Рішення № 102248468, 28.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2021
Номер справи
240/9430/20
Номер документу
102248468
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/9430/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

встановив:

Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного звернулася до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного витрати, пов`язані з його утриманням у зазначеному закладі вищої освіти у розмірі 19093 грн. 45 коп.

В обґрунтування позову зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування витрат, пов`язаних з його утриманням в академії. Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного стверджує, що оскільки позивачем витрати в сумі 19093 грн. 45 коп. добровільно не відшкодовані, останні підлягають стягненню в судовому порядку.

Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання.

Ухвалою суду заяву Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про поновлення строку звернення до суду задоволено. Визнано поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено строк звернення до суду з даним позовом.

Відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є учасником бойових дій, а тому має право на пільги встановленні законодавтвом України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Позивач було подано відповідь на відзив у якому представник звернув увагу суду на те, що при укладанні контракту та зарахуванні на перший курс навчання до Академії відповідач не подав заяви із зазначенням конкретних видів державної цільової підтримки, на яку претендує, питання скористатися цією підтримкою є правом, а не обов`язком особи. Відтак ОСОБА_1 не виявив бажання реалізувати дану пільгу при укладання контракту.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені у відповідності до вимог КАС України. Про причини неявки суд не повідомили.

Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд, без виходу до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

28 липня 2015 року наказом начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного №23-КС Ліпського Я.Б. зараховано на перший курс навчання до Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

25 вересня 2015 року ОСОБА_1 було написано рапорт про відрахування його з числа курсантів Академії в зв`язку з небажанням продовжувати навчання та зобов`язання ним провести відшкодування вартості навчання.

Наказом начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного №94-КС від 20.10.2015 р. розірвано контракт з курсантом ОСОБА_1

20 жовтня 2015 року №247 відповідача відраховано з числа курсантів, знято із усіх видів забезпечення та виключено із списків особового складу Академії та з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 964 від 12.07.2006 року, визначено розмір витрат, пов`язаних з утриманням курсанта у вищому навчальному закладі, та які відповідачу необхідно відшкодувати в сумі 19 093, 45 грн.

Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями чинного законодавства.

Згідно п.п. «д» п.2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби під час дії особливого періоду на підставах: у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.

Відповідно до пункту 227 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, у разі припинення (розірвання) контракту про навчання у випадках, передбачених пунктом 36 цього Положення, військовослужбовці звільняються з військової служби, за винятком тих курсантів чоловічої статі, які не вислужили встановленого строку строкової військової служби або були прийняті на навчання під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та військової служби за контрактом (крім випадків, передбачених підпунктами "б", "г", "ґ" чи "ж" пункту 1 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу").

Частиною десятою статті 25 Закону №2232-ХІІ визначено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів «д», «е», «є», рз», «и» пункту 1 та підпунктів «д», «е», «є», «ж», «з» пункту 2 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.

Порядок відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №964 (далі -Порядок №964).

Пунктами 3, 4, 8 Порядку №964 визначено, що відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних із: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та у зворотному напрямку; оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв. Розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів. Сума відшкодованих затрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису Міноборони.

Пунктом 10 статті 25 Закону України “Про військовий обов`язок та військову службу” передбачено, що особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу відповідно до пунктів “е”, “є”, “ж”, “и” частини 6 статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.

Як встановлено судом, за відповідачем дійсно рахується заборгованість з відшкодування витрат, пов`язаних з його утриманням в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного за період з 03.08.2015 року по 20.09.2015 року в сумі 19 093, 45 грн., що підтверджується матеріалами адміністративної справи.

Як зазначено в досліджених судом довідках - розрахунках витрати, пов`язані з утриманням відповідача в Національній академії сухопутних військ за період з 03.08.2015 року по 20.09.2015 року, складаються із:

- 12 263 грн. 88 коп. грошового забезпечення;

- 4 853 грн. 76 коп. продовольчого забезпечення;

- 32 грн. 00 коп. медичного забезпечення;

- 1 943 грн. 81 коп. спожитих комунальних послуг та енергоносії.

Таким чином, загальна сума витрат, пов`язаних з утриманням відповідача в Національній академії сухопутних військ, складає 19 093, 45 грн.

На час розгляду справи у суді відповідачем не надано доказів сплати вказаної суми.

Суд погоджується із правильністю здійсненого позивачем розрахунку, який проведено відповідно до встановлених Порядків та згідно з нормами утримання курсантів. Період навчання, за який здійснюється відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням, визначено з дня зарахування по день виключення курсанта зі списків особового складу вищого військового навчального закладу.

Суд відхиляє заперечення відповідача стосовно того, що оскільки ОСОБА_1 як учасник бойових дій має пільги, виходячи із наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, контракт достроково розірвано за ініціативою відповідача через небажання продовжувати навчання, що підтверджується відповідним рапортом.

Разом з тим, суд враховує, що на час навчання та розірвання контракту ОСОБА_1 мав статус учасника бойових дій та на нього поширювалися положення ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей», що підтверджується посвідченням ветерана війни-учасників бойових дій серії НОМЕР_1 від 19.05.2015.

Гарантії щодо надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у вигляді повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, на відповідача як учасника бойових дій поширюються.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ч.7 та 8 ст.12 , передбачено, що держава забезпечує учасникам бойових дій та їхнім дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах. Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді, зокрема, повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 №975 затверджено Порядок та умови надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (далі - Порядок № 975).

В п.2 Порядку №975 передбачено, що державна цільова підтримка надається у вигляді:

1) повної оплати навчання за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів у разі зарахування вступників на навчання за державним (регіональним) замовленням відповідно до цих Порядку та умов, а також умов та правил прийому на навчання до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти на відповідний рік (далі - умови та правила прийому);

2) часткової оплати навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів шляхом надання особам, зарахованим на навчання за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб, пільгових довгострокових кредитів для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;

3) першочергового переведення здобувачів освіти, зарахованих відповідно до умов та правил прийому на навчання на підставі угод, укладених з фізичною або юридичною особою, на навчання на місцях державного (регіонального) замовлення у державних або комунальних закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, що одержані за рахунок перерозподілу закладом професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти або відповідним державним замовником наявних обсягів державного (регіонального) замовлення;

4) соціальної стипендії - для осіб, які навчаються за державним або регіональним замовленням за денною формою навчання, згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1045;

5) безоплатного забезпечення підручниками - за рахунок бібліотечного фонду відповідного закладу освіти;

6) безоплатного доступу до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти;

7) безоплатного проживання в учнівських та студентських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою - для осіб, які навчаються за денною формою навчання.

Із змісту п.4 Порядку № 975 видно, що державна цільова підтримка надається особам, зазначеним у пункті 1 цих Порядку та умов, у вигляді: повної оплати навчання для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем (рівнем вищої освіти) за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів - у разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до умов та правил прийому (з урахуванням квот, установлених відповідно до законодавства); пільгових довгострокових кредитів для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти; першочергового переведення здобувачів освіти, зарахованих відповідно до умов та правил прийому на навчання на підставі угод, укладених з фізичною або юридичною особою, на навчання на місцях державного (регіонального) замовлення у державних або комунальних закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, що одержані за рахунок перерозподілу закладом професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти або відповідним державним замовником наявних обсягів державного (регіонального) замовлення; соціальної стипендії для осіб, які навчаються за державним або регіональним замовленням за денною формою навчання; безоплатного забезпечення підручниками - за рахунок бібліотечного фонду відповідного закладу освіти; безоплатного доступу до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти.

Особам, зазначеним у пп.1-4 п.1 цих Порядку та умов, які навчаються за денною формою навчання, державна цільова підтримка на проживання в учнівських та студентських гуртожитках надається у вигляді безоплатного проживання.

З огляду на вказані норми, вказаний Порядок № 975 визначає механізм надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються у державних або комунальних закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, зокрема, особам, визнаним учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, постраждалими учасниками Революції Гідності відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вказана державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді, зокрема, повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Таким чином, учасники бойових дій мають пільги лише повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

При цьому, обумовлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги не поширюються на відшкодування фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах зокрема, витрат на грошове забезпечення, продовольче забезпечення, речове забезпечення, медичне забезпечення, перевезення до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та назад, оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв.

Як вбачається із матеріалів справи, кошти які просить позивач стягнути не є вартістю навчання (освіти), а є вартістю утримання у навчальному закладі.

Тобто, на стягнення таких коштів, не поширюються пільги, встановлені для учасників бойових дій Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Отже, суд дійшла висновку, що ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає для учасників бойових дій таку пільгу, як «державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти», але не передбачає звільнення даної категорії осіб від відшкодування витрат у зв`язку з їх утриманням у вищому військовому закладі.

Так, Порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах затверджений наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16.07.2007р. №419/831/240/605/537/219/534 (далі Порядок).

п.2.1 Порядку передбачено, що відшкодування здійснюється в розмірі фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищому навчальному закладі, а саме витрат, окрім іншого, на грошове забезпечення, продовольче забезпечення, медичне забезпечення та оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв.

Тобто, оплата за навчання не входить до складу витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що позивачем доведена правомірність та обґрунтованість вимог про стягнення з відповідача сум витрат, пов`язаних з її утриманням у навчальному закладі, натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові, та доказів добровільної сплати зазначеної суми боргу на момент розгляду справи.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_2 ) в користь Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (вул. Героїв Майдану, 32, Львів, 79012, код ЄДРПОУ 08410370) витрати пов`язані з його утриманням у зазначеному закладі в розмірі - 19 093, 45 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова