
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" грудня 2021 р. м. Київ Справа № 911/839/21
Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, за участю секретаря судового засідання О.О.Стаднік, розглянувши матеріали справи
за позовом Керівника Вишгородської окружної прокуратури Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, Київська область, м. Вишгород
до: 1) Поліської селищної ради, Київська область, смт. Красятичі
2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок Полісся», Київська область, Поліський район, с. Радинка
про визнання недійсними рішень та договорів оренди землі
представники:
від позивача – не з`явився
від відповідача 1 – О.Ю.Пеньков
від відповідача 2 – С.М.Лукашевич
від прокуратури – О.С.Дацько
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Керівника Вишгородської окружної прокуратури Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області №35/1вих-21 від 19.03.2021 (вх. №831/21 від 22.03.2021) (далі – позивач) до Поліської селищної ради (далі – відповідач 1) Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок Полісся» (далі – відповідач 2) про визнання недійсними рішень та договорів оренди землі.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Київської області №34-АР від 30.04.2021 року відповідно до підпункту 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду на підставі ухвали Господарського суду Київської області від 28.04.2021 року, якою задоволено заяву судді Грабець С.Ю. про самовідвід від розгляду справи №911/839/21, призначено здійснити повторний автоматизований розподіл даної судової справи.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.04.2021 року, справу №911/839/21 передано судді Господарського суду Київської області Зайцю Д.Г. для подальшого розгляду.
До суду від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву б/н від 21.04.2021 року (вх. №9848/21 від 26.04.2021), в якому відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
До суду від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву №407 від 26.04.2021 року (вх. №10260/21 від 30.04.2021), в якому відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 11.05.2021 року справу №911/839/21 прийнято до розгляду, позовну заяву №35/1вих-21 від 19.03.2021 залишено без руху на підставі ч. 11 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України.
До суду від прокуратури надійшов лист №839г/вих21 від 21.05.2021 року (вх. №12796/21 від 24.05.2021) на виконання вимог ухвали суду від 11.05.2021 року.
Ухвалою суду від 25.05.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/839/21 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 06.07.2021 року.
До суду від позивача надішли письмові пояснення №9-10-0.441-7915/-21 від 06.07.2021 року (вх. №16205/21 від 06.07.2021), в яких зазначено, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області є неналежним позивачем у справі.
Прокурор та позивач, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, у судове засідання 06.07.2021 року не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, вимоги ухвали суду не виконали.
Ухвалою суду від 06.07.2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі №911/839/21 на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 03.08.2021.
До суду від прокуратури надійшла відповідь на відзив №839г/3вих21 від 02.08.2021 року (вх. №18518 від 03.08.2021).
Представник відповідача 2 у судовому засіданні 03.08.2021 року надав суду письмові пояснення б/н б/д (вх. №18553/21 від 03.08.2021) та клопотання б/н від 03.08.2021 року (вх. №18554/21 від 03.08.2021) про долучення документів до матеріалів справи та відкладення судового засідання.
Ухвалою суду від 03.08.2021 року відкладено підготовче зсідання на 28.09.2021 року.
До суду від прокуратури надійшли письмові пояснення №839г/4вих21 від 13.08.2021 року (вх. №19466/21 від 16.08.2021) на виконання вимог ухвали суду.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні 28.09.2021 року подав клопотання про долучення до матеріалів справи наукового висновку науковців Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Ухвалою суду від 28.09.2021 року відкладено підготовче засідання на 26.10.2021 року.
До суду від відповідача надійшли письмові пояснення б/н від 25.10.2021 року (вх. №24716/21 від 26.10.2021).
До суду від прокуратури надійшли письмові пояснення б/н б/д (вх. №24733/21 від 26.10.2021).
Ухвалою суду від 26.10.2021 року відкладено підготовче засідання на 16.11.2021 року.
До суду від представника відповідача 2 надійшло клопотання б/н від 12.11.2021 року(вх. №26487/21 від 16.11.2021) про долучення документів на виконання вимог ухвали суду від 26.10.2021 року.
До суду від прокуратури надійшли письмові пояснення б/н б/д (вх. №26451/21 від 16.11.2021) на виконання вимог ухвали суду від 26.10.2021 року.
До суду від представника відповідача 1 надійшли письмові пояснення б/н від 16.11.2021 року (вх. №26455/21 від 16.11.2021) на виконання вимог ухвали суду від 26.10.2021 року. Представник відповідача 2 у судовому засіданні 16.11.2021 року на виконання вимог ухвали суду від 26.10.2021 року подав витяги з Державного земельного кадастру про спірні земельні ділянки та копії Державних актів на право постійного користування землею №001201 та №001203.
Ухвалою суду від 16.11.2021 року закрито підготовче провадження у справі №911/839/21 та призначено розгляд справи по суті на 14.12.2021 року.
До суду від відповідача 2 надійшло клопотання про долучення до справи на виконання вимог ухвали суду від 26.10.2021 року листа ГУ Держгеокадастру у Київській області №28-10-0.47-13089/2-21 від 18.11.2021 року.
Позивач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, у судове засідання 14.12.2021 року не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Прокурор у судовому засіданні 14.12.2021 року позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів у судовому засіданні 14.12.2021 року проти позову заперечили з підстав, викладених у відзиві та запереченнях та просили суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка ратифікована Україною 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи достатність в матеріалах справи доказів для повного, всебічного та об`єктивного розгляду спору по суті у судовому засіданні 14.12.2021 року, відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Вишгородською окружною прокуратурою Київської області встановлено, що на підставі державного акту від 22.05.2000 серії ІІ-КВ №001203 у постійному користуванні Колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» перебувало на праві постійного користування 1265,6 га земель товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Радинської сільської ради Поліського району та на підставі державного акту від 22.05.2000 серії ІІ-КВ №001201 у постійному користуванні Колективного сільськогосподарського підприємства Світанок» перебувало на праві постійного користування 561,6 земель товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Орджонікідзенської (нині - Романівської) сільської ради Поліського району.
Верховною Радою України 25.10.2001 року прийнято Земельний Кодекс України, який вступив в законну силу 01.01.2002 року.
Згідно ст. 92 та ч. 7 Перехідних положень Земельного Кодексу України (у редакції від 01.01.2002 року), право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності, а громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі, на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.
Прокурор зазначає, що зі вступом в законну силу положень Земельного кодексу України та у процесі реформування аграрного сектора економіки відповідно до Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 03.12.1999 року №1529/99 КСП «Світанок» припинило своє існування та право постійного користування на земельні ділянки згідно з державними актами від 22.05.2000 року №001203 та №001201.
Рішенням сесії Радинської сільської ради Поліського району від 29.05.2020 року №801-51-VII надано дозвіл ТОВ «Світанок Полісся» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в КСП «Світанок» на підставі державного акту на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ№001203.
В подальшому, 14 рішеннями сесії Радинської сільської ради Поліського району від 15.07.2020 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка перебуває в ТОВ «Світанок Полісся», а саме, №837-53-УІІ затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:05:002:0002, площею 10,2535 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №838-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:07:003:0003, площею 10,8966 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №839-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:11:001:0014, площею 147,0773 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №840-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:13:001:0005, площею 41,5565 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №841-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:08:002:0005, площею 31,8642 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №842-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:13:001:0004, площею 35,9523 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №844-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в тренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:06:001:0004, площею 23,3518 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №845-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:11:001:0011, площею 50,6701 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №846-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:11:001:0012, площею 95,8666 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №847-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:11:001:0010, площею 75,6226 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №848-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:09:003:0005, площею 41,7066 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №849-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:12:001:0009, площею 28,8115 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №850-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:10:001:0008, площею 10,4611 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту; №851-53-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в : ренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223588000:13:001:0006, площею 13,0848 га, на території Радинської сільської ради, за межами населеного пункту.
На підставі вказаних рішень 15.07.2020 року між Радинською сільською надою та ТОВ «Світанок Полісся» укладено 14 договорів оренди землі (без номерів), на загальну площу землі 617,1755 га.
Також, рішенням сесії Романівської сільської ради Поліського району від 03.06.2020 року №286-54-VII надано дозвіл ТОВ «Світанок Полісся» на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають в КСП «Світанок», на підставі державного акту на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ №001201.
В подальшому, 6 рішеннями сесії Романівської сільської ради Поліського району від 13.07.2020 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка перебуває в ТОВ «Світанок Полісся», а саме, №299-55-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223587400:04:001:0012, площею 73,2781 га, на території Романівської сільської ради, за межами населеного пункту; №300-55-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223587400:05:003:0007, площею 9,4881 га, на території Романівської сільської ради, за межами населеного пункту; №301-55-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223587400:04:006:0001, площею 9,2866 га, на території Романівської сільської ради, за межами населеного пункту; №302-55-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223587400:04:001:0013, площею 59,5107 га, на території Романівської сільської ради, за межами населеного пункту; №303-55-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223587400:08:001:0002, площею 194,9005 га, на території Романівської сільської ради, за межами населеного пункту; №304-55-VII затверджено вказану технічну документацію та передано в оренду ТОВ «Світанок Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку з кадастровим номером 3223587400:05:003:0006, площею 10,3547 га, на території Романівської сільської ради, за межами населеного пункту.
На підставі вказаних рішень між Романівською сільською радою та ТОВ «Світанок Полісся» укладено 6 договорів оренди землі (без номерів та дат), на загальну площу землі 356,8187 га.
Вказане підтверджується інформаційною довідкою та матеріалами (документами) реєстраційної справи з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.09.2020 року, а також, листом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 13.10.2020 року.
Рішенням Поліської селищної ради Поліського району від 04.02.2021 року №108-05-VIII «Про затвердження передавального акту Романівської та Радинської сільських рад Поліського району Київської області» розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб, серед інших, Романівської сільської ради Поліського району Київської області (ЄДРПОУ 32235874002), місцезнаходження: 07051, Київська область, Поліський район, село Романівка, вул. Миру, 13 та Радинською сільської ради Поліського району Київської області (ЄДРПОУ 04358974), місцезнаходження: 07024, Київська область, Поліський район, село Радника, вулиця Тараса Шевченка, 21 шляхом приєднання до Поліської селищної ради Поліського району Київської області (ЄДРПОУ 04361723), місцезнаходження: 07053, вул. Воздвиженська, 84, смт. Красятичі, Поліський район, Київська область.
Прийняті Радинською та Романівською сільськими радами Поліського району рішення від 15.07.2020 року та від 13.07.2020 року на думку прокурора суперечать вимогам земельного законодавства.
Відповідно до ч. 1 п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розмежування землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених у абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Однак, у зв`язку із набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, у державній власності залишаються: г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів. Таким чином, на думку прокурора, землі сільськогосподарського призначення за межами - населених пунктів на законодавчому рівні віднесено до земель державної форми власності.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті, у власність або у користування для всіх потреб.?
Прокурор стверджує, що на даний час, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктами 1, 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 03.02.2015 №14, Головне управління Держгеокадастру в Київській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане управління відповідно до покладених на нього завдань, в тому числі, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Отже, органом, що уповноважений розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності на території Поліської селищної ради, на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Київській області.
Прокурор вважає, що при прийнятті 15.07.2020 року Радинською сільською радою 14 рішень «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка перебуває в ТОВ «Світанок Полісся» та при прийнятті 13.07.2020 року Романівською сільською радою 6 аналогічних рішень «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості), яка перебуває в ТОВ «Світанок Полісся», Радинська та Романівська сільські ради вийшли за межі наданих їм законом повноважень щодо розпорядження земельними ділянками, оскільки, такі повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами 3223587400:05:003:0006, 3223587400:05:003:0007, 3223588000:11:001:0012, 3223587400:04:001:0013, 3223587400:04:006:0001, 3223587400:08:001:0002, 3223588000:07:003:0003, 3223588000:05:002:0002, 3223588000:11:001:0013, 3223588000:11:001:0014, 3223588000:13:001:0005, 3223588000:08:002:0005, 3223588000:13:001:0004, 3223588000:06:001:0004, 3223588000:11:001:0011, 3223587400:04:001:0012, 3223588000:11:001:0010, 3223588000:09:003:0005, 3223588000:12:001:0009, 3223588000:10:001:0008, 3223588000:13:001:0006 належало до компетенції Головного управління Держгеокадастру в Київській області.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та оренду визначено ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України, зокрема, Кодексом визначено, що надання земельних ділянок державної або і комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації баз надання такого дозволу.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);надання земельної ділянки особі у користування з визначенням мов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Статтею 791 Земельного кодексу України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок, крім випадків, визначених у частинах шостій та сьомій цієї статті (формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання та винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Згідно ст. ст. 186, 1861 Земельного кодексу України, проекти землеустрою відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Робочі проекти землеустрою підлягають погодженню територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.
Згідно ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною 2 цієї статті.
Відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами 2 та 3 ст. 134 цього Кодексу.
Згідно ст. 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
На думку прокурора, земельні ділянки з кадастровими номерами: 3223588000:05:002:0002 площею 10,2535 га, 123588000:07:003:0003 площею 10,8966 га, 3223588000:11:001:0014 площею -147,0773 га, 3223588000:13:001:0005 площею 41,5565 га, 123588000:08:002:0005 площею 31,8642 га, 3223588000:13:001:0004 площею 35.9523 га, 3223588000:06:001:0004 площею 23,3518 га, 3223588000:11:001:0011 площею 50,6701 га, 3223588000:11:001:0012 площею 95,8666 га, 123588000:11:001:0010 площею 75,6226 га, 3223588000:09:003:0005 площею - ."066 га, 3223588000:12:001:0009 площею 28,8115 га, 3223588000:10:001:0008 площею 10,4611 га, 3223588000:13:001:0006 площею 13,0848 га на території Радинської сільської ради, відведено ТОВ «Світанок Полісся» згідно з технічними документаціями із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на підставі державного акту на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ№001203 КСП «Світанок».
А земельні ділянки з кадастровими номерами: 3223587400:04:001:0012 площею 73,2781 га, 3223587400:05:003:0007 площею 9,4881 га, 3223587400:04:006:0001 площею 9,2866 га, 3223587400:04:001:0013 площею 59,5107 га, 3223587400:08:001:0002 площею 194,9005 га, 3223587400:05:003:0006 площею 10,3547 га на території Романівської сільської ради, відведено ТОВ «Світанок Полісся» згідно з технічними документаціями із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на підставі державного акту на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ№001201 КСП «Світанок».
Прокурор зазначає, що КСП «Світанок» припинило своє існування та право постійного користування земельними ділянками 01.01.2002 року. Відповідно до Статуту ТОВ «Світанок Полісся», затвердженого протоколом №1 від 08.04.2020 року установчих зборів засновників, ТОВ «Світанок Полісся» є юридичним правонаступником сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок».
З аналізу положень ст.ст. 9, 12, 15, 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань», на думку прокурора, вбачається, що для державної реєстрації юридичної особи внаслідок реорганізації для державної реєстрації надається реєстраційна картка, примірник статуту, передавальний акт або розподільчий баланс, у яких мають бути зазначені положення щодо правонаступництва конкретних прав та обов`язків. Водночас, згідно опису документів реєстраційної справи, що надаються юридичною особою державному реєстратору, примірники передавального акту або розподільчого балансу при створенні юридичної особи не подавались.
Згідно наданого до матеріалів справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, дані про юридичних осіб - правонаступників СТОВ «Світанок» відсутні; відомості, щодо юридичних осіб, правонаступником яких є ТОВ «Світанок Полісся» у відповідній графі відсутні. Згідно зазначеного витягу вбачається, що 15.04.2020 року проводилась реєстрація створення нової юридичної особи ТОВ «Світанок Полісся», а не перетворення СТОВ «Світанок» або КСП -Світанок».
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2013 року у справі №810/3563/13-а за позовом Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок» припинено юридичну особу - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок» (код 30163758) та зобов`язано державного реєстратора Іванківської районної державної адміністрації Київської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідний запис та здійснити заходи з припинення юридичної особи у встановленому порядку.
На виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2013 року у справі №810/3563/13-а державним реєстратором Реєстраційної служби Іванківського міжрайонного управління юстиції Київської області 12.08.2013 року внесено запис №13371130010000910 щодо припинення юридичної особи - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок» (код 30163758).
Крім того, згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 07.12.2020 року №10-10-0.2-15716/2-20 щодо ТОВ «Світанок Полісся» на території Радинської та Романівської сільських рад Поліського району не вносились відомості до державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями ( форми 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), у тому числі і за державними актами на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ №001203 та №001201.
Однак, як стверджує прокурор, Радинською та Романівською сільськими радами відведено спірні земельні ділянки ТОВ «Світанок Полісся» на підставі державних актів на право постійного користування землею, які втратили чинність у 2002 році. Державні акти на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ №001203 та №001201 КСП «Світанок», як і його план зовнішніх меж землекористування, не передбачали земельних ділянок загальною площею 617,1755 га в межах Радинської та 356,8187 га в межах Романівської сільських рад Поліського району.
У випадку спірних правовідносин набуття у користування земельних ділянок повинно було бути здійснено виключно на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки, в силу положень ст. ст. 123, 791 Земельного кодексу України сформовано нові земельні ділянки. Також, оскільки, у даному випадку відсутні підстави, передбачені положеннями ч. ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України, Радинською та Романівською сільськими радами щодо земельних ділянок не проведено земельні торги.
Таким чином, на думку прокурора, рішення Радинської сільської ради Поліського району від 15.07.2020 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають у ТОВ «Світанок Полісся» та рішення прийнято в порушення вимог ст. ст. 124, 134, 135 Земельного кодексу України та ст. 6 Закону України «Про оренду землі» без проведення земельних торгів у формі аукціону щодо продажу прав на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами: 3223588000:05:002:0002 площею 10,2535 га, 3223588000:07:003:0003 площею 10,8966 га, 223588000:11:001:0014 площею 147,0773 га, 3223588000:13:001:0005 площею 41.5565 га, 3223588000:08:002:0005 площею 31,8642 га, 3223588000:13:001:0004 площею 35,9523 га, 3223588000:06:001:0004 площею 23,3518 га, 3223588000:11:001:0011 площею 50,6701 га, 3223588000:11:001:0012 площею 5,8666 га, 3223588000:11:001:0010 площею 75,6226 га, 3223588000:09:003:0005 площею 41,7066 га, 3223588000:12:001:0009 площею 28,8115 га, 1223588000:10:001:0008 площею 10,4611 га, 3223588000:13:001:0006 площею 5,0848 га, розміщених на території Радинської сільської ради, а також, всупереч вимогам ст.ст. 791, 123,186,1861 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 20, 22, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», оскільки, спірними рішеннями передано в оренду земельні ділянки без розроблення та затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Також, рішення Романівської сільської ради Поліського району від 13.07.2020 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають у ТОВ «Світанок Полісся», прийнято в порушення вимог ст. ст. 124, 134, 135 Земельного кодексу України та ст. 6 Закону України «Про оренду землі» без проведення земельних торгів у формі аукціону щодо продажу прав на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами: 223587400:04:001:0012 площею 73,2781 га, 3223587400:05:003:0007 площею 9,4881 га, 3223587400:04:006:0001 площею 9,2866 га, 3223587400:04:001:0013 площею 59,5107 га, 3223587400:08:001:0002 площею 194,9005 га, 7223587400:05:003:0006 площею 10,3547 га, розміщених на території Романівської сільської ради, а також всупереч вимогам 791, 123, 186, 1861 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 20, 22, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», оскільки, спірним рішенням передано в оренду земельні ділянки без розроблення та затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Позивач позовні вимоги прокурора не підтримав та зазначив, що Головне управління Держгеокадастру не може здійснювати функції стосовно спірних земельних ділянок, а отже і бути позивачем у даній справі, оскільки, належним позивачем має бути Поліська селищна рада. Відповідачі проти позову заперечили з підстав, викладених у відзивах та запереченнях. Зокрема, відповідачами зазначено, що земельні ділянки не відносяться до земель державної власності, а є комунальною власністю територіальної громади Поліської селищної ради. Відповідачі з посиланням на подані докази вважають що ТОВ «Світанок Полісся» є правонаступником СТОВ «Світанок». Крім того, відповідачі зазначають, що Головне управління Держгеокадастру не є належним позивачем у даній справі, оскільки не має права здійснювати функції стосовно спірних земельних ділянок.
Досліджуючи питання належності спірних земельних ділянок до земель державної власності судом встановлено наступне.
Згідно Державного акту на право постійного користування землею серії П-КВ №001203 від 22.05.2000 року Поліською районною радою народних депутатів Поліського району Київської області передано КСП «Світанок» у постійне користування земельну ділянку площею 1265,6 га. Цільове призначення земельної ділянки - товарне сільськогосподарське виробництво.
Згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ №001201 від 22.05.2000 року Поліською районною радою народних депутатів Поліського району Київської області передано КСП «Світанок» у постійне користування земельну ділянку площею 561,6 га. Цільове призначення земельної ділянки - товарне сільськогосподарське виробництво. Земельні ділянки були складовими зазначених земельних ділянок, що передавалися КСП «Світанок» на праві постійного користування.
Враховуючи викладене, на момент видачі державних актів на право постійного користування землею, власником вказаних земельних ділянок була Поліська районна рада народних депутатів Поліського району Київської області, а попереднім користувачем - КСП «Світанок». Крім того, земельні ділянки відносилися до земель комунальної власності.
Згідно плану зовнішніх меж землекористування Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-КВ №001203 від 22.05.2000 р., до КСП «Світанок» користувачем частини земельної ділянки, яка наразі належить на праві оренди відповідачу 2, було Комунальне підприємство Поліське Рай ШРБУ.
Відповідно до відомостей з Публічної кадастрової карти України, земельні ділянки з кадастровими номерами 3223587400:05:003:0006, 3223587400:05:003:0007, 3223588000:11:001:0012, 3223587400:04:001:0013, 3223587400:04:006:0001, 3223587400:08:001:0002, 3223588000:07:003:0003, 3223588000:05:002:0002, 3223588000:11:001:0013, 3223588000:11:001:0014, 3223588000:13:001:0005, 3223588000:08:002:0005, 3223588000:13:001:0004, 3223588000:06:001:0004, 3223588000:11:001:0011, 3223587400:04:001:0012, 3223588000:11:001:0010, 3223588000:09:003:0005, 3223588000:12:001:0009, 3223588000:10:001:0008, 3223588000:13:001:0006 знаходяться в адміністративних межах Поліської селищної ради Поліського району Київської області.
Крім того, відповідно до відомостей з веб-сайту koda.geoportal.org.ua, де відображені містобудівні документації усіх населених пунктів Київської області - «Онлайн карта наявності генеральних планів», вказані вище емельні ділянки знаходяться в адміністративних межах Поліської селищної ради Поліського району Київської області.
Відповідно до пп. 3, 4 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з 01.01.2013 р. землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок державної власності а) які розташовані в межах населених пунктів на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності або які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, або які належать до земель оборони; б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України (далі – ЗК України), передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ст.ст. 143, 149 ЗК України, вилучення (викуп) та припинення права користування або права власності на земельну ділянку чи її частину за відсутності на це згоди землекористувача або власника може здійснюватись виключно в судовому порядку.
Враховуючи зазначені норми законодавства, спірні земельні ділянки відносяться до земель комунальної власності, оскільки, не відповідають жодному з зазначених виключень, які б могли свідчити про те, що із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», вони могли відійти до державної власності.
Як зазначено відповідачем 1, та не спростовано прокурором, ним не приймалось рішень про передачу земельних ділянок з комунальної у державну власність, а тому, земельні ділянки є комунальною власністю територіальної громади Поліської селищної ради Поліського району Київської області.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру у Київській області №28-10-0.47-13089/2-21 від 18.11.2021 року, відповідно до інформації, наданої Відділом №2 Управління у Вишгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, сформовані земельні ділянки з кадастровими номерами 3223587400:05:003:0006, 3223587400:04:001:0013, 3223587400:05:003:0007, 3223587400:04:006:0001, 3223587400:08:001:0002, 3223587400:04:001:0012, які розташовані на території Романівської (Орджонікідзенська) сільська рада та земельні ділянки з кадастровими номерами 3223588000:13:001:0005, 3223588000:07:003:0003, 3223588000:06:001:0004, 223588000:11:001:0010, 3223588000:10:001:0008, 3223588000:05:002:0002, 3223588000:08:002:0005, 3223588000:11:001:0011, 3223588000:09:003:0005, 3223588000:13:001:0006, 3223588000:11:001:0014, 3223588000:13:001:0004, 3223588000:11:001:0012, 3223588000:12:001:0009, що розташовані на території Радинської сільської ради Вишгородського району Київської області входять в межі земель, які були в постійному користуванні КСП «Світанок» відповідно до державних, актів на право постійного користування землею ІІ-КВ 001203 від 22.05.2000 року та ІІ-КВ 001201 від 22.05.2000 року.
Стосовно посилань прокурора на втрату чинності державними актами на право постійного користування землею ІІ-КВ 001203 від 22.05.2000 року та ІІ-КВ 001201 від 22.05.2000 року, слід зазначити наступне.
В своїх обґрунтуваннях прокурор посилається на лист Головного управління Держгеокадастру в Київській області від 07.12.2020 року №10-10-0.2-15716/2-0, згідно якого відомості щодо ТОВ «Світанок Полісся» на території Радинської та Романівської сільських рад Поліського району не вносились до державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (форма 6-зем, ба-зем, 2-зем), у тому числі і за державними актами на право постійного користування землею від 22.05.2000 р. серії ІІ-КВ №001203 та №001201. Однак, в зазначеному листі вказано, що відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель на підставі державних актів на право постійного користування землею, що видані на ім`я КСП «Світанок» (реформованого в СТОВ «Світанок») від 22.05.2000 р. серії ІІ-КВ №001203 та №001201 станом на 01.01.2016 року (форма №6-зем) обліковувались як сільськогосподарські товариства.
Згідно ч.ч. 1, 2, 4 ст. 83 ЗК України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, станом на 2016 рік, вказані земельні ділянки обліковувалися Головним управлінням Держгеокадастру в Київській області за СТОВ «Світанок» на підставі державних актів на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ №001203 та №001201.
Частиною 1 ст. 92 ЗК України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право. При цьому, положення про обов`язок переоформити право користування земельною ділянкою у відповідний строк, передбачений у пункті 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, визнано неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005 (у справі № 1- 17/2005) за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками).
Суд також звертає увагу, що відповідно до п.п. 2, 10 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр», до 1 січня 2013 року державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснюється з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. Реєстрація державних актів на право власності здійснюється у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Відповідно до п.п. 2, 10 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр», земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 № 449 "Про затвердження форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинним і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб (постанова Верховного суду України від 26.09.2011 року № 6-14цс11).
Таким чином, право постійного користування земельною ділянкою, набуте у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, та на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не припиняється.
Крім того, Законом України "Про Державний земельний кадастр" (в редакції з 01.01.2013) встановлено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Досліджуючи обставини стосовно правонаступництва ТОВ «Світанок» судом встановлено наступне.
Згідно наявного в матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 11.05.2021 року №11399352202 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок Полісся» (код ЄДРПОУ 43595021) є правонаступником Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок» (код ЄДРПОУ 30163758).
З доданого до матеріалів справи протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Світанок Полісся» від 08.04.2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Іванківського районного нотаріального округу Київської області Білан Є.Г. за №1096, 1097, до ТОВ «Світанок Полісся» як правонаступника, передаються всі права, майно та обов`язки СТОВ «Світанок», які належать йому.
Згідно Рішення загальних зборів засновників СТОВ «Світанок» від 20.04.2020 року вбачається, що у зв`язку із ліквідацією СТОВ «Світанок» (правонаступника КСП «Світанок») вирішено передати право власності на земельні ділянки колективної власності СТОВ «Світанок» правонаступнику ТОВ «Світанок Полісся» загальною площею 747,78 га, передати право постійного користування землями загальною площею – 2174,5 га правонаступнику ТОВ «Світанок Полісся», вважати ТОВ «Світанок Полісся» правонаступником СТОВ «Світанок».
Рішенням загальних зборів учасників СТОВ «Світанок Полісся» від 21.04.2020 року вирішено наступне. У зв`язку з тим, що ТОВ «СВІТАНОК ПОЛІССЯ» є правонаступником СТОВ «СВІТАНОК» (правонаступник КСП «СВІТАНОК»), прийняти у власність товариства землі колективної власності СТОВ «СВІТАНОК» площею - 747,78 га, які належали СТОВ «СВІТАНОК» на підставі державних актів на право колективної власності серії КВ №000005 від 22.05.2000 року; серії КВ №000006 від 22.05.2000 року; серії КВ №000004 від 22.05.2000 року. Також, запропоновано ТОВ «СВІТАНОК ПОЛІССЯ», як правонаступнику СТОВ «СВІТАНОК», прийняти землі площею - 2174,5 га, які перебували в постійному користуванні СТОВ «СВІТАНОК (правонаступник КСП «СВІТАНОК») на підставі державних актів на право колективної власності серії ІІ-КВ №001203 від 22.05.2000 року, ІІ-КВ №001202 від 22.05.2000 року, ІІ-КВ №001201 від 22.05.2000 року.
Згідно Акту прийому-передачі від 22.04.2020 року, у відповідності до рішення зборів засновників СТОВ «Світанок» (правонаступника КСП «СВІТАНОК») від 20.04.2020 року та рішення загальних зборів учасників СТОВ «СВІТАНОК ПОЛІССЯ» від 21.04.2020 року, комісією у складі директора СТОВ «СВІТАНОК» Марущака В.І. та директора ТОВ «СВІТАНОК ПОЛІССЯ» Кузьменко Л.І. складено акт про те, що СТОВ «СВІТАНОК» передав, а ТОВ «СВІТАНОК ПОЛІССЯ» прийняв землі колективної власності площею 747,78 га СТОВ «СВІТАНОК», належних йому на підставі державних актів на право колективної власності серії КВ №000005 від 22.05.2000 р., серії КВ №000006 від 22.05.2000 р., серії КВ №000004 від 22.05.2000 р.
Статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
У постановах Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 року у справі №813/6286/15, від 06.02.2019 року у справі №462/2646/17, від 19.06.2019 року у справі №826/5806/17 зроблено висновок, що статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» установлено спростовану презумпцію відомостей, унесених до ЄДР.
Отже, запис про припинення юридичної особи не є беззастережним доказом того, що юридична особа дійсно припинилася та більше не існує.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 липня 2020 № 826/10249/18.
Відсутність у ЄДР відомостей про правонаступництво юридичної особи не позбавляє заінтересовану сторону права доводити наявність правонаступництва (Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 17.07.2020 у справі №826/10249/18).
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2013 року у справі №810/3563/13-а за позовом Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби до СТОВ «Світанок» припинено юридичну особу - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок» та внесено запис №13371130010000910 щодо припинення юридичної особи СТОВ «Світанок».
Згідно ч. 1 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) та ліквідація підприємства провадяться за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) його членів або за рішенням суду чи арбітражного суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державна реєстрація припинення юридичної особи за судовим рішенням проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;
Згідно ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства чи договору, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події (ч. 6 ст. 11 ЦК України).
Внаслідок певної дії (події) сторону у зобов`язанні можна замінити на іншу особу - правонаступника чи стосовно лише цивільних прав (обов`язків), чи одночасно щодо цивільних прав і обов`язків. Заміна сторони у зобов`язанні може бути результатом або сингулярного правонаступництва, або універсального правонаступництва (у випадку реорганізації юридичної особи (ч. 1 ст. 104 ЦК України), або спадкування (ст. 1216 ЦК України)).
Реорганізацію слід розглядати крізь призму сукупності ознак, які притаманні даному правовому явищу, не ототожнюючи таку процедуру тільки зі зміною організаційно-правової чи майнової складової як кваліфікуючої ознаки реорганізації. Це процес, якому притаманні такі ознаки: 1) має місце універсальне правонаступництво, яке полягає у переході майна, прав і обов`язків від юридичної особи - правопопередника до юридичної особи - правонаступника; 2) при здійсненні реорганізації відбувається припинення та / або створення юридичних осіб, які перебувають у процесі реорганізації; 3) суб`єктами, які беруть участь у проведенні реорганізації, виступають юридичні особи, які передають своє майно, права і обов`язки юридичним особам - правонаступникам; 4) при проведенні реорганізації може відбуватися зміна майнового становища юридичної особи - правонаступника, яка полягає у зменшенні або збільшенні обсягу капіталу, що переходить у порядку правонаступництва, та / або зміна суб`єктного складу (учасників), що залежить від порядку та форми проведення реорганізації.
При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.06.2020 року у справі №910/5953/17.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 30.06.2020 року у справі №264/5957/17 зазначено, що відомості з ЄДР можуть підтверджувати факт правонаступництва юридичної особи у випадку її припинення шляхом реорганізації. Проте у випадках заміни сторони у зобов`язанні такі відомості не підтверджують правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи, яку замінили. Іншими словами, інформація, відображена в ЄДР щодо правонаступника юридичної особи (відомості, передбачені у пунктах 29 і 30 частини другої, пунктах 14 і 15 частини третьої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»), не охоплює всіх випадків правонаступництва прав і обов`язків юридичної особи, зокрема у випадку заміни сторони у зобов`язанні, що відбулася до припинення юридичної особи шляхом її реорганізації чи ліквідації.
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Верховного Суду України від 21.02.2011 року у справі №21-3а11, припинення права користування земельною ділянкою з підстави припинення юридичної особи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво.
Як встановлено судом, КСП «Світанок» припинило своє існування та право постійного користування на земельні ділянки 01.01.2002 року. Відповідно до Статуту ТОВ «Світанок Полісся» (код ЄДРПОУ 43595021), затвердженого протоколом №1 від 08.04.2020 року установчих зборів засновників, ТОВ «Світанок Полісся» є юридичним правонаступником Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок» (код ЄДРПОУ 30163758).
Право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 Земельного кодексу України, перелік яких є вичерпним.
Статтею 141 ЗК України, передбачено підстави припинення права користування земельною ділянкою, а саме, а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно до ст. 37 ЦК України у редакції 1963 року, юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання) (ч.1). При злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов`язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов`язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію (ч.2)
Таким чином, наведені положення Земельного кодексу України потрібно застосовувати таким чином, що коли відбувається припинення особи без правонаступництва, то у такому випадку виникають підстави для припинення права користування земельною ділянкою.
У разі ж реорганізації особи, зміни її організаційно-правової форми чи назви, підстави для припинення права користування земельною ділянкою не виникають
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.01.2019 року у справі №914/839/18.
Відповідно до п. 6 Положення про ЄДР (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), ідентифікаційний код зберігається за суб`єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним; у разі перетворення юридичної особи, крім центральних органів виконавчої влади, за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код; у разі припинення юридичної особи шляхом приєднання до іншої юридичної особи та створення на базі юридичної особи, що припинилася, відокремленого підрозділу ідентифікаційний код такої юридичної особи залишається за відокремленим підрозділом; в інших випадках припинення юридичної особи присвоєння її ідентифікаційного коду новоствореним суб`єктам забороняється. Відповідно до п. 15 Положення про ЄДР, ідентифікаційний код є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за суб`єктом протягом усього періоду його існування; у разі перереєстрації (створення) суб`єкта господарської діяльності, що є правонаступником прав і майнових зобов`язань свого попередника, за ним зберігається ідентифікаційний код попередника. (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.09.2020 року.
У разі реорганізації новоутворена юридична особа має однаковий код ЄДРПОУ, майно, юридичну адресу, що і юридична особа, яка припинилася (аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 15.04.2014 року у справі №5004/1264/12).
Стосовно посилань прокурора на необхідність проведення земельних торгів для передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судом встановлено наступне.
Земельні ділянки з кадастровими номерами: 3223588000:05:002:0002, 3223588000:07:003:0003, 3223588000:11:001:0014, 3223588000:13:001:0005, 3223588000:08:002:0005, 3223588000:13:001:0004, 3223588000:06:001:0004, 3223588000:11:001:0011, 3223588000:11:001:0012, 3223588000:11:001:0010, 3223588000:09:003:0005, 3223588000:12:001:0009, 3223588000:10:001:0008, 3223588000:13:001:0006 на території Радинської сільської ради, відведено ТОВ «Світанок Полісся» згідно з технічними документаціями із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на підставі державного акту на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ №001203 КСП «Світанок». А земельні ділянки з кадастровими номерами: 3223587400:04:001:0012, 3223587400:05:003:0007, 3223587400:04:006:0001, 3223587400:04:001:0013, 3223587400:08:001:0002, 3223587400:05:003:0006 на території Романівської сільської ради відведено ТОВ «Світанок Полісся» згідно з технічними документаціями із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на підставі державного акту на право постійного користування землею від 22.05.2000 року серії ІІ-КВ №001201 КСП «Світанок».
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
У постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №179/1043/16-ц зазначено, що 22 вересня 2005 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 5-рп/2005, згідно з яким визнав неконституційним пункт 6 розділу X «Перехідні положення» ЗК України від 25 жовтня 2001 року щодо обов`язку переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або на право оренди. Конституційний Суд України вказав, що немає підстав визнавати неконституційною статтю 92 ЗК України від 25 жовтня 2001 року, оскільки використання у ній терміна «набувають» (який означає «ставати власником чого-небудь, здобувати що-небудь») вказує на те, що ця стаття не обмежує і не скасовує чинне право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством випадках станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення (абзац 11 пункту 5.3 мотивувальної частини вказаного рішення).
Право користування земельною ділянкою не втрачається внаслідок його не переоформлення підприємством, а зберігається за ним до приведення прав та обов`язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства (Постанова ВСУ від 26.09.2011 р. у справі №6-14цс11, Постанова ВГСУ від 17.03.2015 р. у справі №924/1180/14).
Таким чином, право постійного користування земельною ділянкою, набуте особою у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не припиняється навіть у тому разі, якщо особа, яка за чинним законом не може набути таке право, не здійснить переоформлення цього права в інший правовий титул. Право постійного користування зберігається і є чинним до приведення прав та обов`язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства й переоформлення права постійного користування у право власності чи оренду.
Водночас, документи, якими посвідчено право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на право постійного користування землею), видані відповідно до законодавства, яке діяло раніше, є дійсними та залишаються чинними.
З огляду на це, землекористувачі, які реорганізувалися або які не переоформили право постійного користування земельною ділянкою на право власності чи право оренди, наразі можуть продовжувати користуватися наданими їм у постійне користування земельними ділянками.
Натомість, у п. 6 розділу X Земельного кодексу України йдеться про «переоформлення» права оренди юридичними особами, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але не можуть мати їх на такому праві.
Відповідно до ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Конституційний Суд України у п. 5.4 рішення від 22.09.2005 року №5- 2005 зазначив, що поняття «набувають права» за змістом ч. 2 ст. 92 та ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України припускають поширення цього явища лише на випадки первинного отримання земельної ділянки із земель комунальної власності юридичними особами, які набувають права користування земельними ділянками.
Враховуючи викладене, до юридичних осіб, які вже мають право постійного користування земельною ділянкою (тобто, реалізували своє право на первинне отримання землі), у процесі переоформлення належного їм права не може бути застосований термін «набуття права на землю», у тому числі і шляхом передачі в оренду.
Оскільки статтею 777 ЦК України та статтею 33 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що у законного користувача земельної ділянки є переважне право на укладення договору її оренди, тому, норми закону щодо продажу прав на землю на аукціоні в даному не можуть бути застосовані.
Суд також вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до Закону України від 28.04.2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 наступного змісту: «З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Відповідно до вказаних змін землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Враховуючи зазначене, як встановлено судом вище та з урахування зазначених норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», Поліська селищна рада відповідно до законодавства є чинним розпорядником земельних ділянок, які є предметом даного спору.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи , які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління Держгеокадастру в Київській області в межах своїх повноважень не вбачає ознак порушення прав держави у діях відповідачів, а також в силу положень Закону України від 28.04.2021 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» не може здійснювати функції стосовно спірних земельних ділянок, а отже і бути позивачем у даній справі, що прокурором під час розгляду справи не спростовано.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, у мотивувальній частині рішення зазначається, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
Враховуючи зазначене, усі інші твердження та заперечення сторін не спростовують вищевикладених висновків суду.
Відповідно до ст. ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч.1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи встановлені факти та вимоги правових норм, за наслідками розгляду спору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог прокурора, у зв`язку з недоведеністю в сукупності наданих прокурором доказів та встановлених судом фактичних обставин порушення відповідачами вимог земельного законодавства та, як наслідок, порушення інтересів держави.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на прокуратуру.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 123, 129, 233, 236 – 240 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Керівника Вишгородської окружної прокуратури Київської обласної прокуратури (07301, Київської області, м. Вишгород, вул. Кургузова, 5, код ЄДРПОУ 02909996) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, буд. 3/14, код ЄДРПОУ 39817550) до Поліської селищної ради (07053, Київська область, смт. Красятичі, вул. Воздвиженська, 84, код ЄДРПОУ 04361723) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок Полісся» (07024, Київська область, Поліський район, с. Радинка, вул. Миру, 27, код ЄДРПОУ 43595021) про визнання недійсним рішень та договорів оренди землі відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 24.12.2021 року.
Суддя Д.Г. Заєць