
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10853/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «МЕДЕНЦЕВ АГРО» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «МЕДЕНЦЕВ АГРО» (далі – ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – відповідач 1, ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2, ДПС України) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ГУ ДПС у Волинській області від 30 червня 2021 року №2814660/42490172 та зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну від 24 травня 2021 року №5 датою її подання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» (постачальником) та Приватним підприємством «Оліяр» (далі – ПП «Оліяр») (покупець) був укладений договір поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, за яким постачальник зобов`язується поставити покупцю ріпак урожаю 2021 року, відповідно до умов цього договору, а покупець зобов`язаний прийняти цей товар та сплатити за нього визначену цим договором суму. Товар поставляється на умовах попередньої оплати (авансу) згідно додаткової угоди від 21 травня 2021 року №2 до договору, товар, що буде постачатись - ріпак урожаю 2021 року у кількості 280 т. +/-5%.
Позивач склав рахунок від 23 лютого 2021 року №1 за ріпак у кількості 125 т на суму 1393005,00 грн. ПП «ОЛІЯР» 23 лютого 2021 року здійснило попередню оплату за договором поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221 у сумі 1393005,00 грн, що підтверджується заключною випискою за вказаний період (податкова накладна від 03 лютого 2021 року №2 була зареєстровану в ЄРПН).
Позивачем був складений рахунок від 24 травня 2021 року №2 на ріпак у кількості 29 т на суму 318070,26 грн та 24 травня 2021 року ПП «ОЛІЯР» сплатило аванс за товар у розмірі 318070,26 грн. Цього ж дня була складена податкова накладна від 24 травня 2021 року №5.
За наслідками господарської операції позивачем була складена податкова накладна від 24 травня 2021 року №5 на суму 318070,26 грн, у тому числі 39061, 26 грн ПДВ, однак її реєстрації була зупинена 08 червня 2021 року, у зв`язку із тим, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПУ України), реєстрація ПН/РК від 24 травня 2021 року №5 в ЄРПН зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено показник «D»=5.1179%, «Р»=0».
Позивачем у відповідності до пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі – Порядок №520) були надані пояснення та копії документів, про подання яких свідчить повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 23 червня 2021 року №1 з 21 додатками, які були достатніми для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, які податковий орган не перевірив та не взяв до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення.
Зазначає, що оскільки у тексті квитанції про зупинку реєстрації не було точно зазначено, які саме документи вимагаються від платника податку, позивач діяв на власний розсуд і підготував пояснення із копіями документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, керуючись виключно нормами Порядку №520.
Не погодившись із оскаржуваним рішенням, позивач направив до контролюючого органу скаргу від 05 липня 2021 року на рішення №2814660/42490172 від 30 червня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з 26 додатками, серед яких було додано рішення про врахування/неврахування даних платника податку на додану вартість від 22 червня 2021 року №2786142/42490172, якою була врахована таблиця даних платника податку у тому числі й код згідно УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, договір поруки від 23 лютого 2021 року №406, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Онищак Н.М., відповідно до якого ОСОБА_1 зобов`язується відповідати перед кредитором (ПП «Оліяр») солідарно з боржником (ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО»), товарну аграрну розписку від 23 лютого 2021 року №408, посвідчену приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Онищак Н.М., яка видана ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» ПП «Оліяр» і забезпечення виконання ним зобов`язань за договором поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221.
Однак, відповідачем 2 доводи позивача, викладені у скарзі, були проігноровані та винесене рішення від 08 липня 2021 року №31345/42490172/2, яким скарга була залишена без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН без змін через ненадання платником податку копій первинних документів, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм галузевої специфіки, накладних.
ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» уважає, що ним були подані всі необхідні пояснення та документи на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, яких було цілком достатньо для того, щоб контролюючий орган прийняв рішення про її реєстрацію, а рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН відповідача 1 про відмову в реєстрації податкової накладної є необґрунтованими та протиправними.
З наведених підстав просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 01 листопада 2021 року №3071/03-20-20-01 позовних вимог не визнав, повідомив, що ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» виписано для ПП «Оліяр» податкову накладну від 24 травня 2021 року №5 на поставку ріпаку на загальну суму 318070,26 грн, ПДВ 39061,26 грн в кількості 29 т, яка подана для реєстрації в ЄРПН.
Згідно із квитанцією від 08 червня 2021 року реєстрація податкової накладної від 24 травня 2021 року №5 була зупинена на підставі підпункту 201.16 статті 201 ПК України з причини: коди УКТЗЕД/ЦКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Для підтвердження реєстрації вказаної податкової накладної платником подано повідомлення від 23 червня 2021 року №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрація яких зупинено з додатками в кількості 21 документа, за результатами розгляду яких Комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН прийнято рішення від 30 червня 2021 року №2844660/42490172 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 травня 2021 року №5 з підстав наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. В графі «додаткова інформація» зазначено: недотримання пункту 3.2.1 та пункту 6.14 договору щодо укладення Договору застави та/або договору поруки майбутнього врожаю.
На думку податкового органу, було незрозумілим чи ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» виконано пункту 3.2.1 розділу 3 договору поруки від 23 лютого 2021 року, а саме щодо попередньої оплати по даному договору та чи надані виписки з банку за період 23 лютого 2021 року по 23 лютого 2021 року та з 24 травня 2021 року по 24 травня 2021 року, стосується попередньої оплати за ріпак від ПП «Оліяр», адже не було додано документів передбачених пунктом 6.14 розділу 5 даного договору.
Окрім того, зазначає, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виходять за межі завдань адміністративного судочинства.
З урахуванням зазначеного представник відповідачів просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 102-105).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 96).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального провадження та у судовому засіданні з викликом сторін (арк. спр. 117-118).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21 вересня 2018 року та здійснює наступні види діяльності за кодами КВЕД: 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 47.81 - роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 81.30 - надання ландшафтних послуг; 46.21 - оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 10.41 - виробництво олії та тваринних жирів; 01.42 -розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; 01.41 - розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.19 - вирощування інших однорічних і дворічних культур; 01.16 - вирощування прядивних культур; 01.61 - допоміжна діяльність у рослинництві; 01.13 - вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (арк. спр. 27-28).
Позивач є платником податку на додану вартість з 01 листопада 2018 року, що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість №424901703147 (арк. спр. 26 зворот.).
Між ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» (постачальником) та ПП «Оліяр» (покупець) був укладений договір поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, за яким постачальник зобов`язується поставити покупцю ріпак урожаю 2021 року, відповідно до умов цього договору, а покупець зобов`язаний прийняти цей товар та сплатити за нього визначену цим договором суму (арк. спр. 28-32).
Відповідно до пункту 2.1 договору, кількість товару, що поставляється за цим договором становить 250 тонн за вибором покупця, якщо інше не передбаченого додатковими угодами (специфікаціями).
Згідно із пунктом 3.2.1 договору попередня оплата (аванс) сплачується після підписання даного договору та виконання постачальником положень пункту 6.14 даного Договору. Сума попередньої оплати може бути сплачена частинами за вибором покупця.
Згідно із умовами додаткової угоди від 21 травня 2021 року №2 до вказаного договору, постачальник передає (поставляє) покупцю наступний товар - ріпак урожаю 2021 року у кількості 280 т. +/-5% (арк. спр. 34).
ПП «ОЛІЯР» 24 травня 2021 року здійснило попередню оплату за ріпак врожаю 2021 року згідно із договором поставки майбутнього врожаю №МР-1/080221 від 08 лютого 2021 року в сумі 318070,26 грн, що підтверджується заключною випискою за період з 24 травня 2021 року по 24 травня 2021 року (арк. спр. 16).
За наслідками вказаної господарської операції ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 24 травня 2021 року №5 по взаємовідносинах з ПП «Оліяр» щодо поставки 29 т ріпака на загальну суму на суму 318070,26 грн, у тому числі ПДВ - 39061,26 грн (арк. спр. 10 зворот.).
Відповідно до квитанції від 08 червня 2021 року реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв`язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У квитанції також було запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН (арк. спр. 11 зворот.).
Для підтвердження реєстрації спірної податкової накладної позивач подав до контролюючого органу повідомлення з поясненнями та копіями документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 23 червня 2021 року №1 (арк. спр. 107) разом із копіями документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій в кількості 21 додатків, а саме: звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2021 року (форма 4-сг); звіт про посівні та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році (форма 29-сг); заключна виписка за 23 лютого 2021 року, заключна виписка за 24 травня 2021 року, витяг з реєстру платників податку на додану вартість, відомості з ЄДРПОУ від 08 липня 2019 року, договір поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, додаткова угода №2 від 21 травня 2021 року до договору поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл та селища району від 05 жовтня 2018 року , виписка з ЄДРПОУ, протокол загальних зборів засновників ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» від 21 вересня 2018 року; ліцензія на зберігання пального; придбання (пального) - рахунок на оплату від 26 лютого 2021 року №ЦБ-3056, накладна на відпуск ПММ №053-2776 від 04 березня 2021 року, товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №41460 УПС/02 від 04 березня 2021 року ;придбання насіння ріпаку Укравіт - договір поставки від 21 квітня 2020 року №У-1520-2020-ВЛ, придбання насіння ріпаку Вітагро - договір поставки №В309-07/20ВЛ від 21 липня 2020 року, видаткова накладна від 05 серпня 2020 року №5287, товарно-транспортна накладна від 05 серпня 2020 року №Р5287; придбання добрив та засобів захисту - договір поставки №МД-У-2 340-2021-ВЛ від 30 листопада 2020 року; видаткова накладна №ЦБ-26951 від 30 листопада 2020 року, видаткова накладна №ЦБ-26605 від 20 листопада 2020 року; податкова декларація з плати на землю за 2021 рік; податкова декларація з плати на землю за 2021 рік; відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам за І квартал 2021 року; наказ про призначення №02 від 11 жовтня 2018 року, а також пояснення від 22 червня 2021 року №25.
За результатами розгляду вказаних документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржуване рішення від 30 червня 2021 року №2814660/42490172 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 травня 2021 року №5. В графі додаткова інформація зазначено, про недотримання пункту 3.2.1 та пункту 6.14 договору щодо укладення договору застави та/ або договору поруки майбутнього врожаю (арк. спр. 12 зворот.).
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач оскаржив їх в адміністративному порядку шляхом подання до ДПС України скарги від 05 липня 2021 року №26 року. До вказаної скарги додатково надав рішення про врахування/неврахування даних платника податку на додану вартість від 22 червня 2021 року №2786142/42490172 , договір поруки від 23 лютого 2021 року №406, товарну аграрну розписку від 23 лютого 2021 року №408 (арк. спр. 88-92).
Рішенням ДПС України від 08 липня 2021 року №31345/42490172/2 скаргу підприємства залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні (арк. спр. 90).
ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО», не погоджуючись із рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, звернулося із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в ЄРПН податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі – Порядок №1165), автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Нормами пункту 7 Порядку №1165, визначено, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 8 Порядку №1165, передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Згідно пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком №3 до Порядку №1165.
Зокрема, згідно пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із таких критеріїв є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в ЄРПН, у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Як установлено судом реєстрація спірної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв`язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Згідно пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Відповідно до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Як установлено судом, рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 30 червня 2021 року №2814660/42490172 було відмовлено у реєстрації податкової накладної від 24 травня 2021 року №5. В графі додаткова інформація зазначено, про недотримання пункту 3.2.1 та пункту 6.14 договору щодо укладення договору застави та/ або договору поруки майбутнього врожаю (арк. спр. 12 зворот.).
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 198.2. статті 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Суд зауважує, що оскільки для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.
Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори та рахунки на оплату, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Тому, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Відповідно до пункту 1.1. договору про поставку від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, укладеного ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» (постачальником) та ПП «Оліяр» (покупець), постачальник зобов`язується поставити покупцю ріпак урожаю 2021 року, відповідно до умов цього договору, а покупець зобов`язаний прийняти цей товар та сплатити за нього визначену цим договором суму (арк. спр. 28-32).
Згідно із умовами додаткової угоди від 21 травня 2021 року №2 до договору від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, постачальник передає (поставляє) покупцю наступний товар - ріпак урожаю 2021 року у кількості 280 т. +/-5% (арк. спр. 34).
Нормами пункту 3.2.1 договору визначено, що оплата за товар проводиться наступним чином: попередня оплата (аванс) сплачується після підписання даного договору та виконання постачальником положень пункту 6.14 даного Договору. Сума попередньої оплати може бути сплачена частинами за вибором покупця.
Відповідно до пункту 6.14 договору, постачальник зобов`язаний до 28 лютого 2021 року укласти з покупцем, за вибором покупця: договір застави майбутнього врожаю, що поставляється відповідно до цього Договору, та/або договір поруки з майновим поручителем, який погоджується сторонами, та/або договір іпотеки та/або договір застави рухомого майна та/або оформити аграрну розписку - з метою забезпечення виконання Постачальником зобов`язань за цим Договором.
Постачальник гарантує, що на момент укладення договору застави майбутнього врожаю та/або оформлення аграрної розписки, майбутній врожай не перебуватиме під обтяженням, арештом, забороною, буде вільним від прав та/або претензій третіх осіб, а також не є предметом застави/податкової застави, не є спільною власністю, право власності на товар не оскаржується третіми особам.
З урахуванням зазначеного, умова договору, визначено, що першою подією, з якою чинне законодавство пов`язує право платника на віднесення сум податку до податкового кредиту у даному випадку є авансова оплата товару.
Матеріалами справи підтверджується, що ПП «Оліяр» 24 травня 2021 року здійснило попередню оплату за ріпак врожаю 2021 року згідно із договором поставки майбутнього врожаю №МР-1/080221 від 08 лютого 2021 року в сумі 318070,26 грн, що підтверджується заключною випискою за період з 24 травня 2021 року по 24 травня 2021 року (арк. спр. 16) та податкова накладна від 24 травня 2021 року №5 виписана на адресу ПП «Оліяр» по першій події – оплата товару.
Як установлено судом, та не заперечується представником податкового органу, разом із скаргою від 05 липня 2021 року, яка була подана до ДПС України на рішення ГУ ДПС у Волинській області від 30 червня 2021 року №2814660/42490172, позивачем було надано рішення про врахування/неврахування даних платника податку на додану вартість від 22 червня 2021 року №2786142/42490172, договір поруки від 23 лютого 2021 року №406, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Онищак Н.М., відповідно до якого ОСОБА_1 зобов`язується відповідати перед кредитором (ПП «Оліяр») солідарно з боржником (ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО»), товарну аграрну розписку від 23 лютого 2021 року №408, посвідчену приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Онищак Н.М., яка видана ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» ПП «Оліяр» і забезпечення виконання ним зобов`язань за договором поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221 (арк. спр. 71-76).
Так, рішенням ГУ ДПС у Волинській області про врахування/неврахування даних платника податку на додану вартість від 22 червня 2021 року №2786142/42490172 була врахована таблиця даних платника податку, у тому числі й за кодом згідно УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, тобто саме за тим кодом, у зв`язку із відсутністю в таблиці даних, якого як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), і була зупинена реєстрація спірної податкової накладної.
Відповідно до пункту 1.1. договору поруки від 23 лютого 2021 року, укладеного між ПП «Оліяр» (кредитор) та ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» (поручитель), поручитель зобов`язується відповідати перед кредитором солідарно з боржником на виконання забезпечених зобов`язань, у тому числі тих, що виникнуть у майбутньому, які випливають з умов основного договору - договору поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221.
Таким чином, у відповідності до вимог пункту 6.14 договору поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221 відповідний договір поруки був укладений до 28 лютого 2021 року та на виконання вимог пункту 3.2.1 договору попередня оплата (аванс) здійснена після підписання даного договору та виконання постачальником положень пункту 6.14 даного Договору (24 травня 2021 року).
Однак, відповідачем 2 вказані документи враховані не були та рішенням ДПС України від 08 липня 2021 року №31345/42490172/2 скаргу підприємства залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін.
Суд зауважує, що у квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не було вказано конкретного переліку документів, яких було б достатньо для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
У свою чергу, у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18, від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18.
Слід зазначити, що хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 5 Порядку №1165, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
В той же час, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкової накладної та належно скористатись правом на захист.
Як установлено судом та не заперечується податковим органом, з метою реєстрації зупинених податкових накладних ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» та підтвердження здійснення господарський операцій із ПП «Оліяр» позивач подав до контролюючого органу повідомлення з поясненнями та копіями документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 23 червня 2021 року №1 (арк.. спр. 107) разом із копіями документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій в кількості 21 додатків, а саме: звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2021 року (форма 4-сг); звіт про посівні та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році (форма 29-сг); заключна виписка за 23 лютого 2021 року, заключна виписка за 24 травня 2021 року, витяг з реєстру платників податку на додану вартість, відомості з ЄДРПОУ від 08 липня 2019 року, договір поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, додаткова угода №2 від 21 травня 2021 року до договору поставки майбутнього врожаю від 08 лютого 2021 року №МР-1/080221, договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл та селища району від 05 жовтня 2018 року , виписка з ЄДРПОУ, протокол загальних зборів засновників ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» від 21 вересня 2018 року; ліцензія на зберігання пального; придбання (пального) - рахунок на оплату від 26 лютого 2021 року №ЦБ-3056, накладна на відпуск ПММ №053-2776 від 04 березня 2021 року, товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №41460 УПС/02 від 04 березня 2021 року ;придбання насіння ріпаку Укравіт - договір поставки від 21 квітня 2020 року №У-1520-2020-ВЛ, придбання насіння ріпаку Вітагро - договір поставки №В309-07/20ВЛ від 21 липня 2020 року, видаткова накладна від 05 серпня 2020 року №5287, товарно-транспортна накладна від 05 серпня 2020 року №Р5287; придбання добрив та засобів захисту - договір поставки №МД-У-2 340-2021-ВЛ від 30 листопада 2020 року; видаткова накладна №ЦБ-26951 від 30 листопада 2020 року, видаткова накладна №ЦБ-26605 від 20 листопада 2020 року; податкова декларація з плати на землю за 2021 рік; податкова декларація з плати на землю за 2021 рік; відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам за І квартал 2021 року; наказ про призначення №02 від 11 жовтня 2018 року, а також пояснення від 22 червня 2021 року №25.
Окрім того, позивач у поясненнях від 22 червня 2021 року №25зазначив, що має у власності наступну сільськогосподарську техніку: трактор колісний Беларус; трактор колісний МТЗ-80; корона дискова важка причіпна БДВП-5,5; плуг ПЛН-3.35; плуг «Мастер А4»; агрегат ґрунтообробний дисковий АГД-2,5; культиватор навісний; розкидач міндобрив польовий навісний; оприскувач навісний тракторний; сівалка.
Як убачається із договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл та селища району від 05 жовтня 2018 року ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» орендує у Седлищенської сільської ради нежитлові приміщення в будівлі, що розміщена за адресою: село Седлище, вулиця Незалежності, буд. 23, корисною площею 15.5 кв.м. на другому поверсі корпусу.
Позивач закуповує насіння ріпаку для подальшого вирощування, що підтверджується договором поставки №В309-07/20ВЛ від 21 липня 2020 року відповідно до якого позивач придбав у ТзОВ «ВІТАГРО ПАРТНЕР» насіння ріпаку озимого у кількості 26 мішків, що підтверджується видатковою накладною №5287 від 05 серпня 2020 року та товарно-транспортною накладною №5287 від 05 серпня 2020 року.
Також був наданий договір поставки №У-1520-2020-ВЛ від 21 квітня 2020 року, укладеного Позивачем з ТОВ «УКРАВІТ АГРО».
Позивач надав договір поставки №МД-У-2340-2021-ВП від 30 листопада 2020 року, укладеного з ТОВ «УКРАВІТ АГРО», видаткову накладну №ЦБ-26951 від 30 листопада 2020 року, видаткову накладну №ЦБ-26605 від 20 листопада 2020 року, щодо придбання добрив, засобів захисту рослин, регуляторів росту рослин.
На підтвердження експлуатації сільськогосподарської техніки позивачем були надані рахунок на оплату №ЦБ-3056 від 26 лютого 2021 року, накладна на відпуск ПММ №053-2776 від 04 березня 2021 року, товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів (нафти) №41460 УПС/02 від 04 березня 2021 року, які підтверджують факт придбання у ПП «УКРПАЛЕТСИСТЕМ» дизельного палива.
Також була надана ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер №03140414202000342.
Загальна посівна площа земельних ділянок у 2021 році, призначених для культури сільськогосподарські у користуванні Позивача складає 560,11 га, з яких посівна площа культури зернові та бобові склала 240 га (під пшеницю озиму - 71 га, під ячмінь озимий - 49 га, під жито озиме - 90 га, під кукурудзу на зерно - 30 га), посівна площа культури технічної складає 308 га ( під ріпак озимий - 178 га, під соняшник - 130 га), що було відображене у звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2021 року за формою 4-сг.
Обсяг виробництва у 2020 році ячменю озимого із зібраної площі 80 га - становить 13 276,62 ц, кукурудзи на зерно із зібраної площі 100 га - 11 748,60 ц, ріпаку озимого із зібраної площі 90 га - 1 936,80 ц, соняшника із зібраної площі 160 га - 2 049,40 ц, що відображене у звіті про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду у 2020 році.
Згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2021 рік наявний перелік земельних ділянок із зазначенням їх площі, які перебувають в оренді у позивача.
Позивач має у штаті 4 найманих працівників: голова ФГ - 1 особа; головний бухгалтер - 1 особа; тракторист - 2 особи, що підтверджується податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2021 року.
Суд також зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 квітня 2021 року у справі №140/2456/18.
Враховуючи вищезазначене, на думку суду, подані позивачем документи для реєстрації спірної податкової накладної підтверджують факт здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної від 24 травня 2021 року №5 в ЄРПН.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття оскаржуваного рішення, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 24 травня 2021 року №5.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовної вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 30 червня 2021 року №2814660/42490172.
Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну від 24 травня 2021 року №5, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, згідно із нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України. У випадку зупинення реєстрації ПН та прийняття відповідною комісією рішення про відмову в реєстрації ПН така податкова накладна реєструється у день набрання чинності судовим рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 24 травня 2021 року №5.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18, від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18.
За наведених вище обставин справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 30 червня 2021 року №2814660/42490172про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 травня 2021 року №5 та зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказану податкову накладну.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із платіжним дорученням від 28 вересня 2021 року №461 за подання адміністративного позову у даній справі ФГ «МЕДЕНЦЕВ АГРО» було сплачено судовий збір в сумі 2270,00 грн (арк. спр. 10), який зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 95).
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області та ДПС України судовий збір по 1135,00 грн (одна тисяча сто тридцять п`ять гривень 00 копійок) з кожного.
Керуючись статями 139, 243-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Фермерського господарства «МЕДЕНЦЕВ АГРО» (44441, Волинська область, село Седлище, вулиця Незалежності, будинок 23, ідентифікаційний код юридичної особи 42490172) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679), Державної податкової служби України (04053, місто Київ, площа Львівська, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30 червня 2021 року №2814660/42490172 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24 травня 2021 року №5.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних подану Фермерським господарством «МЕДЕНЦЕВ АГРО» податкову накладну від 24 травня 2021 року №5.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Фермерського господарства «МЕДЕНЦЕВ АГРО» судовий збір в сумі 1135,00 грн (одна тисяча сто тридцять п`ять гривень 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства «МЕДЕНЦЕВ АГРО» судовий збір в сумі 1135,00 грн (одна тисяча сто тридцять п`ять гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 23 грудня 2021 року.