Рішення № 102207822, 24.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
560/13902/21
Номер документу
102207822
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/13902/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Дунаєвецької міської ради, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Дунаєвецької міської ради видати Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка віднесена до категорій посад державної служби, і яка прирівняна до посади старости Малокужелівської сільської ради;

- зобов`язати Дунаєвецьку міську раду видати Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка віднесена до категорій посад державної служби, і яка прирівняна до посади голови Дунаєвецької міської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до Дунаєвецької міської ради із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". У відповідь на заяву відповідачем видано відповідну довідку, однак у ній зазначено посадовий оклад та ранг за прирівняною посадою старости. Вважає, що оскільки він працював головою Малокужелівської сільської ради, прирівняною посадою є посада голови Дунаєвецької міської ради.

До суду надійшов відзив, у якому представник Дунаєвецької міської ради просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаючись на пункт 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, зазначив, що посадовий оклад та ранг за прирівняною посадою, надбавка за вислугу років визначається Дунаєвецькою міською радою. Вказує, що оскільки посада сільського голови у штатному розписі Дунаєвецької міської ради відсутня, прирівняною посадою для визначення посадового окладу та рангу міською радою визначено посаду старости.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, де вказав, що оскільки посади голови сільської ради та голови міської ради є рівнозначними, то відповідач зобов`язаний видати довідку про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, із зазначенням посади голови Дунаєвецької міської ради.

У запереченнях на відповідь позивача відповідач підтримав свою позицію, викладену у відзиві.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року відкрито провадження у цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 працював сільським головою Малокужелівської сільської ради з 26.06.1994 по 26.05.2006.

17 червня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дунаєвецької міської ради із заявою, у якій просив видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виходячи із заробітної плати голови ОТГ станом на лютий 2020 року.

17 червня 2021 року Дунаєвецькою міською радою видано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 02.05-12/1517, у якій зазначено посаду старости.

Вважає, що рішення відповідача щодо зазначення у довідці посади старости Малокужелівської сільської ради є протиправним, тому звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Згідно з статтею 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 4 Порядку про обчислення стажу державної служби № 229 від 25 березня 2016 року стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу”. До стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.

Відповідно до статті 22 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Таким чином, період проходження служби в органах місцевого самоврядування має зарахуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 у справі К/9901/5405/17 (№ 351/1792/17).

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до пункту 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок № 622) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок № 750).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 , останньою посадою, яку обіймав ОСОБА_1 , була посада сільського голови Малокужелівської сільської ради.

Відповідно до рішення Дунаєвецької міської ради VІІ скликання першої сесії від 03 грудня 2015 року № 7-1/2015 "Про припинення діяльності (реорганізації) шляхом приєднання юридичних осіб - місцевих рад територіальних громад, що об`єдналися" Малокужелівська сільська рада припинила свою діяльність у зв`язку з реорганізацією, шляхом приєднання до Дунаєвецької міської ради.

Таким чином, оскільки у Дунаєвецькій міській раді відсутня посада, яку займав позивач (сільського голови), його посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до Порядку № 750 або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Додаток 1 до Порядку № 750 містить Перелік посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів (далі - Перелік), згідно з розділом ХIV якого, сільський голова прирівнюється до керівника самостійного відділу, служби державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення (категорія - Б підкатегорія - Б1).

З огляду на вказане суд вважає, що Дунаєвецька міська рада під час формування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначає відповідну посаду згідно із Переліком, визначеним додатком 1 до Порядку № 750.

Відповідач усупереч вказаному видав довідку, у якій вказав посаду, відсутню у Переліку, у результаті чого вчинив дії, що суперечать закону і порушують права позивача.

Суд відхиляє доводи відповідача, що посада, яку необхідно зазначити у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії, визначається Дунаєвецькою міською радою на власний розсуд.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

У справі, яка розглядається, відповідач жодного рішення щодо видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії не прийняв. Натомість видав довідку, зміст якої позивач вважає таким, що порушує його права. Тобто, відповідачем вчинені дії, що суперечать закону.

Враховуючи зазначене, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним рішення Дунаєвецької міської ради видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка віднесена до категорій посад державної служби, і яка прирівняна до посади старости Малокужелівської сільської ради.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій Дунаєвецької міської ради щодо видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року № 02.05-12/1517 із визначенням посади старости.

Разом із тим, позивач вказує, що оскільки він працював головою Малокужелівської сільської ради, у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії потрібно зазначити посаду голови Дунаєвецької міської ради.

Суд зауважує, що Перелік посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, визначений у додатку 1 до Порядку № 750, у розділі XIV не містить посаду міського голови, а тому доводи позивача у цій частині суд вважає безпідставними.

Відповідач під час видачі довідки позивачу порушив вимоги Порядку № 750 у частині визначення посади відповідно до додатку 1 до Порядку № 750.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом зобов`язання Дунаєвецької міської ради видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця згідно з додатком 1 до Порядку № 750 або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

За приписами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, наявні підстави для часткового задоволення позову.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Дунаєвецької міської ради щодо видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року № 02.05-12/1517 із визначенням посади старости.

Зобов`язати Дунаєвецьку міську раду видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця згідно з додатком 1 до Порядку № 750 або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Дунаєвецької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Дунаєвецька міська рада (вул. Шевченка, 50, м. Дунаївці, Хмельницька область, 32400 , код ЄДРПОУ - 04060714)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап