Рішення № 102208606, 23.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.12.2021
Номер справи
640/26772/21
Номер документу
102208606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

23 грудня 2021 року справа №640/26772/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві) про1) визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762, без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 січня 2018 року; 2) визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763, без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі довідок про розмір його грошового забезпечення, виданого Управлінням державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 та від 09 червня 2021 року №2/6-1763.

На думку позивача, відповідач мав врахувати довідку, видану Управлінням державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 для перерахунку його пенсії з 01 січня 2018 року, оскільки територіальні органи Пенсійного фонду України не можуть самостійно визначати грошове забезпечення для перерахунку пенсії, а зазначена довідка видана уповноваженим органом у зв`язку із помилковим визначенням грошового забезпечення позивача в попередній довідці, на підставі якої здійснений перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

Крім того, позивач зазначає, що після набрання законної сили 05 березня 2019 року судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, в тому числі і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Ухвалою від 28 вересня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/26772/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач надав суду копію пенсійної справи позивача.

В матеріалах справи докази надання відповідачем відзиву на позовну заяву відсутні.

Суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі СБ-І 8665 станом на 01 квітня 2019 року та 01 січня 2020 року пенсія за вислугу років позивачу призначена з 25 серпня 2003 року; пенсія обчислена з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 9 020,00 грн., оклад за військове звання 1 480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 5 250,00, робота з таємними виробами, носіями, документами (15%) - 1 353,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (53%) - 8 347,50 грн., премія (54%) - 4 870,грн.; підсумок пенсії з надбавками становить 29 017,15 грн., пенсія виплачується в розмірі 29 017,15 грн.

Згідно із розрахунком станом на 01 січня 2020 року пенсія обчислена з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 9 020,00 грн., оклад за військове звання 1 480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 5 250,00, робота з таємними виробами, носіями, документами (15%) - 1 353,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (53%) - 8 347,50 грн., премія (54%) - 4 870,грн.; підсумок пенсії з надбавками становить 29 049,58 грн., пенсія з урахуванням максимального розміру пенсії становить 29 017,15 грн. та виплачується в сумі 29 017,15 грн.

На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2021 року №640/33313/20 Управління державної охорони України листом від 08 липня 2021 року №2/6-730 направило до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 09 червня 2021 року №2/6-1762 та №2/6-1763.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09 червня 2021 року №2/6-1762 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 станом на 01 березня 2018 року за посадою директор департаменту становить: посадовий оклад - 9 870,00 грн., оклад за військовим званням - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років - 5 675,00 грн., всього 17 025,00 грн.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09 червня 2021 року №2/6-1762 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 станом на 05 березня 2019 року за посадою директор департаменту становить: посадовий оклад - 9 870,00 грн., оклад за військове звання 1 480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 5 675,00, надбавка за особливості проходження служби (90%) - 15 322,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1 480,50 грн., премія (80%) - 7 896,грн.; всього 41 724,00 грн.

За результатом розгляду звернення позивача від 30 липня 2021 року відповідач листом від 01 вересня 2021 року №23183-23071/Т-02/8-2600/21 повідомив, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих уповноваженими органами силових міністерств та відомств відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинних на час перерахунку.

Відповідач також вказав, що після визнання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, нормативно-правові акти щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не приймалося, пенсія позивачу перерахована і виплачується відповідно до норм законодавства та зауважив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18 та постановою Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19 жодних зобов`язань щодо перерахунку пенсії згідно довідки від 09 червня 2021 року №2/6-1762 про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням державної охорони України на ГУ ПФУ в м. Києві не покладено, тому перерахунок не проводився.

Крім того, відповідач зазначив, що пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено подання заяв пенсіонерами для проведення перерахунків пенсій у зв`язку зі зміною грошового забезпечення.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Постановою №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14 та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15.

Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Таким чином, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» може бути здійснений органами Пенсійного фонду України, виключно на підставі довідок, наданих уповноваженими органами про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі №636/662/17 та від 03 липня 2018 року у справі №709/2728/16-а.

Кабінет Міністрів України постановою від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103) встановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704 та змінив пункт 5 Порядку №45 та додаток 2 до Порядку №45.

Так, абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45, викладений в новій редакції Постановою №103, містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Як встановив суд, Управління державної охорони України виготовило та направило до ГУ ПФУ в м. Києві довідку від 09 червня 2021 року №2/6-1762 про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №103, яка відповідає вимогам абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 та Додатку 2 до Порядку №45.

В довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09 червня 2021 року №2/6-1762 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 станом на 01 березня 2018 року визначений за посадою «директор департаменту» та розмір посадовий оклад за цією посадою становить 9 870,00 грн.

Як вбачається з розрахунків по пенсійній справі станом на 01 квітня 2019 року та 01 січня 2020 року пенсія позивачу розрахована з урахуванням посадового окладу в розмірі 9 020,00 грн., а, отже, пенсія позивача з 01 січня 2018 року розрахована без врахування розміру грошового забезпечення позивача, зазначеного в довідці від 09 червня 2021 року, наданої уповноваженим органом.

Як вище зазначив суд, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» може бути здійснений органами Пенсійного фонду України, виключно на підставі довідок, наданих уповноваженими органами про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Отже, ГУ ПФУ не може самостійно визначати грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18.

Відповідач в листі від 01 вересня 2021 року №23183-23071/Т-02/8-2600/21, як на підставу відмови в перерахунку посилається на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано нечинним, зокрема, пункт 1 Постанови №103.

Суд зазначає, що така позиція відповідача є необґрунтованою, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин діяли положення Постанови №103, які регулювали перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановив суд, довідка від 09 червня 2021 року №2/6-1762 виготовлена Управлінням державної охорони України на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2021 року №640/33313/20, яким визнані протиправними дії Управління державної охорони України щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії, зокрема, довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року за посадою начальника відділу та зобов`язано Управління державної охорони України виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві для перерахунку пенсії, зокрема, довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року за посадою директора департаменту, що відповідає 58 тарифному розряду, згідно з Постановою №704.

В рішенні від 31 травня 2021 року під час розгляду справи №640/33313/20 Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку стосовно рівнозначності посади ОСОБА_1 посаді директора Департаменту, що утворилася внаслідок штатних змін та зазначив, що на підставі проведеного аналізу матеріалів справи, судом встановлено, що фактичний обсяг прав і обов`язків по посаді позивача з якої він був звільнений в запас відповідає посаді директору департаменту Управління, і, відповідно, посадовий оклад, з якого йому необхідно проводити розрахунок пенсії, повинен бути прирівняний до цієї посади.

Отже, довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 09 червня 2021 року №2/6-1762 виготовлена для визначення розміру грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704 для перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови №103 та має бути врахована відповідачем при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 січня 2018 року.

Щодо відмови протиправності відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 09 червня 2021 року №2/6-1763, суд зазначає таке.

Як вже зазначив суд, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103, а саме, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, а отже з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, які повинен вчинити, ГУ ПФУ в м. Києві у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку№3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як суд зазначив вище, Постановою №704 затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Абзацом четвертим підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою та пунктом 6 Постанови №704 встановлена надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

До того ж, в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 вказано, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки з 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, позивач має право на перерахунок його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.

Зазначені висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Як вбачається з розрахунків по пенсійній справі позивача станом на 01 квітня 2019 року та на 01 січня 2020 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, проте, розрахунок пенсії здійснений відповідачем з урахуванням розміру посадового окладу 9 020,00 грн., тобто, посадовий оклад позивача визначений не за посадою директор Департаменту, рівнозначною посаді, яку позивач займав на час звільнення з військової служби та, яка встановлена рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2021 року №640/33313/20, та розмір грошового забезпечення, за якою визначений в довідці від 09 червня 2021 року №2/6-1763.

Як вже зазначив суд, ГУ ПФУ в м. Києві не може самостійно визначати грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Отже, після отримання довідки, наданою уповноваженим органом, відповідач має здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених в ній розмірів грошового забезпечення.

Суд встановив, що довідка від 09 червня 2021 року №2/6-1763 направлена Управлінням державної охорони України відповідачу листом від 08 липня 2021 року №2/6-730, відповідач не заперечує проти її отримання та не заперечує проти її достовірності.

Проте, всупереч положенням статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та нормам Порядку №45, відповідач, після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки від 09 червня 2021 року №2/6-1763 та заяви позивача про перерахунок пенсії, не перерахував пенсію позивачу, посилаючись на неприйняття нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.

Висновок про безпідставність такого посилання відповідача висловлено Верховним Судом в рішенні від 06 серпня 2019 року у зразкові справі №160/3586/19 та Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Таким чином, у зв`язку з отриманням ГУ ПФУ в м. Києві довідки від 09 червня 2021 року №2/6-1763 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року та заяви про перерахунок пенсії, у відповідача виник обов`язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Miller v. Austria», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Gaygusuz v. Austria» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Не здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки, наданої уповноваженим органом, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763 з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року.

В частині позовних вимог щодо зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджено, а судом не встановлено, що пенсія позивача станом на 01 січня 2018 року та станом на 01 квітня 2019 року була обмежена максимальним розміром.

Отже, спору щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром на час звернення до суду не існувало, а тому такі вимоги є передчасними, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, а тому, суд відмовляє в їх задоволенні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі зазначеної довідки з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 січня 2018 року, та визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763 та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі зазначеної довідки з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1762 з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 січня 2018 року.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Управління державної охорони України від 09 червня 2021 року №2/6-1763 з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01 квітня 2019 року.

6. Відмовити в іншій частині адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко