
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2021 р. справа № 300/7306/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Дунець Олександр Ярославович в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком позивачу з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.10.2021 відповідно до пункту 2 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на один відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яку обчислено відповідно до норм Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 11.09.2021, в якій просив привести його пенсійне забезпечення до норм чинного законодавства та збільшити пенсію на 1% заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. Листом від 04.10.2021 № 8029-7671/Ц-02/8-0900/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що проведення перерахунку пенсії згідно з статтею 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” можливе тільки у разі призначення ОСОБА_1 пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком позивачу з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки ОСОБА_1 як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії має право на пенсію в повному розмірі із збільшенням її на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений страховий стаж 20 років.
Ухвалою суду від 19.11.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14.12.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив від 14.12.2021 № 0900-0802-7/47592 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148-VII, який набрав чинності з 10.10.2017, доповнено частину 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме: право на пенсію в новому розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як чоловіки – 20 років, жінки - 15 років із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1 чоловіки – 10 і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше – не вище 85% заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Оскільки позивачем не було подано до відповідача заяву про обчислення пенсії за частиною 2 статті 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, то його пенсія обчислена на загальних підставах за частиною 1 статті 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Подана позивачем заява від 11.09.2021 розглянута як звернення відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, оскільки така заява не відповідає формі заяви згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. Отже, вважає відповідач, при розрахунку пенсії позивача після внесення змін до законодавства не підлягають до застосування норми частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Окрім цього, представник відповідача вказав на те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересівйсього суспільства. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданим 19.02.1993 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією безстроково.
Позивач з 18.09.2011 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яку обчислено відповідно до норм Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, що підтверджується матеріалами пенсійної справи. Згідно розрахунку страховий стаж (повний) ОСОБА_2 на час призначення пенсії становив 31 рік 7 місяців.
Згідно розрахунку від 23.02.2021 страховий стаж позивача становить 40 років 1 місяць 28 днів. З 18.09.2021 призначено щомісячно пенсію за віком в розмірі 2002,63 грн., в тому числі доплата за понаднормативний стаж (15 років) – 245,70 грн., всього з іншими доплатами – 2902,98 грн.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 11.09.2021, в якій просив привести його пенсійне забезпечення до норм чинного законодавства та збільшити пенсію на 1% заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Листом від 04.10.2021 № 8029-7671/Ц-02/8-0900/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що проведення перерахунку пенсії згідно з статтею 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” можливе тільки у разі призначення ОСОБА_1 пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням страхового стажу 40 років 1 місяць та становить 2902,98 грн., з яких: 2002,63 грн. – розмір пенсії за віком; 245,70 грн. – доплата за 15 років понаднормового стажу; 170,82 грн. – додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії; 483,383 грн. – підвищення за проживання в гірському населеному пункті.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком позивачу з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.10.2021 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на один відсоток заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права:
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
09.07.2003 прийнято Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 (далі - Закон № 1058-ІV).
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України і, складається, в тому числі, з Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі – Закон №796-XII) .
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно з статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним, до категорій, 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Таким чином, зазначені положення визначають особливе спільне врегулювання питання призначення та виплату пенсій особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, серед яких у даних спірних відносинах є ОСОБА_1 .
За змістом абзацу 2 пункту 13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком із застосуванням пільг, визначених законодавством для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС "2-ої категорії".
Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Згідно з частиною другою статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час призначення пенсії, станом на 18.09.2011) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Таким чином для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що вони визначають особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, в тому числі в частині обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під дію Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (в редакції станом на 18.09.2011) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер в частині обчислення страхового стажу і визначена в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як збільшення пенсії на відповідний відсоток заробітку за кожний рік роботи понад установлений мінімальний стаж роботи 20 років.
Частиною першою статті 5 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” визначено, що цей Закон регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
З огляду на зміст частин першої статті 4 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та частини третьої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає, що положення частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не суперечить статтям 27, 28 Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Отже, системний аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку про те, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону № 1058-ІV із урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом № 796-XII. Іншими словами, норми спеціального закону застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розрахунок (перерахунок) пенсії має здійснюватися з урахуванням пільг щодо обчислення стажу роботи, зокрема, за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Відтак, позивач має право на перерахунок пенсії з збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 85 процентів заробітку, згідно з частиною другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
За таких обставин, відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення пункту 3 частини другої розділу І Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” № 2148-VIII від 03.10.2017, чим неправомірно звузив існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом в постановах від 6 лютого 2018 року в справі № 560/675/17, від 14 березня 2018 року в справі № 316/186316-а (2-а/316/133/16), від 15 травня 2018 року в справі № 565/1447/17, від 17 липня 2018 року в справі № 565/1211/17, від 24 липня 2018 року в справі № 565/1060/17, від 19.02.2020 в справі № 352/185/17.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, посилання відповідача на зміну правового регулювання положень частини другої статті 56 Закону № 796-XII у зв`язку із змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 № 2148-VIII, як на правомірність своєї бездіяльності, суд вважає необґрунтованими. Оскільки пенсія за віком призначена позивачу з 18.09.2011, а зміни до частини другої статті 56 Закону № 796-XII внесено 03.10.2017. Отже, в силу вимог частини першої статті 58 Конституції України такі зміни не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням пільг щодо обчислення стажу роботи, оскільки таке право він набув раніше, ніж набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” від 03.10.2017 № 2148-VIII.
Пунктом 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV передбачено, що в разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Таким чином, заява позивача від 11.09.2021 і є бажанням позивача щодо перерахунку пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судом встановлено, що позивач звернувся 11.09.2021, тобто після змін у пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно яких перерахунок проводиться у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак, це не спростовує висновки суду зроблені вище, а саме, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок перерахунку має пільговий характер, який визначений в пункті другому статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якщо така пенсія їм призначена до внесених 03.10.2017 змін до частини другої статті 56 Закону № 796-XII, за умови відповідного волевиявлення пенсіонера.
З огляду на вказані положення законодавства, пенсіонер якому стаж обраховувався з урахування норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" може подати заяву про перерахунок пенсії на зазначених вище умовах, у будь-який момент, а відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок його пенсії.
Зміни, внесені в частину другу статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не звузили права пенсіонерів, які раніше не подавали таку заяву, а лише підтвердили вже існуючу умову для перерахунку, а саме бажання пенсіонера на проведення такого перерахунку, про що вже було зазначено у частині другій статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вказаними нормами не встановлено будь-яких обмежень щодо подання такої заяви, або позбавлення права пенсіонера на подачу такої заяви, якщо вона не була подана до зазначених змін у статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Твердження відповідача про те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, яка не відповідає додатку 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, суд вважає безпідставним, оскільки це є надмірним формалізмом та призводить до затягнення поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі.
Так, відповідно до статті 44 Закону №1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Судом враховано, що за змістом заяви від 11.09.2021 позивач просив пенсійний орган провести виплату йому пенсії відповідно до частин другої статті 56 Закону № 796-XII із збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, а не понад стаж роботи 35 років, як це передбачено частиною першою статті 28 Закону № 1058. Тобто, вказана заява має чітке прохання перерахунку та виплати пенсії позивача з врахуванням частини 2 статті 56 Закону № 796-XII. Отже, позивачем висловлено своє волевиявлення щодо умов призначення (розрахунку) пенсії.
Таким чином, є безпідставним твердження відповідача про те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, яка не відповідає додатку 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 31.10.2019 у справі № 160/7699/18.
Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області не прийняло за заявою позивача від 11.09.2021 рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 або про відмову в її перерахунку, що свідчить про допущення відповідачем бездіяльності під час розгляду такої заяви.
Окрім цього, в листі від 04.10.2021 за № 8029-7671/Ц-02/8-0900/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначило, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений з урахуванням страхового стажу 40 років 1 місяць. Тобто, розрахунок стажу і розрахунок заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії позивача містить відомості про врахування фактичних даних ОСОБА_1 , здобутих і отриманих ним як до 01.01.2004 - дати набрання чинності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", так і після 01.01.2004.
Щодо покликання пенсійного органу на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 23.10.2019 року у справі № 809/627/18, то суд зазначає, що спірні правовідносини не є аналогічними до тих, в яких зроблено такий висновок касаційним судом.
Отже, оскільки позивач має право на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" страховий стаж для чоловіків – 20 років, то таке право позивача порушене відповідачем, в спірних відносинах, має бути відновлено у спосіб зобов`язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачені кошти.
Схожих висновків дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд в постановах від 07.10.2020 у справі № 300/2207/19, від 10.06.2021 у справі № 460/7694/20.
Постанова Верховного Суду від 19.08.2021 у справі № 300/3647/20, на яку посилається відповідач у відзиві, стосується перегляду в касаційному порядку ухвали апеляційного суду, тобто правильності застосування норми процесуального права, а тому не є релевантним джерелом при вирішенні цієї адміністративної справи.
Суд звертає увагу на те, що згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальні засоби відновлення порушеного права мають бути гнучкими та ефективними, забезпечувати поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, метою судового захисту порушеного права є вирішення між сторонами правового конфлікту, припинення публічно-правового спору та використання дієвого способу захисту (відновлення) порушеного права.
Щодо дати, з якої належить відновити порушене право позивача, то суд вказує на таке:
Так, відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.
Частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Пунктом 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Судом встановлено, що заяву про перерахунок пенсії позивач направив поштовим зв`язком, однак така заява надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області після 15.09.2021, що визнано обома сторонами у позовній заяві та у відзиві на позов.
Отже, перерахунок пенсії позивачу належить провести з 01.10.2021.
Таким чином, з огляду на допущену відповідачем бездіяльність, ефективним способом відновлення порушеного права позивача в спірних відносинах буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2021 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік понад стаж роботи 20 років, та здійснити виплату з урахуванням уже виплачених сум.
Отже, позов належить задовольнити.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьою статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 19.02.1993 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору.
З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код – 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) в частині доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 відсоток заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною другою статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код – 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 01.10.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, та здійснити виплату з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.