Рішення № 102201034, 22.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2021
Номер справи
440/13102/21
Номер документу
102201034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/13102/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Полтавській області /далі – позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" /далі – відповідач/ про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт:

- налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуюче обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземні та надземні газопроводи;

- роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В;

- ремонтні, монтажні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних;

а також зупинення обладнання, що працює під тиском:

- паровий котел Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9");

- кисневі балони 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210);

- КТП-10/0,4кВ №723;

- КТП-10/0,4 кВ №385;

- роз`єднувач РЛНД-723;

- роз`єднувач РЛНД-385;

- кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9");

- ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210;

до усунення порушень /а.с.1-4/.

Позов обґрунтований тим, що у період з 17 серпня 2021 року по 20 серпня 2021 року позивачем проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, за результатами якої виявлено та зафіксовано в акті перевірки №877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року (підпункти 1-8 розділу “Опис виявлених порушень вимог законодавства” акта) порушення вимог статей 13, 21 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 14 жовтня 1992 року, пунктів 3, 5, 8, 9 та 10 групи А, пунктів 3, 19 групи Б Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пунктів 1.3.1, 2.2.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, а саме: відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, обладнання, що працює під тиском: паровий котел Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), кисневі балони 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210) /пункт 1/; відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, устатковання напругою понад 1000В: КТП-10/0,4кВ №723, КТП-10/0,4 кВ №385, роз`єднувач РЛНД-723, роз`єднувач РЛНД-385, кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 /пункт 2/; відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуюче обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземні та надземні газопроводи /пункт 3/; відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу: роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В /пункт 4/; відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на ремонтні, монтажні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу та робіт що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; зварювальні, газополум`яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються із застосуванням відкритого полум`я /пункт 5/; відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на технологічне устаткування та його елементи системи газопостачання підприємства, а також газовикориствуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВТ /пункт 6/; не проведено протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ) а саме: КТП-10/0,4кВ №723, КТП-10/0,4 кВ №385, роз`єднувач РЛНД-723, роз`єднувач РЛНД-385, кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 /пункт 7/; не розроблено та не узгоджено з органами Держпраці список працівників, які мають право на проведення оперативних переговорів з електропостачальною організацією /пункт 8/. У зв`язку з допущенням відповідачем вказаних порушень у позивача наявні підстави для звернення до суду з позовом про зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та зупинення обладнання, що працює під тиском.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.49-53/ зазначив, що відсутні підстави для застосування заходів реагування, оскільки виявлені позивачем порушення (зазначені у підпунктах 1-5 розділу “Опис виявлених порушень вимог законодавства” акта №877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року) усунуті відповідачем, а саме: 09 листопада 2021 року подано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 03 листопада 2021 року та заяви на одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від 03 листопада 2021 року.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

На підставі наказу Управління Держпраці у Полтавській області №301П від 16 серпня 2021 року /а.с.5/ та направлення на проведення перевірки Управління Держпраці у Полтавській області №964 від 16 серпня 2021 року /а.с. 6-7/ Управлінням Держпраці у Полтавській області у період з 17 серпня 2021 року по 20 серпня 2021 року проведено позапланову перевірку додержання Товариством з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, за результатами якої виявлено та зафіксовано в акті перевірки №877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року (підпункти 1-8 розділу “Опис виявлених порушень вимог законодавства” акта) порушення вимог, зокрема, статей 13, 21 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 14 жовтня 1992 року, пунктів 3, 5, 8, 9 та 10 групи А, пунктів 3, 19 групи Б Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пунктів 1.3.1, 2.2.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, а саме: відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, обладнання, що працює під тиском: паровий котел Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), кисневі балони 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210) /пункт 1/; відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, устатковання напругою понад 1000В: КТП-10/0,4кВ №723, КТП-10/0,4 кВ №385, роз`єднувач РЛНД-723, роз`єднувач РЛНД-385, кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 /пункт 2/; відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуюче обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземні та надземні газопроводи /пункт 3/; відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу: роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В /пункт 4/; відсутні декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на ремонтні, монтажні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; зварювальні, газополум`яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються із застосуванням відкритого полум`я /пункт 5/; відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на технологічне устаткування та його елементи системи газопостачання підприємства, а також газовикориствуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВТ /пункт 6/; не проведено протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ) а саме: КТП-10/0,4кВ №723, КТП-10/0,4 кВ №385, роз`єднувач РЛНД-723, роз`єднувач РЛНД-385, кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 /пункт 7/; не розроблено та не узгоджено з органами Держпраці список працівників, які мають право на проведення оперативних переговорів з електропостачальною організацією /пункт 8/.

На підставі вказаного акта перевірки Управлінням Держпраці у Полтавській області видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" припис від 20 серпня 2021 року №ПЛ877/1300/А/П-ПЛ3571П1300/П /а.с.34-40/, яким зобов`язано усунути виявлені порушення, зокрема, вимог статей 13, 21 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 14 жовтня 1992 року, пунктів 3, 5, 8, 9 та 10 групи А, пунктів 3, 19 групи Б Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пунктів 1.3.1, 2.2.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

Вбачаючи наявність підстав для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та зупинення обладнання, що працює під тиском, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з такого.

Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

За приписом частини сьомої статті 7 названого Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, діяльність суб`єкта господарювання, яка пов`язана, в тому числі, з порушенням вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову компетентного органу державного нагляду (контролю) щодо тимчасового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктом господарювання.

Судовим розглядом встановлено, що фактичною підставою для звернення до суду із позовом про застосування до відповідача заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт: налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуюче обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземні та надземні газопроводи; роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В; ремонтні, монтажні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних; а також зупинення обладнання, що працює під тиском: паровий котел Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); кисневі балони 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210); КТП-10/0,4кВ №723; КТП-10/0,4 кВ №385; роз`єднувач РЛНД-723; роз`єднувач РЛНД-385; кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210, став висновок позивача про допущення відповідачем порушень вимог статей 13, 21 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 14 жовтня 1992 року, пунктів 3, 5, 8, 9 та 10 групи А, пунктів 3, 19 групи Б Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пунктів 1.3.1, 2.2.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, що викладений у підпунктах 1-8 розділу “Опис виявлених порушень вимог законодавства” акта перевірки №877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року та у пунктах 1-8 припису №877/1300/А/П-ПЛ3571П1300/П від 20 серпня 2021 року.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14 жовтня 1992 року /далі – Закон № 2694-XII/, охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності; роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.

Згідно зі статтею 13 Закону № 2694-XII роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 21 Закону № 2694-XII виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року) /далі - Порядок №1107/, який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

За визначеннями, наведеними у пункті 3 Порядку №1107, експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - довготривалий період використання під час виробничого процесу машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з урахуванням їх експлуатаційних характеристик; застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - використання машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки за призначенням згідно з результатами оцінки їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 6 Порядку №1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77.

Згідно з пунктом 7 Порядку №1107 дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Пунктами 9 та 10 Порядку №1107 встановлено, що для одержання дозволу роботодавець, виробник або постачальник подає особисто, через уповноважену ним особу або надсилає поштою до територіального органу Держпраці чи адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці, заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається: на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки; на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Забороняється вимагати для одержання дозволу документи, не передбачені законом.

Строк видачі (продовження строку дії) дозволу або повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову у його видачі (продовженні строку дії) становить десять робочих днів з дня отримання документів, зазначених у пункті 9 цього Порядку (у разі продовження строку дії дозволу - документів, зазначених в абзацах п`ятому і шостому пункту 15 цього Порядку).

Положеннями пункту 21 Порядку №1107 передбачено, що виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8. Декларація подається роботодавцем не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. Документи повертаються протягом п`яти робочих днів без розгляду у разі незаповнення полів, зазначення робіт підвищеної небезпеки та машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, які не відповідають вимогам, встановленим цим Порядком та переліком машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. №77. Декларація подається роботодавцем або уповноваженою ним особою, надсилається поштою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці. Територіальний орган Держпраці здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання. Відмова в реєстрації декларації не допускається. У разі зміни відомостей або виявлення суб`єктом господарювання помилки в поданій декларації суб`єкт господарювання в порядку, встановленому цим пунктом для подання декларації, подає оновлену декларацію протягом семи робочих днів з дня настання таких змін або з дня подання декларації в разі виявлення помилки.

Відповідно до пунктів 3, 5, 8, 9 та 10 групи А Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року № 77, до переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки до групи А включено: машини, механізми, устатковання (агрегати, пристрої), у яких відбувається утворення, розлив, перевезення, заливка, продувка та випуск рідкого металу (пункт 3 групи А); обладнання, що працює під тиском, яке зазначене: 1) у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2019 р. № 27; 2) у пункті 2 Технічного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1025 (пункт 5 групи А); устатковання напругою понад 1000 В (пункт 8 групи А); атракціони підвищеної небезпеки (стаціонарні, пересувні та мобільні) (пункт 9 групи А); обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1055 (пункт 10 групи А).

Додатком 2 до Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 р. № 77) визначено перелік видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу (група А), до яких віднесено: роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти (пункт 9 групи А); монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (пункт 11 групи А); а також визначено перелік видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (група Б), до яких віднесено: 3. Роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра (пункт 3 групи Б); зварювальні, газополум`яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються із застосуванням відкритого полум`я (пункт 19 групи Б).

Відповідно до підпункту 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 4 від 09 січня 1998 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за N 93/2533 від 10 лютого 1998 року, керівник підприємства зобов`язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен: - призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство); - забезпечити достатню кількість електротехнічних

працівників; - затвердити Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці; - встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов`язки з обслуговування електроустановок, вели ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і мережами - оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням; - забезпечити перевірку знань працівників у встановлені строки згідно з вимогами цих Правил і "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей /Москва, Энергоатомиздат, 1989", затверджених Міненерго СРСР 21.12.84 (далі ПТЕ); - забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ); - забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.

Згідно з підпунктом 2.2.11 цих же Правил список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією, визначається особою, відповідальною за електрогосподарство, затверджується керівником, погоджується з Держнаглядохоронпраці і передається у відповідну оперативну службу енергопостачальної організації.

Таким чином, роботодавець для експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та для виконання робіт підвищеної небезпеки, передбачених групою А додатку 2 до Порядку №1107, повинен отримати відповідні дозволи, які видаються територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації суб`єкта господарювання, та для виконання робіт підвищеної небезпеки, передбачених групою Б додатку 2 до Порядку №1107, провести протиаварійні, приймально-здавальні і профілактичні випробування та вимірювання електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ), подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а також розробити та узгодити з органами Держпраці список працівників, які мають право на проведення оперативних переговорів з електропостачальною організацією.

Позаплановою перевіркою встановлено, що у відповідача відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, обладнання, що працює під тиском: паровий котел Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), кисневі балони 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210) /пункт 1/; відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, устатковання напругою понад 1000В: КТП-10/0,4кВ №723, КТП-10/0,4 кВ №385, роз`єднувач РЛНД-723, роз`єднувач РЛНД-385, кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 /пункт 2/; відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуюче обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземні та надземні газопроводи /пункт 3/; відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу: роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000В /пункт 4/; відсутні декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на ремонтні, монтажні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу та робіт що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; зварювальні, газополум`яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються із застосуванням відкритого полум`я /пункт 5/; відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на технологічне устаткування та його елементи системи газопостачання підприємства, а також газовикориствуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВТ /пункт 6/; не проведено протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ) а саме: КТП-10/0,4кВ №723, КТП-10/0,4 кВ №385, роз`єднувач РЛНД-723, роз`єднувач РЛНД-385, кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенський район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"), ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 /пункт 7/; не розроблено та не узгоджено з органами Держпраці список працівників, які мають право на проведення оперативних переговорів з електропостачальною організацією /пункт 8/.

Суд враховує, що відповідачем не оскаржувалися результати проведення вказаної позапланової перевірки щодо встановлення фактів порушення відповідачем вимог чинного законодавства, зокрема не оскаржувався припис Управління Держпраці у Полтавській області від 20 серпня 2021 року №ПЛ877/1300/А/П-ПЛ3571П1300/П, у зв`язку з чим в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження протиправності висновків акта позапланової перевірки №ПЛ877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року та її результатів.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що позивачем доведений факт порушення відповідачем вимог статей 13, 21 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 14 жовтня 1992 року, пунктів 3, 5, 8, 9 та 10 групи А, пунктів 3, 19 групи Б Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), підпунктів 1.3.1, 2.2.11 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 4 від 09 січня 1998 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за N 93/2533 від 10 лютого 1998 року.

На момент розгляду справи матеріали справи не містять належного доказу на підтвердження фактів усунення відповідачем виявлених та зафіксованих в пунктах 1-8 акта перевірки №ПЛ877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року порушень вимог законодавства, а саме: акта позапланової перевірки, проведеної з метою перевірки виконання ТОВ "Лубенське шляхо-будівельне управління № 9" вимог Припису від 20 серпня 2021 року №ПЛ877/1300/А/П-ПЛ3571П1300/П. А довід відповідача щодо усунення ним порушень, передбачених пунктами 1-5 акта перевірки №ПЛ877/1300/А/П-ПЛ3571П1300 від 20 серпня 2021 року, суд відхиляє, оскільки подання заяви на отримання дозволів ще не свідчить про отримання відповідачем таких дозволів, а наданий до суду примірник декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці (вих №685 від 03 листопада 2021 року) не містить відмітки про реєстрацію такої декларації в органі Держпраці. Так само список працівників ТОВ "Лубенське шляхо-будівельне управління № 9", які мають право проводити оперативні переговори з електропостачальною організацією, не містить відповідної відмітки про його погодження начальником Управління Держпраці у Полтавській області.

Суд вважає за необхідне зазначити, що зупиненню підлягає не діяльність суб`єкта господарювання в цілому, а виключно зупинення виконання робіт: налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуючого обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземних та надземних газопроводів; робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В; ремонтних, монтажних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних; а також обладнання, що працює під тиском: парового котла Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); кисневих балонів 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210); КТП-10/0,4кВ №723; КТП-10/0,4 кВ №385; роз`єднувача РЛНД-723; роз`єднувача РЛНД-385; кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 – до усунення порушень.

При цьому зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю робіт та об`єктів підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

За приписами абзацу п`ятого частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Зважаючи на наявність в матеріалах справи доказів вчинення відповідачем фактів порушення вимог чинного законодавства та відсутність належних, достовірних і достатніх доказів усунення таких порушень або доказів на спростування встановлених перевіркою фактів вчинення порушень, суд вважає за доцільне застосувати до відповідача захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт: налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуючого обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземних та надземних газопроводів; робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В; ремонтних, монтажних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних; а також обладнання, що працює під тиском: парового котла Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); кисневих балонів 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210); КТП-10/0,4кВ №723; КТП-10/0,4 кВ №385; роз`єднувача РЛНД-723; роз`єднувача РЛНД-385; кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 – до усунення порушень.

Відтак, позов Управління Держпраці у Полтавській області слід задовольнити.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки витрат по залученню свідків і проведенню експертиз позивач не поніс, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний номер 39777136) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" (просп. Володимирський, буд. 210, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 03450436) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт: налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання газорегуляторного пункту, газовикористовуючого обладнання котельні та асфальтобетонного заводу, підземних та надземних газопроводів; робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В; ремонтних, монтажних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метри, крім робіт верхолазних; а також обладнання, що працює під тиском: парового котла Е-1.0-9М-2, облік №1106 (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); кисневих балонів 4 шт (за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210); КТП-10/0,4кВ №723; КТП-10/0,4 кВ №385; роз`єднувача РЛНД-723; роз`єднувача РЛНД-385; кабельні лінії (КМ-10кВ, L = 30 m; КМ-10кВ, L = 90 m; КМ-10кВ, L = 100 m) (за адресою: Лубенськтий район, с. Засулля, вул. Молодіжна, 151, дільниця АБЗ - ТОВ "Лубенське ШБУ-9"); ЗТП-10/0,4 кВ №128 за адресою: м. Лубни, просп. Володимирський, 210 – до усунення порушень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк