
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2021 р. № 400/6274/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації, вул. Янтарна, 61, м. Миколаїв, 54050,
про:визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (далі відповідач, УСЗН Миколаївської РДА), у якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення УСЗН Миколаївської РДА про поверненння позивачем переплати коштів житлової субсидії у розмірі 17 123,16 грн за 2018, 2019, 2020, 2021 роки.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про призначення субсидії, яку йому призначали. В червні 2021 році отримав повідомлення від 25.05.21 року про переплату житлової субсидії, в якому зазначено, що заявником не надано інформації, яка впливає на право та розмір субсидії при її призначені. А саме позивач 25.07.2018 р. зареєстрував за собою право власності на мотоцикл MYSSTANG МТ110-2, номер шасі (кузова, рами), НОМЕР_1 , 2018 р.в., не повідомивши про це Управління. Згідно даних тарифікації за березень 2021 року саме і було встановлено інформацію про наявність даного транспортного засобу, у зв`язку з чим відповідно до пунктів 14, 119 Положення № 848 припинено надання житлової субсидії, загальна сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії складає 17123,16 грн за період отримання субсидії з 2018 року по 2021 рік, яку потрібно повернути.
Так у вищезазанченому Повідомленні Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації посилається як на підставу повернення суми начебто переплаченої субсидії на положення частини 2 пункту 14 Постанови КМУ № 848 від 21.10.1995 р. Однак, як вважає позивач вказані положення не розповсюджуються на правовідносини, що виникли між сторонами в 2018 році з наступних причин.
Згідно п. 14 ч. 2 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда і причепа).
При цьому Абзац підпункту 2 пункту 14 в редакції Постанови КМ № 420 від 14.04.2021 - застосовується з 1 травня 2021 року. Вказані обставини абсолютно проігноровані Відповідачем. Тобто Управління висуває до позивача Вимогу повернути грошові кошти за той період, коли положення законодавства, на яке вони посилаються як на підставу повернення коштів, ще взагалі не існувало і не діяло.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, тому суд розцінює, відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання відповідачем відзиву на позов без поважних причин як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 . В порядку, встановленому діючим законодавством, позивач ОСОБА_1 в 2018 р. вернувся до Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної ідмінцстрації з метою призначення йому субсидії на оплату житлово-комунальних послуг - : вказаного періоду ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач житлової субсидії.
Згідно поданої ним заяви ОСОБА_1 йому було призначено житлову субсидію. При цьому до поданої заяви позивачем було долучені всі документи, зазначені Управлінням, зокрема довідка про склад сім`ї для призначення субсидії, відомості про доходи тощо. Будь-яких дотаткових документів позивачу надати не пропонувалось. При цьому при заповненні Декларації про майновий стан і доходи йому було роз`яснено, що в Декларації йому необхідно буде зазначити відомості про придбане ним майно, якщо його вартість становить більше 50 000 грн. Такого майна в період з 2018 р. і дотепер позивачем придбано не було.
Спірні правовідносини сторін врегульовані Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, зі змінами та доповненнями (на час вирішення судового спору назва - Положення про порядок призначення житлових субсидій далі - Положення.
Положенням в редакції, чинній до 01.05.2018 (станом на час призначення позивачу субсидії), передбачено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (пункт 2).
Відповідно до абз. 11 пункту 14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту' населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії і за наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення І’.зговору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої ; -бсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату аборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі тішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу юської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Якщо отримати інформацію про доходи, необхідну для проведення автоматичного розрахунку субсидії, неможливо внаслідок помилки, виявленої в персональних даних особи під час обміну інформацією, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє особу про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок субсидії протягом десяти днів після подання особою оновлених даних та отримання інформації про / доходи.
Рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким -зараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної -ілянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 грн, гривень. У разі відсутності змін розрахунок субсидії на наступний період здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу 25.07.2018 р. за ОСОБА_1 було зареєстровано мотоцикл MUSSTANG МТ110-2, 2018 р.в.
Безпосередньо на відповідача покладено обов`язок для нарахування субсидій направляти відповідним органам запити на отримання відомостей про наявність в осіб транспортних засобів уповноваженим органам МВС в порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС.
Відповідач не направляв відповідного запиту до уповноваженого органу МВС з метою отримання відомостей про наявність чи відсутність у позивача зареєстрованих транспортних засобів. Під час вирішення питання про призначення житлової субсидії управління не висловлювало будь-яких зауважень щодо достовірності вказаних у деклараціях відомостей, в тому числі щодо наявності у його власності транспортних засобів.
Крім цього, обов`язковою умовою, яка тягне припинення субсидії, є незазначення особою, якій призначається субсидія, таких даних, що мають впливати на встановлення у такої особи права на субсидію.
Виходячи зі змісту пункту 22 Положення № 848, зазначення заявником недостовірних даних, що вплинули на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру, є підставою для припинення надання житлової субсидії та повернення надміру виплаченої субсидії.
Підпунктом 2 пункту 6 Положення № 848 в якості підстави для непризначення житлової субсидії визначено наявність у володінні будь-кого зі складу домогосподарства або члена сім`ї особи зі складу домогосподарства транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
Разом з тим, згідно із пунктом 7 Положення № 848, за наявності умов, зазначених у пункті 6 Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії, виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв.м для квартири, 200 кв.м для індивідуального будинку і 7 пункту 6 цього Положення.
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально побутових умов домогосподарства.
У 2018 -2021 роках Управлінням позивачу було самостійно розраховано розмір субсидії.Спірні правовідносини сторін врегульовані Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, зі змінами та доповненнями (на час вирішення судового спору назва - Положення про порядок призначення житлових субсидій далі - Положення).
Згідно Листа Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Миколаївський області від 31.07.2021 р. за вих. № 31/14/1-Д-09 загальна вартість мотоциклу MUSSTANG МТ110-2, номерний знак НОМЕР_2 , на час реєстрації складала 4 320 грн. 00 коп., що менше ніж 50 000 грн. Відповідно на час виникнення спірних відносин і призначення відомостей правомірно не повідомив у Декларації про майно, вартість якого значно менше 50 000 грн,як йому роз`яснив працівник з призначення субсидій).
За таких обставин підстави для повернення коштів сплаченої субсидії позивачем за період з 2018 р по 2021 р. відсутні, оскільки зміни в положенні законодавства, яким керується відповідач при вимозі про повернення коштів, настали після виникнення переплати та мають застосовуватися з 1 травня 2021 року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що підстав для повернення коштів сплаченої субсидії за період з 2018 р. по 2021 р. не має, та зазначає не можна рахувати наявність у позивача переплаченої жилової субсидії за всі 4 роки. Відповідач повинен був відразу перевіряти матеріальний стан отримувача субсидії та вирішуваи, чи має він право на її отримання.
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення № 848) у редакції постанови, чинній на дату виникнення спірних правовідносин, а саме звернення позивача з заявою від 05.10.2019, та припинення відповідачем надання субсидії (березень 2020 року).
Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг.
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики (пункт 3 Положення № 848).
Пунктом 13 Положення № 848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.05.2018 № 604, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.05.2018 за № 548/32000, затверджено форми Заяви про призначення житлової субсидії та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Так, розділ IV Декларації передбачає внесення заявником відомостей про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання).
Подані позивачем декларації містили його підпис, та всю необхідну інформацію, що не є спірним питанням у даній справі. Декларації позивач заповнював і відповідності до існуючого на той час законодавства питань ніяких у відповідача до позивача не виникало.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку щодо протиправності дій відповідача у прийнятті рішення про повернення ОСОБА_1 переплати коштів житлової субсидії у розмірі 17 123,16 грн за 2018, 2019, 2020, 2021 роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (вул. Янтарна, 61, м. Миколаїв, 54050 код ЄДРПОУ 03194513) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації щодо прийняття рішення про повернення ОСОБА_1 переплати коштів житлової субсидії у розмірі 17 123,16 грн за 2018, 2019, 2020, 2021 роки.
3.Визнати протиправним та скасувати Рішення Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації про повернення ОСОБА_1 переплати коштів житлової субсидії у розмірі 17 123,16 грн за 2018, 2019, 2020, 2021 роки.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації (вул. Янтарна, 61, м. Миколаїв, 54050 код ЄДРПОУ 03194513) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн, згідно квитанції від 17.08.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник