
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2021 року м. Київ № 320/3551/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної
адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в особі Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян по видачі ОСОБА_1 повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов`язання зазначеного суб`єкта владних повноважень видати таке посвідчення.
Позов мотивовано протиправністю відмови відповідача у видачі позивачу повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, замість втраченого посвідчення, з огляду на надання відповідачу всіх передбачених законодавством документів, необхідних для видачі повторного посвідчення замість втраченого.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідач правом подання відзиву на позов не скористався, інших заяв по суті справи відповідачем до суду не подано. Ухвалу суду про відкриття провадження у справі направлено на офіційну електронну адресу відповідача та отримано ним 13.04.2021, що підтверджується витягом з електронної пошти Київського окружного адміністративного суду.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, про що позивачу видано 23.06.1993 відповідне посвідчення серії НОМЕР_2 .
Комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прийнято рішення, оформлене протоколом №15-20 від 28.02.2020, про непідтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 , яким також визнано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, виданим безпідставно.
Крім того, Комісією Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прийнято рішення, оформлене протоколом №21-20 від 10.11.2020, про відсутність підстав для заміни попереднього рішення комісії від 28.02.2020, протокол №15-20.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі позивачу повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, замість втраченого посвідчення, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон №796-XII).
Відповідно до пункту 2 статті 14 Закону №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Згідно статті 65 Закону №796-XII (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту першого).
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (пункт третій).
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт четвертий).
Як встановлено судом, позивачу видано 23.06.1993 посвідчення серії НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2.
Позивач стверджує, що вказане посвідчення ним втрачено під час побутового конфлікту, що також убачається з доданих до матеріалів справи висновку Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області від 31.01.2019 за фактом звернення гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 , та довідки Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області від 05.02.2019 №1862.
Оголошення про втрату посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 2, серія НОМЕР_2 , виданого Київською ОДА 20.06.1993 ОСОБА_1 , опубліковано позивачем у газеті «Сільські вісті» від 05.03.2019 №18 (19665).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин, далі по тексту - Порядок №551).
Згідно пункту 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії) (абзац перший).
За приписами пункту 12 Порядку №551, у разі втрати або зіпсування посвідчення замість нього видається повторне посвідчення на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 11 цього Порядку, в тому числі посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 4) серії В на підставі довідки встановленого зразка (додаток 11), особистої заяви (із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, поясненням обставин втрати або зіпсування) та опублікованого в пресі повідомлення про визнання посвідчення недійсним.
У разі зміни прізвища, імені, по батькові особи посвідчення видається на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 11 цього Порядку, в тому числі посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 4) серії В на підставі довідки встановленого зразка (додаток 11), особистої заяви із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, свідоцтва про шлюб та інших документів.
Такі посвідчення видаються уповноваженим органом за місцем проживання (реєстрації) особи. У верхньому лівому куті посвідчення ставиться штамп або напис чорним чорнилом: «Повторно. Видано замість посвідчення серії ... № ...».
Якщо втрачене посвідчення знайдено, воно підлягає обов`язковому здаванню уповноваженому органу для подальшого знищення.
Таким чином, законодавством, чинним на момент звернення позивача із заявою до відповідача про видачу повторного посвідчення замість втраченого, передбачено видачу повторного посвідчення на підставі раніше поданих документів за умови подання особистої заяви (із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, поясненням обставин втрати або зіпсування) та опублікованого в пресі повідомлення про визнання посвідчення недійсним.
Як убачається з наявних у матеріалах справи рішень Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прийнято рішення, оформлених протоколами №15-20 від 28.02.2020 та №21-20 від 10.11.2020, позивачу не підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки у наданій копії військового квитка відсутні записи про військові збори та запис про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також відсутні документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551.
Водночас, як встановлено судом, позивачем було дотримано порядок звернення до відповідача із відповідною заявою про видачу повторного посвідчення замість втраченого, в тому числі, що стосується опублікування в пресі повідомлення про визнання посвідчення недійсним.
Відтак, у відповідності до вимог Порядку №551, відповідач, отримавши відповідну заяву від позивача з доказами опублікування в пресі повідомлення про визнання недійсним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 2, серія НОМЕР_2 , виданого Київською ОДА 20.06.1993, повинен був розглянути вказану заяву та видати позивачу повторне посвідчення на підставі раніше поданих документів.
Втім, як встановлено судом, відповідачем відмовлено позивачу у видачі повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки у наданій копії військового квитка відсутні записи про військові збори та запис про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також відсутні документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551.
При цьому суд зауважує, що згідно абзацу п`ятого пункту 11 Порядку №551 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Тобто, військовий квиток є додатковим документом, який може підтверджувати факт участі особи у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а основним документом є довідка про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження.
З матеріалів справи убачається, що разом із заявою про видачу повторного посвідчення позивачем було надано відповідачу довідку Бориспільського об`єднаного військового комісаріату від 03.02.2020 №13/3/2-20, згідно якої ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 04.05.1986 по 06.05.1986, що спростовує зазначений у рішенні Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, оформленому протоколом №15-20 від 28.02.2020, висновок про відсутність передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 документів.
До того ж, суд наголошує на відсутності необхідності подання особою у разі звернення із заявою про видачу повторного посвідчення додаткових документів, оскільки, як уже зазначалось, видача повторного посвідчення замість втраченого здійснюється на підставі раніше поданих документів, які містяться в особовій справі постраждалої особи.
Таким чином, враховуючи наведені вище обставини та положення проаналізованого судом законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача про протиправість бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в особі Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян щодо видачі позивачу повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відтак, для відновлення порушеного права позивача суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Департаменту соціального населення Київської обласної державної адміністрації видати позивачу повторне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, відповідного зразка.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (квитанція №159 від 20.03.2021). Відтак, враховуючи задоволення позову у повному обсязі, на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Департаменту соціального населення Київської обласної державної адміністрації.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в особі Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян по видачі ОСОБА_1 повторного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов`язати Департамент соціального населення Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 повторне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, відповідного зразка.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Департаменту соціального населення Київської обласної державної адміністрації.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Департамент соціального населення Київської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 03193459, місцезнаходження: 01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 28 грудня 2021 року.