганізації) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради”.

Рішенням Кропивницької міської ради №190 від 25.03.2021 року “Про надання дозволу на приєднання” надано дозвіл на приєднання управління соціального захисту населення Фортечної районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197635) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572), а також затверджено Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради в новій редакції.

У реєстраційних документах, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572) міститься Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (надалі - Положення).

Так, у пункті 1.2 цього Положення передбачено, що департамент продовжує виконувати повноваження у сфері соціального захисту населення Подільської та Фортечної районних у місті Кропивницькому рад.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань департамент соціальної політики Кропивницької міської ради зареєстрований як юридична особа 11.02.2021 року. Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради з 02.03.2021 року перебуває у стані припинення.

Разом з тим, згідно листа-відповіді Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 02.11.2021 року за вих. №Є-2236, суд вбачає, що у 2021 році виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня здійснило Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради.

Наведене свідчить, що учасником публічно-правового спору, переданого на вирішення суду, є також Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради, яке однак не є учасником цієї справи.

Принагідно суд зазначає, що Управління Державної казначейської служби України у м. Кропивницькому неодноразово повідомляло суд про те, що станом на червень 2021 року бюджетні рахунки Управління закриті.

Тобто, наразі державна реєстрація припинення цієї юридичної особи не проведена, натомість бюджетні рахунки Управління закриті.

За визначеннями, наведеними у пунктах 7, 9 частини 1 статті 4 КАС України, відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до частин 3, 4, 5, 7 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

З огляду на те, що у 2021 році виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня здійснило саме Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради, державна реєстрація припинення якого як юридичної особи ще не проведена, натомість бюджетні рахунки Управління закриті, тому суд вважає за необхідне залучити Управління до участі у справі як другого відповідача.

Згідно з частиною 6 статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Одночасно, суд повідомляє, що з огляду на те, що Департамент наразі виконує повноваження у сфері соціального захисту населення Фортечної районної у м. Кропивницькому ради як правонаступник, суд не вбачає підстав для встановлення Управлінню порядку та строків для виконання процесуальних дій.

Керуючись статтями 48, 237, 243, 248, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Залучити до участі у справі як другого відповідача - Управління соціального захисту населення Фортечної районної у м. Кропивницькому ради (вул. Шатила, 12, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25030; код ЄДРПОУ 03197635).

Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук