
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2021 р. Справа№200/13951/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16, ЄДРПОУ 14321883) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби,-
В С Т А Н О В И В:
20.10.2021 ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до до 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) (далі - Відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, в якому просить суд:
визнати протиправними дії 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) щодо відмови нарахувати та виплати мені одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби з урахуванням індексації та винагороди безпосередню участь в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду у складі грошового забезпечення, з якого обчислено розмір одноразової грошової допомоги при звільненні, та з урахуванням періодів проходження мною військової служби, які обраховуються в пільговому обчисленні;
зобов`язати 11 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) нарахувати та виплатити мені одноразову грошову допомогу у зв`язку із звільненням з військової служби, обчисливши її розмір за 10 років служби з урахуванням періодів проходження мною військової служби, які обраховуються в пільговому обчисленні, та із врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні, індексації та винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду.
В обґрунтування позовних вимог, Позивач зазначає, що на момент звільнення з військової служби в Збройних Силах України його календарна вислуга становила 07 років 04 місяці 15 днів; пільгова - 03 років 03 місяці 07 днів; загальна 10 років 07 місяців 22 дні. Однак, при звільненні з військової служби відповідач не провів з ним повного розрахунку, оскільки не виплатив йому одноразову грошову допомогу у зв`язку із звільненням з військової служби.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує та зазначає, що на момент виключення позивача зі списків Військової частини 9937, календарна вислуга позивача становила 07 років 04 місяці 15 днів. Так, відповідно до змісту ч. 2 ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовцям, які звільняються зі служби в зв`язку із закінченням строку контракту, одноразова грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення виплачується за кожний повний календарний рік служби за наявності вислуги 10 років і більше. Оскільки на день звільнення з військової служби позивач не мав десяти років календарної вислуги, то відповідно і права на отримання одноразової грошової допомоги не набув.
Ухвалою суду від 25 жовтня 2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ), відповідно до посвідчення НОМЕР_2 є учасником бойових дій, проходив військову службу за контрактом у 11 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина 2382).
Наказом начальника прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 22.06.2020 №239-ОС припинено (розірвано) контракт з позивачем , звільненого з військової служби у запас відповідно до пп. "а" п. 2 ч. 5 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та виключено позивача зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення.
Відповідно до вказаного наказу, вислуга років станом на 22 червня 2020 становить: календарна вислуга становить 04 років 04 місяців 25 днів; пільгова - 06 років 00 місяці 00 днів; загальна 10 років 04 місяці 25 днів.
У день виключення зі списків особового складу військової частини у зв`язку із закінченням строку контракту позивачу не було нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно довідки військової частини №289 від 27.09.2021 року, виплата індексації грошового забезпечення Позивачу, проводилась в період з січня 2020 року по 23.06.2020 року.
Згідно довідки 11 прикордонного загону від 27.09.2021 року № 291, нарахування та виплата винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції Позивачу, проводилась в період з січня 2020 року по червень 2020 року.
Відповідно до листа 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №11/Т-110/5689 від 30.09.2021 року виплата одноразової грошової допомоги при звільненні з військової допомоги Позивачу не передбачено у зв`язку з тим, що календарна вислуга років складає менше 10 років.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Законом України 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі по тексту - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 2232-XII порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов`язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 40 Закону №2232-XII гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов`язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.
Права, пільги та соціальні гарантії військовослужбовців визначаються Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі по тексту - Закон № 2011-ХІІ).
Частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до абзацу першого пункту другого статті 15 Закону №2011-ХІІ військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
За змістом пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин)( далі по тексту - Порядок №393) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби:
- які звільняються із служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;
- військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Отже законодавець розмежовує визначення самого права військовослужбовця, крім військовослужбовців строкової військової служби, на таку одноразову грошову допомогу при звільненні та визначення розміру такої допомоги.
Таким чином, військовослужбовець, що звільнений з військової служби за закінченням контракту, крім військовослужбовців строкової військової служби, має право на виплату одноразової грошової допомоги "за наявності вислуги 10 років і більше".
При цьому законодавець не передбачає, що таке право набувається за умови наявності певного виду вислуги (календарної, пільгової, тощо).
Більш того, законодавець не надає визначень ні "календарної вислуги років" ні пільгової вислуги років". Правовими нормами Порядку № 393 та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавець лише визначає періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах. Тобто, законодавець визначає лише способи обчислення вислуги років.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №806/2104/17, яка відповідно до вимог ст. 242 КАС України підлягає врахуванню судом до спірних правовідносин.
Таким чином, у випадку звільнення військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової військової служби, з військової служби за закінченням контракту такі військовослужбовці мають права на спірну одноразову грошову допомогу за наявності вислуги 10 років і більше незалежно від способу її обчислення (у календарному обчисленні чи на пільгових умовах).
Разом з тим, розмір такої одноразової грошової допомоги для такої категорії військовослужбовців знаходиться в прямій залежності від кількості повних календарних років їх служби.
Як встановлено судом, загальна вислуга років на час звільнення позивача становила 10 років 07 місяців 22 дні, що перевищує необхідних 10 років вислуги.
Оскільки інші підстави відмови, крім недостатності років вислуги, у призначенні грошової допомоги відсутні, суд дійшов висновку, що позивач має право на таку виплату.
Твердження відповідача про наявність обов`язкової умови для виплати одноразової грошової допомоги вислуги років понад 10 років, саме у календарному обчисленні такої вислуги, суд вважає необґрунтованими, оскільки вказані доводи ґрунтуються на неправильному тлумаченні відповідачем вимог законодавства.
З приводу урахування індексації грошового забезпечення та винагороди за участь у АТО при розрахунку виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, суд виходить з наступного.
Суд виходить з того, що індексація має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною грошового забезпечення.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.
Виплата індексації грошового забезпечення Позивачу підтверджується довідкою військової частини №289 від 27.09.2021 року.
Такий висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 11 грудня 2019 року у справі № 638/5794/17, від 27 грудня 2019 року у справі № 643/11749/17, предметом розгляду яких було, зокрема, включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення.
Права, пільги та соціальні гарантії військовослужбовців визначаються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі також - Закон № 2011-XII).
Частиною першою статті 9 Закону №2011-XII обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, зазначена винагорода за участь у АТО була встановлена рішенням Уряду України, виплачувалася позивачу щомісяця з дня запровадження до дня звільнення його з військової служби, тобто мала постійний (систематичний) характер, а тому має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого нараховується грошова допомога при звільненні.
Даний факт підтверджено довідкою 11 прикордонного загону від 27.09.2021 року № 291.
Аналогічний правовий висновок сформований у постанові Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2020 року за аналогічною справою № 820/3719/18.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї бездіяльності щодо не нарахування та невиплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні за кожний повний календарний рік служби, передбаченої частиною другою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволеню в повному обсязі.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16, ЄДРПОУ 14321883) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, - задовольнити.
Визнати протиправними дії 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) щодо відмови нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби з урахуванням індексації та винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду у складі грошового забезпечення, з якого обчислено розмір одноразової грошової допомоги при звільненні, та з урахуванням періодів проходження військової служби, які обраховуються в пільговому обчисленні.
Зобов`язати 11 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 16, ЄДРПОУ 14321883) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у зв`язку із звільненням з військової служби, обчисливши її розмір за 10 років служби з урахуванням періодів проходження ОСОБА_1 військової служби, які обраховуються в пільговому обчисленні, та із врахуванням в складі грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні, індексації та винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.В. Череповський