Рішення № 102225814, 24.12.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
140/3867/19
Номер документу
102225814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3867/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,

представника відповідача Грицені Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУНП у Волинській області, Головне управління) звернулось із позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - УДВС ГТУЮ у Волинській області) про скасування постанови про накладення штрафу ВП № 60019511 від 16 грудня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскарженою постановою ГУНП у Волинській області притягнуте до відповідальності у межах виконавчого провадження за невиконання судового рішення в адміністративній справі № 140/2762/18 у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин. Однак позивач уважає, що рішення у вказаній справі виконане у повному обсязі та у визначений державним виконавцем строк.

При цьому позивач вказує, що у вересні 2017 року до ГУНП у Волинській області звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення і виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманою інвалідністю. Відмову у такому призначенні та виплаті заявник оскаржив у судовому порядку. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі№ 140/2762/18, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2019 залишено без змін, позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені повністю: визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Національної поліції у Волинській області від 26.10.2018 року №950/01/29-2018 у призначенні ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію»; зобов`язано Головне управління Національної поліції у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

У межах виконавчого провадження № 60019511 ГУНП у Волинській області, керуючись ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію», нарахувало та виплатило ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 112 000 грн, яка була обчислена із розрахунку 70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, станом на 01 січня 2017 року. Тобто виконання судового рішення відбулось у повному обсязі: одноразова грошова допомога заявнику виплачена із розрахунку її суми станом на 01 січня 2017 року, оскільки саме у 2017 році у особи виникло право на отримання такої допомоги, у зв`язку із чим він і звернувся до позивача із відповідною заявою.

Керуючись наведеним, позивач вважає помилковими доводи відповідача про необхідність розрахунку одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , виходячи із прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, станом на 01 січня 2019 року. Тому, на переконання позивача, постанова від 16 грудня 2019 року у ВП № 60019511 про накладення на ГУНП у Волинській області штрафу в сумі 5 100 грн є протиправною, безпідставною, прийнятою усупереч п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».

З огляду на вказане позовні вимоги просить задовольнити.

У відзиві на позов відповідач із позовними вимогами не погодився. Вказав, що розмір одноразової грошової допомоги поліцейському, якому внаслідок причин, зазначених у п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», встановлено інвалідність III групи становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату. Оскільки рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги прийнято ГУНП у Волинській області у 2019 році, то її розмір має становити 134 470 грн (70 х 1 921 грн - розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2019 року).

З огляду на вищевикладене, в зв`язку з тим, що Головним управлінням Національної поліції у Волинській області рішення суду не виконано в повному обсязі, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», 16 грудня 2019 року старшим державним виконавцем відділу Гриценею Г.Г. винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн.

З огляду на вказане відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої постановлено проводити за правилами глави 11 Розділу 2 «Розгляд окремих категорій адміністративних справ».

30.01.2020 ухвалою провадження в даній справі зупинено за заявою представника позивача до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 140/3869/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій при призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» в розмірі 112 000,00 грн.; зобов`язання призначити і виплатити одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01.01.2019 з врахуванням виплачених сум.

Волинським окружним адміністративним судом рішенням від 27.02.2020 у справі № 140/3869/19 позов задовольнив повністю: визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області при призначенні і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» в розмірі 112 000,00 грн.; зобов`язано Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11, код ЄДРПОУ 40108604) призначити і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01.01.2019, з врахуванням виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2020 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2020 у справі № 140/3869/19 залишено без змін

14.12.2021 ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду провадження у справі поновлено, призначено судове засідання.

Сторони в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду.

З урахуванням вимог ч. 4 ст. 229 (далі - КАС України), розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 у 22.09.2017 року звернувся до Головного управління Національної поліції у Волинській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності в період проходження служби. На підставі ЗУ «Про Національну поліцію» та Наказу МВС України від 11.01.2016 № 4 і враховуючи надані матеріали ОСОБА_1 було призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 112 000 грн., яка була розрахована з 70 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб станом на 01.01.2017.

Повторно розглянувши подані заявником матеріали про призначення та виплату одноразової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності, що настала в період проходження служби, ГУНП у Волинській області відмовило у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги. Відмову оформлено листом від 26.10.2018 року №950/01/29-2018.

ОСОБА_1 вказану відмову оскаржив у судовому порядку. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі № 140/2762/18, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2019 залишено без змін, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю: визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Національної поліції у Волинській області від 26.10.2018 року №950/01/29-2018 у призначенні ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію»; зобов`язано Головне управління Національної поліції у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 , одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

На підставі вказаного рішення Волинський окружний адміністративний суд 10.09.2019 видав виконавчий лист за № 835/2019, якого ОСОБА_1 пред`явив до примусового виконання в органи виконавчої служби.

Постановою старшого державного виконавця від 10.09.2019 року було відкрито виконавче провадження № 60019511. Вказаною постановою державний виконавець встановив боржнику ГУНП у Волинській області строк (10 робочих днів) для виконання судового рішення.

Працівниками ГУНП у Волинській області складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , який 25.09.2019 року було затверджено начальником ГУНП у Волинській області Шпигою П.П., а 28.10.2019 року ОСОБА_1 було виплачено одноразову грошову допомогу у сумі 112 000 грн, яка була обчислена із розрахунку 70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2017 року.

Актом державного виконавця від 13.12.2019 року зафіксовано невиконання рішення суду з огляду на те, що розмір одноразової грошової допомоги визначено боржником із розрахунку 70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2017 року, а не станом на 01 січня 2019 року.

У зв`язку із тим, що ГУНП у Волинській області рішення суду не виконало у повному обсязі, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», старший державний виконавець відділу Гриценя Г. Г . 16.12.2019 року винесла постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн.

Позивач не погоджується із вказаною постановою, тому звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов`язковими до виконання.

Згідно із вимогами чинних процесуальних Законів, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404).

Як визначено ч. 1 ст. 3 Закону № 1404 примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 26 цього ж Закону, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (ч. 6 ст. 26 Закону № 1404).

Як визначено ч. 2 ст. 63, ч. 1 ст. 75 Закону № 1404 у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Як установлено судом, ВП № 60019511 відкрите 10.09.2019 року за судовим рішенням від 27.02.2020 у справі № 140/3869/19, резолютивною частиною якого визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області при призначенні і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» в розмірі 112 000,00 грн.; зобов`язано Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11, код ЄДРПОУ 40108604) призначити і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01.01.2019, з врахуванням виплачених сум.

28.10.2019 року стягувачу було виплачено одноразову грошову допомогу у сумі 112 000 грн, яка обчислена із розрахунку 70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня 2017 року. УДВС ГТУЮ у Волинській області стверджує, що вимога державного виконавця про виконання судового рішення боржником не виконана, оскільки одноразову грошову допомогу необхідно розраховувати на підставі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, станом на 01.01.2019 року.

Як слідує з матеріалів справи, та не заперечується представником відповідача, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2019, начальником ГУ НП у Волинській області 25.09.2019 затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на суму 112 000,00 грн., тобто в розмірі 70 прожиткових мінімумів станом на 01.01.2017, що суперечить приписам підпункту 4 частини першої статті 99 Закону №580-VIII, згідно якої розмір одноразової грошової допомоги поліцейському, якому встановлено III групу інвалідності внаслідок причин, зазначених у пункті 4 частини першої статті 97 Закону, становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Враховуючи зміст вказаних норм законодавства та дату прийняття відповідачем рішення про призначення позивачу допомоги, а саме - 25.10.2019, розмір вказаної допомоги має визначатись, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2019 року як зазначено в рішенні від 27.02.2020 у справі № 140/3869/19 за позовом ОСОБА_1 , яке набрало законної сили за постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2020.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року в розмірі 1 921 гривня.

Таким чином, виконуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі №140/2762/19 відповідач повинен був здійснити обрахунок та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 70 прожиткових мінімумів, встановленого законом для працездатних осіб на дату прийняття рішення про виплату ОГД 25.09.2019, тому сума одноразової грошової допомоги позивачу повинна була становити 134 470,00 грн. (70 прожиткових мінімумів *1 921,00 грн.).

Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 63, ч. 1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Судом установлено, що із такими заявами сторони виконавчого провадження до суду не звертались. Таким чином, боржник у виконавчому провадженні № 60019511 від 10.09.2019 констатував зрозумілість резолютивної частини судового рішення в адміністративній справі № 140/2762/18.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб`єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Оскільки у даній справі оскаржується постанова про накладення штрафу ВП № 60019511 від 16.12.2019 року, прийнята відповідачем як суб`єктом владних повноважень, суд, відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України перевіряє, чи ухвалена вона: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи оскаржену постанову про накладення на ГУНП у Волинській області штрафу за невиконання судового рішення в адміністративній справі № 140/2762/18 у встановлений строк, діяв в межах своїх повноважень правомірно.

Таким чином, оскаржувана постанова Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про накладення на Головне управління Національної поліції у Волинській області штрафу ВП № 60019511 від 16.12.2019 рокує законною, скасуванню не підлягає, а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Головного управління Національної поліції у Волинській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови № 60019511 від 16 грудня 2019 року відмовити.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич