
Справа № 686/26385/21
Провадження № 2-а/686/467/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого – судді Бондарчука В.В.,
секретаря Слободян Л.В.,
з участю
представника відповідача Василиківа М.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
встановив:
1. Стислий виклад позиції позивача.
05 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача про скасування постанови, посилаючись на те, що 09 вересня 2021 року постановою 1-МД його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладено штраф в сумі 1700 грн. Незаконність винесеної постанови ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що його було притягнуто до адміністративної відповідальності без достатніх правових підстав, оскільки він не керівником ТОВ «Дарсі-Фарм».
Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судову засіданні просив в задоволенні позову відмовити оскільки позивача обґрунтовано було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні у сроавній докази, прийшов до наступного висновку.
3. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Як встановлено в судовому засіданні 09 вересня 2021 року інспектором Хмельницького міського комунального підприємства «Муніципальна дружина» було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП порушення Правил благоустрою, в якому вказав, що о 10 год. 25 хв. в АДРЕСА_1 було виявлено самовільне розміщення зовнішньої реклами на фасаді будівлі аптеки «Дарсі-Фарм», що є порушенням п. 6.13 Правил благоустрою території міста Хмельницького та за що передбачена відповідальність ст.152 КУпАП.
Постановою адміністративної комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1-МД від 12 жовтня 2021 року ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 1 700 грн.
Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вимоги до утримання прибудинкової території, передбачені Правилами благоустрою території міста Хмельницького, затверджених рішенням Хмельницької міської ради від 11 грудня 2019 року №50 (надалі Правила).
Відповідно до п.6.13 Правил благоустрою вивіски встановлюються та розміщуються відповідно до Правил розміщення вивісок у м. Хмельницькому.
На підставі оцінки наявних доказів, а саме протоколу про адміністративне правопорушення було прийнято рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
4. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Доводи позивача, про те, що його було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення Правил благоустрою території міста Хмельницького без відповідних правових підстав дійсно заслуговують на увагу, з огляду на те, що окрім протоколу інших доказів того, що відповідальною особою за розміщення вивіски є ОСОБА_1 суду надано не було.
Так згідно виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 23 квітня 2012 року керівником ТОВ «Дарсі-Фарм» є ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Зважаючи на те, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та допустимих доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 , як посадової особи ТОВ «Дарсі-Фарм» складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.152 КУпАП, суд вважає, що підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності не було.
5. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Правилами благоустрою території міста Хмельницького, затверджених рішенням Хмельницької міської ради від 11 грудня 2019 року №50 встановлено порядок благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою міста.
Відповідно до п.6.13 Правил благоустрою вивіски встановлюються та розміщуються відповідно до Правил розміщення вивісок у м. Хмельницькому.
В силу ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об`єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
ст.280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
Суду не було надано належних та допустимих доказів вчиненого саме позивачем адміністративного правопорушення, на підставі яких адміністративною комісією було прийнято рішення про наявність вини в діях позивача.
Судові витрати по справі становлять 454 грн., які відповідно до ст.139 КАС України слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, 241, 246 КАС України, ст.152 КУпАП, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Скасувати постанову серії 1-МД від 12 жовтня 2021 року, якою ОСОБА_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 1 700 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв`язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з виконавчого комітету Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 04060772) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач виконавчий комітет Хмельницької міської ради, місцезнаходження вул.Гагаріна, 3 м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 04060772.
Повний текст рішення виготовлено 15 грудня 2021 року.
Суддя: