
Справа № 357/15541/21
1-кс/357/2770/21
У Х В А Л А
28 грудня 2021 року м. Біла Церква. Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Буцмак Ю. Є., за участі секретаря судового засідання Кузьменко Т.Г., прокурора Самборука О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Київської області Самборука О.С. про арешт майна, у кримінальному провадженні №42021112030000083 від 01.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України,
У С Т А Н О В И В:
До Білоцерківського міськрайонного суду надійшло клопотання прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Київської області Самборука О.С. про арешт майна, у кримінальному провадженні №42021112030000083 від 01.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що в провадженні СВ Білоцерківського РУП Головного Управління Національної поліції в Київській області перебуває кримінальне провадження, №42021112030000083 від 01.06.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України, за фактом зловживання повноваженнями державним реєстратором Маловільшанської сільської ради ОСОБА_1 при прийнятті рішень про державну реєстрацію з державної форми власності на комунальну форму власності щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002, незважаючи на відсутність відповідного рішення ГУ Держгеокадастру у Київській області про передачу цих земель у комунальну власність.
Так, під час досудового розслідування встановлено, що На підставі рішення господарського суду Київської області від 12.11.2019 у справі № 910/14002/18, залишеного без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.12.2019, наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21.12.2019 № 10-10233/15-19-сг передано Озернянській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002, сільськогосподарського призначення загальною площею 951,16 га на території Білоцерківського району Київської області.
В свою чергу, рішенням Озернянської сільської ради від 27.12.2019 № 32-441 вищевказані земельні ділянки загальною площею 951,16 га прийнято з державної у комунальну власність, про що внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (рішення про державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки за Озернянською сільською радою від 13.03.2020 № 51599538, № 516000388).
Водночас, рішенням господарського суду Київської області від 09.02.2021 у справі №911/2783/20 за позовом державного підприємства "Дослідне господарство "Озерна" Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків" Національної академії аграрних наук України, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 15.04.2021 та ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.09.2021 скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 21.12.2019 № 10-10233/15-19-сг.
Крім того, на виконання цього ж рішення суду у справі № 911/2783/20 наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 20.04.2021 № 10-1717/15-21-сг визнано скасованим наказ від 21.12.2019 № 10-10233/15-19-сг, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про повернення земельним ділянкам з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002 статусу земель державної форми власності, а саме – рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.05.2021 № 58163611 зареєстровано право державної власності в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області на земельну ділянку 3220484100:10:005:0008, а рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.05.2021 № 58164214 зареєстровано право державної власності в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області на земельну ділянку 3220484100:09:010:0002.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX від 28.04.2021, яким внесено зміни до значної кількості законодавчих актів України, зокрема Земельного кодексу України, Водного кодексу України, Лісового кодексу України, Цивільного кодексу України. Кодексу України про надра, Кодексу України про адміністративні правопорушення та ще 24 законів України.
Указаним Законом, більшість норм якого набрали чинності 27.05.2021, змінено положення Земельного кодексу України щодо повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування на розпорядження земельними ділянками. Зокрема, розширено права органів місцевого самоврядування, районних і обласних державних адміністрацій та навпаки позбавлено значної частини повноважень Кабінет Міністрів України, а також обмежено повноваження органів Держгеокадастру на розпорядження землями сільськогосподарського призначення.
Разом з тим, за приписами ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень територіальних органів Держгеокадастру залишились повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування, оскільки згідно з п. 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) надано повноваження на розпорядження всіма землями державної власності, розташованими за межами населених пунктів у межах відповідних територіальних громад, крім земель, які (згідно підпунктів а) – е) пункту 24) залишаються у державній власності (зокрема, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування,природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення, землі оборони, тощо).
Однак, незважаючи на викладене та ігноруючи рішення господарського суду Київської області від 09.02.2021 у справі № 911/2783/20 та наявність нескасованого розпорядження Білоцерківської РДА від 22.01.2003 № 29 про передачу в постійне користування ДП "Дослідне господарство "Озерна" Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків" Національної академії аграрних наук України, без прийняття уповноваженим органом державної влади рішення про передачу земельних ділянок площею загальною площею 951,16 га з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002, сільськогосподарського призначення із земель державної власності у комунальну власність, державним реєстратором Маловільшанської сільської ради ОСОБА_1 27.05.2021 з посиланням лише на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» серія та номер 1423-ІХ від 28.04.2021 прийняті рішення № 58389637, № 58390307 про державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002, 3220484101:08:005:0020 за Маловільшанською сільською радою Білоцерківського району Київської області.
В подальшому, на підставі рішень про державну реєстрацію приватного нотаріуса ОСОБА_2 від 04.06.2021 № 58565602, № 58565022 право постійного користування на земельні ділянки з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002, 3220484101:08:005:0020 зареєстровано за ДП «Дослідне господарство «Озерна» Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України» (форма власності земельних ділянок – комунальна).
Разом з тим, відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, у тому числі, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», організаційну систему державної реєстрації прав становлять, в тому числі, державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі – державні реєстратори).
Статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлені повноваження державних реєстраторів, серед яких, під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки державний реєстратор використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 9 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1127 від 25.12.15 (далі - Порядок), разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідні для відповідної реєстрації, та документи, що підтверджують сплату адміністративного збору та / або внесення плати за надання інформації з Державного реєстру прав.
Відповідно до п. 12 Порядку, під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено відповідно до законодавства, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі – Єдиний реєстр документів).
Крім цього, відповідно до п. 59 Порядку, для державної реєстрації права власності на земельну ділянку в разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про її кадастровий номер, а також у разі, коли в результаті доступу до Державного земельного кадастру державним реєстратором встановлено відсутність відомостей про відповідну земельну ділянку, також подається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку.
Отже, при прийнятті рішення № 58389637, № 58390307 щодо державної реєстрації комунальної форми власності на вищевказані земельні ділянки за Маловільшансько сільською радою, державним реєстратором ОСОБА_1 , в порушення вимог ст. ст. 78, 116 Земельного кодексу України та його Перехідних положень, ст. ст. 10, 23, 24, 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. п. 40, 81-2 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, не встановлено невідповідності заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, невідповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному земельному кадастрі, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах, внаслідок чого державу в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області позбавлено права розпорядження земельними ділянками з кадастровими номерами 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002.
Як наслідок землі державної власності вибули у комунальну власність незаконно, у зв`язку з вчиненням кримінального правопорушення.
Постановою слідчого від 23.12.2021 земельні ділянки з кадастровими номерами: 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002 сільськогосподарського призначення загальною площею 951,16 га на території Білоцерківського району Київської області визнані речовим доказом у даному кримінальному провадження.
Враховуючи викладені обставини, у сторони обвинувачення є достатні підстави вважати, що нерухоме майно – вищевказані земельні ділянки є об`єктом кримінально-протиправних дій, мають ознаки речових доказів та відповідають вимогам ч. 1 ст. 98 КПК України, для збереження яких необхідно накласти арешт в порядку, передбаченому ст.ст. 170-172 КПК України.
Завданням арешту майна є запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження речового доказу.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів;
Враховуючи той факт, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 3220484100:10:005:0008, 3220484100:09:010:0002, відповідають критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу (набуті кримінально протиправним шляхом), на цей час існують всі правові підстави для їх арешту.
Враховуючи вищевикладене, з метою запобігання можливості відчуження земельних ділянок, для збереження речових доказів необхідно накласти на них арешт.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив задовольнити.
Слідчий суддя, заслухавши прокурора, дослідивши клопотання, долучені до нього матеріали, прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Згідно ч. 1,2,3 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу
Відповідно до ст. 171 ч.2 КПК України до клопотання мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Слідчий суддя вважає, що підставою накладення арешту є те, що земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності Маловільшанської сільської ради (09175, Київська область, Білоцерківський район, село Мала Вільшанка, вул. Перемоги, будинок 24, ідентифікаційний код юридичної особи 04358619) з кадастровими номерами 3220484100:09:010:0002 площею 236,4848 га, 3220484100:10:005:0008 площею 714,682 га, що розташовані на території Маловільшанської сільської територіальної громади Білоцерківського району Київської області, містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Слідчим суддею при накладені арешту зазначеного майна, враховано достатність доказів наданих прокурором, що вказують на вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий суддя констатує, що метою арешту вказаного майна є запобігання можливості відчуження земельних ділянок, збереження речових доказів.
Згідно з ст. 371 ч. 3 КПК України у випадках, передбачених цим Кодексом, ухвала постановляється в нарадчій кімнаті складом суду, який здійснював судовий розгляд.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98, 170-173, 371, 372 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності Маловільшанської сільської ради (09175, Київська обл., Білоцерківський р-н, село Мала Вільшанка, вул. Перемоги, будинок 24, ідентифікаційний код юридичної особи 04358619) з кадастровими номерами 3220484100:09:010:0002 площею 236,4848 га, 3220484100:10:005:0008 площею 714,682 га, що розташовані на території Маловільшанської сільської територіальної громади Білоцерківського району Київської області.
Заборонити державним органам та органам нотаріату здійснювати будь-які реєстраційні дії в тому числі і реєстрацію (перереєстрацію), пов`язану з відчуженням, зміною, поділом, заставою або іншого виду зміни власників на земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності Маловільшанської сільської ради (09175, Київська область, Білоцерківський район, село Мала Вільшанка, вул. Перемоги, будинок 24, ідентифікаційний код юридичної особи 04358619) з кадастровими номерами 3220484100:09:010:0002 площею 236,4848 га, 3220484100:10:005:0008 площею 714,682 га, що розташовані на території Маловільшанської сільської територіальної громади Білоцерківського району Київської області.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддяЮ. Є. Буцмак
Білоцерківського міськрайонного суду