Рішення № 102224076, 23.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
480/6915/21
Номер документу
102224076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2021 року cправа № 480/6915/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6915/21 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду та, уточнивши позовні вимоги, просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в розмірі 86 628 грн. 81 коп, у тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3503,70 грн;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 83125,11 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є платником окремих податків та зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом. Внаслідок несплати відповідачем у повному обсязі узгоджених податкових зобов`язань у нього утворився податковий борг, який на момент звернення до суду залишається несплаченим.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує та зазначає, що позивачем порушено строк звернення до суду з вимогою про стягнення податкового повідомлення-рішення, оскільки з дати прийняття рішень пройшло більше трьох років. Також зазначив, що заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 281964,41 грн. та військового збору у сумі 13031,80 грн було стягнуто з ОСОБА_2 рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі №1840/3075/18. За результатом примусового виконання рішення суду, виконавче провадження закінчено у зв`язку з його виконанням.

ГУ ДПС у Сумській області надана суду відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що відповідно до абз. 4 п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу. Тому контролюючим органом не порушений строк звернення до суду. Крім того, позивач зазначив, що відповідачем був порушений строк сплати за податковим повідомленням-рішенням з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, які були предметом розгляду у справі №1840/3075/18. Тому відповідачу відповідно ст.129 Податкового кодексу України була нарахована пеня за період вказаного прострочення в сумі 86628,81 грн.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.

Головним управлінням ДФС у Сумській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків ОСОБА_1 у зв`язку із виявленням недостовірних даних, що містяться у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік, за результатами якої складено акт від 24.05.2017 № 349/18-28-13-03/ НОМЕР_1 /54.

Переведеною перевіркою встановлено несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік.

На підставі акту перевірки позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 09.06.2017:

- №0004551303, яким донараховано суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 201 032,67 грн. (штрафна (фінансова) санкція 50 258,17 грн.);

- №0004561303, яким нараховано штрафна (фінансова) санкція у сумі 170,00 грн;

- №0004571303, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір в сумі 18903 грн. 91 коп., в тому числі: податкове зобов`язання 15123,13 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3780,78 грн (а.с.9-11).

Згідно з ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

У зв`язку з несвоєчасної сплатою податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, контролюючим органом була нарахована пеня у загальній сумі 86628,81 грн, в тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3503,70 грн;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 83125,11 грн.

Оскільки відповідач у добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, ГУ ДПС у Сумській області звернулось до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-17 (далі - ПК України).

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Статтею 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається:

при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п.п. 129.1.1 п. 129.1 ПКУ);

при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання (п.п. 129.1.3 п.129.1 ПКУ).

Відповідно до пункту 129.4 ПКУ на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, діючої на кожний такий день.

Пунктом 129.3.4. статті 129 ПК України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Згідно з п. 129.5 ст.129 ПК України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Відповідно до п.129.3.1 4.129.3 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.

Відповідно до пп.16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пункт 31.1 ст. 31 ПК України визначає, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як встановлено судом, на виконання п. 59.1. ст. 59 ПК України Головним управлінням ДПС у Сумській області на адресу відповідача було направлено податкову вимогу форми "Ф" № 5913-17 від 15.11.2017 на суму 296785,39 грн (а.с.6).

Зазначена податкова вимога не була відкликана, відтак, податкове зобов`язання є узгодженим.

Згідно інтегрованої картки платника податків за відповідачем рахується узгоджене, проте не сплачене податкове зобов`язання на загальну суму 86628,81 грн.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3. ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

За приписами п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з п. 87.11 ст. 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податків - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується узгоджена податкова заборгованість на загальну суму 86628,81 грн.

Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, а тому наявні підстави для її стягнення за рішенням суду.

Щодо твердження відповідача про порушення контролюючих органів строку звернення до суду, як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Тобто, з 18.03.2020 строки давності, визначені статтею 102 ПК України, зупинені до завершення дії карантину.

Отже, контролюючим органом при зверненні з позовною заявою про стягнення податкового боргу не порушено строки давності, визначені статтею 102 ПК України.

Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, враховуючи ненадання відповідачем доказів відсутності або погашення ним заборгованості, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність витрат позивача - суб`єкта владних повноважень пов`язаних з залученням свідків та проведенням експертиз, суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг в сумі 86628,81 грн (вісімдесят шість тисяч шістсот двадцять вісім грн. 81 коп.), в тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатом річного декларування (код податку 11010500) на суму 3503,70 грн. на р/р UА408999980333119341000018540, отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/11010500, код одержувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998

- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11011001) на суму 83125,11 грн. на р/р UА738999980313000137000018540, одержувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/11011001, код одержувача (ЄДРПОУ) 37970404, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар