
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/15498/21
категорія 112050000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Цибук С.В.
за участю: позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача Сможук-Семенюк Г.П.
представника відповідача - Чернюк А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:
- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо перенесення черговості постановки на квартирний облік ОСОБА_1 для отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав;
- зобов`язати Виконавчий комітет Житомирської міської ради поновити ОСОБА_2 порядок черговості постановки на квартирний облік № 2 для отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав.
В обгрунтування позову вказано, що має право на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей та потребують поліпшення житлових умов. Позивач вказує, що відповідачем було протиправно, без належних на те підстав, змінено порядок його черговості для отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав з №2 на №9 у списку. Безпідставна зміна черговості постановки на квартирний облік грубо порушує права позивача на соціальний захист ветеранів війни, гарантований державною та Конституцією України.
У встановлений судом строк відповідачем було подано відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказано, що станом на 01.04.2020 порядок черговості постановки на квартирний облік ОСОБА_1 - № 2, відповідно до списку зазначеної категорії громадян, які мають право на зазначену виплату, наданого відділом по обліку та розподілу жилої площі міської ради. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 333 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей", а саме пункт 1 Порядку та умов викладено в новій редакції, тому при формуванні потреби на 2021 рік список осіб, які набули право на призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення зазначеної категорії громадян, значно збільшився. Відповідно до списку осіб, які набули право на виплату грошової компенсації, наданого відділом по обліку та розподілу жилої площі міської ради станом на 01.03.2021 року, порядок черговості постановки на квартирний облік ОСОБА_1 - № 9.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо його задоволення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
У ході судового розгляду встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 з 16.12.2015 перебуває на квартирному обліку у виконавчому комітету Житомирської міської ради Житомирської області.
11.03.2019 рішенням комісії виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які мають право на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 було призначено грошову компенсацію у розмірі 938 510,58 грн. У списку зазначеної категорії громадян, які мають право на зазначену виплату, наданого відділом по обліку та розподілу жилої площі міської ради, порядок черговості постановки на облік № 8. Профінансовано у 2019 році 6 (шість) родин.
Станом на 01.04.2020, на виконання пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей", до департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської облдержадміністрації була надана потреба в наданні грошової компенсації на підставі рішення комісії виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які мають право на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 28.02.2020 та призначено розмір грошової компенсації 995 725,72 грн.
Станом на 01.04.2020 порядок черговості постановки на квартирний облік ОСОБА_1 - № 2, відповідно до списку зазначеної категорії громадян, які мають право на зазначену виплату, наданого відділом по обліку та розподілу жилої площі міської ради.
Відповідно до списку осіб, які набули право на виплату грошової компенсації, наданого відділом по обліку та розподілу жилої площі міської ради станом на 01.03.2021 року, порядок черговості постановки на квартирний облік ОСОБА_1 - № 9.
У відповідності до підпункту 1.9. пункту 1. рішення комісії виконавчого комітету Житомирської міської ради щодо розгляду заяв деяких категорій осіб, які мають право на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 14.06.2021 №5, призначено новий розмір грошової компенсації ОСОБА_1 , особі з інвалідністю II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в розмірі 1 089 683,70 грн.
Вважаючи безпідставною зміну черговості постановки на квартирний облік та таким, що грубо порушує права позивача на соціальний захист ветеранів війни, гарантований державною та Конституцією України ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною третьою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною другою статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною п`ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Приписами статті 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону № 3551, учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі у бойових діях чи при виконанні обов`язків військової служби, забезпечуються жилою площею у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Відповідно до п. 2 ч, 1 ст. 6 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій учасниками бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу PCP проходили службу, працювали, чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Пунктом 7 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-XII передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах.
Статтею 48-1 ЖК УРСР встановлено, що порядок та розмір надання грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначають Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 97 БК України порядок та умови надання субвенцій з бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України, Порядок, надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, яка вперше визна про Державний бюджет України, затверджуються Кабінетом Міністрів України днів з дня набрання ним чинності. Розподіл додаткових дотацій між місцевими здійснюється на підставі критеріїв, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання ч. 2 ст. 97 БК України, ст. 48-1 ЖК УРСР Кабінет Міністрів України прийнято Постанову №214 від 28.03.2018 "Питання забезпечення житлом деяк осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей".
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 214 було затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей.
У редакції на час постановки позивача на облік "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей", ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту11, для осіб з інвалідністю І - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту11, та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української PCP станом на 1 січня 2018 року".
Також, п.4 був у наступній редакції "Грошова компенсація членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, учасника бойових дій на території інших держав або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік і з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, для осіб з інвалідністю - групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у таких державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та які потребують поліпшення житлових умов".
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 333 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей", а саме пункт 1 Порядку та умов викладено в новій редакції: "Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю І - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція) і перебувають на обліку для поліпшення за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української PCP.".
За приписами п.4 у новій редакції, грошова компенсація членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, а особам з інвалідністю - у повному обсязі в порядку черговості включення до списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).
Аналіз наведеної норми свідчить, що визначальною умовою для черговості з метою отримання відповідно компенсації є дата постановки особи на облік.
Слід вказати, що у ході судового розгляду справи було встановлено, що та підтверджено матеріалами справи, станом на 01.03.2021, коли було змінено черговість позивача у списку на отримання компенсації, що громадяни, які перебувають на обліку та користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, були взяті на квартирний облік раніше ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю 3 групи, а протягом 2020-2021 років набули статус особи з інвалідністю 2 групи, та пройшли перереєстрацію відповідно до вимог п. 25 Правил.
За таких обставин, враховуючи законодавчо встановлений порядок обліку громадян, які мають право на грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, суд вважає, що позовні вимоги є необгрунтованими та безпідставними.
Разом з тим, суд зазначає що Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 р. № 811 знову було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 214 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей" та п.4 викладено у новій редакції:
"Грошова компенсація членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особам з інвалідністю виплачується в повному обсязі, за винятком випадків, передбачених абзацами сьомим і восьмим пункту 18 цього Порядку, у порядку черговості відповідно до дати взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних із перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов .
Якщо особі встановлено II групу інвалідності, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов`язаних із участю в бойових діях та перебуванням на території інших держав, пізніше, ніж цю особу взято на квартирний облік як особу з інвалідністю внаслідок війни, черговість виплати грошової компенсації визначається за датою встановлення II групи інвалідності відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії".
Тобто у новій редакції, визначальним для черговості з метою отримання відповідно компенсації є дата встановлення II групи інвалідності.
Однак, дана редакція постанови прийнята після визначення черговості постановки на квартирний облік позивача станом на 01.03.2021.
З огляду на наведене, суд погоджується з доводами відповідача, що при формуванні списку позачергового одержання жилих приміщень осіб з інвалідністю внаслідок війни та прирівняних до них осіб, які перебувають на квартирному обліку у міськвиконкомі станом на новий період, з врахуванням змін у законодавстві, черговість позивача на отримання компенсації може бути змінено.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області (майдан ім. С.П.Корольова, 4/2,Житомир,10014, код ЄДРПОУ 04053625) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 24 грудня 2021 року