Рішення № 102222204, 24.12.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
120/9456/21-а
Номер документу
102222204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

24 грудня 2021 р. Справа № 120/9456/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Вінниці адміністративну справу за позовом

фірми «ІВО+КГ» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, в особі генерального директора ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Фірма «ІВО+КГ» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, в особі генерального директора ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправним Акт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 12.02.2021 "Про результати перевірки достовірності довідки про заробітну плату від 03.01.2021 № 29, виданої для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за період роботи з травня 1996 року по червень 2000 року";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області визнати достовірною довідку про заробітну плату від 03.01.2021 № 29, видану для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за період роботи з травня 1996 року по червень 2000 року".

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФ із заявою про призначення пенсії за віком та надав, зокрема, довідку про заробітну плазу № 29 від 03.01.2021, виданої Фірмою «ІВО+КГ».

Головним управлінням 11.02.2021 була проведена перевірка достовірності зазначеної довідки про заробітну плату від 03.01.2021 №29, та встановлено її недостовірність про що зазначено в акті перевірки від 12.02.2021.

З такими висновками акту позивач не погоджується та вважає їх необґрунтованими та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 18.08.2021 позовну заяву фірми «ІВО+КГ» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, в особі генерального директора ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов`язання вчинити дії залишено без руху. 13.10.2021 недоліки усунуто.

Ухвалою суду від 21.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

18.11.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що ОСОБА_1 20.01.2021 звернувся до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком та надав, зокрема, довідку про заробітну плазу №29 від 03.01.2021, виданої Фірмою «ІВО+КГ».

Відповідно до ст.64 Закону №1058 органи Пенсійного фонду України мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Пунктом 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за №1566/11846, передбачено, що орган що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі

Враховуючи вище викладене, Головним управлінням 11.02.2021 була проведена перевірка достовірності довідки про заробітну плату 03.01.2021 №29, для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за період роботи з травня 1996 року по червень 2000 року у фірмі «ІВО+КГ».

Для проведення перевірки достовірності вищевказаної довідки витребовувались первинні документи нарахування заробітної плати Фірми «ІВО+КГ» за травень 1996 року - червень 2000 року, накази з основної діяльності.

За результатами перевірки встановлено що Фірмою «ІВО+КГ» було надано для проведення перевірки достовірності довідки аркуші формату A4, які названі «Відомості нарахування заробітної плати працівникам». На вказаних аркушах зазначено заробіток двом особам: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Проте, нарахування у відомостях наданих фірмою «ІВО+КГ» зазначені помісячно однією сумою без розшифровки видів нарахування заробітної плати, посилання на грошові одиниці відсутні.

Також, дані відомості однотипні, виготовлені самостійно одним почерком та одним чорнилом, не пронумеровані та не прошиті, не скріплені підписом та печаткою.

Крім того, ОСОБА_1 жодного разу не нараховувались відпускні за період з травня 1996 року по червень 2000 року.

Відповідно до п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

А отже, наведена норма наголошує на тому, що довідка про заробітну плату та відомості, наведені у ній, повинні відповідати первинним бухгалтерським документам підприємства чи установи, у якій працювала особа.

Таким чином, довідка № 29 від 03.01.2021 не відповідає достовірним даним, що містяться у «Відомостях нарахування заробітної плати працівникам», а результати перевірки, викладені в акті від 12.02.2021 відповідають дійсності.

За таких підстав та з урахуванням статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державні внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Крім того зазначає, що саме з вини відповідальних осіб Позивача, довідка та інформація, що в ній зазначена, не дає підстав врахування її для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Враховуючи наведене вище, для задоволення позовних вимог позивача, немає законних підстав. У зв`язку із чим, просить суд відмовити у позові.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

20.01.2021 позивач звернувся до Головного управління ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком та надав, зокрема, довідку про заробітну плазу №29 від 03.01.2021, виданої Фірмою «ІВО+КГ».

Головним управлінням 11.02.2021 була проведена перевірка достовірності довідки про заробітну плату 03.01.2021 №29, для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за період роботи з травня 1996 року по червень 2000 року у фірмі «ІВО+КГ».

За результатами перевірки встановлено, що довідка №29 від 03.01.2021 не відповідає достовірним даним, що містяться у «Відомостях нарахування заробітної плати працівникам».

Вважаючи протиправним дії відповідача та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Абзацом 5 ч.1 ст.40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, установлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Так, за результатами перевірки встановлено що Фірмою «ІВО+КГ» було надано для проведення перевірки достовірності довідки аркуші формату A4, які названі «Відомості нарахування заробітної плати працівникам». На вказаних аркушах зазначено заробіток двом особам: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Проте, нарахування у відомостях наданих фірмою «ІВО+КГ» зазначені помісячно однією сумою без розшифровки видів нарахування заробітної плати, посилання на грошові одиниці відсутні.

Також, дані відомості однотипні, виготовлені самостійно одним почерком та одним чорнилом, не пронумеровані та не прошиті, не скріплені підписом та печаткою.

Крім того, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 жодного разу не нараховувались відпускні за період з травня 1996 року по червень 2000 року.

Отже, за формою та змістом вказана довідка не відповідає вимогам чинного законодавства, про що відповідачем складено акт.

Частиною 1 ст.44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Положеннями ч.3 ст.44 Закону №1058-IV зазначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

В акті Головного управління ПФ від 11.02.2021 зазначено, що для проведення перевірки достовірності вищевказаної довідки витребовувались первинні документи нарахування заробітної плати Фірми «ІВО+КГ» за травень 1996 року - червень 2000 року, накази з основної діяльності. Також встановлено, що Фірмою «ІВО+КГ» було надано для проведення перевірки достовірності довідки аркуші формату A4, які названі «Відомості нарахування заробітної плати працівникам». На вказаних аркушах зазначено заробіток двом особам: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Нарахування у відомостях наданих фірмою «ІВО+КГ» зазначені помісячно однією сумою без розшифровки видів нарахування заробітної плати, посилання на грошові одиниці відсутні.

Також, дані відомості однотипні, виготовлені самостійно одним почерком та одним чорнилом, не пронумеровані та не прошиті, не скріплені підписом та печаткою.

Крім того, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 жодного разу не нараховувались відпускні за період з травня 1996 року по червень 2000 року.

Відповідно до п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

А отже, наведена норма наголошує на тому, що довідка про заробітну плату та відомості, наведені у ній, повинні відповідати первинним бухгалтерським документам підприємства чи установи, у якій працювала особа.

Таким чином, довідка №29 від 03.01.2021 не відповідає достовірним даним, що містяться у «Відомостях нарахування заробітної плати працівникам», а результати перевірки, викладені в акті від 12.02.2021 відповідають дійсності.

За таких підстав та з урахуванням статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державні внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Крім того суд зазначає, що саме з вини відповідальних осіб Позивача, довідка та інформація, що в ній зазначена, не дає підстав врахування її пенсійним фондом для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а тому, суд наголошує позивач у про приведення у відповідність відповідно до чинного законодавства всіх бухгалтерських документів.

Суд наголошує позивачу, що він має дотримуватись загальних вимог до первинних документів, які встановлені ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", де ст. 3 ( Мета бухгалтерського обліку та фінансової звітності) викладено норми, де метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства. Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Стаття 8 даного Закону передбачає, що 1. Бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. 2. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. 3. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позовних вимог фірми «ІВО+КГ» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, в особі генерального директора ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову фірми «ІВО+КГ» у формі товариства з обмеженою відповідальністю, в особі генерального директора Гапонюка Анатолія Леонідовича до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом

Суддя

Секретар: