Рішення № 102207426, 24.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2021
Номер справи
480/10033/21
Номер документу
102207426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2021 року Справа №480/10033/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10033/21 за позовом ОСОБА_1 до Лебединської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лебединської міської ради Сумської області, в якій просить:

- визнати бездіяльність Лебединської міської ради, та залишення заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумського району Сумської області, кадастровий номер (5922983200:02:002:0371) без розгляду, протиправними;

- зобов`язати Лебединську міську раду Сумського району Сумської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумського району Сумської області, кадастровий номер (5922983200:02:002:0371);

- зобов`язати Лебединську міську раду Сумського району Сумської області надати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумського району Сумської області, кадастровий номер (5922983200:02:002:0371).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою. Однак, заява позивача не винесена на розгляд сесії міської ради, питання не розглянуто, рішення не прийнято. Позивач не погоджується із такою бездіяльністю відповідача, у зв`язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 06.10.2021 відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні та зазначив, що позивач звернувся до Лебединського міського голови Бакликова О.М. з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 5922983200:02:002:0371, площею 2,0 га., яка розташована за адресою: Лебединська міська територіальна громада. Однак у міського голови відсутні повноваження щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Тільки Лебединська міська рада може затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України.

Виконавчим комітетом Лебединської міської ради Сумській області було розглянуто вищезазначену заяву від 27.08.2021 (вх. № 6791 від 27.08.2021) та включено позивача в проект рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у приватну власність, що підтверджується посиланням на офіційний сайт Лебединської міської ради. Вищезазначений проект рішення було включено до порядку денного двадцять першої сесії Лебединської міської ради восьмого скликання. Проте 10 вересня 2021 року сесія Лебединської міської ради було відкрита, але депутати покинули сесійну залу, не розглянувши порядку денного. Вищезазначений проект рішення виносився на порядок денний наступних сесій, які призначатись на 29 вересня, 25 та 28 жовтня поточного року, але сесії не відбулися у зв`язку з неявкою депутатів Лебединської міської ради, включені до порядку денного питання не розглядатись.

Тому виконавчим комітетом Лебединської міської ради у формі листа позивачу надано відповідь про те, що звернення стосовно затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства було опрацьовано спеціалістами відділу земельних відносин та був підготовлений проект рішення, але сесії Лебединської міської ради не відбуваються у зв`язку із неявкою депутатів. Звернення позивача буде розглянуте на наступній сесії Лебединської міської ради. За результатами депутатського голосування буде прийняте відповідне рішення.

Крім того, відповідач не погоджується із вимогами позивача про затвердження проекту землеустрою, оскільки вказана вимога є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 27.08.2021 (зареєстрована в Лебединській міській раді 27.08.2021 за №6791) про затвердження проекту землеустрою, до заяви було додано розроблений проект землеустрою, витяг із Державного земельного кадастру, копія паспорта та ідентифікаційного коду (а.с. 21), проте рішення, прийнятого за результатами розгляду вказаної заяви, позивач не отримав.

До відзиву на позовну заяву відповідач надає копію листа від 08.10.2021 №2389 (а.с.22), у якому зазначено, що спеціалістами відділу земельних відносин був підготовлений проект рішення. Проте 10 вересня 2021 року сесія Лебединської міської ради було відкрита, але депутати покинули сесійну залу, не розглянувши порядку денного. 29 вересня, 25 та 28 жовтня поточного року сесії не відбулися, включені до порядку денного питання не розглядатись. Звернення позивача буде розглянуте на наступних сесіях міської ради та буде прийняте рішення.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Згідно зі ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 вказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Вказані норми кореспондуються із частиною 1 статті 122 ЗК України, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у статті 116 Земельного кодексу України.

Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України).

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Згідно із ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до абз. 1, 3 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою може бути розроблено на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам або якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно із ч. 6 ст. 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1, 4, 5 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій-третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч. 13 ст. 123 ЗК України).

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, однак відповідачем не було розглянуто заяву позивача та жодне рішення ради не було прийняте.

Відповідач, розглядаючи заяву позивача, зобов`язаний був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його затвердженні. При цьому, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у затвердженні повинне оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача було надіслано лист №2389 від 08.10.2021.

Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду заяви особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд заяви, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Суд вважає, що в даному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені у частині шостій статті 118 ЗК України, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача прийняти відповідне рішення, тобто рішення про затвердження або вмотивоване рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Частиною десятою статті 118 ЗК України визначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та надати земельну ділянку у власність, у зв`язку із тим, що вказані вимоги є передчасними, оскільки відсутнє рішення відповідача щодо затвердження чи відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Заважаючи на те, що відповідачем не було прийнято рішення про затвердження позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у формі рішення, суд, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства та зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 27.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Лебединської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Лебединської міської ради Сумської області, яка полягає у не здійсненні належного розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумського району Сумської області.

Зобов`язати Лебединську міську раду Сумської області (вул. Сумська, 12,м. Лебедин, Сумська область, 42200, код ЄДРПОУ 39449040) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 27.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Лебединської міської ради Сумського району Сумської області та за результатами її розгляду прийняти рішення, відповідно до вимог чинного законодавства.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лебединської міської ради Сумської області (вул. Сумська, 12,м. Лебедин, Сумська область, 42200, код ЄДРПОУ 39449040) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька