
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______
_____________
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" грудня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/433/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.
секретарі судового засідання: Пеньківській О.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: Ільчик О.В., довіреність від 12.02.2021 №220/41/Д;
від відповідача-1: Воротиляк А.В., довіреність від 01.11.2021;
Климчук С.О., довіреність №704 від 01.03.2021 (приймав участь
в засіданнях 21.09.2021 та 25.10.2021);
від відповідача-2: Волошина М.О., ордер серії АІ №1101876 від 06.04.2021;
від третьої особи: не з`явився;
за участю прокурорів Бабко Ю.О., наказ №209 о/с від 06.12.2021;
Шпірука М.В., наказ №130 о/с від 01.04.2021;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Першого заступника військового прокурора Житомирського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (м.Київ)
до 1. Військової частини А0281 (м.Житомир);
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" (м.Київ) в режимі відеоконференції
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Північного офісу Держаудитслужби у Житомирській області (м.Житомир)
про визнання недійсним рішення про визначення переможця відкритих торгів та договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби за бюджетні кошти на загальну суму 2520000,00грн
з перервами в судових засіданнях з 21.09.2021 до 25.10.2021, з 25.10.2021 до 16.11.2021, з 16.11.2021 до 14.12.2021 згідно ст.216 ГПК України.
Перший заступник військового прокурора Житомирського гарнізону Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України звернувся до господарського суду з позовом до Військової частини А0281 та Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" про:
- визнання недійсним рішення тендерного комітету Військової частини А0281, оформленого протоколом засідання тендерного комітету №3 від 21.01.2019, яким визнано переможцем закупівлі № UA-2018-12-15-000167-c ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА";
- визнання недійсним договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби №1 від 04.02.19 на загальну суму 2520000,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що В/ч А0281 повинна була відхилити пропозицію учасника ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" як таку, що не відповідала кваліфікаційним критеріям, встановленим у статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" та вимогам тендерної документації, та відмінити торги з підстав неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель та відхилення всіх тендерних пропозицій. Недійсність договору №1 від 04.02.2019 полягає у тому, що даний договір укладається за результатами процедури закупівлі, тоді як остання проведена з порушенням Закону України "Про публічні закупівлі". Виконання зобов`язань за оскаржуваним договором призвело до протиправного витрачання коштів бюджету. Договір суперечить інтересам держави, а тому підлягає визнанню недійсним.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 07.10.2019, залишеним без змін постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 15.09.20, у позові відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 26.01.2021 касаційну скаргу першого заступника військового прокурора Житомирського гарнізону задоволено частково; рішення Господарського суду Житомирської області від 07.10.19 та постанову Північно-Західного апеляційного господарського суду від 15.09.20 у справі скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Житомирської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2021 справу №906/433/19 передано на розгляд судді Соловей Л.А.
Ухвалою господарського суду від 23.02.2021, зокрема, прийнято справу №906/433/19 до свого провадження; постановлено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 22.03.2021.
15.03.2021 на адресу суду від ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" надійшло письмове пояснення від 10.03.2021, у якому представник відповідача-2 просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на те, що тендерна пропозиція відповідала кваліфікаційним критеріям, визначеним в ст.16 Закону України "Про публічні закупівлі"; товариство є постачальником якісної продукції, умови закупівлі виконало у повному обсязі, жодних зауважень до поставленого товару та його якості у засновника не було. Бюджетні кошти, які витрачені на закупівлю костюмів вітро-, вологозахисних зимових для проведення експериментальних досліджень, були витрачені ефективно для досягнення поставленої мети закупівлі-проведення військових (дослідних) випробувань (т.5, а.с.138-147).
22.03.21 від Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону, на виконання вимог ухвали Господарського суду Житомирської області від 23.02.21, пояснення по справі №33-50 вих-21 від 22.03.21, з врахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 26.01.21 у справі №906/433/21 (т.5, а.с.176-186).
22.03.2021 від Військової частини А 0281 надійшов відзив на позовну заяву №928 від 19.03.21, згідно з яким відповідач-1 вважає доводи прокурора необґрунтованими та безпідставними та просить відмовити у позові повністю (т.5, а.с.188-193).
Ухвалою суду від 22.03.2021 відкладено підготовче засідання на 19.04.2021.
У відповіді на пояснення Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері центрального регіону від 06.04.2021 відповідач-2 зазначив, що Міністерство оборони України, в інтересах якого подав позов прокурор, неодноразово наголошувало на меті закупівлі-проведення військових (дослідних) випробувань. Враховуючи, що випробування були проведені і мета закупівлі досягнута, відсутні порушення інтересів держави в особі Міністерства оборони України. Також вказав, що не були порушені принципи відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель. Вперше на території України для військовослужбовців, з метою дослідницьких випробувань була закуплена форма високої якості та зручності для реалізації можливості прийняття обмундирування (костюмів вітровологозахисних зимових) на рівні кращих світових зразків на забезпечення військовослужбовців Збройних сил України (т.5, а.с.221-225).
15.04.2021 відповідач-1 подав до суду пояснення від 15.04.2021 №1366, в якому, серед іншого, зазначено, що тендерну документацію військовою частиною розроблено як відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" із застосуванням до закупівлі UA-2018-12-15-000167-с процедури відкриті торги щодо відбору учасників так і відповідно до Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони". Оскільки спірну закупівлю проведено із застосуванням Закону про закупівлі для потреб оборони, який встановлює спеціальний порядок прийнятих рішень замовника, доводи позову про недійсність рішення тендерного комітету підлягають відхиленню (т.5, а.с.231-236).
19.04.2021 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області подано письмове пояснення щодо предмету спору, згідно якого третя особа на стороні позивача доводи позову підтримує та вказує, що управлінням за результатами проведеного моніторингу закупівлі №UA-2018-12-15-000167-c встановлено порушення відповідачем-1 законодавства у сфері закупівель, що відображені у висновку, який оприлюднено 08.04.2019 в електронній системі закупівель. Враховуючи встановлені моніторингом порушення, вищевказана процедура закупівель відповідно до вимог абзаців 3 та 7 частини 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" підлягала відхиленню (т.5, а.с.238-249).
У засіданні 19.04.2021 судом оголошено перерву до 13.05.2021, згідно з ч.5 ст.183 ГПК України.
26.04.2021 представником ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" подано клопотання про витребування доказів від 20.04.2021, відповідно до якого відповідач-2 просив витребувати у позивача, який діє в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, інформацію у вигляді довідки або письмових пояснень щодо того, чи була використана експериментальна партія костюмів вітровологозахисних зимових; чи наявні невикористані костюми вітровологозахисні зимові та в якій кількості (т.6, а.с.20-22).
27.04.2021 на поштову адресу суду від відповідача-2 надійшла відповідь від 22.04.2021 на пояснення Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області (т.6, а.с.29-35).
Ухвалою господарського суду від 13.05.2021 продовжено строк підготовчого провадження у справі, застосувавши ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.; відкладено підготовче засідання на 07.06.2021; задоволено клопотання відповідача-2 про витребування доказів та витребувано у Першого заступника військового прокурора Житомирського гарнізону Центрального регіону України інформацію у вигляді довідки або письмових пояснень щодо того, чи була використана експериментальна партія костюмів вітровологозахисних зимових; чи наявні невикористані костюми вітровологозахисні зимові та в якій кількості.
07.06.2021 прокурор надав довідку від 07.06.2021 за вих.№33-1801 про те, що Житомирська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері не є володільцем інформації про стан використання експериментальної партії костюмів, які придбані військовою частиною А0281 у ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" (т.6, а.с. 48).
Ухвалою суду від 07.06.2021 відкладено підготовче засідання на 19.07.2021 та витребувано у Міністерства оборони України та Військової частини А0281 інформацію у вигляді довідки або письмових пояснень щодо того, чи була використана експериментальна партія костюмів вітровологозахисних зимових; чи наявні невикористані костюми вітровологозахисні зимові та в якій кількості.
15.07.2021 на виконання вимог ухвали суду від 07.06.2021 від відповідача-1 надав супровідний лист з додатками та інформацією щодо використання експериментальної партії костюмів вітровологозахисних зимових (т.6, а.с.77-84).
Ухвалою господарського суду від 19.07.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/433/19 до судового розгляду по суті на 21.09.2021.
У судовому засіданні під час розгляду справи по суті неодноразово оголошувались перерви відповідно до ч.2 ст.216 ГПК України.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні 14.12.2021 позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у відповідних процесуальних заявах.
Представники відповідачів-1, 2 проти позову заперечили з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву тощо.
Представник третьої особи у засідання не з`явився.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п.4.1.5 Матриці досягнення стратегічних цілей і виконання основних завдань оборонної реформи (додаток 1 до Стратегічного оборонного бюлетеня України, схваленого Указом Президента України від 06.06.2016 №240/2016) передбачено завдання забезпечити особовий склад сучасними комплектами бойового спорядження, які складатимуться з польового обмундирування на рівні кращих світових зразків та засобів індивідуального захисту до кінця 2018 року ( т.1, а.с.157).
17.05.2018 Міністром оборони України затверджено Технічне завдання робочій групі Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України щодо візиту до м. Загреб ( Республіка Хорватія, 20-23 травня 2018 року) з метою налагодження співробітництва у сфері речового забезпечення за стандартами НАТО, обміну досвідом з розробки , закупівель та контролю якості засобів індивідуального захисту військовослужбовців Збройних сил України, а також визначення перспективних напрямків вирішення існуючих проблем питань щодо речового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України (т.1 а.с. 161-163).
07.06.2018 Тимчасово виконуючим обов`язки Міністра оборони України затверджено Звіт за результатами візиту робочої групи Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України (м.Загреб , Республіка Хорватія, 20-23 травня 2018 року).
У Звіті повідомлено, що під час візиту відбулись зустрічі з представниками підприємств виробників - постачальників предметів речового майна, що працюють як з силовими відомствами Республіки Хорватія, так із іншими країнами. Так, з компанією Splendor Tekstil обговорювались технології виробництва костюмів вітро-, вологозахисних зимових для військовослужбовців Збройних Сил України, досвід їх експлуатації та їх недоліки. Зважаючи на спільну співпрацю компанії Splendor Tekstil та W.L.Gore and Associates ( Німеччина), Goldeck Textile CmbH (Австрія), а також відсутність в Україні обладнання, що придатне для роботи з ePTFE мембранними матеріалами, представниками робочої групи Головного управління запропоновано компанії Splendor Tekstil долучитись до вищезазначених робіт та прийняти участь у виготовленні зразків на підставі наданих пропозицій з можливістю подальших випробувань на території України (т.1, а.с.166-174).
08.08.2018 Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України листом за вих.№408/4/3003 повідомило Міністра оборони України про те, що компанія Splendor Tekstil надала зразки власного виробництва костюму вітровологозахисного зимового для військовослужбовців Збройних Сил України, виготовленого за новими технологіями з високоякісних матеріалів торгової марки GORE-TEX, з гарантійним терміном експлуатації у 5 років, у зв`язку з чим рекомендується закупити їх дослідну партію у кількості 100 штук (т.1, а.с.177-178).
Рішенням Міністра оборони України від 15.08.2018 за №13285/з/1 наказано організувати закупівлю костюмів вітровологозахисних зимових у кількості 100 шт. для проведення військових ( дослідних) випробувань у Десантно-штурмових підрозділах (т.1, а.с.175).
07.11.2018 Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних сил України листом за вих.№408/4/3916 повідомило заступнику Міністра оборони України про розробку Технічного завдання на костюм вітро-, вологозахисний зимовий, його погодження з Тилом Збройних Сил України та визначення орієнтовної ціни на вищезазначений костюм , а також, що проведення військових (дослідних) випробувань буде організовано після закупівлі 100 комплектів цих костюмів (т.1, а.с.179).
13.11.2018 начальником Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України затверджено Технічний опис на дослідну партію костюму вітровологозахисного зимового ТОА01ХJ.33387-001:2018 (01) ( т.1, а.с.180-201).
Тил Збройних Сил України електронним листом від 16.11.2018 за вих.№341/5/769т скерував до виконання Військовій частині А0281 (відповідач-1) завдання наступного змісту:
- організувати децентралізовану закупівлю "костюмів вітро-, вологозахисних зимових" виробництва компанії Splendor Tekstil ( Республіка Хорватія);
- закупівлю майна здійснити встановленим порядком згідно чинного законодавства відповідно до технічної документації;
- технічний опис на зазначений предмет розміщено на офіційному сайті Міністерства оборони України (т.1, а.с.47).
Військова частина А0281 на виконання рішення Міністерства оборони України від 15.08.2018 за №13285/3 електронним листом за вих.№5658 від 04.12.2018 звернулася до Військової частини С2421 з проханням надати фінансування за КПКВ 2101020/3 КЕКВ 2210 код видатків 021 в сумі 2520000,00грн на виконання рішення Міністра оборони України від 15.08.2018 за № 13285/з/1 щодо децентралізованої закупівлі костюмів вітровологозахисних зимових виробництва Республіка Хорватія для проведення військових (дослідних) випробувань (т.1, а.с.44).
10.12.2018 відбулось засідання тендерного комітету Військової частини А0281, на якому вирішено затвердити додаток до річного плану закупівлі костюмів вітровологозахисних зимових у кількості 100 комплектів на суму 2520000,00грн на 2018 рік, що здійснюється без проведення процедури закупівель, та забезпечити оприлюднення цього додатку на офіційному сайті Уповноваженого органу протягом 5 робочих днів з дня його затвердження (т.2, а.с.121).
15.12.2018 в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro Військовою частиною А0281 оприлюднено оголошення UA-2018-12-15000167-c про проведення процедури відкритих торгів за предметом закупівлі: Костюм вітровологозахисний зимовий-комплект. Згідно технічному опису затвердженому ГУРСМЗ ЗСУ від 18.11.2018 року. Інв. №255/3 від 2018 року. TOA01XJ.33387-001:2018(01). Кількістю-100 комплектів, ціна одиниці - 25200,00грн, загальна сума - 2520000,00грн.
Встановлено строки для прийому тендерних пропозицій з 15.12.2018 14:01 год. до 14.01.2019 00:00год; аукціон з 14 січня 12:58 год. до 14 січня 13:19 год.; кваліфікація з 14 січня 13:19 год. до 24 січня 17:46 год.; розгляд пропозицій з 24 січня 17:46 год. до 5 лютого 06:28 год. Встановлено строки для оскарження тендеру з 15 грудня 2018 14:01 год. до 10 січня 00:00 год.
Для участі у відкритих торгах тендерні пропозиції подали ТОВ "МІК ТРЕЙДОПТ" (сума пропозиції 2400000,00грн) та ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" 2520000,00грн).
18.01.2019 Військова частина А0281 отримала лист ТОВ "МІК ТРЕЙДОПТ" за вих.№15/01 від 15.01.19 про те, що Товариство немає можливості поставити товар, що закуповується за ціною, що зазначена у наданій тендерній пропозиції від 04.01.19 за вих.№04/05, оскільки останню помилково було визначено без врахування ПДВ (т.2, а.с.123).
Рішення Військової частини А0281 про відхилення тендерної пропозиції ТОВ "МІК ТРЕЙДОПТ" опубліковано 22.01.2019 о 11:53год.
24.01.2019 на засіданні тендерного комітету Військової частини А0281 прийняті рішення:
- про затвердження та оприлюднення "повідомлення про намір укласти договір" з переможцем процедури відкритих торгів костюмів вітровологозахисних зимових - ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА";
- про укладення договору з переможцем процедури відкритих торгів костюмів вітровологозахисних зимових - ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА".
Рішення тендерного комітету від 24.01.2019 оформлено протоколом №3 та оприлюднене 24.01.2019 в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro (т.1, а.с.53-54).
28.01.2019 Військова частина А0281 отримала лист ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" за вих.№1 від 27.01.2019 про надіслання документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2,3,5,6 і 8 ч.1 ст.17 Закону України "Про публічні закупівлі" (т.2, а.с.131).
28.01.2019 Лабораторією аналітичних досліджень та випробувань продукції Науково-технічного центру підтвердження відповідності, стандартизації та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту складено також протокол випробувань №0152-0156/000621-ЛТ/19 матеріалів, що застосовуються для виготовлення дослідної партії костюму вітровологозахисного зимового, зразки яких надані ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" 22.01.2019. Змістом протоколу випробувань №0152-0156/000621-ЛТ/19 підтверджується, що випробування матеріалів проводилось у період з 23.01.2019-28.01.2019 з метою визначення їх вимогам Технічному опису затвердженому ГУРСМЗ ЗСУ від 18.11.2018. Інв. №255/3 від 2018 року. TOA01XJ.33387-001:2018(01) ( т.3, а.с. 21 -27).
04.02.2019 між Військовою частиною А0281 (замовник, відповідач-1) та ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" (постачальник, відповідач-2) укладено Договір №1 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) (т.1, а.с.32-38).
Відповідно до предмету Договору про поставку для державних потреб постачальник зобов`язався у 2019 році поставити замовнику частині костюм вітровологозахисний зимовий (костюм ВВЗ зимовий) (ДК 021:2015 18222200-3 "Комплекти одягу" ДК 021:15 35113400-3 "Захисний одяг"), а замовник забезпечити приймання та оплату товару в асортименті, кількості, у строки, вказані у цьому Договорі (п.1.1 Договору).
Відповідно до п.1.2 Договору номенклатура товару та вимоги, згідно яких виготовляється товар, а також строки виконання визначені у п.1.2, та іменовано Специфікацією. За змістом останньої Переможець закупівлі мав поставити костюм ВВЗ зимовий у кількості 100 штук у строк до 25.02.2019, виготовлений згідно технічного опису затвердженому ГУРСМЗ ЗСУ від 18.11.2018 Інв. №255/3 від 2018 року. Загальна ціна товару - 2520000,00грн, в тому числі ПДВ 420000,00грн.
Згідно п.1.4 Договору про поставку для державних потреб товар постачається на об`єднані центри забезпечення (до військової частини) після приймального контролю якості представниками Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України.
Відповідно до п.1.5 Договору про поставку для державних потреб товар постачається партіями, які формуються відповідно до рознарядки та ростовки Міністерства оборони України , які є невід`ємними частинами цього Договору.
08.02.2019 між "Splendor Tekstil d.o.o." (продавець) та ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" (покупець) укладено договір купівлі-продажу №1 , за умовами якого продавець зобов`язується продати покупцю товар, визначений у додатку №1 від 08.02.2019 (специфікації), а саме "костюм вітровологозахисний зимовий", код 1318007, тарифний номер 62104000, у складі водонепроникної куртки, вітрозахисної куртки, водонепроникних штанів, штанів з ізоляцією від вітру в кількості 100 штук, країна походження - Хорватія ( т.2, а.с.73-80).
21.02.2019 між Військовою частиною та ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" укладено додаткову угоду, якою змінено умову про строки поставки товару з 25.02.2019 на 11.04.2019, інші умови залишено без змін (т.1,а.с. 39, т.1).
07.03.2019 складено Акт №35 відбору зразків готових виробів "костюм вітро-, вологозахисний зимовий" у кількості 5 штук для направлення до акредитованої лабораторії для проведення лабораторних випробувань на відповідність вимогам технічного опису ТОА01ХJ.33387-001:2018 (01) методами руйнівного та неруйнівного контролю (т.2, а.с. 132).
15.03.2019 Лабораторією аналітичних досліджень та випробувань продукції Науково-технічного центру підтвердження відповідності, стандартизації та випробувань продукції легкої промисловості і засобів індивідуального захисту складено протокол випробувань №0491-0495/00229-ЛШ/19 костюму вітровологозахисного зимового у кількості 5 штук, які надійшли на випробування 07.03.2019. Змістом протоколу випробувань №0491-0495/00229-ЛШ/19 підтверджується, що випробування костюмів вітровологозахисних зимових проводилось у період з 11.03.2019-15.03.2019 з метою визначення їх вимогам Технічному опису затвердженому ГУРСМЗ ЗСУ від 18.11.2018. Інв.№255/3 від 2018 року. TOA01XJ.33387-001:2018(01) (т.3, а.с. 28-36).
Згідно видаткової накладної №1 від 15.03.2019 та акту №1 приймального контролю товару за якістю від 15.03.2019 ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" здійснило поставку костюмів ВВЗ зимових в кількості 100 штук, а також виставило ВЧ А0281 рахунок на оплату №1 від 15.03.2019 (т.1, а.с. 49, т.2, а.с. 82, 133 , 134).
Оплату костюмів ВВЗ зимових в кількості 100 штук проведено замовником через Управління Державної казначейської служби України у м.Житомирі на підставі платіжного доручення №3 від 18.03.2019 в сумі 2520000,00грн (т.1, а.с. 50).
21.02.2019 Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України листом за вих. №408/1/890 повідомило Міністру оборони України про те, що станом на 21.02.2019 ВЧ А0281 здійснено закупівлю дослідної партії перспективних костюмів вітровологозахисних зимових, у зв`язку з чим потрібне рішення щодо проведення військових (дослідних) випробувань цих костюмів (т.1, а с. 201).
Рішенням Міністра оборони України від 25.02.2019 за №3283/з наказано організувати проведення військових (дослідних) випробувань предметів речового майна у відповідності до вимог ВСТ 01.301.002-2009 Військовою частиною А0281 на навчально-спортивній базі зимових видів спорту Міністерства оборони України "Тисовець", а також забезпечити збір фото та відео матеріалів про перебіг та результати випробувань (т.1, а.с.202-203).
05.03.2019 наказом начальника Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України за №34 наказано організувати проведення у Військовій частині А0281 військові (дослідні) випробування дослідних зразків предметів речового майна, зокрема, костюмів вітровологозахисних зимових у кількості 100 комплектів (т.1, а. с.217).
15.03.2019 наказом командира Військової частини А0281 наказано провести перший етап випробувань нових предметів речового майна з 15.03.2019 до 15.04.2019 на навчально-спортивній базі зимових видів спорту Міністерства оборони України "Тисовець", з залученням десятьох військовослужбовців розвідувальної роти (т.2, а.с.139-140).
14.04.2019 командиром Військової частини А0281 затверджено підсумковий звіт військових (дослідних) випробувань костюмів вітровологозахисних зимових виробництва ТОВ "Сплендор Текстиль Україна" (т.1, а.с. 218-209).
За зверненням до військової прокуратури Житомирського гарнізону Північним офісом Держаудитслужби в Житомирській області прийнято наказ №15 від 19.03.2019 про моніторинг вищевказаної закупівлі, за результатами якого встановлено наступні порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі":
- процедуру проведення відкритих торгів Військовою частиною розпочато 15 грудня 2018року, тоді як річний план закупівель щодо проведення цієї процедури у грудні 2018року з очікуваною вартістю 2520000,00грн оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу лише 12 лютого 2019року (порушено ст.4 Закону);
- предмет закупівлі Військовою частиною визначено за показником шостої цифри (ДК 021:2015:18222200-3 - "Комплекти одягу" та ДК 021:15:35113400-3 "Захисний одяг"), а не четвертої цифри основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.15р. №1749 (порушено п.18 ч.1 ст.1 Закону та абз.2 п.1 розділу ІІ "Порядку визначення предмета закупівлі", затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.03.16р. №454);
- тендерна документація Військової частини не містить інформації про спосіб підтвердження учасниками та переможцем процедури закупівель відповідності вимогам, встановленим у ч.1 та ч.3 ст. 17 Закону (порушення ч.3 ст.17 та п.2 ч.2 ст.22 Закону);
- тендерна документація Військової частини не передбачає необхідності застосування заходів із захисту довкілля та не містить відомостей про кінцевий строк подання тендерних пропозицій (порушено п.п.3 та 13 ч.2 ст.22 Закону);
- тендерна документація не враховує вимоги рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21.06.2018р. "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), яке введено в дію Указом Президента України від 21.06.2018р. № 176/2018 та вимоги п. 10 ч.1 ст. 4 Закону України "Про санкції" від 14.08.2014 №1644;
- тендерна пропозиція переможця ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" не відповідала кваліфікаційним критеріям, визначеним в ст.16 Закону, через відсутність довідок за підписом керівника або уповноваженої посадової особи:
1) про укладання та виконання аналогічних договорів за останні два роки (2017,2018), яка повинна включати інформацію щодо основних замовників (покупців) предмета закупівлі, обсягів та стану виконання договорів;
2) про посади працівників та код класифікатора професій ДК 003-10, що підтверджує наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; натомість надана довідка ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" щодо надання ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" виробничих потужностей та кваліфікованих робітників та спеціалістів ( порушення вимог п.п. 7, 9 та 10 розділу "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" та п.5 додатку "Перелік документів для підтвердження відповідності Учасника умовам закупівлі");
- тендерна пропозиція переможця ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" не відповідала умовам тендерної документації , а саме:
1) відсутня інформація щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у ст.17 Закону та про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (порушення п.п.1 та 2 п.1 розділу "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції");
2) відсутня згода Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України про відповідність товару технічним вимогам (п.8 додатку "Перелік документів для підтвердження відповідності Учасника умовам закупівлі");
3) відсутнє свідоцтво ідентифікації виробника продукції для Збройних Сил України (п.9 додатку "Перелік документів для підтвердження відповідності Учасника умовам закупівлі").
У зв`язку з вищевикладеними порушеннями та на підставі п.п.1,4 ч.1 ст.30 Закону військовий прокурор вважає, що ВЧ А0281 мала відхилити тендерну пропозицію ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" через невідповідність кваліфікаційним критеріям, встановленим у ст.16 цього Закону та умовам тендерної документації.
На підставі вимог абз.3 та 7 ч.1 ст.31 Закону, військовий прокурор вваєжає, що відповідач-1 зобов`язаний був відмінити торги чи визнати їх такими, що не відбулися.
Крім того, з посиланням на ст.ст.16, 203, 207, 215, 216 ЦК України прокурор вказує, що договір про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби №1 від 04.02.2019 укладений з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", суперечить інтересам держави, у зв`язку з чим підлягає визнанню недійсним.
За вказаних обставин, у 2019 році перший заступник військового прокурора Житомирського гарнізону Центрального регіону України звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Міністерства оборони України з позовом про визнання недійсним рішення тендерного комітету Військової частини А0281, оформлене протоколом засідання тендерного комітету №3 від 21.01.2019, яким визнано переможцем закупівлі №UA-2018-12-15-000167-c ТОВ"СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" та визнання недійсним договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби №1 від 04.02.2019 на загальну суму 2520000,00грн.
Під час першого розгляду рішенням Господарського суду Житомирської області від 07.10.2019, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.09.2020, у позові відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 26.01.2021 касаційну скаргу першого заступника військового прокурора Житомирського гарнізону задоволено частково, рішення Господарського суду Житомирської області від 07.10.2029 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.09.2020 скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Житомирської області.
За висновком Верховного Суду, суди попередніх інстанцій у розгляді даної справи залишили поза увагою, що Закон України "Про публічні закупівлі" установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Статтею 3 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони" визначено особливості проведення переговорної процедури закупівлі, зокрема, у разі прийняття замовником рішення про застосування п е р е г о в о р н о ї п р о ц е д у р и закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим законом.
Верховний Суд вказав на те, що у статті 10 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", на підставі якої суди попередніх інстанцій відхилили низку доводів Прокуратури у зв`язку з пропуском строку подання таких доводів, йдеться про особливості подання скарг, які можуть подаватися до органу оскарження, яким відповідно до пункту 14 статті 1 Закону про закупівлі є Антимонопольний комітет України, та строки їх оскарження, але не йдеться про строки подання позовних заяв до господарського суду. Тобто стаття 10 Закону про закупівлі для потреб оборони не регулює правовідносини, які виникли у зв`язку зі спірною закупівлею.
З огляду на викладене у вирішенні цього спору суди попередніх інстанцій, застосувавши норму права, яка не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, припустилися порушення вимог частин першої і п`ятої статті 236 ГПК України щодо обґрунтованості судового рішення, не з`ясувавши обставини, на які прокурор посилався як на підставу своїх вимог і які були б підтверджені доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Верховний Суд зазначив, що під час нового розгляду справи суду необхідно врахувати викладене, розглянути всі доводи позову про недійсність рішення тендерного комітету, що викладені із застосуванням Закону України "Про публічні закупівлі", встановити обставини та дослідити докази, зазначені в цій постанові, надати їм та доводам учасників судового процесу належну правову оцінку і вирішити спір відповідно до закону.
За приписами ч.1 ст.316 ГПК України вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов`язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи.
При цьому суд враховує, приписи ст.14 ГПК України, згідно якої суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Здійснивши оцінку спірних правовідносин сторін з огляду на приписи законодавства, наявні докази у справі, з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що тендерну документацію В/ч А0281 розроблено відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" із застосуванням до закупівлі №UA-2018-12-15-000167-c процедури відкриті торги щодо відбору учасників, так і відповідно до Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", оскільки у пункті 6 тендерної документації передбачено вимогу переможцю торгів за власний рахунок (безоплатно), до початку виробництва товару (виготовленого у відповідності до технічного опису "Костюм вітровологозахисний зимовий", затвердженого ГУРСМЗ ЗСУ від 18.11.2018 . Інв. №255/3 від 2018 року), затвердити у Головному управлінні одну одиницю товару. Матеріали, з яких виготовлено товар, повинен бути перевірений у випробувальних лабораторіях, акредитованих на технічну компетентність та незалежність. Після затвердження контрольного зразку переможець торгів повинен за власний рахунок (безоплатно) надати замовнику Контрольний зразок тощо.
Разом з тим, як звернув увагу Верховний Суд у постанові від 26.01.2021 заявлені прокурором позовні вимоги слід розглядати із застосуванням Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" у цьому Законі вживаються терміни в такому значенні:
- тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі);
- тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
- тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
- переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі;
- договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія та ефективність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників; 5) об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Приписами ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах; замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом; замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
Так, матеріалами справи підтверджено, що для участі у відкритих торгах тендерні пропозиції подали ТОВ "МІК ТРЕЙДОПТ" (сума пропозиції 2400000,00грн та ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" (сума пропозиції 2520000,00грн).
18.01.2019 Військова частина А0281 отримала лист ТОВ "МІК ТРЕЙДОПТ" за вих.№15/01 від 15.01.19 про те, що учасник відбору немає можливості поставити товар, що закуповується за ціною, що зазначена у наданій тендерній пропозиції від 04.01.19 за вих.№04/05 , оскільки останню помилково було визначено без врахування ПДВ (т.2, а.с. 123).
Відповідно до ч.3 ст.32 Закону України "Про публічні закупівлі" у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув.
Рішення Військової частини А0281 про відхилення тендерної пропозиції ТОВ "МІК ТРЕЙДОПТ" опубліковано 22.01.2019 о 11:53год.
Враховуючи, що переможець торгів відмовився від тендерної пропозиції, тендерний комітет розглянув наступну тендерну пропозицію ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА", цінова пропозиція якого складала 2520000,00грн та була подана 11.01.2019.
Таким чином, Військовою частиною А0281 було дотримано вимоги Закону України "Про публічні закупівлі" щодо відкритості та прозорості, оскільки закупівля здійснювалася через систему Prozorro шляхом проведення відкритих торгів та усі вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності могли прийняти участь у проведенні закупівлі на рівних умовах.
Суд зазначає, що оскільки предметом спору у даній справі є, зокрема, вимога про визнання недійсним рішення тендерного комітету Військової частини А0281, оформленого протоколом №3 від 21.01.2019, яким визнано переможцем закупівлі ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" (номер процедури в системі електронних закупівель: UA-2018-12-15-000167-с), та визнання недійсним договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби №1 від 04.02.2019 підлягають встановленню обставини наявності/відсутності підстав для відхилення відповідачем-2 від участі у процедурі закупівлі пропозиції ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА".
Згідно положень пунктів 1, 4 частини 1 ст.30 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону; тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Водночас, ст.16 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Тобто, замовник самостійно визначає кваліфікаційні критерії з тих, що передбачені ст.16 Закону. Вимоги тендерної документації та перелік документів, якими учасник повинен підтвердити свою відповідність таким вимогам, визначаються замовником самостійно, виходячи саме зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель, закріпленими у ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Умовами Тендерної документації замовника було визначено три кваліфікаційні критерії: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально-підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів.
З матеріалів справи можна прослідкувати хронологію взаємодії між ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" та хорватським підприємством - постачальником костюмів Splendor Tekstil d.o.o.
03.10.2018 громадянином Республіки Хорватія ОСОБА_1 було прийнято рішення про створення в Україні Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА".
04.10.2018 вказане Товариство було зареєстроване в ЄДР (код 42519678). Основний вид діяльності - оптова торгівля одягом і взуттям (Код КВЕД 46.42).
18.10.2018 замість директора Перчіча Желька призначено на цю посаду Баланенко Н.В. Проте, ОСОБА_2 так і залишився засновником і кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА".
Крім того, ОСОБА_2 є засновником та керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" (Splendor Tekstil), Республіка Хорватія, місто Загреб, вул.Петроварадінска, 1 А. Види діяльності (в тому числі): виробництво текстилю, виробництво одягу.
Тобто, фактично одна і та ж особа, громадянин ОСОБА_2 є засновником двох підприємств, і Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" (Splendor Tekstil), Республіка Хорватія і Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА", Україна.
07.01.2019 укладено Договір про ділову співпрацю між Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" (Splendor Tekstil), Республіка Хорватія і Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА", Україна.
У ст.1 Договору про ділову співпрацю зазначено: "Договірні сторони погоджуються, що діяльність їх компаній частково співпадає, тому і в цьому відношенні зацікавлені у наступному: спільна діяльність на ринку - виготовлення костюмів вітровологозахисних зимових згідно з вимогами Технічного опису на дослідну партію "Костюму вітровологозахисного зимового" ТО A01XJ.33387-001:2018(01) від 13.11.2018 (Інв.№255/3 від 2018 р); забезпечення розміщення товарів власного виробництва та залучення потенціалу обох компаній; використання наявних ресурсів; використання позицій, досвіду та ділових зв`язків обох Договірних сторін на ринку; розподіл витрат та зменшення ризиків у діяльності".
Ст.5 договору передбачено, що договірні сторони погоджуються, що у випадку відсутності власних потужностей, матеріалів, напівфабрикатів, товарів, послуг та інших ресурсів, вони передають іншій стороні наявні ресурси.
На виконання вимог ст.16 Закону України "Про публічні закупівлі" на сайт https://zakupki.prom.ua було завантажено лист ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" від 07.01.2019, згідно з яким у відповідності до Договору про ділову співпрацю ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" надає ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" свої виробничі потужності: кваліфікованих робітників та спеціалістів (дизайнер -1, конструктор - 1, технолог - 3, закрійник - 4, швець - 37, контролер - 2, представник системи керування якістю - 1), виробничий простір (обладнання та приміщення), досвід та ринкові переваги.
При цьому суд вважає за необхідне відмітити, що продукція, яка закуповувалась Військовою частиною А 0281, мала свої специфічні вимоги, оскільки на момент проведення закупівлі в Україні були відсутні фірми, які самостійно могли виробляти костюми вітровологозахисні зимові, які будуть відповідати технічному опису костюму ТО А01XJ.33387-001:2018 (01), а тому тендерним комітетом було враховано Договір про ділову співпрацю ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" з ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА", який передбачає спільну діяльність на ринку, забезпечення розміщення товарів власного виробництва та залучення потенціалу обох компаній, використання наявних ресурсів, позицій, досвіду та ділових обов`язків обох договірних сторін на ринку.
Крім того, ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" завантажено список референтних договорів, укладених:
1. між ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" та Міністерством внутрішніх справ Республіки Хорватії - Рамкова угода про постачання курток - водозахисних та вітрозахисних № 511-01-167-18-18 від 23.01.2018;
2. між ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" та Міністерством фінансів - Митним управлінням - Договір про публічні закупівлі уніформи для службових осіб митниці № 513-02-1420/3-14-142 від 15.10.2014.
Вказані договори були надані "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" у якості підтвердження наявності досвіду виконання таких поставок у ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" (Splendor Tekstil).
Тобто, виробник костюмів вітровологозахисних зимових ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ" (Splendor Tekstil) підтверджував, що надає ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" своїх кваліфікованих робітників та спеціалістів та підтверджує наявність досвіду поставки товарів.
Отже, ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" було надано відповідні договори на закупівлю товарів, що за своїм змістом дає підстави вважати наявним критерій досвіду в укладенні та виконанні аналогічних договорів.
В свою чергу вимога про надання інших документів законодавцем та замовником не передбачалась.
Також не знайшли свого підтвердження посилання прокурора на той факт, що в порушення вимог п.13 ч.2 ст.22 Закону України "Про публічні закупівлі" у тендерній документації замовника відсутній строк подання тендерних пропозицій, оскільки у п.1 Розділу 1 "Подання та розкриття тендерної пропозиції" зазначено, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій вказано на сайті Уповноваженого органу (т.1, а.с.68).
За вказаних обставин, аргументи військового прокурора, що тендерна пропозиція переможця ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" не відповідала кваліфікаційним критеріям, визначеним в ст.16 Закону України "Про публічні закупівлі" спростовується вищенаведеним.
Крім того, ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" на виконання п.п.2,3,5,6,8 ч.1 ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі" було надано наступні документи:
- довідку за №1-5 від 27.01.2019 (додаток №7 до тендерної пропозиції) про те, що тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі не пов`язана з членами тендерного комітету чи уповноваженими особами замовника (т.2, а.с.124);
- довідку за №1-4 від 27.01.2019 (додаток №7 до тендерної пропозиції), за змістом якої посадова особа (директор), який підписав тендерну пропозицію, не був засуджений за злочин, вчинений з корисних мотивів, не має судимості, яка не була знята або непогашена у встановленому законом порядку (т.2, а.с.125);
- довідку за №1-3 від 27.01.2019 (додаток №7 до тендерної пропозиції), що підприємство протягом останніх трьох років не притягувалось до відповідальності за порушення, передбачене п.4 ч.2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів (т.2, а.с.126);
- довідку за №1-2 від 27.01.2019 (додаток №10 до тендерної пропозиції) про те, що посадові особи підприємства не притягувалися згідно закону до відповідальності та вчинення корупційного правопорушення у сфері державних закупівель (т.2, а.с.127);
- довідку за №1-1 від 27.01.2019 (додаток №11 до тендерної пропозиції), згідно якої відомості про юридичну особу, яка є учасником, не вносились до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні, або пов`язані з корупцією правопорушення (т.2, а.с.128);
- довідку за №1-6 від 27.01.2019 (додаток №12 до тендерної пропозиції) про те, що підприємство не визнано банкрутом та проти нього не відкрита ліквідаційна процедура (т.2, а.с.129);
- довідку за №1-7 від 27.01.2019 (додаток №13 до тендерної пропозиції), у якій ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" повідомляє, що не має заборгованості зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) (т.2, а.с.130).
Посилання прокурора на відсутність у складі тендерної пропозиції переможця свідоцтва ідентифікації виробника продукції для Збройних Сил України, суд вважає безпідставними, оскільки матеріалами справи підтверджено, що закупівля костюмів вітровологозахисних зимових здійснювалася з метою проведення військових (дослідних) випробувань у Десантно-штурмових підрозділах, вказана модель предмету постачання ще не була прийнята для забезпечення у Збройних силах України, у зв`язку з чим у ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" була відсутня можливість надати відповідне свідоцтво.
Необхідно також відмітити, що основною метою закупівлі костюмів вітровологозахисних зимових було проведення військових (дослідницьких випробувань предметів речового майна), оскільки досягненням стратегічних цілей і виконання основних завдань оборонної реформи є забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України сучасними комплектами бойового спорядження на рівні кращих світових зразків.
Так, зокрема, 2017 році на державному рівні прийнято стандарти ДСТУ ЕN 343:2017 Одяг захисний. Захист від дощу (EN 343:2003 + A1:2007; AC:2009, IDT) ДСТУ ЕN 342:2017 Одяг захисний. Комплекти на предмет одягу для захисту від холоду (EN 342:2004; АС:2008, IDT), які вводилися в дію з 01.01.2019.
Як наслідок, ряд елементів польової (бойової) уніформи військовослужбовців Збройних Сил України не відповідали нормативній документації зі стандартизації та потребували застосування нових підходів у проектуванні та використанні сучасних матеріалів.
На виконання доручення Міністра оборони України від 15.08.2018 №32285/з Головним управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України протягом 2018 року в рамках виконання завдання пункту 4.1.5 Матриці досягнення стратегічних цілей і виконання основних завдань оборонної реформи здійснювались заходи з розробки сучасних комплектів бойового спорядження, зокрема, проведено роботи з розробки технічного завдання на закупівлю (виготовлення) дослідної партії перспективних костюмів вітровологозахисних зимових та Військовою частиною А0281 здійснено закупівлю відповідної партії товару з метою проведення військових (дослідних) випробувань нових зразків речового майна.
За результатами проведених військових (дослідних) випробувань костюмів вітровологохахисних зимових виробництва ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" складено підсумковий звіт №14 від 14.04.2019, у якому серед іншого зазначено, що під час військових (дослідних) випробувань, недоліків, що впливають на зручність експлуатації та функціонал виробу не виявлено, костюми вітровологозахисні зимові виробництва ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" не потребують доопрацювання (т.2, а.с.146-147).
Отже, враховуючи вищезазначене та приймаючи до уваги зміст затверджених відповідачем-1 документів, які повинен надати учасник закупівлі, судом встановлено, що пропозиція ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" відповідала умовам закупівлі та у Військової частини А0281 були відсутні підстави відмінити торги чи визнати їх такими, що не відбулися на підставі абз.3 та 7 ч.1 ст.31 Закону України "Про публічні закупівлі", через невідповідність тендерної документації вимогам цього Закону.
Разом з тим, суд погоджується з доводами прокурора, що Військовою частиною А0281 додаток до річного плану "закупівлі товарів, робіт та послуг в розрізі КЕКВ за державні кошти на 2018 рік військової частини А0281, КПКВ 2101020, спеціальний фонд", який був затверджений рішенням тендерного комітету №68 від 10.12.2018, в порушення ст.4 Закону України "Про публічні закупівлі" оприлюднений на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 12.02.2019, однак вказана обставина не може бути достатньою підставою для визнання недійсними результатів торгів.
Що стосується позовної вимоги прокурора про визнання недійсним договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби №1 від 04.02.2019 на загальну суму 2520000,00грн з ПДВ, суд зазначає наступне.
Статтею 36 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно зі ст.37 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини четвертої ст.36 цього Закону; його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до ст.18 цього Закону; його укладення з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 32 та абзацом восьмим частини третьої ст.35 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв`язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до ст.18 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно ч.1 ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч.1-3, 5 та 6 ст.203 цього Кодексу.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що учасник закупівлі - ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" надав усі документи та інформацію, які вимагалися замовником, останнього визнано переможцем процедури закупівлі, а тому укладення в подальшому спірного договору узгоджується з вимогами законодавства, підстави для визнання вказаного договору недійсним відсутні.
Відповідно до ст.ст.16, 203, 215 ЦК України для визнання судом оспорюваного правочину недійсним необхідним є: пред`явлення позову однією зі сторін правочину або іншою заінтересованою особою; наявність підстав для оспорення правочину; встановлення, чи порушується (не визнається або оспорюється) суб`єктивне цивільне право або інтерес особи, яка звернулася до суду. Недійсність правочину зумовлюється наявністю дефектів його елементів: дефекти (незаконність) змісту правочину; дефекти (недотримання) форми; дефекти суб`єктного складу; дефекти волі - невідповідність волі та волевиявлення.
ЦК України не містить визначення поняття "заінтересована особа", тобто залишає його оціночним. Тому слід враховувати, що заінтересованою особою є будь-яка особа, яка має конкретний майновий інтерес в оспорюваному договорі. Така особа, яка звертається до суду з позовом про визнання договору недійсним, повинна довести конкретні факти порушення її майнових прав та інтересів (постанова ОП КГС ВС від 16.10.2020 у справі №910/12787/17).
Власний інтерес заінтересованої особи полягає в тому, щоб предмет правочину перебував у власності конкретної особи чи щоб сторона (сторони) правочину перебувала у певному правовому становищі, оскільки від цього залежить подальша можливість законної реалізації заінтересованою особою її прав (постанови ВПВС від 18.04.2018 у справі № 439/212/14-ц|14-75цс18, від 18.07.2018 у справі №750/2728/16-ц, від 04.07.2018 у справі № 462/4611/13-ц).
Недійсність договору як приватно-правова категорія, покликана не допускати або присікати порушення цивільних прав та інтересів або ж їх відновлювати. По своїй суті ініціювання спору про недійсність договору не для захисту цивільних прав та інтересів є недопустимим. Такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси власне порушені, а учасники цивільного обороту використовують цивільне судочинство для такого захисту (постанова ВС у складі ОП КЦС від 05.09.2019 року у справі № 638/2304/17).
Натомість відсутність порушеного або оспорюваного права позивача є підставою для ухвалення рішення про відмову в задоволенні позову незалежно від інших встановлених судом обставин (постанова ОП КГС ВС від 16.10.2020 у справі №910/12787/17).
Окрім того, суд приймає до уваги, що у разі визнання недійсним договору мають бути застосовані відповідні наслідки.
У даній справі предметом договору №1 про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) від 04.02.2019 є поставка замовнику костюмів вітровологозахисних зимових.
З наявних у матеріалах справи документів вбачається, що частину костюмів вітровологозахисних експериментальних було використано, а решту вилучено під час обшуку, проведеного на підставі ухвали слідчого судді №359/5268/19 (т.6, а.с.77-84).
Відповідно до вимог ч.1 ст.216 ЦК України у разі неможливості повернення всього, отриманого за недійсним правочином (зокрема, якщо одержане полягає у користуванні майном), сторона повинна відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Таким чином, у випадку визнання договору недійсним Військова частина А 0281 буде змушена компенсувати ТОВ "СПЛЕНДОР ТЕКСТИЛЬ УКРАЇНА" вартість отриманих костюмів вітровологозахисних зимових, яка на дату відшкодування може бути навіть більшою аніж на дату проведення тендеру.
Таким чином, державні інтереси не будуть захищені, а навпаки - створюється ризик їх подальшого порушення.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що визнання недійсним вже виконаного договору не відновить порушені інтереси держави через неможливість проведення нового тендеру чи двосторонньої реституції (замовник не може повернути все, отримане за таким договором, і буде змушений компенсувати вартість отриманого іншій стороні договору), а прокурор одночасно з вимогою про визнання недійсним договору не заявляє вимоги про односторонню реституцію або відшкодування збитків чи стягнення всього, отриманого переможцем тендеру, в дохід держави.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.74 вказаного кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
В даному випадку, прокурор згідно ст.74 ГПК України не довів обґрунтованість позову.
За таких обставин, виходячи з вищевикладеного у сукупності, суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог.
Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 3842,00грн підлягає віднесенню на Житомирську спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері центрального регіону.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 24.12.21
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати: 6 прим.
1 - у справу
2- Житомирській спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері центрального регіону (рек.)
3- Міноборони України (рек.)
4- Військовій частині А 0281 (рек.)
5- ТОВ "Сплендор Текстиль Україна" (рек.)
6- Упр. Північ. офісу Держаудитслужби в Житом. обл. (рек.)