
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 грудня 2021 року Справа № 280/9204/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
30.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України №1058-1V «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладені у рішенні від 16 березня 2021 року №083250004260 та зазначені у Повідомленні від 22.03.2021 №0800-0211-8/21067 та листі (відповіді) від 26.07.2021 №9632-8946/Б-02/8-0800/21 та зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести її розрахунок відповідно до чинного законодавства з дня звернення, тобто з 12 березня 2021 року.
В обґрунтування позовних заяв позивач зазначає, що 12.03.2021 та 12.07.2021 нею до Бердянського відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подана заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду заяви отримала Повідомлення від 22.03.2021 №0800-0211-8/21067, що прийнято рішення від 16 березня 2021 року №083250004260, згідно п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: відмовити в призначенні пенсії, оскільки право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1. До пільгового стажу за Списком №1 зараховані періоди моєї роботи на Бердянському державному заводі скловолокна» розмотувальником склонитки з 01.02.1988 по 18.08.1995р за винятком місяців, за які відсутня заробітна плата: з 01.05.1990 по 31.05.1990; з 01.03.1991 по 30.04.1991; з 01.03.1993 по 31.12.1993; з 01.03.1994 по 30.06.1994; з 01.01.1995 по 18.08.1995, не зважаючи на те, що в архівних довідках від 10.12.2020 №6-03/1807, №6-03/1808 зазначено, що особові рахунки цеху №2 за вказані періоди до архівного відділу Бердянської міської ради не надходили. Вказує, що в зазначені періоди працювала на Бердянському державному заводі скловолокна» розмотувальником склонитки, але цей факт не прийнято до уваги при прийнятті зазначеного рішення. Вважає, що відмова є неправомірною, протиправною, порушує мої права на соціальний захист, суперечить чинному законодавству. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позовну заяву від 16.09.2020 (вх. № 64297), зазначає, що відповідно до наданих документів страховий стаж Позивача склав 26 років 4 місяці 11 днів, з них пільговий стаж за результатами атестації робочих місць - 5 років 6 місяців. До пільгового стажу за Списком № 1 зараховані періоди роботи позивача на "Бердянському державному заводі скловолокна" розмотувальником склонитки з 01.02.1988 по 31.12.1994, відповідно до Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 02.03.2021 № 3221 на Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за винятком місяців, за які відсутня заробітна плата, а саме: з 01.05.1990 по 31.05.1990; з 01.03.1991 по 30.04.1991; з 01.03.1993 по 31.12.1993; з 01.03.1994 по 30.06.1994, з 01.01.1995 по 18.08.1995. Згідно п. 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця. Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році (лист Мінпраці від 22.08.2020 №02-1618-9). Ніяких доказів, які б підтверджували причини відсутності нарахованої заробітної плати за зазначені вище періоди роботи ні до Головного управління, ні до матеріалів позовної заяви Позивачем не надано. На підставі зазначеного, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління України в Запорізькій області було розглянуто надані документи та правомірно прийнято рішення № 083250004260 від 16.03.2021 згідно п. 2 ст. 114 Закону №1058 відмовити позивачу в призначенні пенсії, оскільки право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1. З огляду на викладене, просить у позові відмовити.
18.11.2021 позивачем надано відповідь на відзив (вх. №67660), відповідно до якого зазначає, що причини відсутності нарахованої заробітної плати за вказані вище, спірні періоди роботи зазначенні у позові з доданням документів, а саме: відповідно до 3 архівних уточнюючих довідок Архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 10.12.2020 №№6- 03/1807, 6-03/1808, 6-03/1809, наданими до Бердянського відділу ГУ ГІФУ в Запорізькій області, в яких зазначено, що особові рахунки цеху №2 за травень 1990 року, березень - квітень 1991 року, за березень-грудень1993року, березень - червень 1994 року, січень-серпень 1995 року на зберігання до архівного відділу Бердянської міської ради не надходили. В особових рахунках за 1988-1991 роки, 1992-1995 роки графа «Одноразові виплати» відсутня, табелі обліку робочого часу гр. ОСОБА_2 за 1988-1995 роки на зберігання до архівного відділу Бердянської міської ради не надходили. В особових рахунках гр. ОСОБА_2 за 1988-1995 роки дані про роботу з неповним робочим днем, про відпустки без збереження заробітної плати не вказані. Документи про проведення атестації робочих місць Бердянського державного заводу скловолокна на зберігання до архівного відділу Бердянської міської ради не надходили. Разом з тим, Архівна довідка від 10.12.2020 №6-03/1810 підтверджує факт про реорганізацію Бердянського державного заводу скловолокна, визнання його банкрутом та ліквідацію підприємства. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 05.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/9204/20. Призначено судове засідання без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.03.2021 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком за Списком № 1, за результатами розгляду якої було одержано Повідомлення від 22.03.2021 за вих. №0800-0211-8/21067, відповідно до якого зазначено про прийняте рішення від 16.03.2021 №083250004260 про відмову у призначенні пенсії.
В липні 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою про підстави відмови у призначенні пенсії.
Листом від 26.07.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надало відповідь на звернення та рішення від 16.03.2021.
Позивач не погодившись з відмовою та з вимогою вчинити певні дії, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг.
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до наданих документів страховий стаж позивача склав 26 років 4 місяці 11 днів, з них пільговий стаж за результатами атестації робочих місць - 5 років 6 місяців.
До пільгового стажу за Списком № 1 зараховані періоди роботи позивача на "Бердянському державному заводі скловолокна" розмотувальником склонитки з 01.02.1988 по 31.12.1994, відповідно до Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 02.03.2021 № 3221 на Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за винятком місяців, за які відсутня заробітна плата, а саме: з 01.05.1990 по 31.05.1990; з 01.03.1991 по 30.04.1991; з 01.03.1993 по 31.12.1993; з 01.03.1994 по 30.06.1994, з 01.01.1995 по 18.08.1995.
Згідно з частиною першою статті 24 Закону 1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами частини другої вказаної статті, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Також, частиною четвертою статті 24 Закону 1058-ІV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Закон № 1058 набрав чинності 01 січня 2004 року, а тому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу, в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 2004 року.
Відповідно до ст.40 Закону № 1058-ІV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ст. 41 Закону № 1058-ІV, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз вказаних вище норм права дозволяє прийти до висновку, що в разі відсутності в трудовій книжці необхідних записів або їх неправильному чи неточному оформленні за періоди роботи до 01 січня 2004 року, зарахування таких періодів роботи до страхового стажу здійснюється на підставі даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідок, виписок із наказів, особових рахунків і відомостей на видачу заробітної плати, посвідчень, характеристик, письмових трудових договорів і угод з відмітками про їх виконання та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
Як слідує з матеріалів справи страховий та пільговий стаж роботи позивача підтверджується наступними записами трудової книжки (відомості надаються на мові оригіналу трудової книжки:
«01.09.1984 - 15.07.1987 Обучалась в СПТУ-25 г.Бердянска. Диплом № НОМЕР_2 ; Управление механизации №5 трест «Бердянскетрой».
27.07.1987 Принята штукатуром по 3 разряду. Пр.179-к 23.07.1987г.;
04.01.1988 Уволена по ст.38 КЗоТ УССР собственное желание, Пр.№1 от 4.01.88;
Бердянский завод стекловолокна.
01.02.1988 Принята в цех 2 уч.розмотчицы. пр-з 44 от 1.02.1988;
02.06.1988 Присвоен 3 разряд размотчицы цеха 2. Пр.321-Л от 17.06.88;
01.06.1989 В связи с введением тарифных условий переведена в размоточно- крутильный цех размотчиком ст.нити 4р.. Пр.55/46 от 31.03.1989;
26.04.1993 Присвоен 5 разряд размотчицы стеклонити цех 2 размоточно- крутильном, Пр.289-Л от 21.05.1993;
18.08.1995 Уволена по собственному желанию ст.38 КЗоТ Украины. Пр.№375 от 18.08.95.
Державне комунальне підприємство «Бердянський міськводоканал»
06.02.2003 Принята машинистом насосной станции 2-го разряда в цех водоотведения. Пр.№29 от 06.02.2003;
30.11.2007 Переведена оператором насосной станции 1-го разряда. Пр.№266 от 30.11.2007;
05.01.2008 Переведена машинистом насосной станции 2-го разряда. Пр.№4 от 05.01.2008;
31.03.2009 Уволена по переводу в ООО «Чистая вода-Бердянск», Пр.№ 102 от 31.03.2009;
Товариство з обмеженою відповідальністю «Чиста вода - Бердянськ»
01.04.2009 Принята по переводу в цех водоотведения машинистом насосной станции. Пр. № І от 01.04.2009;
16.08.2010 Уволена по собственному желанию, ст.38 КЗОТ Украины, Пр. №181 от 16.08.2010».
Крім записів у трудовій книжці, пільговий стаж роботи позивача на «Бердянському державному заводі скловолокна» також підтверджується 4 архівними довідками Архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 10.12.2020 на гр. ОСОБА_3 . ОСОБА_4 ), які надавалися до Бердянського відділу ГУ ПФУ в Запорізький області у відношенні позивача, а саме:
Архівна довідка від 10.12.2020 №6-03/1807 про заробітну плату за період роботи з лютого 1988 року по грудень 1991 року включно та зазначено, що особові рахунки цеху №2 за травень 1990 року, березень - квітень 1991 року на зберігання до архівного відділу Бердянської міської ради не надходили. В особових рахунках за 1988-1991 роки графа «Одноразові виплати» відсутня.
Архівна довідка від 10.12.2020 №6-03/1808 про заробітну плату за період роботи з січня 1992 року по серпень 1995 року включно та зазначено, що особові рахунки цеху №2 за березень-грудень 1993 року, березень-червень 1994 року, січень-серпень 1995 року на зберігання до архівного відділу Бердянської міської ради не надходили; В особових рахунках за 1992-І995роки графа «Одноразові виплати» відсутня.
Архівна довідка від 10.12.2020 №6-03/1809 про трудовий стаж та зазначено, що в документах Фонду «Бердянський державний завод скловолокна» у справах з особового складу є дані, які підтверджують трудовий стаж ОСОБА_2 . 1969 року народження (відомості надаються на мові оригіналу архівного документа):
«принята 01 февраля 1988г. в цех №2м уч.размотч.-пр.з (дата не вказана)№44;
переведена с 02 июня 1988г. в цехе №2 в рабочие с присвоением 3 разряда размотчицы - приказ от 17 июня 1988 г. №321-Л п.3:
переведена 01 июня 1989г. в размоточно-крутильный цех размотчиком ст.нити 4р.- (назва документу не вказана) от 31 марта 1989г. №55/46;
присвоен с 26 апреля 1993н. в цехе №2, размоточно-крутильном, 5 разряд размотчика стеклонити - приказ or 21 мая 1993г. №289-Л п.2.2:
- уволена 18 августа 1995г. по сг.38 КЗоТ Укр. с/ж-пр.(дата не вказана)№375». Підстава: Фонд ЛП-384, опис 1-к, спр.1622, арк.289-291, спр.2046, арк.136-138: спр.2178, арк.51-52.
Разом з тим, Архівна довідка від 10.12.2020№6-03/1810 підтверджує факт про реорганізацію Бердянського державного заводу скловолокна, визнання його банкрутом та ліквідацію підприємства.
Факт ліквідації підприємства також підтверджується наступним:
Постановою Господарського суду Запорізької області від 25 лютого 2013 року справа №19/125-21/143/06-25/84/09-21/24/09, Бердянський державний завод скловолокна визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура. Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 22 грудня 2015 року справа №19/125 21/143/06-25/84/09-21/24/09 Бердянський державний завод скловолокна ліквідовано;
відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20.09.2021 Бердянський державний завод скловолокна код ЄДРПОУ 00205015, Державна реєстрація припинена у зв`язку з визнанням банкрутом на підставі судового рішення - ухвали Господарського суду Запорізької області від 22.12.2015.
Зазначене підтверджує поважність причини відсутності в Архівному відділі виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, за вказані спірні періоди нарахованої заробітної плати ОСОБА_1 .
Згідно з наданими документами до Бердянського відділу ГУ ПФУ в Запорізькій області: архівними уточнюючими довідками Архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 10.12.2020 №№6-03/1807, 6-03/1808, 6-03/1809, 6-03/1810, Довідкою Бердянського державного заводу скловолокна від 24.05.2013 №087-ОК, яка уточнює особливий характер роботи або умови праці, які необхідні для призначення пенсії на пільгових умовах за віком, трудової книжки: підтверджується пільговий стаж роботи по професії: учениця розмотувальника склонитки, розмотувальник склонитки (основний виробничий цех №2 розмоточно-крутильний), код КП: 8139.2 з повним робочим днем на Бердянському державному заводі скловолокна в виробництві скловолокна, безперервного скловолокна в періоди: з 01.02.1988 по 18.08.1995, згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 7 років 6 місяців 18 днів, що підтверджує право на призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та проведення її розрахунку.
Нормативно - правовим актом України, як діючим на період роботи на вказаному підприємстві так і сучасним, на позивача не покладалося і не покладається обов`язку впливати на порядок ведення бухгалтерського обліку та податкової звітності, а також визначення місцезнаходження як архівних документів, так і самого підприємства.
Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд приходить до висновку про повне задоволення позову.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.
Однак, статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, в тому числі шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Статтею 245 КАС України також встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
За приписами пункту 10 частини другої статті 245 КАС України, в разі задоволення позову суд може прийняти рішення, застосувавши інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено 908,00 грн. судового збору, який підлягає частковому стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Оригінал платіжної квитанції №П545/9214996/1 від 10.08.2020 знаходить в матеріалах адміністративної справи.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в суд визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладені у рішенні від 16 березня 2021 року №083250004260 та зазначені у Повідомленні від 22.03.2021 №0800-0211-8/21067 та листі (відповіді) від 26.07.2021 №9632-8946/Б-02/8-0800/21
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести її розрахунок відповідно до законодавства з дня звернення, тобто з 12 березня 2021 року
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.12.2021
Суддя О.О. Артоуз