Рішення № 102226243, 23.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
520/19767/21
Номер документу
102226243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 грудня 2021 року № 520/19767/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Севастьяненко К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Харківської обласної державної адміністрації третя особа: Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, яке оформлено протоколом засідання № 8 від 30.07.2021 року, в частині п. 2.1 та п.5.2., яким відмовлено ОСОБА_1 у видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році»;

-зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що проходив військову службу в військовій частині 01515, що дислокувалась на станції Янів Київської області та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вказав, що він тривалий час, а саме: з 21.01.2005 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС спочатку 2, а потім 1 категорії, користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу. Проте, листом Харківської обласної державної адміністрації від 03 серпня 2012 року позивача повідомили про прийняття рішення, щодо позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та встановлення статусу евакуйованого із зони відчуження, через відсутність документів по виконанню робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На думку позивача, відповідачами допущено порушення права позивача на отримання пенсії як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії, що підтверджується рішенням Богодухівського районного суду Харківського області та встановленням другої групи інвалідності.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов з доказами на його підтвердження.

Відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що діяв нв підставі та в межах чинного законодавства.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач отримав 3 групу інвалідності пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв`язку з чим йому видано посвідчення «Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильській катастрофи» категорії 1 серії НОМЕР_1 від 04.05.2006.

Позивачу, на підставі довідки Міжрайонної радіологічної медико-соціальної експертної комісії №2 від 07.06.2012 року №167449 безстроково встановлена інвалідність 2 групи та відповідно до довідки Міжрайонної радіологічної медико-соціальної експертної комісії №2 від 07.06.2012 року №004758.

Рішенням обласної комісії з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 20.07.2012 (протокол № 40) позбавлено громадянина статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення статусу евакуйованого із зони відчуження у 1986 році, у зв`язку з проходженням строкової служби при в/ч 01515.

У зв`язку з наведеним, позивач звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області за встановленням факту про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням Богодухівського районного суду Харківської області від 16.06.2020 по справі 613/429/20 заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Богодухівський об`єднаний міський військовий комісаріат, Управління соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення задоволено.

Вказаним судовим рішенням встановлений факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 01515 у період з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року.

Зазначене рішення набрало законної сили 06.08.2020.

Після встановлення факту участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС рішення суду по зазначеній справі, позивач звернувся до відповідача про видачу посвідчення.

Листом Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації повідомлено про відмову ОСОБА_1 у видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», оскільки відсутні документи, що підтверджують факт виконання ним робіт у зоні відчуження у 1986 році.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 по справі №520/6810/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасувано рішення комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації від 17.12.2020 оформленого протоколом №10 в частині відмови ОСОБА_1 видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зобов`язано Харківську обласну державну адміністрацію повторно розглянути питання про видачу (заміну) ОСОБА_1 посвідчення нового зразка "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році" з урахуванням висновків суду у цій справі. У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Однак, Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийнято рішення, яке оформлено протоколом засідання № 8 від 30.07.2021 року, в частині п. 2.1 та п.5.2., яким відмовлено ОСОБА_1 у видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році».

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Відповідно до ст.9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно ст.10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно примітки до зазначеної статті, до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно ст.15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ст.65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 (далі Порядок №551).

Відповідно до п.11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

- особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов`язаної з Чорнобильською катастрофою.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення, що оскаржується, мотивовано з підстав відсутністю документів, що підтверджують факт виконання ним робіт у зоні відчуження у 1986 році.

Відповідач посилається на п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 р. № 551, відповідно до якого учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потребі! довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

Проте, згідно рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 16.06.2020 по справі 613/429/20, що набрало законної сили встановлено наступні обставини.

Згідно копії довідки Богодухівського районного військового комісаріату від 20 квітня 1993 року за № 645, ОСОБА_1 , 1965 року народження, 20 жовтня 1984 року при Богодухівському райвоєнкоматі проходив районну призивну комісію та згідно приказу Міністра оборони № 185 - 1973 року визнаний придатним до військової служби. Підстава: книга протоколів призову - 1983-1984 р.р. стр. 154, п/н 20.

Відповідно до копії довідки командира військової частини 01515, ОСОБА_1 дійсно перебував в зоні аварії на Чорнобильській АЕС з 26 по 27 квітня 1986 року.

Як вбачається з копії Акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 167449, ОСОБА_1 має ІІ групу інвалідності, у зв`язку з захворюванням пов`язаним з виконанням забезпечення в/ч на ЧАЕС. Безстроково.

Згідно копії архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 09 грудня 2004 року за № 13849, на зберіганні в архіві частково являються документи військової частини 01515: накази по особовому складу та стройовій частині за період з 01 січня 1986 року по 30 червня 1986 року і прикази по бойовій підготовці з 02 січня 1986 року по 31 грудня 1986 року. Інші документи на зберігання до архіву не надходили. Дислокація частини по 27 квітня 1986 року ст. Янів. Згідно приказів командира військової частини 01515 № 41 від 27 квітня 1986 року та № 44 від 07 травня 1986 року відображено вибуття особового складу частини у зв`язку з аварією на ЧАЕС із станції Янів Київської області в м. Чернігів, 07 травня 1986 року в м. Житомир 21, у тому числі і ОСОБА_1 . Інші дані по документам в/ч 01515 на ОСОБА_1 відсутні.

Тобто, архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 09 грудня 2004 року підтверджується факт дислокації по 27 квітня 1986 року на станції Янів (м. Прип`ять).

Рішенням суду Богодухівського районного суду Харківської області від 16.06.2020 по справі 613/429/20 встановлений факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 01515 у період з 26 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року.

Відповідно до ч. 4. ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, посилання відповідача в оскаржуваному рішенні Комісії, оформленому протоколом № 10 від 17.12.2020 на відсутність документів, що підтверджують факт виконання позивачем робіт у зоні відчуження у 1986 році - є безпідставним.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації від 17.12.2020, оформленого протоколом №10 в частині відмови ОСОБА_1 видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того слід зазначити наступне, частиною 4 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному п.4 ч.2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб`єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб`єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб`єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб`єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб`єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов`язати суб`єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб`єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб`єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

Аналізуючи обставини справи, факти, встановлені рішеннями суд у, норми чинного законодавства, суд доходить до висновку, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 26 квітня по 27 квітня 1986 року, даний строк вважається достатнім для отримання посвідчення учасника ліквідації відповідно Закону від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Отже, порушені права позивача підлягають поновленню шляхом зобов`язання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 242-244, 246, 255, 295 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської обласної державної адміністрації третя особа: Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, яке оформлено протоколом засідання № 8 від 30.07.2021 року, в частині п. 2.1 та п.5.2., яким відмовлено ОСОБА_1 у видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році».

Зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення щодо підтвердження ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Севастьяненко К.О.