Рішення № 102222772, 24.12.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
320/12176/20
Номер документу
102222772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2021 року м. Київ справа №320/12176/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Володарське" про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Київській області (далі - позивач) з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Володарське" (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 31 718 грн. 03 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом у розмірі 31 718 грн. 03 коп. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача податкової заборгованості.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідач, належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, відзив до суду не подав, з клопотанням та іншими заявами до суду не звертався.

Згідно з вимогами ст. 79 КАС України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляд судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежать від неї.

Із урахуванням наведеного суд зазначає, що за час розгляду справи відповідач правом надання до суду відзиву не скористався, необхідні документи до суду не подав, не зазначив про об`єктивну причину їх ненадання і не надав доказів, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

За таких обставин суд визнає, що відповідач без поважних причин не надав докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, а тому згідно з приписами ст.77 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно отриманої інформації від Управління державної казначейської служби України у Поліському районі станом на 1 травня 2019 р. за відповідачем обліковується заборгованість перед Державним бюджетом в розмірі - 31 718 грн. 03 коп.

Відповідно до подання № 04-24/03-193/3 від 3 травня 2019 р. УДКСУ у Поліському районі на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. № 174 внесено подання для здійснення до відповідача заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (фінансову допомогу, надану за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету згідно постанови Кабінету Міністрів України від 10 грудня 1998 р. № 1953) станом на 1 травня 2019 р. у сумі 2247 грн. 29 коп. (дві тисячі двісті сорок сім грн.. 29 коп.). Нарахована пеня у сумі 1241 грн. 59 коп.

Відповідно до подання № 04-24/03-193/6 від 3 травня 2019 р. УДКСУ у Поліському районі на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. № 174 внесено подання для здійснення до відповідача заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (фінансову допомогу, надану за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1998 р. № 220) станом на 1 травня 2019 р. у сумі 7694 грн. 76 коп. (сім тисяч шістсот дев`яносто чотири коп.). Нарахована пеня у сумі 4351 грн. 74 коп.

Відповідно до подання № 04-24/03-235/9 від 3 травня 2019 р. УДКСУ у Поліському районі на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. № 174 внесено подання для здійснення до відповідача заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (бюджетна позичка, надана за купівлю сільхозпродукції за держзамовленням 1997 р.) станом на 1 травня 2019 р. у сумі 10 436 грн. 27 коп. (десять тисяч чотириста тридцять шість грн.. 27 коп.). Нарахована пеня у сумі 5746 грн. 39 коп.

Відтак податковий борг відповідача є узгодженим та становить 31 718 грн. 03 коп.

Наявність податкового боргу підтверджується також довідкою податкового органу про суму боргу, обліковими картками, розрахунком податкового зобов`язання та штрафних санкцій.

У зв`язку несплатою відповідачем у добровільному порядку суми боргу у розмірі 31 718 грн. 03 коп. позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 р. регулюються Податковим кодексом України (далі – ПК України).

Згідно з вимогами п. 31 ч. 1 ст. 2 Бюджетною кодексу України (далі – БК України) кредитування бюджету - операції з надання копти з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов`язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). До кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.

Відповідно до вимог ч. 9 ст. 17 БК України прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, ідо є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому ПК України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою не поширюється.

З метою забезпечення виконання ст. 17 БК України, Кабінет Міністрів України прийняв постанову №174 від 2 березня 2011 р., якою затвердив Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок № 174).

Згідно з вимогами пунктом б Порядку №174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами ДКС у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Відповідно до вимог п. 10 Порядку № 174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи ДКС до кінця місяця, що настає за звітним періодом:

- інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;

Нарахування пені починається з моменту виникнення прострочено заборгованості і припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання повинне бути виконано, якщо інше не встановлено законом або договором про надання кредиту, бюджетної позички/фінансової допомоги (пункт 11 Порядку № 174).

Згідно з вимогами п. 15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Також, ч. 2 ст. 50 БК України визначено, що органи доходів і зборів визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою за кредитами з бюджету.

Згідно з вимогами пп. 19-1. 1.38 п. 19-1 ст. 19-1 ПК України однією з функцій контролюючих органів є стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету.

На податковий орган не покладено обов`язок перевіряти правомірність та обгрунтованість заборгованості, а відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України в установленому законодавством порядку за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку.

Суд зазначає, що норми Бюджетного та Податкового кодексу України наділяють органи ДПС повноваженнями бути органом стягнення щодо заборгованості суб`єктів господарювання по поворотній фінансовій допомозі. При цьому органи доходів та зборів під час вжиття заходів, спрямованих на погашення відповідної заборгованості, діють в порядку та спосіб, визначені ПК України. Проте поширення на поворотну фінансову допомогу з бюджету процедури, стягнення визначеної ПК України, жодним чином не впливає на правову природу такої заборгованості і не наділяє її статусом податкового боргу, відтак заборгованість відповідача по поверненню поворотної фінансової допомоги не с податковим боргом, а тому на неї не поширюються норми ст.ст. 59, 95, 101. 102 ПК України.

На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату відповідачем заборгованості суб`єкта господарювання по поворотній фінансовій допомозі у розмірі 31 718 грн. 03 коп. до суду не надано.

На підставі наведеного суд вбачає наявність, передбачених чинним законодавством обставин для стягнення коштів у розмірі вказаної суми заборгованості – 31 718 грн. 03 коп.

Аналізуючи в сукупності вищевикладене та враховуючи підтвердження матеріалами справи наявності заборгованості відповідача та дотримання податковим органом законодавчо встановленої процедури стягнення заборгованості суб`єктів господарювання по поворотній фінансовій допомозі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків у банках Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Володарське" (код ЄДРПОУ - 30053769) на користь Державного бюджету України у розмірі 31 718 (тридцять одна тисяча сімсот вісімнадцять) грн. 03 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач – Головне управління Державної податкової служби у Київській області , адреса: вул. Народного Ополчення, 5А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ - 43141377.

Відповідач – Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Володарське", адреса: с. Левковичі, Київська область, 07052, код ЄДРПОУ - 30053769.

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 24 грудня 2021 року