
Справа № 536/400/21
Провадження № 2/536/522/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2021 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі:
Головуючого судді - Колотієвського О.О.
За участю секретаря судового засідання - Пасєчнікової В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «КременчукГаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання», третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, - про захист прав споживача, визнання незаконними відключення від мережі газопостачання, зобов`язання поновити газопостачання,
ВСТАНОВИВ:
11 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» про захист прав споживача, визнання незаконними відключення від мережі газопостачання, зобов`язання поновити газопостачання.
Просила визнати незаконними дії Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» щодо припинення 18.12.2020 газопостачання до будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Кременчукгаз» за власний рахунок відновити газопостачання до вказаного будинку.
В позові вказувала, що відповідно до договору б/н від 02 серпня 2013 року на надання населенню послуг з газопостачання, укладеним з ПрАТ «Кременчукгаз», ОСОБА_1 є споживачем послуг газопостачання.
Згідно акту на припинення газопостачання № 123/18 від 24 вересня 2018 року, будинок позивачки було відключено від системи газопостачання по причині заборгованості за спожитий газ. Припинення газопостачання виконано шляхом встановлення інвентарної заглушки на газопроводі вводі та її опломбування.
В рішенні Кременчуцького районного суду від 21.07.2020 року по справі № 536/1628/18 за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» - про захист прав споживача, визнання незаконними відключення від мережі газопостачання, зобов`язання поновити газопостачання було встановлено, що відповідачі, припиняючи газопостачання до будинку позивачки залишили поза увагою те, що на момент припинення газопостачання позивач оспорювала розмір заборгованості за газопостачання, відсутність доказів того, що позивач дійсно отримала припис на припинення газопостачання від 23.06.2018 року та наявність припису на припинення газопостачання від 20.09.2018 року, позивачці не запропоновано реструктуризацію боргу та не врахували, що споживачі є слабкою стороною у договорі та підлягають правовому захисту з урахуванням принципів справедливості, добросовісності і розумності.
Вказаним рішенням зобов`язано Приватне акціонерне товариство «Кременчукгаз» за власний рахунок відновити газопостачання до будинку АДРЕСА_1 .
11.11.2020 року за актом № 1265/20 до домоволодіння позивачки було відновлено газопостачання на підставі рішення суду, шляхом з`єднання газопроводу, зняття заглушки та пломби з неї.
18.12.2020 року до двору позивачки під`їхав автомобіль з логотипом Кременчукгазу, повідомили, що необхідно перевірити покази лічильника, але зайшовши до двору відрізали та опломбували газопостачання.
Вважає, що під час дії карантинних обмежень щодо поширення коронавірусної хвороби, її домоволодіння було незаконно відключено від газопостачання.
Ураховуючи наведене, оскільки відповідач в позасудовому порядку відмовляє у відновленні газопостачання, позивач просила суд визнати дії відповідача, щодо припинення газопостачання до домоволодіння позивачки незаконними та зобов`язати відповідача за власний рахунок відновити газопостачання до будинку АДРЕСА_1 .
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, на адресу суду надіслали заяву про слухання справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримували в повному обсязі.
Представник відповідача Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз» проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, пояснив, що за домоволодінням позивачки рахується заборгованість за обсяги спожитого газу в розмірі 99 966,78 грн. На адресу ОСОБА_1 неодноразово направлялися повідомлення про необхідність сплатити заборгованість за спожитий природний газ чи здійснення заходів з припинення постачання природного газу, які позивачка відмовлялася отримувати. Заборгованість позивачка не сплачує. 18.11.2020 року на адресу ПрАТ «Кременчукгаз» надійшло повідомлення за вих. № 888/1-20 від ТОВ «Кременчукгаз-постачання» відповідно до якого просить припинити постачання природного газу споживачу ОСОБА_1 , що проживає за адресою АДРЕСА_1 та на 01.11.2020 року має борг в сумі 97 591,46 грн. 18.12.2020 року в зв`язку з наявною заборгованість за актом № 1581/20 до домоволодіння позивачки було припинено газопостачання.
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» просило слухати справу без участі їх представника. Надали відзив на позовну заяву, згідно якого просили відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на законність припинення постачання природного газу до домоволодіння позивача.
Третя особа Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг свого представника не направила, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином.
Суд, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно дослідивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що підтверджується наявними у справі доказами, що 24 вересня 2018 року, будинок позивачки було відключено від системи газопостачання по причині заборгованості за спожитий газ, про що складено акт № 123/18. Припинення газопостачання виконано шляхом встановлення інвентарної заглушки на газопроводі вводі та її опломбування.
На підставі рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 21.07.2020 року по справі № 536/1628/18 за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» - про захист прав споживача, визнання незаконними відключення від мережі газопостачання, зобов`язання поновити газопостачання, було відновлено газопостачання до будинку АДРЕСА_1 , акт № 1265/20 від 11.11.2020 року про відновлення газопостачання.
Одночасно, цього ж дня припинено газопостачання за актом № 1266/20, опломбовані ПГН в літній кухні та будинку.
26.11.2020 року за актом № 1399/20 ПрАТ «Кременчукгаз» було відновлено газопостачання на плиті газовій в літній кухні позивачки за адресою : АДРЕСА_1 .
В подальшому, 18.12.2020 ПрАТ «Кременчукгаз» складено акт № 1581/20 про припинення газопостачання за адресою позивачки, підставами припинення газопостачання зазначено : несвоєчасна або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу. На 01 грудня 2020 року заборгованість складає : 99 966 грн. 78 коп. Графік погашення заборгованості відсутній/не виконується. Припинення газопостачання виконано шляхом : встановлення інвентарної заглушки на газопроводі-вводі та її опломбування (механічного від`єднання від системи газопостачання).
Судом встановлено, що відключення позивача від газопостачання відбулось з порушенням законодавства, а тому дії відповідачів по відключенню домоволодіння позивача від послуг з газопостачання є незаконними.
Відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) та протоколи до неї, а також практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Статтею 8 Конвенції закріплено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» (Закон № 530-ІХ) на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема: нараховувати та стягувати неустойки (штрафи або пеню) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги та припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. ( ч. 3 розділу ІІ Прикінцеві положення)
Послуги з постачання та розподілу природного газу відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» належать до комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Положеннями статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" встановлено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Зокрема, у ст.1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2020 року визначено, що карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, а санітарно-протиепідемічні правила і норми - нормативно-правові акти (накази, інструкції, правила, положення тощо) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, вимоги яких спрямовані на запобігання виникненню та поширенню інфекційних хвороб.
Відповідно до ст.1 Постанови Кабінету Міністрів України Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 22.07.2020 року № 641 постановлено - установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 19 грудня 2020 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626).
В подальшому, відповідно до ст.1 Постанови КМ України Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 09.12.2020 року № 1236 постановлено - установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 31 грудня 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211.
Отже, на час відключення домоволодіння позивача від газопостачання, а саме станом на 18.12.2020 року на території України діяв карантин.
20 серпня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж» (від 15 липня 2021 року№1657-IX). Законом внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» в частині часткового скасування обмежень на припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг тим громадянам України, які їх не сплачують, або не сплачують у повному обсязі.
Так, до 20 серпня 2021 року існувала заборона припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі на період карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних з поширенням коронавірусної хвороби, та протягом 30 днів з дня його відміни.
Після 20 серпня 2021 року забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі лише на території регіонів України (областей, м. Києва, м. Севастополя), на яких установлений "червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), на період дії "червоного" рівня епідемічної небезпеки та протягом 30 днів з дня його скасування.
Отже, задовольняючи позов та визнаючи незаконними (неправомірними) дії відповідачів щодо припинення газопостачання до будинку позивача,суд прийшов до висновку, що відповідачі, припиняючи газопостачання до будинку позивачки залишили поза увагою те, що на момент припинення газопостачання діяла заборона на припинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі, взв`язку з карантином.
За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись, ст.ст.13, 81,ч. 2 ст.141, 259, 263-265,279 ЦПК України, Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами постачання природного газу, які затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газоропоздільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» (Закон № 530-ІХ) на суд ,-
ВИРІШИВ:
Цивільний позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» - про захист прав споживача, визнання незаконними відключення від мережі газопостачання, зобов`язання поновити газопостачання - задовольнити.
Визнати дії Приватного акціонерного товариства «Кременчукгаз» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукгаз-постачання» щодо припинення 18.12.2020 року газопостачання до будинку за адресою: АДРЕСА_1 , незаконними.
Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Кременчукгаз» за власний рахунок відновити газопостачання до будинку АДРЕСА_1 .
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. О. Колотієвський