Рішення № 102222180, 21.12.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2021
Номер справи
120/4893/21-а
Номер документу
102222180
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 грудня 2021 р. Справа №120/4893/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини 3008 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини 3008 Національної гвардії України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що наказом командира військової частини 3008 Національної гвардії України від 24 грудня 2020 року №54 о/с його звільнено з військової служби в запас у зв`язку із закінченням строку контракту.

Іншим наказом №292 від 24 грудня 2020 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Вінницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Вінницької області.

Проте, на день виключення зі списків особового складу військової частини 3008 Національної гвардії України позивачу не проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 01 березня 2018 року.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв`язку із чим звернувся з позовною заявою до суду, у якій просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 01 березня 2018 року з врахуванням базового місяця січень 2008 року.

Ухвалою від 24 травня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, задоволено клопотання позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

10 червня 2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що відповідно до статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" і пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. З метою підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України 04 лютого 2016 року командувачем Національної гвардії України видано розпорядження №Р-5 "Про підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України", відповідно до якого з 01 січня 2016 року встановлено щомісячне преміювання військовослужбовцям Національної гвардії України (крім військовослужбовців строкової служби) відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби, виходячи з асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків на грошове забезпечення у межах фонду преміювання. При цьому, на думку відповідача, сума преміювання з 2016 року по лютий 2018 року була більшою від суми ймовірного розміру індексації. Відтак, на думку відповідача, підстави для нарахування та виплати позивачеві індексації грошового забезпечення відсутні. Щодо застосування базового місяця, то представник відповідача зазначила, що відповідно до Порядку №1078 слід застосовувати місяць підвищення січень 2016 року, що передбачено абзацом 2 пункту 3 Постанови №1013. Крім того, питання, визначення базового місяця для індексації знаходиться в залежності від таких показників, як розмір прожиткового мінімуму за певні періоди, розмір коефіцієнту індексації грошового забезпечення, які підлягають застосуванню відповідними органами, підприємствами, установами та організаціями при здійсненні відповідних розрахунків. Також у відзиві зазначено, що фінансові документи, які б підтверджували виплату позивачеві індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року у військової частини 3008 Національної гвардії України відсутні, оскільки такі передані до Центрального архівного відділу Національної гвардії України. За наведених обставин, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 20 вересня 2021 року витребувано у Центрального архіву відділу Національної гвардії України докази проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 01 січня 2017 року включно.

19 листопада 2021 року на виконання вимог ухвали суду від 20 вересня 2021 року Центральним архівом відділу Національної гвардії України подано витребувані судом документи.

Дослідивши наявні у адміністративній справі докази, суд встановив такі обставини.

Наказом командира військової частини 3008 Національної гвардії України від 24 грудня 2020 року №54 о/с ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас у зв`язку із закінченням строку контракту.

На реалізацію вказаного наказу командиром військової частини 3008 Національної гвардії України 24 грудня 2020 року видано наказ №292, яким ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Вінницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Вінницької області.

22 січня 2021 року позивач звернувся до військової частини 3008 Національної гвардії України із заявою, у якій просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 28 лютого 2018 року.

Відповідач листом від 11 березня 2021 року вих. №50/08/33-594 повідомив, що індексація грошового забезпечення заявника в період з 01 січня 2017 року по 28 лютого 2018 року не здійснювалася. При цьому, зазначив, що у військовій частини відсутня інформація щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачеві за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року, оскільки фінансові документи за вказаний період передані на зберігання до Центрального архівного відділу Національної гвардії України.

Із особистої картки на грошове забезпечення за 2015 та 2016 роки, що надані Центральним архівним відділом Національної гвардії України на виконання вимог ухвали про витребування доказів, слідує, що у 2016 році індексація грошового забезпечення позивача не проводилася у період із січня місяця по травень місяць, а в 2015 році така проведена лише у лютому, в червні, в липні, в серпні та в грудні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Статтею 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Відповідно до частин 1 - 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Водночас, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (стаття 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Відтак, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до положень частини 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому, в силу вимог статей 18 та 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" індексація доходів населення відноситься до державних соціальних гарантій, які є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до пункту 4 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункту 4 Порядку).

Відтак, індексація доходів громадян, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних соціальних гарантій, а проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Як встановлено судом, позивач наполягав на виплаті йому індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2015 року по 01 березня 2018 року.

При цьому, надані на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів особисті картки на грошове забезпечення позивача за 2015 та 2016 роки слідує, що у лютому, у червні, у липні, в серпні та в грудні 2015 року відповідачем нарахована та виплачена позивачеві індексація грошового забезпечення. Водночас, у 2016 році індексація грошового забезпечення позивача проведена у період з червня по грудень.

Листом військової частини 3008 вих. №50/08/33-594 від 11 березня 2021 року підтверджується те, що протягом 2017 року та протягом січня - лютого 2018 року індексація грошового забезпечення позивача не проводилася.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

При цьому, згідно з пунктом 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Відтак, аналіз вказаних приписів свідчить про те, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадового окладу особи. У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати перевищить суму індексації.

Суд зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року №1294 (надалі - Постанова №1294), якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до пункту 13 Постанови №1294 вказана постанова набирає чинності з 01 січня 2008 року.

Відтак, з врахуванням приписів пункту 5 Порядку №1078 саме січень 2008 року є місяцем, в якому відбулося підвищення грошових доходів військовослужбовців та є базовим при проведенні індексації.

Крім того, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року (з 01 березня 2018 року), якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, базовим місяцем для розрахунку індексації є відповідно березень 2018 року.

Аналогічні висновки викладені у постановах Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2021 року у справі №240/11635/20, від 15 липня 2021 року у справі №120/1394/21-а, від 26 липня 2021 року у справі №120/5988/20-а та ряду інших.

За наведених обставин, військовою частиною 3008 Національної гвардії України допущено протиправні дії щодо проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за лютий, червень, липень, серпень та грудень 2015 року, а також за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2016 року без урахування базового місяця січень 2008 року, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог цій частині.

З огляду на те, що суд дійшов висновку задовольнити позовну вимогу щодо визнання протиправними дій військової частини щодо нарахування та виплати позивачеві індексації грошового забезпечення за лютий, червень, липень, серпень та грудень 2015 року, а також за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2016 року без урахування базового місяця січень 2008 року, а тому позовна вимога щодо зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за вказані періоди, враховуючи базовий місяць січень 2008 року, врахувавши при цьому раніше виплачені суми, також підлягає задоволенню.

Водночас, у січні - травні 2016 року, протягом 2017 року та у січні - лютому 2018 року відповідачем взагалі не проведено виплату індексації грошового забезпечення позивача, а тому питання про те, який базовий місяць має застосовуватись під час нарахування індексації за такі періоди є передчасним, адже права та інтереси ОСОБА_1 в цій частині ще не порушені.

На переконання суду, слід визнати протиправною бездіяльність військової частини 3008 Національної гвардії України, що полягає у непроведенні нарахування та виплати позивачеві індексації грошового забезпечення у січні - травні 2016 року, протягом 2017 року та у січні - лютому 2018 року, а також зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити індексацію грошового забезпечення за цей період.

Разом із тим, слід звернути увагу на те, що з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб" підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.

Отже, у зв`язку із підвищенням посадових окладів індекс споживчих цін для проведення індексації не перевищив 103%, тому підстави для проведення індексації грошового забезпечення позивача за 01 березня 2018 року відсутні.

Аналогічні висновки викладені у постановах Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року у справі №240/10417/19, від 02 червня 2020 року у справі №120/310/20-а, від 04 грудня 2020 у справі №120/2967/20-а та ряду інших.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов`язаних з розглядом справи, не встановлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини 3008 Національної гвардії України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за лютий, червень, липень, серпень та грудень 2015 року, а також за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2016 року без урахування базового місяця січень 2008 року.

Зобов`язати військову частину 3008 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за лютий, червень, липень, серпень та грудень 2015 року, а також за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2016 року, враховуючи базовий місяць січень 2008 року, врахувавши при цьому раніше виплачені суми.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини 3008 Національної гвардії України, що полягає у непроведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у січні, лютому, березні, квітні, травні 2016 року, протягом 2017 року та у січні, лютому 2018 року.

Зобов`язати військову частину 3008 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у січні, лютому, березні, квітні, травні 2016 року, протягом 2017 року та у січні, лютому 2018 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідач: військова частина 3008 Національної гвардії України (місцезнаходження: 21001, м. Вінниця, вул. Некрасова, буд. 72; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 08803572).

Повний текст рішення суду складено 21.12.2021

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович