
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4426/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., при секретарі Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача Салтан Р.В., представника відповідача Козлова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021 року:
- № 0028450722 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 680, 00 грн за неподання декларацій з податку на додану вартість за листопад та грудень 2018 року;
- № 0028460722 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 380641 грн. за платежем податок на додану вартість,
- № 0028470722 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 173018 грн. за порушення строку реєстрації податкових накладних за жовтень-грудень 2018 року,
- № 0028400722 про визначення грошових зобов`язань по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 5641 грн. 18 коп. основного платежу та штрафних санкцій з цього податку в сумі 564 грн. 18 коп.,
- № 0028410722 про визначення грошового зобов`язання з військового збору в сумі основного платежу в сумі 470 грн. 10 коп. та із штрафних санкцій з цього податку в сумі 47 грн. 01 коп.
Податкові повідомлення-рішення були прийняті на підставі висновків акту №297/15/751/21-22-07-13/ НОМЕР_1 від 12.03.2021 документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 02.10.2017 по 17.04.2020. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач не порушив вимоги п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, який передбачає обов`язок зареєструватись платником ПДВ , якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), оскільки ця норма не розповсюджується на платників єдиного податку першої - третьої групи. ФОП ОСОБА_1 оподаткування одержаних доходів від впровадження діяльності за період з 01.01.2018 по 01.10.2018 здійснювала за спрощеною системою оподаткування - платник єдиного податку 3-ї групи без сплати податку на додану вартість, за період 01.10.2018 по 17.04.2020 оподаткування одержаних доходів від впровадження господарської діяльності здійснювала на загальній системі оподаткування. Таким чином, перебуваючи в період з 01.01.2018 по 30.09.2018 на спрощеній системі оподаткування, ФОП ОСОБА_1 не порушувала вимоги п. 183.4 ст. 183 Податкового кодексу України, та не мала обов`язку зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання). В зв`язку з тією обставиною, що у період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року ФОП ОСОБА_1 отримано дохід у розмірі 5580763,16 грн., вона з 01.10.2018 оподаткування одержаних доходів від впровадження господарської діяльності почала здійснювати на загальній системі оподаткування. Відповідно до даних книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, обсяг отриманих ФОП ОСОБА_1 доходів за жовтень 2018 року склав 952575,7 грн., за листопад 2018 року 912794,7 грн. Обсяг отриманих доходів у розмірі, що перевищує 1000000 гривень досягнуто ФОП ОСОБА_1 лише в листопаді 2018 року. Після настання умов для обов`язкової реєстрації платником на додану вартість ФОП ОСОБА_1 подано заяву та зареєстровано як платника податку на додану вартість податковим органом з 11 грудня 2018 року. ФОП ОСОБА_1 з метою реєстрації платником податку на додану вартість неодноразово зверталась до податкового органу: добровільно п`ять разів, останній з заявою за вхідним №5315/ФОП від 05.12.2018 року за формою №1-ПДВ. Таким чином ФОП ОСОБА_1 зі свого боку виконала всі вимоги законодавства щодо зобов`язання подання заяви про реєстрацію платником на додану вартість. Позивач заперечує порушення вимог законодавства щодо реєстрації платником на додану вартість. При здійсненні перевірки державним ревізором-інспектором використано необгрунтовані дані, а також суб`єктивні припущення, які не мають підтверджуючих доказів та належного обґрунтування. Згідно з пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 ПК України, податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі, як презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Ухвалою від 25.08.2021 відкрито загальне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 27.09.2021.
13.09.2021 до суду відповідачем був поданий відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову. Зазначає, що в ході проведення перевірки встановлено, що платником податків перевищено допустимий розмір доходу для платників єдиного податку 3-ї групи оподаткування за період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року, а саме сума отриманого доходу склала 5580763,16 грн, протягом 2018 року для платників єдиного податку сума отриманого доходу не повинна перевищувати 5000000 гривень. Платник податків, відповідно поданої заяви з 01.10.2018, перейшов на загальну систему оподаткування та перебував на ній до 17.04.2020 року, до дати прийняття рішення про припинення державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності. Проведеною перевіркою та за даними ІС "Податковий блок" встановлено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 з 30.09.2018 втрачено право здійснювати підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування, як платник єдиного податку, свідоцтво платника єдиного податку з 30.09.2018 року анульовано, підстава для анулювання - заява платника податків. ФОП ОСОБА_1 з 01.10.2018 року перейшла на сплату податків на загальній системі оподаткування. Протягом 9 місяців 2018 року сума отриманого доходу від впровадження (здійснення) підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 склала 5580763,16 грн без врахування ПДВ, так як платник податків не була з 01.01.2018 по 30.09.2018 року зареєстрована платником ПДВ та відповідно вимог Податкового Кодексу не мала права нараховувати ПДВ, та реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до п. 181.1 ст. 181 Кодексу, під обов`язкову реєстрацію як платника ПДВ (підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 місяців сукупно перевищує 1 млн. грн (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником єдиного податку першої-третьої групи. Станом на 01.10.2018 ОСОБА_1 не була платником єдиного податку, не перебувала на спрощеній системі оподаткування і протягом останніх 12 календарних місяців отримала дохід у розмірі 5580763,16 грн., тому повинна була в обов`язковому порядку зареєструватися платником ПДВ у зв`язку з перевищенням суми доходу більше 1000000 гривень. З метою реєстрації платником ПДВ до Головного управління ДФС у Херсонській області платником податків ОСОБА_1 подавались заяви для реєстрації платником ПДВ, але внаслідок їх непарвильного оформлення, лише подана вп`яте заяви про реєстрацію платником податків ОСОБА_1 була прийнята та фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована платником ПДВ з 11.12.2018. На думку відповідача, з урахуванням п. 181.1 ст. 181 Податкового Кодексу, після перевищення суми доходу у розмірі 1 млн. грн, яке відбулося за результатами підприємницької діяльності за період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року, 1-3 квартали 2018 року (отримано дохід у розмірі - 5580763,16 грн), фізична особа - підприємець ОСОБА_1 повинна була відповідно до п. 183.4 ст. 183 Кодексу подати заяву не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом щодо реєстрації платником ПДВ та отримати свідоцтво платника податку. Відповідно до п. 183.10 ст. 183 Кодексу будь-яка особа, яка підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. Протягом перевіряємого періоду з 11.10.2018 року по 11.12.2018 платник податків ОСОБА_1 не зареєструвалась платником ПДВ, не нараховувала та не сплачувала ПДВ, у зв`язку з чим, їй донараховано ПДВ на загальну суму 346037 грн, у тому числі: за жовтень 2018 року у розмірі 128780 грн; за листопад 2018 року у розмірі 182539 грн; за грудень 2018 року у розмірі 34718 гривень. ОСОБА_1 здійснено нарахування ПДВ з суми операції, що оподатковуються за основною ставкою 20 відсотків тільки з 11.12.2018 року. Перевіркою встановлено, що платник податків ОСОБА_1 , не подала декларації з ПДВ за листопад та грудень 2018 року в порушення п.201.1, п.201.4 ст.200 Кодексу. Також відповідачем повідомлено, що податкове повідомлення-рішення № 0028470722 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 173018 грн. за порушення строку реєстрації податкових накладних за жовтень-грудень 2018 року було скасовано ДПС України за скаргою платника податків.
24.09.2021 до суду надійшов від позивача відповідь на відзив, в якому позивач зазначив, що перебуваючи в період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року на спрощеній системі оподаткування, ФОП ОСОБА_1 не порушувала вимоги п. 183.4 ст. 183 Податкового кодексу України, та не мала обов`язку зареєструватися як платник податку на додану вартість у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання). В зв`язку з тією обставиною, що у період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року ФОП ОСОБА_1 отримано дохід у розмірі 5580763,16 грн., вона з 01.10.2018 року оподаткування одержаних доходів від впровадження господарської діяльності почала здійснювати на загальній системі оподаткування. Відповідно до даних книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, обсяг отриманих ФОП ОСОБА_1 доходів за перевищив 1млн. грн. в листопаді 2018 року, після чого настали умови для обов`язкової реєстрації платником на додану вартість. ФОП ОСОБА_1 подано заяву та зареєстровано як платника податку на додану вартість податковим органом з 11 грудня 2018 року. ФОП ОСОБА_1 зі свого боку виконала всі вимоги законодавства щодо зобов`язання подання заяви про реєстрацію платником на додану вартість. Щодо скасування в адміністративному порядку ППР від 12.04.2021 №00028470722, то рішенням Державної фіскальної служби від 20.07.2021 №/10/99-00-06-01-04-09 скаргу адвоката Салтан Р.В. в інтересах ФОП ОСОБА_1 частково задоволено, скасовано ППР ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021. №00028470722 у частині нарахованих штрафних санкцій за відсутність реєстрації податкових накладних за період, коли скаржник не був зареєстрований платником ПДВ. Оскільки вказаним рішенням ППР від 12.04.2021 №00028470722 тільки частково скасовано, а позивач не погоджується повністю з його правомірністю, тому позивач наполягає на розгляді правомірності вказаного рішення.
27.09.2021 судове засідання було відкладено на 05.11.2021. В підготовчому засіданні за участю представників сторін було закрито підготовче засідання, призначено розгляд справи по суті на 22.11.2021.
18.11.2021 подана позивачем заява про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021 року № 0028450722, № 0028460722, № 0028470722.
У судовому засіданні 13.12.2021 представник позивача підтримав заяву про уточнення позовних вимог, наполягає на задоволенні позову та просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021 року № 0028450722, № 0028460722, № 0028470722.
Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 13.12.2021 закрито провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021 року: № 0028400722 про визначення грошових зобов`язань по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 5641 грн. 18 коп. основного платежу та штрафних санкцій з цього податку в сумі 564 грн. 18 коп., № 0028410722 про визначення грошового зобов`язання з військового збору в сумі основного платежу в сумі 470 грн. 10 коп. та із штрафних санкцій з цього податку в сумі 47 грн. 01 коп.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.
Платник податків ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець Херсонською міською радою Херсонської області 02.10.2017 року, код основного виду економічної діяльності - 47.22 - роздрібна торгівля м`ясом і м`ясними продуктами в спеціалізованих магазинах.
На підставі наказу Головного Управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 08.02.2019 №87-ж та відповідно до повідомлення від 08.02.2021 №53/21-22-07-13-15, виданого Головним Управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі головним державним ревізором-інспектором відділу позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі Парканом Юрієм Дмитровичем проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 02.10.2017 по 17.04.2020. За результатами перевірки складений акт від 12.03.2021 №751/21-22-07-13/ НОМЕР_1 .
Перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1
- п. 163.1 ст. 163, п. 164.1 ст. 164, п. 177.2, п. 177.4, ст. 177 Розділу IV Податкового кодексу України, а саме не нарахування та не сплату податку на доходи фізичних осіб з підприємницької діяльності за період з 01.10.2018 по 31.12.2018 року та в цілому за 2018 рік на загальну суму 5641,18 грн.;
- пп. 2 ч. І ст. 7, ч.8, ч. ІІ ст. 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" під час перебування на загальній системі оподаткування за 4 квартал 2018 року та в цілому за 2018 рік не здійснено нарахування та сплату єдиного внеску у сумі 6894,78 грн.;
- п.п. 2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України, встановлено не нарахування та сплату військового збору за 4 квартал 2018 року та в цілому за 2018 рік на загальну суму 470,1 грн.;
- п. 49.1, п.49.2 ст.49 та п. 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України, в частині неподання декларацій з податку на додану вартість за листопад та грудень 2018 року;
- ст. 180, п. 181,1 ст. 181, ст. 183, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, а саме не нарахування та не сплата до бюджету податку на додану вартість на доходи отримані від впровадження (здійснення) підприємницької діяльності за період з 11.10.2018 по 10.12.2018 (включно) року на загальну суму 346037 грн., у тому числі: за жовтень 2018 року у розмірі 128780 грн.; за листопад 2018 року у розмірі 182539 грн.; за грудень 2018 року у розмірі 34718 грн.;
- п. 201.1, п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України, не реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 11.10.2018 по 11.12.2018 року з податку на додану вартість на адресу покупців, а саме: за жовтень 2018 року у розмірі 128780 грн.; за листопад 2018 року у розмірі 182539 грн.; за грудень 2018 року у розмірі 34718 грн.
Фізична особа ОСОБА_1 оподаткування одержаних доходів від впровадження діяльності за період з 01.01.2018 по 01.10.2018 року здійснювала відповідно розділу ХІV Податкового кодексу "Спеціальні податкові режими" за спрощеною системою оподаткування - платник єдиного податку 3-ї групи без сплати податку на додану вартість. За 3 квартали 2018 року отримано доходу у розмірі 5580763,16 грн. Після перевищення допустимої суми доходу у розмірі 5 млн. гривень, позивачем з суми перевищення доходу 580763.16грн. (5580763,16 - 5000000,0) нараховано та сплачено податок у розмірі 15 відсотків від суми доходу, сума податку від перевищення граничної суми отриманого доходу у розмірі 580763.16грн. склала 87114,47 грн.
Відповідно заяви платника податків з 01.10.2018 ОСОБА_1 перейшла на загальну систему оподаткування.
На виконання вимог п. 181.1 ст. 181, п. 183.4 ст.183 Кодексу, розділу III "Реєстрація платників податку на додану вартість" наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" та з метою реєстрації платником ПДВ до Головного управління ДФС у Херсонській області платником податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) подані заяви для реєстрації платником ПДВ. Вперше платником податків ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області подана заява за вхідним №27526/10 від 07.09.2018 року за формою №1-ПДВ щодо реєстрації ПДВ. Заява не була прийнята та відмовлено в реєстрації. В подальшому декілька разів позивач подавала аналогічні заяви. Після подання вп`яте заяви про реєстрацію платником податків ОСОБА_1 без порушень вимог податкового законодавства до Головного управління ДФС у Херсонській області за вхідним №5832/ФОП від 10.12.2018 року за формою №1- ПДВ щодо реєстрації платником ПДВ, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована платником ПДВ з 11.12.2018.
В акті вказано, що після перевищення суми доходу у розмірі один млн. грн, яке відбулося за результати господарської діяльності за період 1-3 квартали 2018 року (отримано дохід у розмірі - 5580763грн. 16 коп.), фізична особа - підприємець ОСОБА_1 повина була відповідно до п. 183.4 ст. 183 Кодексу подати заяву не пізніше 10 числа першого календарного місяця, тобто до 10.10.2018, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом щодо реєстрації платником податку на додану вартість та отримати свідоцтво платника податку.
Обов`язковість реєстрації платником податку на додану вартість передбачена з 11 жовтня 2018 року, відповідно до п.3.5 розділу III "Реєстрація платників податку на додану вартість" Наказу міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" проводиться контролюючим органом. В ході проведеної перевірки встановлено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 у перевіряємому періоді своєчасно не подана в обов`язковому порядку реєстраційна заява платника податків на додану вартість.
Відповідно до п. 183.10 ст. 183 Кодексу будь-яка особа, яка підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. Проведеною перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснено нарахування податку на додану вартість з суми операції, що оподатковуються за основною ставкою 20 відсотків тільки з 11.12.2018 року. Платник податків - фізична особа підприємець ОСОБА_1 не подала декларації з податку на додану вартість за листопад та грудень 2018 року. Доходи отримані платником податків від здійснення підприємницької діяльності до 11 жовтня 2018 року не враховуються за результатами перевірки як база оподаткування податком на додану вартість, на них не нараховується податок на додану вартість. За період 11.10.2018 по 10.12.2018 позивачем занижено суму податкових зобов`язань на 2146304 грн. 84 коп., що призвело до донарахування податковим органом 346037 грн. податку на додану вартість.
ОСОБА_1 у Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 11.10.2018 по 11.12.2018 року не зареєстровані та не складені податкові накладні з податку на додану вартість на адресу покупців осіб, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, так і покупцям-особам, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість, податкові накладні покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця, покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом місяця, а саме: за жовтень 2018 року на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 128780 грн., за листопад 2018 року на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 182539 гривень, за грудень 2018 року на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 34718 гривень.
Відповідно до п. 86.7. ст. 86 Податкового кодексу України платник податків ОСОБА_1 не погодилася із висновками акту перевірки від 12.03.2021 №751/21-22-07-13/ НОМЕР_1 , та звернулася 22.03.2021 із запереченнями до ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі.
Відповідно до повідомлення ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі , висновки акту перевірки від 12.03.2021 №751/21-22-07- 13/ НОМЕР_1 залишено без змін.
ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі було прийнято податкові повідомлення-рішення від 12.04.2021 року № 00028450722. №00028460722, №00028470722, №00028400722, №00028410722.
Платник податків ОСОБА_1 не погодилася із законністю винесення ППР за наслідками акту перевірки від 12.03.2021р. №751/21-22-07-13/ НОМЕР_1 , та відповідно до п. 56.3. ст. 56 ПК України звернулася 18.05.2021 зі скаргою на вищевказані ППР до Державної податкової служби України. Рішенням від 20.07.2021р. №/10/99-00-06-01-04-09 скаргу адвоката Салтан Р.В. в інтересах ФОП ОСОБА_1 частково задоволено:
- скасовано ППР ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021р. №00028470722 у частині нарахованих штрафних санкцій за відсутність реєстрації податкових накладних за період, коли скаржник не був зареєстрований платником ПДВ;
- залишено без змін ППР ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021р. №00028450722, №00028460722, №00028400722, №00028410722.
Не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями 12.04.2021 №00028450722, №00028460722, №00028470722, позивач звернувся до суду з цим позовом про визнання їх протиправними та скасування, з приводу чого суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПК України.
Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість регулюється статтями 180-183 розділу V ПК України та регламентувались на час виникнення спірних правовідносин Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року N 1130.
Для цілей оподаткування податком на додану вартість платниками податку є особи, перелік яких встановлений підпунктом 14.1.139 пункту 14.1. статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 ПК України, зокрема будь-яка особа, що підлягає реєстрації як платник податку.
Статтями 181 та 182 розділу V ПК України визначено умови для реєстрації особи як платника податку на додану вартість, відповідно до яких реєстрація особи як платника податку на додану вартість може здійснюватися як за добровільним рішенням особи, так і обов`язковому порядку.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов`язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
Доводи відповідача ґрунтуються на тому, що перевищення суми доходів ФОП ОСОБА_1 у розмірі 1 (один) млн. грн., яке відбулося за результатами господарської діяльності під час перебування ФОП ОСОБА_1 на спрощеній системі оподаткування, а саме за період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року (отримано дохід у розмірі 5580763,16 грн.), тому ФОП ОСОБА_1 повинна була відповідно до п. 183.4 ст. 183 Кодексу подати заяву не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом щодо реєстрації платником податку на додану вартість та отримати свідоцтво платника податку. В даному випадку, відповідач вважає, що протягом перевіряємого періоду з 11.10.2018 року по 11.12.2018 платник податків ОСОБА_1 протиправно не зареєструвалась платником ПДВ, не нараховувала та не сплачувала ПДВ, за що за період з 11.10.2018 по 10.12.2018 (включно) донараховано ПДВ на загальну суму 346037 грн. та застосовані штрафні санкції за не реєстрацію податкових накладних.
Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. У разі обов`язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, особа, яка безпосередньо здійснює операції з постачання товарів та послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість згідно з розділом V ПК України, загальний обсяг яких перевищує 1 млн. грн., зобов`язана згідно з вимогами ПК України подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженнями заяву та зареєструватись платником податку на додану вартість.
При цьому таке правило, не застосовується до платників єдиного податку першої - третьої груп.
Обрахування граничного обсягу оподатковуваних операцій (1 млн грн.), з досягненням якого пов`язується обов`язок зареєструватись платником податку на додану вартість, а також обов`язок з його сплати та подання звітності, особою, яка є платником єдиного податку, здійснюється з моменту, коли у цієї особи виник обов`язок перейти на загальну систему оподаткування, оскільки до цього ця особа звільнена від сплати податку на додану вартість.
Отже, в особи, що перейшла зі спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків і зборів, обов`язок зареєструватись платником податку на додану вартість виникає в разі, якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість). При цьому обрахунок загальної суми розпочинається з часу переходу на загальну систему оподаткування, тобто для визначення наявності обов`язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість та подання звітності з такого податку, отриманні від здійснення операцій на спрощеній системі оподаткування суми не враховуються.
Матеріали справи свідчать про те, перебуваючи в період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року на спрощеній системі оподаткування, ФОП ОСОБА_1 не порушувала вимоги п. 183.4 ст. 183 Податкового кодексу України, та не мала обов`язку зареєструватися як платник податку ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання).
Оскільки у період з 01.01.2018 по 30.09.2018 року ФОП ОСОБА_1 отримано дохід у розмірі 5580763,16 грн., вона з 01.10.2018 року перейшла на загальну систему оподаткування, при цьому сплативши підвищений розмір єдиного податку із суми перевищення.
Обсяг операцій, які оподатковуються податком на додану вартість, за умови перевищення позивачем протягом останніх 12 календарних місяців 1млн. грн. сукупно, повинен визначатися для позивача не з 01.01.2018, а після 1 жовтня 2018 року, тобто з часу переходу на загальну систему оподаткування, оскільки до цієї дати вона була платником єдиного податку і її дохід не повинний впливати на розрахункову суму 1 млн. грн., яка є підставою для реєстрації платником ПДВ.
Відповідно період діяльності позивача з 01.01.2018 по 01.10.2018 року (період перебування на спрощеній системі оподаткування в якості платника податку ІІІ-Ї групи) не враховується в останні 12 календарних місяців для обчислення сукупного доходу, що перевищує 1000000 грн. (без урахування податку на додану вартість).
Обсяг отриманих ФОП ОСОБА_1 доходів за жовтень 2018 року склав 952 575,7 грн., за листопад 2018 року 912 794,7 грн. Враховуючи наведене, обсяг отриманих доходів у розмірі, що перевищує 1 000 000 гривень досягнуто ФОП ОСОБА_1 лише в листопаді 2018 року. Після настання умов для обов`язкової реєстрації платником на додану вартість ФОП ОСОБА_1 подано заяву 05.12.2018 та зареєстровано як платника податку на додану вартість податковим органом з 11 грудня 2018 року, тобто заява подана вчасно - не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, яким є листопад 2018 року.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 26 лютого 2019 року по справі 814/4461/13-а, від 5 вересня 2019 року N 813/8772/14, від 16 жовтня 2019 року по справі №134084383818.
Таким чином, оскільки відповідач при обрахунку загальної суми від здійснення позивачем операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців, протиправно врахував доходи, отримані під час перебування платника податків на спрощеній системі оподаткування. Перейшовши з 01.10.2018 року із спеціальної на загальну систему оподаткування, позивач не зобов`язаний був реєструватись платником податку на додану вартість та подавати звітність із цього податку після 10.10.2018, оскільки на той час не отримав граничної суми доходів в 1 млн.грн.
На підставі викладеного, суд вважає неправомірним нарахування позивачу ПДВ за період діяльності 11.10.2018 - 10.12.2018, а також визнає відсутнім обов`язку складати та реєструвати за цей період податкові накладні, так як право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники цього податку в порядку, передбаченому ст. 183 ПКУ.
Суд не розглядає питання обґрунтованості повернення позивачу заяв про реєстрації його платником ПДВ, які подавались протягом вересня-листопада 2018 року та повертались з відмовою у такій реєстрації, оскільки дане питання не є предметом спору в цій справі.
Також суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021р. №00028470722 було скасовано в адміністративному порядку рішенням від 20.07.2021р. №/10/99-00-06-01-04-09, оскільки в тексті рішення вказано, що "скаргу адвоката Салтан Р.В. в інтересах ФОП ОСОБА_1 частково задоволено: скасовано ППР ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021р. №00028470722 у частині нарахованих штрафних санкцій за відсутність реєстрації податкових накладних за період, коли скаржник не був зареєстрований платником ПДВ". Таке формулювання резолютивної частини рішення ДПС України має неоднозначне тлумачення, тому з урахуванням приписів пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 ПК України, суд вважає задовольнити позов і в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021р. №00028470722 в повному обсязі.
Позивачу відшкодовуються судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 5543 грн. 39 коп. (1% від сум грошових зобов`язань, які нараховані за скасованими ППР).
Керуючись ст. 139, 243-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Задовольнити позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі від 12.04.2021 :
№ 00028450722 про застосування штрафних (фінансових) санкцій з ПДВ у сумі 680 грн.,
№ 00028460722 про визначення грошового зобов`язання з ПДВ в сумі 346 037 грн. 00 кой. основного платежу та із штрафних санкцій з цього податку в сумі 34 604 грн.,
№ 00028470722 про застосування штрафних санкцій у сумі 173 018 грн. за платежем податок на додану вартість.
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) 5543 грн. 39 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст рішення виготовлений та підписаний 23 грудня 2021 р.
Суддя В.В. Хом`якова
кат. 111030300